[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
محققان می گویند به اطلاعات جدیدی دست پیدا کرده اند که نشان می دهد چرا سلول های اطراف محل سکته های قلبی تغییر شکل پیدا می کنند و در نهایت موجب نارسایی قلب می شوند.
به نوشته پایگاه اینترنتی یورک الرت، امروزه سکته های قلبی شیوع زیادی دارند و به یکی از علل اصلی مرگ و میر در انسان ها تبدیل شده اند. در حالی که ممکن است فرد مدت کوتاهی پس از آنکه دچار سکته می شود جان خود را از دست بدهد این امکان هم وجود دارد که به موقع تحت درمان قرار گیرد و زنده بماند.
در این موارد به رغم درمانی که انجام می شود در هر حال آسیب بافت عضلانی قلب اتفاق افتاده است و به همین علت ممکن است این قسمت آسیب دیده به طور کامل با بافت های دیگری که نمی توانند مانند عضله طبیعی قلب خاصیت مکانیکی داشته باشند جایگزین شوند. در محیط اطراف این دسته از سلول ها هم تغییراتی روی می دهد که موجب تغییر شکل بافت عضلانی قلب می شود و نتیجه این وضع آن است که قلب نارسا می شود و دیگر توان خارج کردن خون را از قلب ندارد.
هر چه شدت سکته قلبی بیشتر باشد این خطر هم بیشتر خواهد بود. نتایج بررسی های جدید محققان که در همین زمینمه انجام شده است نشان می دهد که نوعی مولکول به نام بی ان آی پی ۳ (BNIP ۳) در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کند و در واقع عملکرد این مولکول موجب می شود تا سلول هایی که در اطراف محل سلول های قلبی آسیب دیده قرار دارند تغییر شکل دهند و در نهایت از بین بروند که نتیجه آن در صورتی که تعداد سلول ها بیشتر باشد نارسایی قلبی خواهد بود. به گفته محققان در صورتی که بتوان تأثیر مولکول فوق را مهار کرد می توان از بروز آسیب های شدید بافت قلب پس از بروز سکته های قلبی جلوگیری کرد.

واحد مرکزى خبر