نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: پاسخ : لطفا سيگار نکشيد !

 1. #1
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  لطفا سيگار نکشيد !

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : لطفا سيگار نکشيد !

  قليانكشيدن بسيار زيانبارتر از سيگار كشيدن
  يك گزارش جديد علمي حاكي از آن است كه يك بار قليان كشيدن به اندازه 15 تا 52 سيگار مونوكسيدكربن و به اندازه 72 تا 102 سيگار قطران وارد بدن ميكند.

  به گزارش خبرگزاري فرانسه گزارش آزمايشگاه ملي فرانسه كه سازمان ضددخانيات فرانسه (OFT) به ان استناد كرده است، به گفته اين سازمان ثابت ميكند: "قليان يك منبع عمده آلودگي هوا در جاهاي سرپوشيده و دربسته است."

  رئيس OFT برتران دوتزنبرگ در اين باره ميگويد: "اگر اين دادهها را با سيگار كشيدن منظم مورد مقايسه قرار دهيم، يك بار قليان كشيدن به طور متوسط با 70 بار سيگار كشيدن معادل است."

  در آزمونهاي انجام شده بوسيله آزمايشگاه ملي فرانسه (LNE) سه پارامتر در تجزيه و تحليل دود سيگار مورد اندازهگيري قرار گرفت: مقدار قطران، نيكوتين و مونوكسيدكربن.

  قليانكشخانهها در فرانسه از دولت اين كشور درخواست كردهاند آنها را از شمول قانون منع استعمال دخانيات در كافهها و رستورانها كه از اول ژانويه سال آينده ميلادي به اجرا در ميآيد، خارج كند، مانند كار مشابهي كه در ايالت كبك كانادا در مورد اين محلها به دلايلي فرهنگي در سال قبل انجام شد.

  چايخانههايي كه قليانهاي آبي سبك شرقي با تنباكو و ميوههاي معطر در اختيار مشتريان قرار ميدهند از سال 2000 در فرانسه بسيار محبوب شدهاند و اغلب جامعه با تبار آفريقاي شمالي اين كشور به آنها رفت و آمد دارند.

  بر اساس آمار صنف قليانخانهداران حدود 200 چايخانه داراي قليان كه نيمي از آنها در پاريس هستند، هر سال به حدود يك ميليون نفر سرويس ميدهند.

  ايرانيان انگلستان
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 3. #3
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : لطفا سيگار نکشيد !

  يك جراح عروق با اشاره به نقش ثابت شده جزء نيكوتيني دود سيگار در بروز التهابهاي عروقي (سندرم برگر) گفت: سندرم برگر به عنوان بيماري التهاب عروقي، شريان و وريد را گرفتار ميكند.

  دكترابوالفضل افشار فرد در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) با بيان اين كه در جريان سندرم برگر، شريان مسدود و خونرساني به بخش انتهايي آنها متوقف ميشود، اظهار كرد: در اين سندرم، پاها بيشتر گرفتار ميشوند.

  وي با اشاره به نقش ثابت شده سيگار در بروز اين بيماري گفت: چنانچه فرد سيگار خود را در مراحل اوليه ترك كند، بيماري متوقف شده و پيشرفت نميكند.

  اين عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با تاكيد بر اين كه برخي افراد حتي با تعداد اندك سيگار به اين عارضه دچار ميشوند، ادامه داد: شايعترين سن درگير30 تا 40 سال، سپس در فاصله سني 20 تا 30 و نهايتا 40 به بالاست.

  دكتر افشارفرد در خصوص علايم باليني بيماري گفت: درد در اندام، گرفتگي پا حين راه رفتن، احساس خستگي، ريزش موهاي پشت پا و روي انگشتان و بالاخره بروز زخم در انگشت پا از تظاهرات اين بيماريست.

  وي، ترك سيگار، انجام فعاليتهاي ورزشي و پيادهروي را درمان قطعي اين بيماري عنوان كرد و افزود: با خروج سمپاتيك پا از ناحيه كمر (سمپاتكتومي) زخم بهبود مييابد. در غير اين صورت به قطع پا منجر ميشود
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 4. #4
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : لطفا سيگار نکشيد !

  نگاهی به کارکرد و تاثیر مواد مخدر بر مغز  هنگام بو کشیدن، تزریق یا خوردن ماده یی اعتیادآور، در بدن چه رخ می دهد؟ چرا این مواد باعث جست وجوی اجباری فرد برای آنها می شوند؟ چرا هنگام گذر از جای تهیه آن ماده یا مشاهده بساط مصرف یا دیدار با هم منقلی ها یا هم پیاله یی ها، هوس مصرف این نوع ماده ها در فرد بیدار می شود؟ چرا ترک اعتیاد می تواند طاقت فرسا و گاهی غیرقابل تحمل باشد؟ چرا دگرگونی هایی که یک ماده اعتیادآور به وجود می آورد، مدت ها پس از ترک مصرف آن، باقی می ماند؟ پاسخ همه این پرسش ها در مغز ما نهفته است. استفاده نابجا از مواد اعتیادآور، دگرگونی هایی در مغز به وجود می آورد، نظام های انگیزشی آن را به یغما می برد و چگونگی فعالیت ژن های آن را تغییر می دهد. مغز یک معتاد هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شیمیایی با مغز یک فرد عادی تفاوت دارد. هنگام تبدیل شدن یک مصرف کننده اختیاری به یک مصرف کننده اجباری، آبشاری از تغییرهای عصبی رخ می دهد که یکی از مهمترین آنها این است؛ کوکائین، نیکوتین، هروئین، آمفتامین و دیگر داروهای اعتیادآور، مرکز لذت مغز را تغییر می دهند.
  ● پشت پرده مرکز لذت
  وقتی مرکز لذت، که مرکز پاداش نیز نامیده می شود، فعال است، احساس خوشی و لذت در ما به وجود می آید. خوردن قطعه یی از یک کیک، مقداری ماکارونی یا هر غذای دیگری که دوست دارید، این مرکز را فعال می کند. برنده شدن در یک رقابت، پذیرفته شدن در یک آزمون، مورد ستایش قرار گرفتن و دیگر تجربه های خوشایند نیز این مرکز را فعال می کند. سلول های عصبی که مرکز لذت را می سازند، با زبان شیمیایی دوپامین با هم ارتباط برقرار می کنند. این مولکول به عنوان پیام رسان عصبی از یک نورون (سلول عصبی) به نورون دیگر می رود، بر میزان آزاد شدن پیام رسان از نورون های دیگر تاثیر می گذارد و احساسی از خوشحالی ملایم تا سرخوشی شدید را به وجود می آورد. داروهای اعتیادآور غلظت دوپامین را در مرکز پاداش مغز افزایش می دهند. این داروها نسبت به یک عمل رفتاری، خوردن یک غذای خوشمزه یا برنده شدن در یک مسابقه، غلظت دوپامین را بیشتر افزایش می دهند. البته هر دارو این کار را به شیوه متفاوتی انجام می دهد؛ کوکایین جلوی فعالیت مولکولی را می گیرد که در حالت عادی دوپامین هایی را که پیرامون نورون ها پخش شده اند، برداشت می کند. وقتی کوکائین همه جایگاه های روی این مولکول را که پروتئین ترابر نامیده می شود، اشغال کند، جایی برای دوپامین باقی نمی ماند. بنابراین دوپامین پیرامون نورون ها می ماند و مرکز لذت را روشن نگه می دارد.
  آمفتامین ها نیز مانع فعالیت پروتئین ترابر می شوند. به علاوه آنها باعث آزاد شدن دوپامین از کیسه های کوچکی به نام وزیکول می شوند که نورون ها، دوپامین را درون آنها اندوخته می کنند. دوپامین بیشتر به مفهوم تحریک شدن نورون های بیشتری در مرکز لذت است.
  هروئین نورون های دارای دوپامین را تحریک می کند تا این مولکول پیام رسان را به ناحیه یی از مرکز لذت به نام هسته آکومبًنس رها کنند. به علاوه، هروئین همان نورون هایی را تحریک می کند که مخدرهای طبیعی مغز آنها را تحریک می کنند. الکل باعث آزاد شدن دوپامین، سروتونین (که احساس خوشی را در ما تنظیم می کند) و مخدرهای ذاتی مغز می شود. الکل میزان گلوتامات را نیز تغییر می دهد. این پیام رسان عصبی، نورون هایی را تحریک می کند که باعث سرخوشی آغازین الکل می شوند. به علاوه، الکل میزان تولید مولکولی به نام گابا را تغییر می دهد. گابا از تحریک شدن نورون ها می کاهد و در نهایت بیشتر الکل نوش ها را خواب آلود می سازد.
  ● خوشی به ناخوشی می رسد
  تا اینجای داستان، زیاد بد نیست، مرکز لذت تحریک می شود و فرد سرخوشی فراوانی را تجربه می کند. اما یک داروی اعتیادآور در درازمدت نمی تواند چنین اثرهایی داشته باشد. با مصرف پیوسته دارو، دگرگونی های پایداری در مغز به وجود می آید؛ مصرف داروی اعتیادآور، تعداد گیرنده های دوپامین را کاهش می دهد.
  گیرنده ها به زبان ساده دستکش های مولکولی هستند که روی نورون ها قرار دارند و پیام رسان های عصبی در حال گذر را همانند توپ پرتاب شده، به چنگ می آورند. اما هرچه مصرف داروی اعتیادآور ادامه پیدا کند، شمار گیرنده های دوپامینی بیشتر کاهش می یابد زیرا مغز تلاش می کند مرکز لذت را که بیش از اندازه فعال شده است، از راهی آرام کند.
  داشتن گیرنده کمتر به مفهوم این است که دوپامین کمتری به دام می افتد و در نتیجه، مرکز لذت آرام می شود. اما اکنون قانون «نتیجه های ناخواسته» به اجرا درمی آید. وقتی شمار گیرنده های دوپامین کاهش یابد، ضربه یی که برای ایجاد خوشی و لذت به کار گرفته می شود، کارساز نیست. این رویداد، اساس مولکولی تحمل است. یعنی، دارو پس از مصرف پیوسته، همان اثرهای آغازین را ندارد و معتاد برای به دست آوردن سرخوشی آغازین، باید مقدار مصرف خود را بالا ببرد. اما مشکل بدتری هم وجود دارد. نابودی گیرنده های دوپامین به مفهوم این است که تجربه هایی که در حالت عادی احساس خوشی و لذت به وجود می آورند، عقیم می مانند. یک غذای خوشمزه، یک گفت وگوی جالب یا یک پیغام عالی، هیچ کدام به اندازه دوران پیش از اعتیاد، هیجان و خوشی به پا نمی کنند. از این رو معتادان به این باور می رسند که تنها راه فرار از احساس بیچارگی و درماندگی، اضطراب و نگرانی و حتی افسردگی، مصرف داروی بیشتر است. به عبارت دیگر، مصرف آغازین ممکن است برای به دست آوردن خوشی و لذت باشد، اما اعتیاد به خاطر دوری از حقارت، نگرانی و ناامیدی بی پایان است.
  درد و رنج ترک اعتیاد نیز نتیجه مستقیم دگرگونی هایی است که دارو در دستگاه دوپامینی مغز به وجود می آورد. ترک اعتیاد و پرهیز از مصرف دارو، مغز را از تنها منبع دوپامینی که احساس خوشی را می آفریند، محروم می سازد. بدون آن به نظر می رسد زندگی ارزش زندگی کردن را ندارد. برای نمونه، وقتی یک هروئینی به هروئین مورد نیاز خود دست پیدا نمی کند، به شدت به درد حساس می شود، پیوسته به دل آشوبی و تهوع دچار می شود و لرزش غیرارادی دارد. از این رو، متخصص ها، اعتیاد را نوعی بیماری مغزی می دانند؛ بیماری که با عمل ارادی مصرف دارو آغاز می شود، اما وقتی فردی به این بیماری دچار شد، دیگر نمی توان به او گفت؛ «بس کن»، درست همان طور که به یک سیگاری نمی توان گفت به آمفیزم دچار نشو. خلاصه، آغاز کار ممکن است ارادی باشد، اما پایان این طور نیست.
  ● بازگشت خرابکار
  اگرچه پایه زیست شناختی اعتیاد، تحمل دارو و ترک اعتیاد تا حدود زیادی شناخته شده است، توضیح بازگشت این بیماری مشکل تر است. پرهیز از مصرف دارو اجازه می دهد گیرنده های دوپامین به حالت عادی بازگردند. بنابراین، پس از دوره یی درد و رنج ترک اعتیاد، مغز هوس دارو را رها می کند. اما اعتیاد در عمل یک بیماری بازگشت کننده است. مرکز لذت، که به مرکز اعتیاد تبدیل می شود، ارتباط نزدیکی با حافظه دارد و خاطره های بهره گیری نادرست از دارو به اندازه یی با دوام است که حتی مشاهده یک بازوی عریان می تواند بار دیگر آنها را زنده کند. مانند سگ پاولف که هنگام شنیدن صدای زنگ «زمان غذا»، آب در دهانش جمع می شد، معتاد هنگام دیدن، شنیدن یا بوییدن پسمانده های مصرف داروی مخدر، آرزوی مصرف دارو را در سر می پروراند.
  بازگشت اعتیاد ممکن است بازتاب تغییرهای ژنتیکی بادوام باشد. داروها می توانند به صورت کلیدهای DNA رفتار کنند و ژن ها را خاموش یا روشن کنند. برای نمونه، اعتیاد به کوکایین باعث کاهش فعالیت ژنی می شود که در تولید گیرنده های دوپامین نقش دارد. اگر این ژن پیوسته غیرفعال بماند، اساس بازگشت اعتیاد را پی ریزی می کند.
  ژن ها ممکن است دست کم تا اندازه یی توضیح دهند چرا برخی بیش از دیگران در خطر اعتیاد قرار دارند. پژوهشگران دریافته اند همان دستگاه دوپامینی که داروها آن را فعال می کنند، با تجربه های تازه نیز می تواند روشن شود. از این رو پیشنهاد شده است افرادی که در پی تجربه کردن «چیز تازه بعدی» هستند، ممکن است تلاش کنند همان دستگاه دوپامینی اصلی را تحریک کنند. اگر آنان تجربه تازه یی انجام ندهند، ممکن است آن را به نحوی با داروها انجام دهند. در حقیقت، افرادی که وسواس گونه در پی تازگی هستند، بیش از افرادی که به چیزهای پیشین خشنود هستند، به استفاده نادرست از داروها گرایش دارند.
  به نظر می رسد به دنبال تازگی بودن، اساس ژنتیکی دارد. بنابراین شاید اعتیاد نیز یک عامل وراثتی داشته باشد. البته ژن ها می توانند خطر اعتیاد را نیز کاهش دهند. بسیاری از آسیایی ها گونه هایی از ژن هایی را دارند که سوخت و ساز الکل را تنظیم می کنند. در نتیجه، آنان پس از نوشیدن الکل واکنش شدیدی تری از خود نشان می دهند که به صورت برافروختگی، تهوع و تپش قلب شدید خود را نشان می دهد. این واکنش می تواند نوعی دفاع ذاتی در برابر الکلیسم باشد، زیرا مردم دوست دارند از چیزهایی که آنان را ناراحت می کند، دوری کنند. کاش دوری از اعتیاد برای دیگران نیز به همین سادگی بود.
  ● معتاد شوید
  از سه دهه پیش، دانشمندان می دانستند که مغز، مواد روانگردان تولید می کند. نخستین بار موادی به نام اًنکفالین ها به عنوان مخدرهای طبیعی بدن معرفی شدند و خیلی زود هم ساخت های طبیعی همه داروهایی که نادرست استفاده می شوند، در مغز شناسایی شد. این مواد به عنوان آرام بخش های طبیعی بدن کار می کند و بسیاری از آنها مرکز لذت را فعال می کنند. اما مرکز لذت فقط برای خوشی و آرامش نیست. دانشمندان باور دارند که فعال شدن این مرکز محرک اصلی انگیزش و مشوقی برای فراگیری و تکرار است.
  خوردن غذا ممکن است عمل خوشایندی باشد، اما هدف اصلی از این رفتار، حفظ زندگی است. لذتی که با بوهای مطبوع و شکم پر همراه است، انگیزه و محرکی برای ترغیب کردن جاندران به عادت خوردن است تا بقای آنها تضمین شود. مغز مدارهایی دارد که مرکز لذت را با رفتارهای سازشی پیوند می زنند. این مدارها به تجربه مفهوم و اهمیت می بخشند. مفهوم پیدا کردن تجربه به ارزیابی نیاز دارد. پس از ارزیابی، رفتار مغز برای تدبیر سازشی تنظیم می شود. این فرآیند مفهوم بخشیدن به تجربه به ذخیره خاطره ها و در نهایت یادگیری نیاز دارد. مغز برای کمک کردن به این یادگیری، تجربه ها را به احساس ها پیوند می زند. از این رو، ما علاوه بر اینکه از خواندن کتاب می آموزیم، از این کار لذت هم می بریم و این سرخوشی را می توانیم تا اندازه یی تقویت کنیم که بی کتاب چون معتاد بی دارو باشیم.
  خلاصه اگر از خوردن، آشامیدن، ورزش کردن، مطالعه کردن و خلاصه از زندگی لذت می بریم، به مخدرهای ذاتی و مرکز اعتیاد ذاتی آن مدیون هستیم. اگر اعتیاد چهره زندگی را برای برخی تاریک کرده است، به علت تداخل عمل مخدرهای بیرونی با مخدرهای درونی است. به نظر می رسد خوشبختی و تیره بختی ما در دست اعتیاد است. بنابراین برای رهایی از اعتیاد باید به فعالیت ها و رفتارهای مثبت معتاد شویم.

  ترجمه؛ حسن سالار
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 5. #5
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : لطفا سيگار نکشيد !

  سیگار فشار خون را در زنان افزایش می دهد  حتمال افزایش فشار خون در زنانی که درروز دو بسته سیگار می کشند ۲۱ درصد بیشتر است و این امر خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد.
  به گزارش هلث دی ، این خطر با کاهش مصرف سیگار در زنان کم می شود ، با این حال حتی آنها که میزان مصرفشان یک بسته در روز است نیز به طور قابل ملاحظه ای در معرض افزایش فشار خون قرار دارند.
  این موضوع که ترک سیگار خطر هایپرتنشن یا افزایش فشار خون را کاهش می دهد مشخص نشده اما محققان بر این باورند که هرچه مدت زمان سیگار کشیدن فرد بیشتر باشد احتمال ابتلا به فشار خون بالا نیز در او افزایش می یابد.
  به گفته محققان ، فشار خون بالا می تواند منجر به بیماری قلبی و سکته مغزی گردد و در واقع هایپرتنشن یکی از عوامل تاثیر گذاردر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی است. برای ترک سیگار بویژه در زنان و دختران جوان نیازی به وجود دلائل بیشتر نیست.

  روزنامه جامجم
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 6. #6
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : لطفا سيگار نکشيد !  چرا نمی توانم سیگار را ترک کنم؟  صورتم چروکیده شده، در سربالایی ها دچار تنگی نفس می شوم، دندان هایم زرد شده اند، حدس می زنم به دلیل سیگار کشیدن این اتفاق افتاده است. می دانم که بالاخره روزی باید این سیگار را کنار بگذارم، تا کنون هم چند بار سیگار را ترک کرده ام اما نتوانسته ام ادامه دهم، چون احساس کرده ام دارم چاق می شوم. نمی دانم باید به سرعت سیگار را ترک کنم یا به تدریج؟ از یک طرف مشکلات زندگی و کاری هم اجازه نمی دهند که بتوانم روی ترک سیگار تمرکز کنم. نمی دانم چه باید بکنم؟

  این ها سخنانی است که اغلب از افراد سیگاری می شنویم.

  اغلب افراد سیگاری معتقدند که ترک سیگار بسیار سخت است. در واقع این یک ذهنیت غلط است ! این ذهنیت غلط درباره دخانیات موجب ریشه دار شدن و باقی ماندن این باور در فرد می شود، و اگر کسی بخواهد سیگار را ترک کند در قدم اول باید به این باور برسد که ترک سیگار امکان پذیر است. بنابراین برای این کار نیازمند هدف است یعنی اینکه آگاهی پیدا کنیم چرا می خواهیم سیگار را ترک کنیم؟

  برخی افراد سیگاری می گویند که در میان اقوام و دوستان مواردی را مشاهده کرده اند که 80 یا 90 سال عمر کرده و سیگاری بوده اند و هیچ مشکلی ندارند ! اما به هر حال سیگار یک عامل خطر برای بروز برخی مشکلات و بیماری ها به شمار می رود. به طور حتم فردی که 80 یا 90 سال عمر کرده و سیگار کشیده و اتفاقی برایش نیافتاده است، اگر سیگار نمی کشید مطمئنا بیشتر از این ها عمر می کرد. و نکته دیگر اینکه ما از یک جامعه سیگاری صحبت می کنیم و نه استثنا ها، زیرا استثنا قاعده نیست. به طور مثال تحقیقات نشان می دهد که 90% سرطان های ریه از طریق سیگار ایجاد می شود و 10% افراد به دلایل دیگر بیمار شده اند. پس ما نمی توانیم 10 درصدی که سیگار نکشیده اند را مثال بزنیم.

  حقیقتی که وجود دارد این است که ترک سیگار و پایدار ماندن در آن امکان پذیر است و به طور حتم و یقین، کنار گذاشتن هر عادت و اعتیادی نیاز به عزم و اراده دارد. یعنی در واقع اراده بخش اول قضیه است و خواستن و تصمیم گرفتن بخش مهمتر آن. اگر فردی نخواهد سیگار را کنار بگذارد هیچ متخصصی نمی تواند به او کمک کند. اما بعد از تصمیم گیری راه هایی وجود دارد که به ترک سیگار می انجامد.

  سیگار به دلیل داشتن نیکوتین اعتیادآور است و حتی درجه اعتیادآوری آن از هروین و کوکایین هم بیشتر است. بنابراین کسی منکر این قضیه نیست که ترک کردن آن دشواری هایی را به همراه دارد. و هنگامی که کشیدن آن متوقف می شود فرد دچار عوارض جسمی نیز می شود. تصور کنید فردی که روزی 20 نخ سیگار می کشیده و به هر نخ سیگار 10 پک می زده، روزی 200 بار این کار را انجام می داده است. پس وقتی که آن را قطع می کند انگار چیزی را در زندگی اش از دست داده است. یعنی در واقع این فرد به آن رفتار عادت کرده است ، مثلا فرد چای می خورده، یک سیگار روشن می کرده، مهمانی می رفته یک سیگار دیگر روشن می کرده، وقتی به موضوعی فکر می کرده یک نخ دیگر روشن می کرده، وقتی فوتبال تماشا می کرده باز هوس یک نخ سیگار را داشته است. حالا که سیگار را ترک کرده از نظر جسمی و رفتاری دچار مشکل شده است، البته این نکته را اضافه کنم که این عوارض موقتی است و به مرور زمان از بین می رود ولی باید بدانیم که فرد در این مدت نیاز به کمک دارد.

  برخی نتایج و پژوهش ها نشان می دهد که در طول یک سال 70% سیگاری ها به ترک سیگار فکر خواهند کرد و از این تعداد فقط 30% اقدام به ترک می کنند و فقط 3% موفق می شوند بدون هیچ کمکی آن را ترک کنند. اما در کلینیک های ترک سیگار این میزان به 85% می رسد، یعنی 85 ذرصد افراد سیگاری که به این مراکز مراجعه می کنند موفق به ترک سیگار می شوند.

  همان طور که می بینید در زمینه ترک سیگار امکان شکست خوردن وجود دارد، فرد در صورت شکست خوردن می تواند دوباره شروع کند و ببیند علل عود چه نکاتی بوده و در دفعات بعد از آن تجربه درس بگیرد تا بالاخره موفق به ترک آن گردد.

  یکی از عوارض پس از ترک سیگار، زودرنج شدن، پرخاشگری و عصبی بودن است، به طوری که با افت نیکوتین در بدن آستانه تحریک پایین می آید. این اتفاق در دو هفته اول ترک بیشتر مشاهده می شود اما این مشکل نیز راهکار دارد و یکی از راهکارها استفاده از داروهای ترک سیگار است زیرا این داروها جایگزین نیکوتین می شود.همچنین فرد باید راه های جدیدی برای آرام شدن بیابد و از موضوعات استرس زا دوری کند.

  نکته دیگری که وجود دارد این است که سیگار و مواد موجود در آن مرکز اشتهای انسان را سرکوب می کند و بنابراین بعضی از افراد پس از ترک سیگار دچار افزایش اشتها می شوند و از طرف دیگر حس چشایی این افراد که بر اثر سیگار کشیدن مختل شده است، دوباره فعال می شود و در نتیجه این افراد به پر خوری و افزایش وزن دچار می شوند. البته این اتفاق مقطعی است و بعد از گذشت اندک زمانی اشتها و وزن فرد به حالت طبیعی باز می گردد. که البته همین افزایش وزن موقتی هم با تغذیه مناسب قابل پیشگیری است. غذاهای کم کالری، خوردن میوه و سبزیجات همراه غذا یا بلافاصله بعد از غذا، و استفاده از غذاهای آب پز بهترین رژیم غذایی برای جلوگیری از این افزایش وزن موقتی است.

  در پایان یادآور می شوم که چاق شدن حتی چند کیلوگرم در مقایسه با خطرهای سیگار قابل قیاس نیست.
  عصر نوين
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 7. #7
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : لطفا سيگار نکشيد !

  چرا بعضى ها بيشتر سيگار مى كشند؟

  به اين گيرنده ها، اين سلول ها را به شكلى غير از روال عادى شان تحريك مى كند. اگر جانورى كه نيكوتين وارد بدنش شده يك حشره باشد، نتيجه حاصل مرگبار است؛ كه البته از ديدگاه حفاظت گياه توتون در مقابل حشرات مطلوب به حساب مى آيد. اما اگر موجودى كه نيكوتين را مصرف مى كند انساني با حجم بدنى بسيار بزرگتر باشد، مقدار اندك نيكوتين احساس خوشايندى در او به وجود مى آورد (هر چند حتى در مورد انسان نيز مقدار كافى از نيكوتين مى تواند كشنده باشد).

  اما نيكوتين يك اثر ثانوى هم به وجود مى آورد؛ اين ماده تغييراتى نيمه دائمى در نحوه ارتباط سلول هاى عصبى با يكديگر ايجاد مى كند. نتيجه آن است كه اين سلول هاى عصبى بدون وجود نيكوتين، كار خود را به درستى انجام نمى دهند و صاحبان اين سلول هاى عصبى، يعنى کسانى كه سيگار مى كشند، به تدريج به نيكوتين وارد شده به بدنشان معتاد مى شوند. به نظر مى رسد اين كه افراد پس از چه مدت يا چه مقدار سيگار كشيدن به آن معتاد مي شوند، در اشخاص ِ متفاوت فرق مى كند و دليل آن تا به حال كاملاً روشن نشده است.

  اما اخيراً هيدتوشى ناكامورا و همكارانش در «بيمارستان شركت برق توكيو» در ژاپن توانسته اند تا حدى اين مسئله را توضيح دهند. آنها در مقاله اى كه در EUROPEAN RESPIRATORY JOURNAL به چاپ رسانده اند بيان کرده اند كه تعداد پاكت هاى سيگارى كه يك آدم سيگارى مى كشد، بستگى به اين دارد كه چه گونه اى از يك آنزيم خاص را در بدنش داشته باشد- و به عبارت ديگر مسئله به ژن هاى او مربوط است. اين آنزيم نام ساده اى دارد: CYP2A6 و جزء خانواده اى از آنزيم هاى سم زدايى كننده است كه با نام « سيتوكروم P450 » شناخته مى شوند و يكى از وظايفشان اين است كه نيكوتين را به مواد شيميايى كمتر آسيب رسانى به نام «كوتينين» تبديل كنند كه بعداً مى توانند دفع شوند.

  اما ژنى كه آنزيم CYP2A6 را رمزبندى مى كند به سه شكل مختلف وجود دارد، كه هر يك از آنها شكل متفاوتى از آنزيم را ايجاد مى كنند و مهمتر اين كه برخى افراد اصولاً فاقد اين ژن هستند. دكتر ناكامورا و همكارانش 200 فرد سيگارى با مصرف مداوم سيگار را كه بالاى50سال داشتند مورد بررسى قرار دادند تا ببينند كه آيا گونه هاى مختلف CYP2A6 در اين افراد با عادات سيگار كشيدنشان ارتباط دارد يا نه؛ چنين ارتباطى وجود داشت. آنهايى كه داراى دو نسخه از شايع ترين شكل اين ژن بودند (هر نسخه از ژن از يكى از والدين به ارث مى رسد) بيش از همه سيگار مى كشيدند. کساني كه نادرترين شكل هاى اين ژن را داشتند کمتر سيگار مى كشيدند و آنهايى كه به كلى فاقد اين آنزيم بودند كمتر از همه سيگار دود مى كردند.

  اين وضعيت متناقض ناشى از آن است كه شايع ترين شكل اين آنزيم، مؤثرترين آنها در سم زدايى از نيكوتين هم هست و در غياب CYP2A6 نيكوتين بايد از راه هاى آنزيمى داراى سرعت و كارايى كمتر سم زدايى شود. بنابراين در افراد داراى آنزيم هاى كارآمد، نيكوتين به سرعت تجزيه مى شود و در نتيجه آنها به زودى نياز به كشيدن سيگار ديگرى را حس مى كنند. اما در صورتى كه شکل هاي کم اثرتر اين آنزيم را داشته باشيد، با مقدار كمترى سيگار مى توانيد سطح نيكوتين را در بدنتان حفظ كنيد. به اين ترتيب آنچه را كه انتخاب طبيعى به عنوان صفتى مفيدتر تشخيص داده، ممكن است نهايتاً باعث مرگ سريع تر شما شود!
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 8. #8
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : لطفا سيگار نکشيد !

  تحقيقات انجام شده در چين حاكي از آن است كه جوانان اصولا سيگار كشيدن را از والدين خود ميآموزند.


  روزنامه " چاينا ديلي " چاپ پكن دراينباره مينويسد:كودكاني كه والدين آنها سيگاري هستند بيشتر از ديگران به كشيدن سيگار روي ميآورند.

  بررسيهاي انجام شده توسط ارگانهاي بهداشتي دراستانهاي مختلف چين حكايت از آن دارد كه اكثر جوانان براي اولين بار ايده كشيدن سيگار را از پدر و مادر خود فرا گرفتهاند.

  در برخي از استانهاي چين نظرسنجيهايي انجام شدهاست كه نشان ميدهد ‪۷۹‬ درصد از جوانان زير ‪۱۸‬سال كه سيگار ميكشند ، پدر و مادري داشتهاند كه هر دو سيگاري بودهاند.

  كارشناسانامور بهداشتي درچين اعتقاد دارند جوانان الگوپذيري از والدين دارند و عادات آنها را خيلي زود فرا ميگيرند.

  آمار وزارت بهداشت چين نشان ميدهد نزديك به ‪۱۰۰‬ميليون نفر در اين كشور در حالي سيگار ميكشند كه كمتر از ‪ ۱۸‬سال دارند.

  بر اساس آمار،مجموعا ‪ ۳۵۰‬ميليون نفر سيگاري هستند و اين كشور بزرگترين توليدكننده و مصرفكننده دخانيات جهان است.

  اگرچه براساس مقررات چين كسي حق كشيدن سيگار در مدارس را ندارد،اما به هيچوجه به نوجوانان و جواناني كه خارج از مدرسه سيگار ميكشند ، اعتراضي نميشود.

  وزارت بهداشت و كارشناسان چين از والدين و مدارس و ديگر محافل اجتماعي دعوت كرده است تلاش خود را بر جلوگيري از كشيدن سيگار در ميان نوجوانان و جوانان متمركز كنند.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 9. #9
  کاربرسایت NRSG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۰
  نوشته ها
  137
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  سی نکته درمورد مصرف سیگار
  دود حاصل از مصرف سیگار متشکل از مواد سمی و گاز آلودی مانند CO، نیکوتین، آرسنیک و مواد رادیواکتیو و… است.
  ۱) سرخپوستان برای نبرد، همیشه مقداری از نیکوتین را در صدف یا پوست نارگیل با خود حمل میکردند و به هنگام ضرورت با استفاده از آن، دشمن خود را از پای در میآوردند.
  ۲) قریب به ۲۵۰ سال قلیان، چپق و پیپ پا به پای هم حرکت کردند تا سرانجام سیگار از طریق روسیه تزاری وارد ایران شد.
  ۳) تحقیقات نشان میدهد که بیش از ۴۰۰۰ ماده سمی در دود سیگار وجود دارد.
  ۴) دود حاصل از مصرف سیگار متشکل از مواد سمی و گاز آلودی مانند CO، نیکوتین، آرسنیک و مواد رادیواکتیو و… است.
  ۵) دود سیگار ماده رادیواکتیو بنام پلونیوم ۲۱۰ دارد که اشعه زیادی وارد بدن فرد سیگاری میکند.
  ۶) نیکوتین حدود ۶% توتون را تشکیل میدهد این ماده پس از مصرف سیگار در قسمت فیلتر (صافی) قابل مشاهده است.
  ۷) خطر نیکوتین و قدرت سمی آن تا حدی است که تزریق یک قطره ازآن به بدن موجبات هلاکت را فراهم میآورد.
  ۸) هم اکنون در صنعت نیز با استفاده از اثرات سمی نیکوتین به ساختن حشره کشهای مختلف میپردازند.
  ۹) نیکوتین و سموم دیگر همراه با ماده قیری شکل دود سیگار با تأثیرات شیمیایی خود بر شیره معده، هضم غذا را به تأخیر انداخته تولید سوء هاضمه مینماید و به مرور باعث زخم معده و زخم اثنی عشر میشود.
  ۱۰) خطر ایجاد سرطان ریه در سیگاریها ۲۰ برابر غیر سیگاریهاست.
  ۱۱) کشیدن یک پاکت سیگار در روز به اندازه ۴ عکس قفسه سینه، اشعه وارد بدن افراد میکند.
  ۱۲) سیگار عامل بسیاری از امراض خطرناک و حداقل ۲۰ نوع بیماری مهلک و شناخته شده است.
  ۱۳) دخانیات عامل مهم ابتلای به امراض مختلف مانند بیماریهای قلبی و سرطان و امراض ریوی و تنفسی است.
  ۱۴) ویتامین E بدن در سیگاریها زودتر از غیر سیگاریها کم میشود بر اساس این تحقیقات ویتامین E بدن در سیگاریها ۱۳% زودتر از غیر سیگاریها از بین میرود.
  ۱۵) سیگار در هر ۱۵ ثانیه یک قربانی میگیرد و با ادامه این روند در ۴۰ سال آینده این زمان به ۵ ثانیه کاهش خواهد یافت.
  ۱۶) بررسیها نشان میدهد زنگ مرگ برای زنان معتاد به دخانیات، ۱۴ سال زودتر به صدا در میآید.
  ۱۷) مرگ و میر در میان سیگاریها به طور معمول ۲ تا ۳ برابر بیشتر از غیر سیگاریها در هر گروه سنی میباشد و این مطلب به آن معناست که حداقل ۵۰% سیگاریهایی که در سالهای بلوغ استعمال دخانیات را آغاز نمودهاند در نهایت توسط دخانیات کشته میشوند.
  ۱۸) در سال ۱۳۷۲ قریب به ۳۳% از مردان و حدود ۹% زنان روستایی و قریب به ۳۲% مردان و ۵% زنان ۲۰ سال به بالای جامعه شهری کشورمان دخانیات مصرف میکردند.
  ۱۹) بررسیها نشان میدهد: ۲۰% جمعیت بالای ۲۰ سال در ایران سیگاری هستند که این رقم ۶ میلیون نفر از جمعیت کشور را در بر میگیرد.
  ۲۰) روزانه بیش از ۲ میلیارد تومان از سرمایههای کشورمان فقط توسط سیگار دود میشود که هزینه آن در سال بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان است.
  ۲۱) خسارت استعمال سیگار در ایران سالانه بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال است که از این بابت مشکلات اجتماعی و فرهنگی گوناگون نصیب کشور میشود.
  ۲۲) در کشورهای توسعه یافته مصرف سیگار سیر نزولی دارد اما روند مصرف سیگار در کشورهای در حال توسعه به شدت در حال افزایش است.
  ۲۳) هم اکنون بیش از یک میلیارد نفر در دنیا سیگاری وجود دارد که بیش از دو سوم آنها در کشورهای در حال توسعه زندگی میکنند.
  ۲۴) بر اساس آمار حدود ۳۰۰ میلیون نفر (۲۰۰ میلیون مرد و ۱۰۰ میلیون زن) در کشورهای توسعه یافته و ۸۰۰ میلیون نفر (۷۰۰ میلیون مرد و ۱۰۰ میلیون زن) در کشورهای در حال توسعه سیگار میکشند.
  ۲۵) استعمال دخانیات به جز استثنائاتی مانند ایالت متحده آمریکا و استرالیا در میان دانشجویان پزشکی سراسر جهان همسطح با جامعه عمومی بوده است.
  ۲۶) تنها در برنامه آموزشی دانشجویان پزشکی، در کشور استرالیا و آمریکا واحد اختصاصی به همین منظور گنجانده شده است و سایر کشورها چنین واحد درسی را نمیگذرانند.
  ۲۷) ترک سیگار با استفاده از لیزر چهار تا پنج برابر از روشهای متعارف ترک سیگار، موفقتر عمل میکند.
  ۲۸) علایمی چون تحریکپذیری، نگرانی ، تشویش، غمگینی، سردرد، افزایش اشتها و یبوست سه تا هفت روز پس از ترک سیگار در بیمار دیده میشود.
  ۲۹) در عرض چند روز سیگاریها متوجه برخی تغییرات در بدن از جمله پیشرفت حس بویایی و چشایی و تنفس راحتتر هستند هر چند این تنفس در ابتدا با سرفه توام خواهد بود.
  ۳۰) علل مصرف سیگار:
  ▪ کنجکاوی جوانان و نوجوانان
  ▪ ناآگاهی آنها در مضرات مصرف سیگار
  ▪ تقلید از والدین
  ▪ اثبات بزرگی و قدرت خود به دیگران مخصوصاً والدین
  ▪ احساس تشخص و خوش تیپ شدن
  ▪ الگوبرداری از ورزشکار و هنرپیشه و
  ▪ جلب توجه مخصوصاً بین همسالان خود
  ▪ علل روانی
  ▪ قدرت نمایی، سرکشی، درگیری با مدرسه  منابع:
  مسئله سیگار در آیینه تحقیق، فرامرز سهرابی
  Volhardt, K. Peterc. Organic chemistry P. ۱۳۵۱
  روانشناسی اعتیاد، صادق کریمپور
  سایت اینترنتی مدیکال تودیز
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ آذر ۸۷, ۰۰:۴۰
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ آذر ۸۷, ۰۰:۳۹
 3. سيچلايد گوره خري
  توسط FISH در انجمن انواع ماهیان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۸۷, ۲۱:۵۴
 4. سيچليد گرين ترور
  توسط FISH در انجمن انواع ماهیان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۲۰ اردیبهشت ۸۷, ۲۱:۴۸
 5. اين پاکت سيگار که آنتن نميده.......!
  توسط hamid192 در انجمن گوشي‌هاي تلفن همراه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۹ فروردین ۸۷, ۱۹:۳۴

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •