[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر به كمك لیزر دیود و لحیم كاری بیولوژیكی آلبومین سرم گاوی آغشته به ایندوسیانین سبز در مرحله آزمایشگاهی موفق به بستن زخم پوست شدند.
دكتر سید محمد عترتی خسروشاهی، دانشیار دانشكده مهندسی دانشگاه صنعتی امیركبیر و مجری این طرح معتقد است، بستن زخم با لیزر دیود به همراه لحیم بیولوژیكی می تواند جایگزینی امید بخش برای بخیه باشد. البته برای دستیابی به نتایج دقیق تر نیاز به انجام آزمایشات INVIVO می باشد.
به گفته وی، در اتصال مستقیم بافت با لیزر، پروتئین های موجود در بافت منعقد شده تا پیوندی بین دو لبه مجاور ایجاد شود و این روش بالقوه، مفیدتر از روش های موسوم به بستن بافت مانند بخیه زدن است.
این روش، غیر تماسی بوده و آسیب بافتی ناشی از سوزن و بخیه و واكنش جسم خارجی را كاهش می دهد و نیز باعث كاهش خونریزی شده و قابلیت تشكیل اتصال ضد نشت فوری در حین جراحی را داشته و زمان عمل را كاهش می دهد.
در این تحقیق، ضمن استفاده از لیزر دیود به منظور بستن زخم پوست، تاثیر پارامترهای مختلف از قبیل چگالی توان لیزر، تعداد اسكن و سرعت اسكن در حالت تابش دهی دینامیك بر روی استحكام مكانیكی ترمیم ایجاد شده، بررسی و مشكلات موجود در اتصال لیزری پوست كه برای بستن بافت ها با استفاده از پرتوهای لیزر استفاده می شود، پرداخته شده است.
دكتر عترتی خسروشاهی، تنظیم صحیح دو لبه زخم، تعریف نقطه پایان جوشكاری و تكرار پذیری را از مشكلات فنی این روش دانست و گفت: یكی از روش های موثر كه می تواند در كاهش مشكلات استحكام كم و آسیب گرمایی ناشی از جوشكاری لیزری مفید باشد، افزودن مواد با منشاء داخلی و یا خارجی مانند لحیم های پروتئینی نظیر سرم آلبومین گاوی (BSA) همراه با یك ماده حساس به نور زیست سازگار شیمیایی نظیر ایندوسیانین سبز (ICG) و كاربرد طول موج لیزر مناسب است به طوری كه انرژی لیرزی طول موج ۸۱۰ نانومتر به شدت توسط ICG جذب می شود كه در اثر واكنش گرمایی منجر به منقبض شدن كلاژن ها و در نتیجه بسته شدن ناحیه زخم می شود.
گفتنی است، این طرح با همكاری دكتر سید محمد عترتی خسرو شاهی و سید محمد صادق نوربخش ارائه شده است.

روزنامه جوان