آغاز فصل سرما و بروز سينوزيت


تهران،خبرگزاري جمهوري اسلامي

با شروع فصل سرما فرد دچار بيماريهاي شايع دراين فصل ميشود كه عفونت " سينوزيتهاي گونه و پيشاني " از جمله آنها است.

سينوسها ، گروهي از حفرههاي پر از هوا هستند كه در اطراف چشمها و بيني قرار گرفتهاند و اين حفرهها موجب تشديد صوت در سر ميشوند.

سينوزيت همراه با علايمي همچون سرماخوردگي، سرفه يا گلودرد بروز ميكند و از آنجايي كه سينوسها با مخاط بيني پوشيده ميشوند و با حلق فوقاني نيز ارتباط دارند، عفونت اين مناطق(بيني و حلق) ميتواند به راحتي بهسينوسها منتقل شود.

ترشح سبز، زرد چركي از بيني، درد بر روي گونهها يا پيشاني، درد در هنگام حركت دادن سر و تب خفيف از علايم شايع اين بيماري است.

دكتر"علي اصغر شيرزادي " دبير انجمن جراحان گوش، گلو، بيني و سرو گردن ايران در اين زمينه به خبرنگار ايرنا گفت: سينوزيت در فصول مختلف گرم و سرد سال رخ ميدهد كه به دو صورت حاد و مزمن بروز ميكند.

وي افزود: سينوزيت حاد به دنبال سرماخوردگي در فصول سرد و در فصلهاي گرم پس از بيرون آمدن از آب استخر بروز ميكند. اين بيماري به صورت درد در سر و صورت ، تب ، گرفتگي بيني ، ترشحات چركي از بيني و علايم عمومي سرماخوردگي ظاهر ميشود.

شيرزادي از مادران و پدران خواست كه اگر كودك شما مبتلا به سرماخوردگي، سرفه يا گلودرد شد به تغيير رنگ ترشحات بيني وي توجه كنند و بيني كودك را از نظر وجود جسم خارجي در آن بررسي كنند.

وي در عين حال گفت : در صورت وجود جسم خارجي در بيني ممكن است ترشحات به صورت بدبو و خوني شوند كه در آن صورت بايد به پزشك مراجعه كرد.

دبير انجمن جراحان گوش افزود: اگر جسم خارجي در كار نيست، براي رفع گرفتگي بيني ميتوان از بخور آب جوش استفاده و اگر كودك از سردرد يا تب شاكي است ميتوان از شربت استامينوفن استفاده شود.

وي توصيه كرد كه براي رفع علايم سينوزيت از بخور آب گرم استفاده شود.