مزوتراپي چيست؟


مزوتراپي روشي براي رفع سلوليت است كه در دهه 1950 در فرانسه به وجود آمد و اكنون در سراسر جهان به كار ميرود. اين روش توسط دكتر ميشل پيستور (Michel Pistor) در سال 1952، و براي درمان تعدادي از بيماريها ابداع شد.
برداشتن چربيهاي زير چانه –غبغب- به وسيله مزوتراپي

به تدريج همكاران او در اروپا و آمريكا متوجه واص و ويژگيهاي منحصر به فرد مزوتراپي و تاثير فوق العاده آن در رفع مشكلات زيبايي شدند. اكنون 15 هزار پزشك در فرانسه به اين شيوه درمان مشغولند. مزوتراپي روشي است كه در طي آن مقادير اندكي از دارو، انواع ويتامين، مواد معدني و آمينو اسيدها به صورت ميكرو اينجكشن (تزريق متعدد با سوزنهاي بسيار ظريف و كوتاه) در زير پوست تزريق ميشود تا مواد بهبود دهنده آن، منطقه تحت عمل را درمان كند.

اين روش در ايالات متحده در درجه اول براي كاهش سلوليت (توده هاي چربي زير پوستي با ظاهري نامطلوب) و جوان سازي پوست مورد استفاده قرار ميگيرد. اگر داروهاي مورد نياز در مقادير اندك مورد استفاده قرار گيرند، مزوتراپي كمترين عوارض جانبي را به دنبال خواهد داشت. از نظر بسياري از پزشكان از جمله جراحان پلاستيك و زيبايي، مزوتراپي موثرترين روش پيشنهادي براي رفع سلوليت است.

روش اجراي مزوتراپي
قبل از آغاز جلسات مزوتراپي، پزشك معالج بايد محلي كه نيازمند درمان است مشخص و علامت گذاري كند. پس از علامت گذاري و قبل از انجام ميكرو اينجكشنها، محل مورد نظر با الكل ضدعفوني شده و بيمار بر روي تخت قرار ميگيرد. براي انجام اين تزريقات، پزشك از سوزنهايي بسيار كوتاه و نازك استفاده كرده و داروهاي هوميوپاتيك (homeopathic) ، ويتامينها، مواد معدني و آمينو اسيدها را به صورت تزريقات متعددي در محل مشخص شده وارد ميكنند.

تمام اين مواد به طور خاص براي موقعيت تحت درمان انتخاب ميشوند. براي كاهش وزن عمومي، پزشك معالج بايد منطقه بزرگتري براي تزريق انتخاب كند تا چربيهاي موجود در تمام بدن شكسته و حل شوند. هنگام از بين بردن سلوليت، يك فرمول دارويي براي زدودن چربي و فرمول ديگري براي از بين بردن رشته هاي فيبروزي كه پوست را دچار كشيدگي كرده اند، به كار ميرود.فرمولهاي دارويي در هر مزوتراپي براي هر مراجع، و متناسب با شرايط وي تهيه و تركيب ميشوند. بر خلاف جراحيهاي زيبايي، مزوتراپي بدون درد است و هيچ نيازي به پانسمانهاي سنگين يا كرستها و گنهاي مخصوص ندارد و شخص ميتواند بلافاصله پس از هر جلسه مزوتراپي به زندگي عادي خود بازگردد.

تراش و تناسب اندام
مزوتراپي در زمينه تناسب اندام به عنوان جايگزين مناسبي براي لايپوساكشن (liposuction) به كار ميرود. با مزوتراپي ميتوان چربي شكم، چربيهاي موضعي در ناحيه پشت، كنار ران و پهلو را آب كرده و غبغب را از بين برد. براي عده اي، اين روش براي از بين بردن چربي زير چشم نيز راه حل بسيار مناسبي است. به طور كلي، در حال حاضر در زمينه از بين بردن سلوليت روشي به موفقيت مزوتراپي شناخته نشده است و بسياري از پزشكان و بيماران، آن را شيوه اي بسيار بهتر از ليزر درماني و موارد مشابه ميدانند. مزوتراپي صورت با بكار بردن ويتامينها و اسيدهاي هيالورونيك (hyaluronic) به جوان سازي و درخشان شدن چهره كمك ميكند.

عوارض جانبي
كمابيش تمام روشهاي درماني داراي عوارض جانبي هستند، اما اگر درمان توسط افراد مجرب و بسيار ماهر انجام بگيرد، طبعا عوارض جانبي كمتري نيز خواهد داشت. عده بسياري از كارشناسان عقيده دارند كه مزوتراپي روشي با خطر بسيار اندك است. اين درمان نيازي به بيهوشي ندارد و بر روي فرد كاملا هوشيار انجام ميگيرد. به اين ترتيب اگر تزريق در محيطي كاملا استريل و با ابزار صحيح و ضد عفوني شده انجام بگيرد، در اين مرحله از درمان مشكلي به وجود نواهد آمد.

عوارض ناشي از دارو
مزوتراپي را ميتوان با موفقيت و با استفاده از داروهايي كه به شدت رقيق و در مقادير اندك انجام داد، كه اين امر موجب محدود شدن عوارض جانبي ناشي از داروست.

با اين وجود خطر حساسيت به داروهاي مزوتراپي وجود دارد. اما به دليل رقت دارو، نشانه هاي آلرژي بايد در حداقل ميزان خود باشند. با اينحال قبل از انجام مزوتراپي بايد درباره سوابق آلرژي خود با پزشك معالج مشورت كنيد.

عوارض تزريق

در موارد بسيار استثنايي استفاده از سوزن براي تزريق ميتواند در محل تزريق موجب عفونتهاي جزئي شود. از جمله عوارض ديگر تزريق ميتوان به خون مردگي خفيف و سطحي، سرخي يا التهاب محل تزريق اشاره نمود. به طور معمول اين عوارض در عرض يكي دو روز به كلي برطرف خواهند شد.

عوارض ديگر
عده اي از بيماران مدت كوتاهي پس از درمان دچار خارش در محل تزريق ميشوند كه به سرعت برطرف ميشود. عده اي از پزشكان براي سرعت بخشيدن به روند درمان داروهاي خوراكي، كرمهاي پوستي يا لوسيونهاي موضعي تجويز ميكنند.

اشخاصي كه نبايد عمل مزوتراپي را انجام دهند
• زنان باردار يا شيرده
• افراد مبتلا به ديابت كه از انسولين استفاده ميكنند
• افرادي با سابقه سكته قلبي
• افرادي با سابقه لخته شده خون
• افرادي كه به خاطر بيماري قلبي از داروهاي مختلف استفاده ميكنند

Your Ad Here