از آنجایی که میزان طبیعی ترشح HGH در بدن با افزایش سن کاهش می یابد و با بالا رفتن سن میزان HGH کم می شود و عضلا ت بدن انسان رو به پیری می رود انسان ها به دنبال آن هستند که چگونه می توان ترشح طبیعی آن را بالا ببرند تا کمتر اثرات پیری روی آنها افزایش پیدا کند و باید به دنبال راه هایی برای این موضوع بود.
در حال حاضر راه های زیادی از قبیل استفاده از مکمل ها و HGH تزریقی وجود دارد که باعث بالا رفتن HGH در بدن می شود اما غالبا اینها دارای عوارض نیز هستند.
● راه های طبیعی
مهم ترین راه تحریک ترشح HGH در بدن عبارتند از:
۱) تمرین: تمریناتی که باعث افزایش جریان خون در بدن می شود ترشح HGH را بالا می برد و نیز ناشتا بودن حداقل ۲ ساعت قبل از تمرین بهترین نتیجه را در تحریک ترشح HGH در هنگام تمرین دارد. پس برای این که بتوانیم بهترین ترشح را داشته باشیم تمرین کنیم و حداقل ۲ ساعت قبل از تمرین چیزی نخوریم.
۲) خواب: خوابیدن به دو بخش تقسیم می شود:
الف) خواب عمیق
ب) خواب سبک (چرت). ترشح HGH در خواب های عمیق اتفاقی نمی افتد ولی در خواب های کوتاه یا (چرت) ترشح HGH صورت می گیرد پس می توان برای این کار در میان روز به چرت های مقطعی اشاره نمود که HGH را بالا می برد.
۳) روزه داری: گرفتن روزه به میزان حداقل یک روز در هفته باعث کاهش قند خون شده که این مسئله باعث بالا رفتن و ترشح HGH خواهد شد و زمان خوبی است که ورزشکاران بدانند که روزه نه تنها ضعیفشان نخواهد کرد بلکه این کار باعث ترشح بیشتر HGH در بدن خواهد شد.
۴) استرس: استرس فیزیکی و هم استرس روانی باعث تحریک HGH خواهد شد.
استرس های کوتاه و مقطعی در تحریک HGH در بدن بسیار موثر است البته لا زم به ذکر است که استرس ها بیش از حد نتیجه عکس دارد.
۵) نوع غذا: افزایش میزان آنسولین باعث کاهش میزان HGH در بدن می شود.
غذاهای دارای هیدروکربن ها ساده (سیب زمینی و مواد غذائی چرب) باعث افزایش سطح انسولین در بدن شده و این امر به طور غیر مستقیم سطح HGH را در بدن کاهش می دهد و نیز مواد غذایی که باعث افزایش HGH در بدن می شود: انواع آجیل، جوانه گندم و تمامی غلا ت با توجه به مطالب بالا باید توجه کرد استفاده از راههایی که گفته شد بدون هیچ گونه عارضه است ولی استفاده از HGH غیرطبیعی یا مکمل های HGH باعث عوارضی از جمله: خشکی و خشن پوست - بزرگ شدن دستها و پاها - برآمدگی فک و چانه - دیابت و افزایش فشار خون.
لذا تنها راه افزایش HGH استفاده از راه های طبیعی آن است که تنها باعث برعکس شدن پروسه پیری می شود.

نویسنده : داریوش زارع

روزنامه مردمسالاری