به تازگی صنعت موسیقی به یک توافق قانونی با دشمن کهنه کار خود Kazaa رسیده است.

همانطور که می دانید Kazaa یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین سرویس ها در میان شبکه های به اشتراک گذاری نرم افزارها می باشد ضمن آنکه منبع بزرگی از فایل های موسیقی و فیلم های غیر قانونی را در اختیار دارد. طی توافق Kazaa با چهار شرکت بزرگ موسیقی یعنی EMI Group ، Sony BMG Music Entertainment ، Universal Music و Warner Music این شبکه بیشتر از یکصد میلیون دلار به عنوان غرامت پرداخت خواهد کرد و موظف خواهد شد که به سرعت و بصورت قانونی فعالیتهای خود را انجام دهد.

رییس سازمان بین المللی صنعت ضبط و پخش (IFPI) گفت: "آسیب هایی جدی تر و بیشتر از صد میلیون دلار بر این صنعت وارد شده است، لذا Kazaa باید فوراً به صورت قانونی عمل کنند. وی افزود آنها زمان کافی برای اصلاح شرایط را دارند."

در چند سال اخیر صنعت موسیقی یک خط مشی قانونی و پر تکاپو را برای محدود کردن دزدان اینترنتی موسیقی و تنظیم شکایات در برابر شبکه هایی چون Grokster و Kazaa و اشخاصی که اطلاعات و فایل های کپی رایت شده را بر روی اینترنت آپلود می کنند دنبال کرده است. این در حالی است که سرویس های قانونی موسیقی مانند iTunes شرکت Apple هر روز طرفداران و مشتریان بیشتری پیدا می کنند.

تحلیلگر "جاناتان آربر" می گوید: "تسویه حساب Kazza با شرکت های موسیقی بیشتر جنبه ی نمادین و سمبلیک دارد. وی اشاره دارد که امروزه کاربران کمتر سراغ چنین شبکه هایی می روند زیرا سرویس دهنده های بهتری پا به عرصه گذاشته اند. مردم مدت ها است که به این سرویس ها روی آورده اند و این یک پیروزی بزرگ است!"

طبق گزارش IFPI در سال 2005 میلادی حدود 4.5 بیلیون دلار ضرر مالی در زمینه ی فروش CD های موسیقی به این صنعت وارد شده است، یعنی به ازای هر سه CD، یک CD !