دانشمندان هر روز بیشتر به ارتباط میان ذهن و سلامت افراد پی می برند. تحقیقات نشان داده است كه استرس، افسردگی و عصبانیت زمینه بروز بیماری ها را فراهم می كند. از طرفی، اگر شما احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید، نگرش تان به زندگی و دنیای اطراف مثبت باشد و به طور كلی اگر انسان فعال و سرزنده ای باشید، شادتر و سلامت تر خواهید بود.
موارد زیادی از جمله ژنتیك، محیط زندگی، غذایی كه می خورید، بیماری ها، خواب و حتی فصل ها روی حالت روحی شما اثر می گذارد. ولی مهم ترین عامل، طرز تفكر شما درباره خودتان است. اگر دید مثبتی به خود و توانایی هایتان داشته باشید، نه تنها در مقایسه با سایر افراد با مشكلات زندگی بهتر مقابله می كنید بلكه خشنودتر و موفق تر خواهید بود، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و به احتمال زیاد سالم تر خواهید بود.
استرس و افسردگی، خطر ابتلا به هرگونه بیماری، از سرماخوردگی گرفته تا پوكی استخوان و ناراحتی های قلبی را افزایش می دهد ولی افرادی كه عزت نفس بالایی دارند كمتر به این حالات روحی دچار می شوند.
این كه افراد تا چه اندازه برای خود ارزش و احترام قائل می شوند معمولاً ریشه در دوران كودكی آنها دارد و زمان نخستین تأییدها یا تأیید نشدن ها از سوی والدین، معلمان و دوستان، ولی هنگامی كه بزرگتر می شویم، نحوه قضاوت كردنمان درباره خودمان به این برمی گردد كه تا چه اندازه در رویارویی بامشكلات و موقعیت های مختلف در زندگی به ویژه درباره عشق و شغل موفق می شویم.
توانایی ما در دوست داشتن و دوست داشته شدن، به زندگیمان هدفمندی و خشنودی عمیقی می دهد. همچنین می توانیم حس غرور و رضایتمندی را از موفقیت های شغلی كسب كنیم و كسانی كه ملاقات می كنیم یا با آنها كار می كنیم می توانند احساس ما نسبت به خودمان و اهمیت نقشمان در زندگی را تقویت كنند.
راه های زیادی وجود دارد تا ارزش و احترام بیشتری برای خود قائل شوید یا به عبارت بهتر خود را بیشتر دوست بدارید.
● هویت خود را از نو بسازید
نقش خود را در زندگی دوباره تعریف كنید. به توانایی های منحصر به فردتان فكر كنید كه شما را از دیگران متمایز می سازد. ممكن است شغل كوچك و معمولی ای داشته باشید ولی مطمئن باشید كه نقشی حیاتی در جامعه دارید زیرا بدون حضور شما گروهی از مردم دچار مشكل می شوند.
به كسانی فكر كنید كه شما را دوست دارند و وجودتان در زندگی آنها اهمیت زیادی دارد.
● با خودتان مانند یك منتقد رفتار نكنید
نباید بیش از اندازه به خودتان سخت بگیرید. با گفت وگوهای مثبت درونی، نگرش منفی تان نسبت به خود و زندگی را تغییر دهید.
● از تلاش و كوشش هر روزه لذت ببرید
بهتر است برای به دست آوردن چیزی تلاش كنیم و شكست بخوریم تا این كه بدون تلاش به چیزی دست یابیم. روی هدف هایی متمركز شوید كه به فعالیت های مورد علاقه تان مربوطند. هدفمند بودن به شما حس خوبی می دهد، حتی اگر نتوانید به طور كامل به اهدافتان برسید، از تلاش كردن و مصمم بودنتان لذت خواهید برد.
● برای خودتان وقت بگذارید
روزنامه و مجله بخوانید، ورزش كنید و به فعالیت های مورد علاقه تان بپردازید. این مورد برای خانم ها بسیار مهم است زیرا گاهی آنها آنقدر سرگرم رسیدگی به دیگر افراد خانواده می شوند كه نیازها و علاقه های خود را نادیده می گیرند.

روزنامه ايران