نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: چرا مردان دكتر نميروند؟

 1. #1
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  چرا مردان دكتر نميروند؟

  چرا مردان دكتر نميروند؟

  يك مطالعه ديگر روي هزار و ۶۰۰ مرد ۱۵ تا ۱۹ ساله هم نشان ميدهد آنهايي كه ديدگاه سنتي نسبت به جنس خود دارند، تصور ميكنند مردها بايد آدمهاي قوي باشند و نقش حامي داشته و نبايد بيماري و يا مشكلات خود را بيان كنند.پزشكان معتقدند هرچقدر زنان به سلامت خود اهميت ميدهند، مردان نسبت به سلامت خودشان سهل انگار و بي توجهاند . حتما شما هم در اطرافيانتان مرداني را ديدهايد كه وقتي بيمار ميشوند، دكتر نميروند و اگر هم بروند زماني ميروند كه بيماري آنها خيلي طول كشيده و يا شديد شده است. اما اين طرز تفكر را چه كسي به مردان ياد داده يا چرا مردان فكر ميكنند كه نبايد موقع بيماري ناراحتيهاي خود را بيان كنند و به صرف اينكه خودش خوب ميشود، آن را از ديگران مخفي نگه ميدارند؟

  زماني كه پسر بچهاي در يك خانواده وجود دارد و به سن نوجواني ميرسد، اطرافيان مدام به او ميگويند تو ديگر بزرگ شدي، مرد شدي، قوي شدي و نبايد از فلان چيز بترسي، نبايد از چيزي شكايت كني و نبايد ناله كني و ...
  بنابراين اين آويزه گوشش ميشود كه چون يك مرد است و قوي شده و اندامش عضلاني و ورزيده است، نبايد از درد شكايت كند. كمكم ياد ميگيرد كه اگر بيمار شد، سعي كند بيمارياش را بروز ندهد و اگر تب داشت آن را انكار كند و اگر هم دچار سرماخوردگي شد، بگويد نه چيزي نيست. در حالي كه ممكن است همين مرد قوي و قدرتمند را عوامل بيماري كه بسيار ريز هم هستند، از پا در بياورد. با وارد كردن اين افكار در ذهن پسر بچهها و يا برخي خرافات و داشتن روحيات مردانه، آنها كمتر براي درمان بيماريهايشان به پزشك مراجعه ميكنند.
  ● نگاهي به آمار
  در يك مطالعه كه در آن ۴۰۰ مرد جوان شركت داشتند، مشخص شد مردان كمتر عادت دارند تا براي ارزيابي ساليانه، مشاوره رواني وكنترل وضعيت جسمي به پزشك مراجعه كنند و نسبت به زنان كمتر از خدمات پزشكي استفاده ميكنند.
  يك مطالعه ديگر روي هزار و ۶۰۰ مرد ۱۵ تا ۱۹ ساله هم نشان ميدهد آنهايي كه ديدگاه سنتي نسبت به جنس خود دارند، تصور ميكنند مردها بايد آدمهاي قوي باشند و نقش حامي داشته و نبايد بيماري و يا مشكلات خود را بيان كنند. عدهاي ديگر از مردان هم به دليل بيحوصلگي و مشغله كاري به پزشك مراجعه نميكنند. بسياري از آنها معقدند تحمل انتظار كشيدن در مطب را ندارند. اين طرز تفكر حتي روحيه انتقادپذيري را در پسران نوجوان و جوان كاهش داده و بيشتر آنها را افرادي خودخواه و خودراي بار ميآورد. بر اين اساس پسران فكر ميكنند مراجعه به پزشك علامت ضعف آنها است.
  پسران بايد از نظر ايمني عليه بيماريهايي مانند كزاز، هپاتيت ب و تستهاي غربالگري از نظر بيماريهاي قابل انتقال جنسي بررسي شوند. بيشتر مردان زماني به پزشك مراجعه ميكنند كه پا به سن گذاشته و به اصطلاح دچار گرفتاريهاي دوره سالمندي شده باشند. شايد اين نوع نگرش به دليل عضلاني شدن و قويتر شدن بدنشان باشد. به گفته پژوهشگران دانشگاه جانهاپكينز، مردان كمتر از زنان به مراكز بهداشتي مراجعه ميكنند و كمتر از خدمات بهداشتي استفاده ميكنند، در صورتي كه زنان بيشتر براي ارزيابيهاي ساليانه تنظيم خانواده و ويزيت فرزندانشان نزد پزشك ميروند. در تحقيقات مشخص شده است مردان بيشتر زماني كه با همسرشان در روابط جنسي مشكل پيدا كنند به پزشك مراجعه ميكنند.
  حتي احتمال اينكه مردان طي درمان و در دوران استراحت به سركار خويش بروند بيشتر است. آنها از مشورت درباره بيماري نسبت به زنان هراس بيشتري دارند. در صورتي كه نياز دارند تا درباره مشكلات و بيماريشان با پزشك مشورت كنند. بنابراين لازم است طرز تفكر و نوع نگرش مردان به خود و به بيماريشان عوض شود. زنان و مردان هر دو نگرشهاي متفاوتي به بيماري دارند. در سالهاي اخير تلاشهاي فراواني براي بهبود وضعيت بهداشتي مردان و سلامت آنها صورت گرفته است. مردان بايدبدانند كه پيشگيري و درمان، بهترين راه مبارزه با بيماريها است.
  ● چهچيز مانع است؟
  وقتي بيماري به سراغ مردان ميآيد، آنها براي درمان دچار نوعي ترس و نگراني ميشوند و گاهي از مراجعه به پزشك خجالت ميكشند و احساس ميكنند كمتر به كمك ديگران نياز دارند. برخي از مردان معتقدند اگر بعضي بيماريها را فراموش كرده و به اصطلاح به آن توجهي نكنند، خودشان دور ميشوند. بيشتر مشكلات بهداشتي مسايل سادهاي هستند و به راحتي درمان ميشوند در غير اين صورت براي درمان آن مشكلات زيادي به وجود ميآيد. برخلاف زنان، مردان كمتر به توصيههاي پزشكان درباره مشكلات بهداشتي توجه ميكنند.
  هيچ ميدانيد كه يك تحقيق درباره عدهاي از مردان مبتلا به علايم ادراري كه دچار بزرگي پروستات بودند، نشان ميدهد از هر چهار مرد يكي از آنها، ۶ ماه از مراجعه جهت درمان خودداري ميكند و تقريبا ۵۰ درصد آنها بيش از يكسال به پزشك مراجعه نميكنند. ۹ نفر از هر ۱۰ نفر با علايمي كه با تغيير شيوه زندگي بر طرف ميشود از مسافرتهايي با مسافت طولاني اجتناب ميكنند، از رفتن به سينما پرهيز ميكنند و حتي از داشتن روابط خوب با اقوام و دوستان محروم ميمانند. چون از مشكلات ادراري خود خجالت ميكشند. در حالي كه اين مشكل آنها خيلي سريع قابل درمان است. ترس از اينكه مبادا علايم بيماري تهديدكننده حيات باشد، مانند سرطان مانع از مراجعه به پزشك ميشود. در صورتي كه بسياري از بيماريها جدي نيستند يا حداقل در صورت تشخيص زودرس جدي نميشوند.
  مثلا علايم ادراري كه از هر مرد يكي را در سن ۶۵ سالگي مبتلا ميكند، موجب بيدار شدن مكرر در شب شده و تكرر ادرار در روز و احساس دفع فوري ادرار در افراد ايجاد ميكند. اين حالت مربوط به بزرگي پروستات است و يك بيماري قابل درمان بوده و سرطاني نيست.
  دليل ديگر مراجعه نكردن مردان به پزشك خجالت كشيدن است. مردان از اين ميترسند كه همه درباره مشكلات آنها اطلاع پيدا كنند .آنها از پرسش از ديگر دوستان خود اجتناب ميكنند چون نميخواهند ديگران بفهمند كه چه مشكلي دارند. در حالي كه زنان بعد از ايجاد مشكل با ساير دوستان خود هم مشورت كرده و از راهنمايي ديگران براي مراجعه به پزشك استفاده ميكنند. انجام تست غربالگري سرطان گردن رحم، مراقبتهاي دوران بارداري و واكسيناسيون كودكان از بيشترين دلايل مراجعات زنان به پزشك است.
  ● فقط مخصوص آقايان
  يك نكته جالب اين است كه مردان بيشتر هنگام عصر به پزشك مراجعه ميكنند و ترجيح ميدهند حتي عمل جراحي آنها در عصر يا آخر هفته باشد؛ زماني كه از هر زمان ديگري خلوتتر است. براي اينكه مردان را بيشتر به دكتر رفتن تشويق كنيم، بهتر است مجلاتي را كه براي مردان تهيه شده در مطبها و يا اتاق انتظار بگذاريم و از پوسترها و جزوههايي كه كاملا مردانه است و بيشتر در مورد مسايل مردان نوشته است، استفاده كنيم. بهتر است پرستارهايي كه در مراكز خدمات بهداشتي هستند، بيشتر مرد باشند تا آنها درباره پرسش پيرامون مشكل خود احساس خجالت نكنند. حتي استفاده از فيلمهاي جنگي و ورزشي در اتاقهاي انتظار تاثير زيادي دارد. ايجاد محيطي دوستانه در مطب و درمانگاه سلامت مردان هم در تشويق آنها براي پيگيري مراقبتهاي پيشگيرانه و درماني تاثير زيادي دارد.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : چرا مردان دكتر نميروند؟

  8سوالی که اقایون می ترسند از پزشک بپرسند.

  بـه عـلت غـرور بـیـش از حـد و یا هزینه های بالای درمانیبیــشتر آقـایــون تنها زمانی به ملاقات دکترها می روند کهجایی از بدنشان بشکند مثل بینی و یا اینکه عضوی از کاربـایسـتـد مـثل قلب. اکثر آقایون تا زمانی که مشکل حادیبرایشان به وجود نـیامده باشد به پزشک متخصص مراجعه
  نمی کنند.

  همچنین آنها معمولا از پـزشک خانوادگیـشان سوال هاییرا کـه بـاعـث شـرمندگی مـی شود نمی پرسند. به همیندلیـل مـن 8 سؤالـی کـه مـردها از پـرسیـدن آنـها احساسخوبی نمی کنند را در این قسمت آورده ام.

  اما قـبــل از ایـنکه از این مقاله به عنوان بهانه ای در حضور
  دکترها استفاده کنید،باید تاکید کنم که اگر هر گونه نشانه
  غیر معمول در خود مشاهده کرده و یا یکی از نشانه های زیر را در خود یافتید باید سریعا به متخصص مراجعه کنید. سلامتی شما از غرورتان مهم تر است.

  1- در مورد شکم بزرگ خود چه کار می توانم انجام دهم ( یا اینکه وزن بدنم مناسب است)؟
  آیا خودن بي رويه باعث ایجاد چاقی در شما شده است؟ چربی های زیادی در شکم شما انباشته شده است. شمای کلی شما به شکل یک "سیب" در آمده و بیشترین مقدار چربی در شکمتان انباشته شده است. چنین بدن چاقی به راحتی پیش زمینه بسیاری از بیماری ها از قبیل کلسترول، بیماری های قلبی و دیابت را فراهم می سازد.

  برای تشخیص این مطلب که آیا شما باید اقدام به کاهش وزن کنید، باید ابتدا دور شکم خود را در در نازکترین قسمت اندازه بگیرید و سپس اندازه دور باسن خود را در بزرگترین قسمت بگیرید. و سپس اندازه شکم خود را بر اندازه باسن تقسیم کنید. اندازه بدست امده برای آقایون تندرست باید 1.0 یا کمتر باشد. همچنین برای اطمینان حاصل کردن از وزن خود باید میزان BMIبدن را بدست آورید ( شاخص چربی). اگر این میزان کمتر از 25 باشد نشان می دهد که شما وزن مناسبی دارید.

  برای محاسبه BMI بدن خود باید از فرمول زیر استفاده کنید:

  BMI= وزن (به کیلوگرم) / قد (به متر)

  یا

  BMI= [وزن (به پوند) / قد (به اینچ) ]× 703

  البته باید توجه داشته باشید که ماهیچه ها وزن بیشتری از چربی ها دارند و BMI در هر فردی متفاوت است. یک وزن خاص وجود ندارد که آنرا به عنوان وزن ایده ال بتوان به همه پیشنهاد کرد. هر شخص بدن متفاوتی دارد و وزن متناسب او بر اساس عوامل مختلفی از جمله مسائل ژنتیکی، انتخاب غذا، فعالیت بدنی و .. مشخص می شود. میزان چربی بدن، فشار خون، میزان سکون قلب و کلسترول همه و همه از عواملی هستند که به اندازه BMI مهم هستند.

  برای اینکه بتوانید وزن خود را در حالت تعادل نگه دارید باید از رژیم غذایی سالم و غذاهای متنوع استفاده کنید. به این معنا که تا می توانید از میوه ها و سبزی جات تازه و پروتین های رقیق شده و مواد غذایی فیبر دار استفاده کنید و مصرف چربی ها را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. همچنین نرمش مداوم (30 دقیقه حداقل هفته ای 3 مرتبه) برای ثابت نگه داشتن وزن و از بین بردن چربی ها بسیار مناسب است. می توان گفت که که چاقی بیش از اندازه در قسمت شکم به ندرت از کم کاری غده تیروئید نیز می تواند نشئت بگیرد که برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به پزشک خود مراجعه کنید.

  2- چرا در ادرار من خون دیده می شود؟
  خون در ادرار (ادراری که قرمز خالص، صورتی و یا قهوه ای سوخته می باشد) به عنوان نوعی بیماری به نام هماتریا شناخته می شود (خون میزی).

  وجود خون در ادرار به دلیل عفونت های کلیوی یا زخم مجاری پیشاب ظاهر می گردد. البته دلایل دیگری برای بروز هماتریا نیز وجود دارد که از جمله آن می توان به این موارد اشاره کرد: عفونت مجرای ادراری، عفونت یا اماس مثانه. همچنین سنگ کلیه و مثانه و یا وجود تومور، فعالیت های بسیار شدید بدنی، آسیب وارده به هر یک از قسمت های مجاری ادراری و یا گلومرونفریت (التهاب رگ های خونی کلیه) و بیماری های خونی نظیر هموفیلی می توانند باعث ورود خون به ادرار شوند.

  وجود خون در ادرار نشانه ای است که شما به هیچ وجه نباید نسبت به آن بی توجهی کنید و باید به سرعت نزد پزشک مراجعه کنید. به ویژه اگر همراه با مشاهده خون دچار تب، سوزش به هنگام دفع ادرار، و یا درد زیاد قسمت پایینی کمر نیز باشید.

  3- چرا در منی من خون وجود دارد؟
  مشاهده خون در منی ممکن است به دلیل انسداد، التهاب، زخم و یا عفونت در قضیب، مجاری پیشاب و یا پروستات بروز کند. وجود خون در منی (که با نام هماتوسپرمیا نیز شناخته می شود) معمولا به دلیل تحریک مجاری پیشاب و عفونت پروستات ایجاد می شود.

  اگر به طور مکرر خون را مشاهده می کنید، احساس خارش و سوزش دارید، ترشحات سبز- زرد دارید ( که بیانگر بیماری های جنسی است) لازم است که خود را تحت معاینه متخصص بیماری های دستگاه ادراری قرار دهید.

  4- آیا طبیعی است که بیش از اندازه عرق کنم؟
  اگر زمان ترک باشگاه ورزش مثل موش آب کشیده خیس عرق شده اید و بدنتان بوی جوراب گرفته باید در مورد عرق کردن خود کمی دقیق تر شوید. تعرق یکی از مکانیسم های بدن است که به واسطه آن گرمایی که به خاطر انجام فعالیت های نرمال ایجاد می شود، دفع خواهد شد و خیلی طبیعی است که در زمان هیجان زدگی، افزایش میزان فعالیت های بدنی، یا اینکه اگر اضافه وزن دارید، عرق کنید.

  هر چند عرق کردن مزمن (بدون وجود فعالیت بدنی و یا قرار گرفتن در شرایط احساسی خاص) به ویژه در کف دست ها، زیر بغل، و کف پا به این دلیل است که اختلالی در قسمتی از سیستم عصبی بدن با نام غدد عرقی وجود دارد.

  تعرق بیش از حد در برخی نقاط بدن به دلیل خنک نمودن آن قسمت انجام نمی شود. این فرایند بر روی فعالیت های جسمی و اجتماعی فرد تاثیر سوء می گذارد زیرا امری غیر قابل کنترل بوده و دیگران به راحتی متوجه آن می شوند. تنها 1% از کل افراد بشر از این ناراحتی رنج می برند اما اگر شما هم احساس می کنید که تعرق بدن شما بیش از میزان لازم است بد نیست به پزشک خود مراجعه ای داشته باشید.

  5- کار نکردن شکم برای 5 روز طبیعی است؟
  در مورد کار کردن شکم باید بگوییم که هر فرد خصوصیات ویژه ای دارد. می توان از روزی 3 بار تا هفته ای 3 بار آنها را تقسیم بندی کرد. هر چند اگر شما مجبور هستید که برای دفع مدفوع بعد از 3 روز به خودتان فشار بیاورید و یا کار کردن شکمتان سخت و با درد همراه است باید بدانید که دچار بیماری یبوست هستید.

  رژیم های غذایی نا مناسب، استفاده کم از مایعات، ورزش نکردن، استفاده از برخی داروی های خاص برای درمان بیماری های دیگر، و عادات ضعیف شکمی از عوامل بروز یبوست هستند. همچنین استفاده نابجا از داروهای ملین نیز خود می تواند عامل موثری در ایجاد یبوست باشد.

  برای جلوگیری از انسداد روده باید از یک رژیم غذایی مناسب استفاده کنید می توانید از غذاهایی از این قبیل استفاده کنید: غلات، میوه ها و سبزی های تازه، نوشیدن مایعات، و همچنین نرمش و ورزش مکرر، و زمانی که میل به تخلیه مدفوع پیدا کردید از آن صرفنظر نکنید. لازم به ذکر است که اگر در کار کردن شکم خود شاهد تغییراتی بودید، رنگ، اندازه و جنسیت مدفوع شما تغییر کرد باید حتما از پزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

  6- چه موقع باید نگران عملکرد قلب خود بشوم؟
  در حدود 4.6 میلیون آمریکایی از بیماری های قلبی رنج می برند و این بیماری به صورت یک مریضی شایع در آمده است. اگر اضافه وزن دارید، غیر متحرک هستید و در افراد فامیل تاریخچه بیماری قلبی مشاهده می شود و رژیم غذاییتان سرشار از چربی های اشباع شده است، شما دیر یا زود دچار بیماری های قلبی خواهید شد.

  ایست قلبی اغلب به دلیل انسداد شریان های خونی قلب که خون را به ماهیچه های آن انتقال میدهند، صورت می پذیرد. اگر مسیر شریان های قلب مسدود شود قلب از کمبود اکسیژن و مواد معدنی در مضیقه قرار می گیرد. در زمان بسیار کوتاهی سکته قلبی اتفاق می افتد و به طور جزئی باعث آسیب رسیدن به ماهیچه های قلب می شود. قسمت آسیب دیده نمی تواند خون را به درستی پمپاژ کند و در نتیجه باعث بروز ایست قلبی می شود.

  ثابت نگه داشتن وزن بدن، متوقف کردن استعمال دخانیات، ورزش کردن، کاهش میزان مصرف الکل، و چک کردن فشار خون و اندازه گیری سطح کلسترول همه از عواملی هستند که می توانند سلامت قلب شما را تضمین کنند.

  7- آیا همه مردها گاهی از عملکرد معیوب نعوذ رنج می برند؟
  ناتوانی در نعوذ و یا نگه داشتن این حالت برای مدت زمان طولانی مشکل بسیار بدی است که متاسفانه بسیاری از آقایون در دوره های مختلف زندگی خود، شاهد آن هستند. این مشکل می تواند مزمن یا موقتی و زودگذر باشد. اگر مشکل زود گذر است و گاه گاه اتفاق می افتد چندان جدی نخواهد بود و دلیل ان هیجان و یا مصرف برخی داروهای خاص می باشد.

  اما اگر این مشکل به طور مداوم و ثابت رخ می دهد احتمالا دارای یک دلیل فیزیکی است. چنین افرادی دارای بیماری ناتوانی جنسی هستند. مشکلات فیزیکی می تواند حاکی از اختلالات مرسوم یا نادر باشد. به عنوان مثال دیابت و ناراحتی های قلبی از انواع ان می باشند.

  اگر چنین مشکلی در روابط جنسی شما اختلال ایجاد می کند باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. حداقل کاری که یک پزشک می تواند انجام دهد این است که شما را نسبت به اطلاعت غلطی که در مورد بیماری خود دارید روشن می کند و این امر در بهبود وضعیت روابط جنسی شما کمک عمده ای خواهد کرد. همچنین داروهایی نظیر ویاگرا وجود دارند که می توانند مشکل نعوذ را برای شما حل کنند.

  8- ایا می توانم کاری برای جلوگیری از ریزش مو انجام دهم؟
  مختصرا، بله. دیگر مجبور نیستید که با کله كم موي خود در کوچه و خیابان به راه بیفتید. شیوه تاسی آقایون ( که به عنوان تاسی ژنتیک نیز شناخته می شود) یکی از شایع ترین روش هایی است که مردها موهای خود را از دست می دهند که معمولا به این صورت است که قسمت بالایی وسط سر خالی از مو می شود. ریزش مو در آقایون ارثی است و ممکن است پس از بلوغ در هر زمانی روی دهد. و از طرف ژن مادری بیشتر به فرزند منتقل می گردد.

  کچلی هیچ درمان قطعی ندارد. اما داروهای خوراکی و مالیدنی وجود دارند که این فرایند را به تاخیر می اندازند.

  اگر به دنبال یک درمان قطعی و گران می گردید می توانید مو بکارید. یک جراح می تواند به راحتی از پشت سرتان موها را جدا کرده و به قسمت های خالی شده پیوند بزند. این کار طبیعی به نظر میرسد و پس از چند روز جراحات به سرعت بهبود پیدا می کنند و خبری از بخیه نیز در کار نخواهد بود.

  چه خبر است، دکتر؟
  ــــــــــــــــــــــــــــــــ
  تنها به این دلیل که در مدفوع خود خون مشاهده کردید به این معنا نیست که در شرف مرگ هستید. اما اگر با مشاهده علائم بیماری از مراجعه به پزشک امتناع کنید ممکن است دچار زیان های جبران ناپذیری شوید.

  برای اینکه همیشه بتوانید سلامتی خود را حفظ کنید بهتر است هر گاه که علامت ناشناخته ای را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. دکترها معمولا عادت دارند که کلی سوال از شما بپرسند بنابر این لازم نیست در مقابل سوالات خسته کننده آنها دچار استرس و اظطراب شوید و عادت ناپسند خود درمانی و عدم مراجعه به پزشک را ترویج دهید.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. كتاب هاي الكترونيكي آموزشي
  توسط PARS در انجمن C و ++‍C
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۰ بهمن ۸۸, ۲۱:۳۹
 2. دانلود 3 كتاب رايگان PDF زبان اصلي درباره قانون جذب
  توسط موفقيت در انجمن داستان وادبیاتstory& Literature
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۰۸ خرداد ۸۸, ۱۹:۵۲
 3. كتاب الكترونيكي هوش مصنوعي در 20 فصل
  توسط ارسطو در انجمن رایانهcomputer
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۸۸, ۲۱:۰۴
 4. كتاب الكترونيكي برنامه نويسي جاوا به زبان فارسي
  توسط ارسطو در انجمن رایانهcomputer
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۲ مهر ۸۷, ۲۰:۴۱
 5. كتاب خوان الكترونيك جديد سوني عرضه مي شود
  توسط hamid192 در انجمن بایگانی اخبار علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۵ مهر ۸۷, ۲۰:۵۹

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •