صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 17 تا 25 , از مجموع 25

موضوع: آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

 1. #17
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  پاسخ : آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

  Display

  مديريت آنچه در صفحه مانيتور كامپيوتر شما به نمايش در مي آيد از طريق كادر محاوره اي Display Properties امكان پذير است .
  دستيابي به اين پنجره از طريق پانل كنترل و انتخاب گزينه ي Display و هم با كليك راست بر روي يك نقطه ي خالي از صفحه ي Desktop و انتخاب گزينه ي properties امكانپذير مي باشد .
  كادر محاوره اي Display Properties به صورت پيش فرض شامل پنج تب يا سربرگ مي باشد كه به توضيح يك يك آنها خواهيم پرداخت .

  - سربرگ Themes :

  اين قسمت مديريت تم هاي صفحه نمايش را به عهده دارد . تم ها در برگيرنده ي فونت ، رنگ ، آيكون ، اشاره گر ماوس ، صفحه Desktop و محافظ صفحه نمايش مي باشند كه با تغيير آنها به طور همزمان تمامي موارد ياد شده را تغيير خواهيد داد .
  براي اعمال تغييرات دلخواه ، از كشوي بازشوي مربوط به قسمت Theme ، حالت دلخواه را انتخاب كنيد تا در صفحه ي Sample پيش نمايش آن را مشاهده نماييد . در اين حالت با كليك بر روي دكمه ي Apply و سپس Ok ، Theme جاري اعمال خواهد شد .

  تغييرات و ذخيره سازي Theme ها :

  ممكن است تم انتخاب شده با مشخصات پيش فرض ، مطلوب شما واقع نشده باشد ، لذا مي توانيد با اعمال تغييراتي بر روي فونت ، اندازه ، رنگ و ... و با كليك بر روي دكمه ي Save as ، تم تغيير يافته را در پوشه ي مورد نظر ذخيره كنيد . تم ذخيره شده به كادر كشويي تم اضافه مي شود . براي حذف آن مي توانيد پس از انتخاب آن از دكمه ي Delete استفاده كنيد .

  - سربرگ Desktop :

  Desktop يا پس زمينه مي تواند تصوير يا رنگ باشد . پس از باز شدن اين Page ، پيش نمايش صفحه ي Desktop كنوني خود را خواهيد ديد و با انتخاب هر كدام از تصاوير در كادر Background پيش نمايش تغيير خواهد كرد . پس از انتخاب تصوير مورد نظر با كليك بر روي Apply و سپس Ok تصوير پس زمينه كامپيوترتان تغيير خواهد يافت . اگر بخواهيد از رنگ به عنوان پيش نمايش استفاده كنيد بايد از كادر Background گزينه ي None را انتخاب كرده تا ويندوز بفهمد كه از انتخاب تصوير به عنوان پيش نمايش منصرف شده ايد سپس براي انتخاب رنگ بر روي كادر كشويي Color كليك كنيد ، رنگ مورد نظر را انتخاب كرده و سپس Apply و Ok كنيد .
  ممكن است در انتخاب تصوير براي پيش نمايش Desktop به مشكل عدم همخواني اندازه ي تصوير با اندازه ي صفحه نمايش برخورد كنيد . در اين هنگام به كمك كادر Position قادر خواهيد بود بهترين انتخاب را براي تصوير مورد نظر رقم بزنيد . كادر كشويي Position شامل سه گزينه بوده كه هر يك را بررسي خواهيم كرد :

  • Center: تصوير را در مركز صفحه نمايش قرار داده و اجازه مي دهد تا رنگ صفحه ي Desktop در تصوير مورد نظر به نمايش در آيد . اين عمل در مواقعي اتفاق مي افتد كه سايز تصوير از صفحه ي نمايش كوچكتر باشد .

  • Tile : با تكرار تصوير ، كل صفحه نمايش را پر مي كند ، اين انتخاب درپاره اي مواقع تصاوير جذابي را ايجاد مي كند .

  • Stretch : با كشيدن تصوير در كل صفحه نمايش آن را اعمال مي كند .

  با انتخاب گزينه ي Brows مي توانيد تصاوير دلخواه را از هر كجاي كامپيوترتان به كادر Background كشيده و در پس زمينه استفاده كنيد.

  • Customize desktop :

  در ادامه ي بررسي تب Desktop به دكمه ي Customize desktop بر مي خوريم كه به آن و جزئياتش اشاره مي كنيم .
  با كليك بر روي اين دكمه پنجره اي ديگر به عنوان Desktop Item باز مي شود كه خود شامل دو سربرگ زير مي باشد :

  1. General : شامل دو قسمت مي باشد كه اولي Desktop icon نام دارد كه در كادر تعريفي آن به عنوانهاي My computer ، My network places ، My document و Internet explorer بر مي خوريم كه هر كدام از آنها قابليت انتخاب شدن را دارند و اين به معناي نمايش آيكونهاي عناوين ياد شده در صفحه ي Desktop مي باشد . در ادامه ي پاراگراف Desktop icon ، آيكونهاي عناوين كادر تعريفي آن را مشاهده مي كنيد كه به كمك دكمه ي Change icon قادر به تغيير پيش نمايش اين عناوين خواهيد بود و پس از تغيير و در صورت تمايل به بازگشت به تصوير اوليه مي توانيد بر روي دكمه ي Restore Default كليك كنيد .

  پارت دوم از صفحه ي general ، Desktop clean up نام دارد و در كادر تعريفي خود عبارت اجرا شدن ويزار Desktop Cleanup در هر 60 روز ، تيك خورده است و اين به معناي پاك كردن آيتم هايي در صفحه ي Desktop مي باشد كه كمتر از سايرين مورد استفاده قرار مي گيرند و با توجه به اينكه هر چه تعداد آيتم ها كمتر باشد سرعت Load شدن ويندوز افزايش مي يابد ، لذا ويندوز برنامه هايي را طي تنظيماتي به كاربر معرفي كرده تا روند كاري ويندوز بهبود يابد . حتي كاربر مي تواند به صورت دستي و با كليك بر روي دكمه ي Desktop Cleanup و در امتداد آن عبور از مراحل ويزارد برنامه نسبت به پاك كردن آيتم هاي Desktop اقدام كند كه پس از انجام اين عمل و انتخاب آيكونهاي مورد نظر توسط كاربر ، يك پوشه در Desktop با عنوان Un used desktop shortcuts ايجاد شده و آيكونهاي انتخاب شده در مرحله ي ويزارد در آن قرار مي گيرد .

  2. Web : صفحه ي Desktop علاوه بر تصاوير يا رنگ مي تواند يك صفحه ي Web باشد كه از طريق اينترنت به روز شود . البته اين امر زماني منطقي است كه از خطوط پر سرعت اينترنت بهره مند هستيد ، علاوه بر آن مي توانيد صفحه وبي را كه در هارد ديسك خود ذخيره كرده ايد ، به عنوان پس زمينه استفاده كنيد كه در اين صورت نمايش آن ارتباطي به اتصال كامپيوتر شما با اينترنت ندارد .
  حتي كاربر قادر است صفحات وب دلخواه را به كادر Web Page در تب Web اضافه كند . البته به صورت پيش فرض صفحه ي My Current home page در اين كادر به نمايش در مي آيد كه با تيك زدن آن و تاييد تمام مراحل ويزارد ، صفحه ي Home page در Internet Explorer به عنوان پس زمينه ي Desktop انتخاب مي شود .
  جهت اضافه كردن صفحه ي وب جديد به اين كادر بر روي دكمه ي New كليك كرده تا پنجره ي New desktop item باز شود سپس در كادر Location ، آدرس سايت مورد نظر خود را تايپ كرده يا به كمك دكمه ي Brows از پوشه ي Favorites خود آدرسي را انتخاب كرده ، سپس تمام پنجره هاي ويزارد را در ادامه ي كار تاييد كنيد تا شاهد نمايش آدرس جديد در كادر Web Page باشيد .
  جهت عدم تغييرات در اندازه ي صفحه ي وب انتخابي به عنوان پس زمينه Desktop گزينه ي Lock desktop items را تيك بزنيد . پس از باز شدن صفحه ي وب مورد نظر در پس زمينه ي Desktop ، نوار Tools در لبه ي بالايي صفحه ي وب ايجاد مي شود كه كاربر را جهت جابجايي صفحه ي وب ، تغيير اندازه و ... ياري خواهد رساند ، در ضمن در قسمت چپ اين نوار فلش رو به پاييني وجود دارد كه در صورت كليك كردن بر روي آن كاربر قادر خواهد بود دستوراتي را تنظيم كند تا مثلا صفحه ي وب پس زمينه در مواقع دلخواه به روز شوند يا چه مقدار فضا اشغال كنند و ...
  صفحه ي وب پس زمينه ي Desktop به صورت پيش فرض برنامه ريزي نشده كه بطور اتوماتيك به روز شود بلكه كاربر مي بايست با انتخاب گزينه ي Synchronize در منوي Tools يا تعيين برنامه زمان بندي نسبت به ، به روز شدن صفحه ي وب اقدام كند بنابراين با كليك بر روي گزينه ي Properties از فلش رو به پايين سمت چپ نوار Tools پنجره اي به نام My current homepage properties باز مي شود كه شامل سه تب مي باشد .

  - Web document : شامل توضيحات عمومي راجع به صفحه ي وب انتخابي مي باشد .

  - Schedule : شامل برنامه ي زمان بندي جهت به روز كردن صفحه ي وب مورد نظر است .

  به اين ترتيب كه دو عبارت بالاي كادر اين صفحه تعيين كننده ي تنظيمات زمانبندي مي باشد .
  عبارت اول صفحه ي وب را زماني به روز مي كند كه گزينه ي Synchronize را از منوي Tools انتخاب كرده باشيد .
  عبارت دوم پيروي از عنوان تعيين شده در كادر تنظيمات زمانبندي را پيشنهاد مي كند . بر روي دكمه ي Add كليك كنيد تا پنجره ي New Schedule باز شود .
  در اين پنجره تعداد روزهاي متناوب به روز شدن و ساعت مورد نظر را انتخاب كنيد ، همچنين در كادر Name براي برنامه ي زمانبندي خود اسمي انتخاب كنيد . حتي مي توانيد تعيين كنيد كه كامپيوتر شما در زمان تعيين شده به صورت اتوماتيك به اينترنت وصل شود . پنجره را با كليك بر روي دكمه ي Ok ببنديد و تمامي مراحل ويزارد را با كليك بر روي دكمه ي OK تاييد كنيد تا برنامه زمان بندي شده را فعال كرده باشيد .

  - Download : در اين تب بارگذاري تعداد لينك هاي موجود در وب مورد نظر را تعيين مي كنيد و يا حجم تخصيص داده شده توسط هارد ديسك خود را به اين صفحه معين مي نماييد . همچنين معين مي كنيد كه اگر اين صفحه تغيير كرد به آدرس مورد نظر كه به صورت پيش فرض غير فعال است ايميل شود .

  - سربرگ Screen saver :

  اين گزينه مخصوص زماني است كه بخواهيد يك محافظ صفحه نمايش براي سيستم خواد تعريف كنيد . جهت انتخاب و فعال كردن اين گزينه پس از آنكه در فضايي خالي از صفحه نمايش راست كليك نموديد ، گزينه ي Properties و بر روي سربرگ Screen saver كليك كنيد و يا از منوي Start گزينه ي Control panel را انتخاب و بر روي Desktop كليك نماييد سپس به سربرگ Screen saver برويد .

  همانطور كه ملاحظه مي كنيد ، يك كادر پيش نمايش كوچك وجود دارد كه نوع محافظ صفحه نمايش شما را نشان مي دهد . شما مي توانيد با استفاده از كشوي باز شوي مربوطه ، يكي از حالتهاي دلخواه را با حركت ماوس بر روي گزينه ها انتخاب و پيش نمايش آنرا بصورت كوچك در كادر نمايش مشاهده نماييد . ممكن است بخواهيد در محافظ صفحه نمايش انتخابي خود تغييراتي اعمال كنيد . براي اينكار پس از انتخاب محافظ صفحه نمايش ، بر روي دكمه ي Setting كليك كنيد .

  - هر محافظ صفحه نمايش تنظيماتي خاص دارد كه در اين قسمت قابل اجرا مي باشد ، تنظيماتي مانند رنگهاي مورد استفاده ، سرعت چرخش و نوع بازي كردن تصاوير در صفحه ، اندازه ي تصاوير ، ضخامت خطوط و ... قابل تغيير مي باشند .

  - دكمه ي Preview محافظ صفحه نمايش شما را بصورت Full-screen و يا متناسب با اندازه ي مانيتور شما به نمايش در مي آورد . اگر نشانگر ماوس را حركت دهيد از اين حالت خارج مي شويد .

  - در كارد محاوره اي تعبيه شده در مقابل گزينه ي Wait مي توانيد مدت زمان انتظار سيستم را بر حسب دقيقه وارد كنيد . يعني سيستم شما پس از چه مدت زماني كه هيچ عملي ( تايپ ، حركت ماوس و يا ... ) از سوي شما انجام نگرفت محافظ صفحه نمايش را فعال كند . بديهي است با يك حركت ماوس و يا فشردن هر يك از كليدهاي صفحه كليد از اين حالت خارج خواهيد شد .

  - اگر مي خواهيد امنيت كاربري سيستم خود را افزايش دهيد و اجازه ندهيد هنگاميكه شما در پشت سيستم قرار نداريد ، كاربر ديگري وارد محيط ويندوز شما شود مي توانيد براي محافظ صفحه نمايش خود رمز عبور تعيين كنيد . براي اينكار گزينه ي On resume password protect را فعال نماييد

  - سربرگ Appearance :

  براي تغيير و يا انتخاب رنگهاي مختلف محيط Desktop از اين قسمت استفاده مي شود ، همانطور كه مشاهده مي كنيد محيط Desktop و كادرهاي محاوره اي مختلف محيط ويندوز داراي مجموعه اي از رنگهاي هماهنگ است . ممكن است شما بخواهيد اين رنگ بندي را به سليقه ي خود تغيير دهيد . اگر مي خواهيد از رنگهاي پيش فرض ويندوز استفاده كنيد از كشوي بازشوي Color scheme رنگ بندي دلخواهتان را با حركت ماوس بر روي گزينه ها انتخاب كنيد و تغييرات اعمال شده را در كادر نمايش مشاهده نماييد . اما ممكن است بخواهيد مجموعه ي رنگ را به دلخواه خودتان تنظيم كنيد . براي اينكار بر روي دكمه ي Advanced كليك كنيد . در اين قسمت با حركت ماوس بر روي گزينه هاي مختلف و مشاهده ي تغييرات ايجاد شده در كادر نمايش ، تنظيمات دلخواهتان را اعمال كنيد .
  براي تعيين اندازه ي فونتهاي بكار برده شده در Desktop ويندوز XP ، بر روي كشوي بازشوي Font Size كليك كنيد و در نهايت براي تغيير اندازه ي آيكونها بر روي دكمه ي Effect كليك نماييد ، انتخاب و فعال كردن عبارت Use large icons باعث بزرگ شدن اندازه ي آيكونها در محيط Desktop مي شود .

  - سربرگ Setting :

  سربرگ Setting جهت تغيير كيفيت وضوح صفحه نمايش مي باشد . همانطور كه مي دانيد ابعاد Desktop تشكيل شده است از نقاط ريزي به نام پيكسل . هر پيكسل نقاط رنگي است كه در نهايت اشكال و ابعاد مختلف را با كنار هم قرار گرفتن براي شما مي سازد . ابعاد مانيتور بر حسب اينچ ثابت است . پس شما بايستي با كم يا زياد كردن تعداد نمايش پيكسل ها در صفحه كيفيت وضوح صفحه نمايش را كم يا زياد كنيد . بديهي است هنگاميكه تعداد پيكسل ها افزايش يابد ، اندازه پيكسل كوچك شده و در قسمت Screen Resolution ، نوار لغزنده را به كمك نشانگر ماوس جابجا كنيد تا حالت دلخواه خود را بيابيد . بهترين وضوح تصور براي مانيتورهاي 14 اينچ ، 480*640 – مانيتورهاي 15 اينچ ، 600*800 – مانيتورهاي 17 اينچ 768*1024 و مانيتورهاي 19 تا 21 اينچ 1200*1600 مي باشد . با اين توضيح كه ويندوز XP كيفيت وضوح تصوير كمتر از 600*800 را پشتيباني نمي نمايد .

 2. #18
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  پاسخ : آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

  چگونگي دسترسي به اطلاعات پايه سيستم

  يكي ديگر از ابزارهاي موجود در Control panel دسترسي به اطلاعات پايه ي سيستم شما مي باشد . ممكن است بخواهيد اطلاعاتي مانند نوع سيستم عامل ، ورژن سيستم عامل و ... داشته باشيد . براي اينكار از قسمت Control panel بر روي گزينه ي System كليك كنيد . كادر محاوره اي System properties به نمايش در مي آيد كه در ذيل به شرح سربرگهاي مختلف آن مي پردازيم :

  - سربرگ General :

  اين قسمت براي دسترسي به اطلاعاتي مانند نوع سيستم عامل ، ورژن آن ، شخص نصب كننده ي سيستم عامل ، نوع پردازشگر و مقدار حافظه ي Ram در اختيار شما قرار مي دهد .

  - سربرگ Computer name :

  در صورتيكه در محلي كار مي كنيد كه سيستم هاي متعدد توسط همكاران شما بكار گرفته شده اند و بنا به نياز كاري ، احتياج بر آن است كه يكسري اطلاعات بين چندين كاربر به اشتراك گذاشته شود ، بايستي كامپيوترها از طريق شبكه به يكديگر متصل شوند و براي شناسايي هر كامپيوتر يك نام در نظر گرفته شود . اين نام يا شناسه در اين قسمت معرفي مي شود .

  - سربرگ Hardware :

  اين قسمت مربوط به تنظيم و مديريت سخت افزارهاي موجود در سيستم شماست . براي نصب يك سخت افزار در ويندوز XP ، نيازي به اعمال دستوري خاص نمي باشد زيرا ويندوز خود اين سخت افزارها را بصورت Plug and play شناسايي مي كند .

  - سربرگ Advanced :

  براي تنظيمات مربوط به كارآيي سيستم يعني چگونگي استفاده از پردازشگر و انجام وظايف مخفي آن ، چگونگي ظاهر شدن كادرها و منوها ، چگونگي تخصيص حافظه و چگونگي راه اندازي و بازيابي سيستم ارتباط دارد .

  - سربرگ System Restore :

  براي رفع اشكالاتي كه ممكن است در روند كار سيستم شما بوجود آمده باشد ، نياز است چگونگي ذخيره شدن اطلاعات در سيستم را رد يابي كنيد . براي اينكار از اين قسمت مي توانيد استفاده كنيد . توصيه مي كنم در صورت نياز ، اينكار را به كارشناس كامپيوتر محول كنيد تا شخص خودتان .

  - سربرگ Automatic updates :

  براي استفاده از اين قسمت لازم است سيستم شما به اينترنت متصل باشد . در اين حالت و پس از اتصال به اينترنت ، آخرين ويژگيها و تغييرات اعمال شده در ويندوز XP ، به صورت خودكار در سيستم شما بارگذاري مي شود .

  - سربرگ Remote :

  براي دسترسي سيستم هاي ديگر به سيستم شما اين قسمت كاربرد دارد .

 3. #19
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  پاسخ : آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

  Add hardware

  براي نصب سخت افزار جديد بر روي سيستم خود ، لازم است ابتدا آن قطعه را در جاي مخصوص خود تعبيه كنيد ، سپس بايستي آنرا براي سيستم عامل معرفي كنيد تا بتواند از آن استفاده كند . سپس از قسمت Control panel بر روي گزينه ي Add hardware كليك كنيد . كادر محاوره اي باز مي شود كه در مراحل مختلف نوع و مشخصات سخت افزار جديد را از شما سوال مي كند و گاها مواردي را نيز به صورت پيشنهاد ارائه مي دهد . آنها را انتخاب و تاييد كنيد . سخت افزار مربوطه در سيستم شما قابل استفاده مي گردد .

  Add or remove programs :

  همانطور كه مي دانيد نصب نرم افزارهاي مختلف در ويندوز توسط Setup نرم افزارهاي مربوطه انجام مي گيرد . يكي از راه هاي نصب نرم افزار از طريق CD مي باشد . بدين صورت كه شما CD آن نرم افزار را در CD درايور قرار مي دهيد و پس از دابل كليك برروي گزينه ي Setup ، عمل نصب انجام مي گيرد . حال ممكن است زماني پيش بيايد كه ديگر احتياجي به آن نرم افزار نداشته باشيد و يا عمل نصب با موفقيت انجام نشده باشد و لازم شود كه شما آن نرم افزار خاص را حذف و مجددا نصب كنيد . همانطور كه مي دانيد عمل حذف يك فايل يا دايركتوري در محيط ويندوز توسط فشردن كليد Del و يا انتخاب آن فايل يا فولدر و راست كليك ماوس و سپس انتخاب گزينه ي Delete مي باشد . اما براي حذف نرم افزار هرگز از اين روش استفاده نكنيد . زيرا هنگاميكه يك نرم افزار نصب مي شود تعدادي فايل از آن ، در شاخه ويندوز XP شما قرار مي گيرد . اگر نرم افزار را به روش حذف معمولي پاك كنيد اين فايلها پاك نمي شوند و همچنان در ويندوز شما باقي مي مانند . براي حذف تمام فايلها و زير شاخه هاي نرم افزار از پنجره ي Control panel بر روي گزينه ي Add remove programs كليك كنيد ، سپس نام نرم افزار را از ليست موجود انتخاب و بر روي دكمه ي Change/remove كليك نماييد . بديهي است تمامي فايلها و زير شاخه هاي موجود از ويندوز شما حذف مي گردد .

 4. #20
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  پاسخ : آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

  Date and Time

  براي تنظيمات مربوط به زمان و تاريخ سيستم ، از پنجره ي Control panel بر روي گزينه ي Date and time كليك كنيد . پس از آن كادر محاوره اي با عنوان Date and time properties باز مي شود كه امكان تغيير و تنظيم زمان و تاريخ سيستم را در اختيار شما قرار مي دهد . سربرگ Time zoon مربوط به ناحيه ي زماني محل سكونت شماست. اگر گزينه ي Automatically adjust clock for daylight saving changes را فعال كنيد سيستم شما قادر خواهد بود بصورت اتوماتيك ، تغييرات ساعتي را به منظور حداكثر استفاده از روشنايي روز انجام دهد . اگر مي خواهيد به ساعت سيستم نگاه كنيد ، كافي است به گوشه ي سمت راست و پايين صفحه نمايش نگاه كنيد و اگر مي خواهيد تاريخ را نيز مشاهده كنيد ، نشانگر ماوس را روي ساعت سيستم ببريد . در نهايت سربرگ Internet Zone مي باشد كه اين امكان را به سيستم شما مي دهد كه ساعت را با ساعت اينترنت هماهنگ كند . براي تغيير فرمت تاريخ و ساعت ، از پنجره ي Regional and language options در Control panel استفاده كنيد .

 5. #21
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  پاسخ : آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

  Regional and language options

  همانطور كه قيد شد ، براي تغيير فرمت تاريخ و ساعت از پنجره ي Control panel گزينه ي Regional and language options را فعال كنيد . پس از فعال كردن اين گزينه كادر محاوره اي با عنوان Regional and language options و سه سربرگ مشاهده مي شود :

  - سربرگ Regional Options :

  با استفاده از اين قسمت مي توانيد عملكرد و فرمت زباني سيستم خود را سفارشي سازي كنيد . براي اينكار از كشوي باز شوي مربوطه زبان كشور خود را انتخاب كنيد . بديهي است زبان ايرانيان فارسي است . پس گزينه ي Farsi را انتخاب نماييد . در قسمت بعد هم مي توانيد نماد پولي كشور خود را به همراه كاراكتر نشان دهنده ي علامت اعشار و فرمت هاي نمايش ساعت و تاريخ را تنظيم نماييد . براي مشاهده ي گزينه هاي فوق ، روي دكمه ي Customize كليك كنيد و در آخر در قسمت Location ، كشور محل سكونت خود را از كشوي بازشو انتخاب نماييد .

  - سربرگ Language :

  براي چند زبانه كردن سيستم از اين قسمت استفاده مي شود . اگر بر روي دكمه ي Details كليك نماييد پنجره ي Text services and input language نمايش داده مي شود . لازم به توضيح است كه قبل از آنكه بتوانيد زبان مورد استفاده را تغيير دهيد ، بايستي آنرا به زبان هاي كاربردي در ويندوز XP اضافه كنيد . براي اينكار بر روي دكمه ي Add كليك كرده و زبان دلخواه را انتخاب نماييد .

  در قسمت Performances ، اگر بر روي گزينه ي Language bar كليك كنيد مي توانيد روش سريعي براي انتخاب گزينه هاي مختلف زبان در اختيار بگيريد . ( در واقع مي خواهيد امكان سوئيچ بين زبانهاي مختلف در اختيار شما قرار گيرد ) ، دكمه ي Key setting براي تعريف ميانبرهاي صفحه كليدي مستقيم جهت استفاده از زبان مورد نظر مي باشد .

 6. #22
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  پاسخ : آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

  Sound and audio devices

  براي كنترل حجم صدا مي توانيد از پنجره ي Control panel گزينه ي Sound and audio devices را انتخاب و يا از نوار وظيفه كنترل مذبور را انتخاب نماييد . كادر محاوره اي با نام Sound and audio devices Properties با چهار سربرگ به نمايش در مي آيد كه براي تنظيمات مربوط به حجم صدا مي باشد . جهت تعيين مقدار بلندي صدا بر روي نوار لغزنده كليك كرده ماوس را به سمت High يا Low حركت دهيد تا صداي مورد نظر شما بدست آيد .
  در صورت فعال كردن گزينه ي Mute صداي سيستم شما قطع خواهد شد و نيز اگر گزينه ي Place volume icon in the taskbar را فعال كنيد امكان نمايش كنترل كننده ي صدا در نوار وظيفه را فراهم آورده ايد . براي ايجاد تعادل صدا بين بلندگوهاي سيستم ، بر روي دكمه ي Advanced كليك كنيد . پس از انجام تغييرات دلخواه پنجره ي فوق را با كليك بر روي علامت ضربدر بسته و در نهايت بر روي دكمه ي OK كليك كنيد .

  Keyboard:

  تنظيمات و پيكربندي مربوط به صفحه كليد از طريق فعال نمودن گزينه ي Keyboard از پنجره ي Control panel مي باشد . پس از انتخاب و اجراي اين گزينه كادر محاوره اي با عنوان Keyboard properties باز مي شود . گزينه ي Repeat delay جهت تاخير بين زماني است كه يكي از كليدهاي صفحه كليد را فشرده و زماني كه كليد شروع به تايپ مكرر يك كاراكتر ، زده شود . گزينه ي Repeat rate تعيين سرعت تايپ مكرر توسط كليدو گزينه ي Cursor blink rate تعيين سرعت چشمك زدن مكان نما مي باشد .

 7. #23
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  پاسخ : آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

  پيكر بندي ماوس

  براي تعيين سرعت حركت اشاره گر ماوس ، شكل ظاهري آن و عملكرد كليدهاي آن با استفاده از پنجره ي Control panel و انتخاب گزينه ي Mouse اين كار انجام مي پذيرد . پس از انتخاب و اجراي اين گزينه كادر محاوره اي با عنوان Mouse Properties فعال مي شود كه داراي سربرگهاي زير مي باشد :

  - سربرگ Buttons :

  جهت تعريف عملكرد كليدهاي ماوس از اين قسمت استفاده مي شود. گزينه ي Switch primary and secondary buttons مربوط به تعيين چپ دست يا راست دست بودن كاربر مي باشد . در صورتيكه چپ دست هستيد اين گزينه را فعال و در غير اينصورت ، غير فعال نگاه داريد .
  نوار لغزنده ي مربوط به قسمت Double click speed براي تعيين سرعت دابل كليك جهت باز كردن پنجره و يا اجراي هر دستوري كه نياز به دابل كليك داشته باشد مي باشد .
  گزينه ي Click lock كه در حالت عادي غير فعال نيز هست باعث قفل شدن كليدهاي ماوس هنگام فشردن مي شود . بدين صورت كه زمانيكه شما كليد ماوس را براي مدت كوتاهي فشار دهيد ، قفل شده و بدين ترتيب مي توانيد مورد انتخابي را بدون پايين نگه داشتن كليد ماوس بكشيد .

  - سربرگ Pointers :

  همانطور كه در قبل گفته شد شما مي توانيد در اين قسمت شكل ظاهري نشانگر ماوس را بسته به سليقه ي شخصي خود تغيير دهيد. حالت مورد نظر خود را از كشوي باز شوي مربوطه انتخاب و آنرا در كادر Customize مشاهده كنيد . همچنين مي توانيد تركيبي از اين اشكال را ايجاد كرده و اشاره گر ماوس را به آن شكل تطبيق دهيد . براي اينكار پس از انتخاب يكي از انواع حالتها در پنجره ي Customize بر روي دكمه ي Brows كليك كنيد . براي بازگشت به اشاره گر پيش فرض ، در كشوي بازشوي قسمت Scheme بر روي گزينه ي Windows default كليك نماييد .

  - سربرگ Pointer options :

  اين قسمت مربوط به زماني است كه شما جهت پيگيري شكل ظاهري ماوس دچار اشكال و ترديد مي گرديد ، مي توانيد با تعيين دنباله اي براي آيكون ماوس ، عمل رد يابي را ساده تر انجام دهيد . همچنين با استفاده از نوار لغزنده ي Select a pointer speed مي توانيد سرعت حركت ماوس را در صفحه كم يا زياد كنيد .

  - سربرگ Hardware :

  اين قسمت مربوط به ابزارهاي كنترلي ديگر شبيه جوي استيك ها و ... مي باشد كه جهت بازيهاي كامپيوتري كاربرد دارد .

 8. #24
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  پاسخ : آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

  Printers and faxes

  براي دادن فرمان چاپ به سيستم ، بايستي پس از آنكه سيستم شما توانايي شناسايي Printer يا Fax را داشت آيكن مربوط به آن در اين پنجره نمايش داده شود . براي فعال كردن اين قسمت از پنجره ي Control panel بر روي گزينه ي Printers and faxes كليك كنيد . براي اضافه كردن Printers and faxes به منوي Start بر روي دكمه ي Start راست كليك نموده از منوي باز شده گزينه ي Properties را انتخاب كنيد . بر روي دكمه ي Customize رفته سپس به سربرگ Advanced برويد . در نهايت گزينه ي Printers and faxes را انتخاب و بر روي دكمه ي Ok كليك كنيد .

  Font:

  هنگاميكه مايل هستيد متني را به چاپ برسانيد گاهي لازم مي شود از چندين نوع مختلف فونت استفاده كنيد . ويندوز مجموعه ي كوچك اما كاملي از فونتها را در فولدري به نام Fonts در Control panel دارا مي باشد . پس از فعال كردن اين گزينه سه نوع آيكن مشاهده مي كنيد . فونتهاي True type داراي آيكن TT ، فونتهاي Open type داراي آيكن O و فونتهاي قديمي هم داراي آيكون A مي باشند . اگر بر روي هر كدام از اين فونتها دابل كليك كنيد حالتهاي مختلف از ريز تا درشت را از همان فونت به شما نشان مي دهد .

  نكته :ويندوز قادر به نمايش 1000 فونت مي باشد اما براي بهبود سرعت سيستم بيش از 200 فونت نصب نكنيد . در صورتيكه نياز به نصب فونت جديدي پيش آمد از سربرگ File در پنجره ي Font ، بر روي گزينه ي Install new font كليك كرده كه كادر محاوره اي Add Fonts به نمايش در مي آيد .

  در قسمت هاي Folders و Drivers ، درايو فولدري را كه فايل فونتهاي جديد در آن قرار دارد را انتخاب و اگر از روي شبكه فونت نصب مي كنيد بر روي دكمه ي Network كليك كنيد . سپس از قسمت List of fonts ، فونتهايي كه مي خواهيد نصب كنيد را انتخاب نماييد و سپس بر روي دكمه ي Ok كليك كنيد .

 9. #25
  کاربرسایت Unknown آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۱۹
  نوشته ها
  4,190
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 2 پست

  پاسخ : آموزش Windows-XP - مهارت دوم ICDL

  User Accounts

  براي تعيين و تعريف حقوق دسترسي به سيستم ، از طريق منوي Start ، گزينه ي Control panel و سپس User Accounts را انتخاب كنيد . ممكن است زماني پيش بيايد كه لازم باشد چندين كاربر از يك كامپيوتر استفاده كنند . شما مي توانيد حقوق دسترسي متفاوتي همراه با رمز عبور براي سيستم تعريف كنيد تا اطلاعات و نرم افزارها در امان بمانند. در حالت پيش فرض ويندوز داراي يك حق دسترسي با نام Administrator مي باشد . پس شما به عنوان سرپرست يا Admin كامپيوتر مي توانيد حق دسترسي افراد به سيستم را تعريف كنيد .

  - گزينه ي Change an account جهت تغيير نام كاربرهاي موجود مي باشد پس از كليك بر روي اين گزينه ، نام كاربرها نمايش داده شده و امكان تغيير نيز در اختيار شما قرار داده مي شود .

  - گزينه ي Create a new account جهت تعريف امكان دسترسي جديد است . مثلا شما مي خواهيد يك كاربر جديد با نام Ostadonline تعريف كنيد . بر روي اين گزينه كليك كرده نام مربوطه را وارد نماييد . سپس بر روي دكمه ي Next كليك كنيد . از شما سوال مي كند حق دسترسي جديد نقش سرپرست (admin) و يا حالت محدود يا زير گروه را داشته باشد . آنرا انتخاب كنيد و در نهايت بر روي گزينه ي Create Account كليك نماييد . هنگاميكه بر روي نام هر يك از كاربران كليك كنيد كادر محاوره اي باز مي شود كه شامل تنظيمات اصلي كاربران اعم از نام ، رمز عبور ، عكس و ... مي باشد . در ذيل به شرح قسمتهاي مختلف مي پردازيم :

  1- Change my name : نام كاربري مورد نظر شما مي تواند هر نامي باشد . در اين قسمت شما مي توانيد اين نام را تغيير و يا اصلاح كنيد .

  2- Change my password : اين قسمت مربوط به كلمه ي عبور هنگام وارد شدن به سيستم مي باشد . هر كدام از كاربران مي توانند رمز عبور خاص خود را داشته باشند .

  3- Remove my password : جهت حذف رمز عبور اين قسمت استفاده مي شود .

  4- Change my picture : تصويري است كه در سمت چپ نام كاربري و همچنين در صفحه ي ورود به سيستم در بالاي منوي Start ظاهر مي شود . ويندوز تصاويري پيش فرض ارائه مي دهد اما شما مي توانيد با استفاده از گزينه ي Brows for more picture تصوير دلخواه خود را درج كنيد .

  5- Change my account type : نوع حالت دسترسي Admin ( سرگروه ) يا Limited ( مهمان ) توسط اين قسمت تعيين مي شود .

  Internet Option و Network connection:

  با استفاده از محيط ويندوز XP مي توانيد به شبكه ي جهاني اينترنت اتصال پيدا كنيد و يا يك Connection براي سيستم خود تعريف نماييد .

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آموزش Internet - مهارت هفتم ICDL
  توسط Unknown در انجمن ICDL
  پاسخ ها: 44
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۴ مهر ۸۶, ۱۷:۳۷
 2. آموزش Power Point - مهارت ششم ICDL
  توسط Unknown در انجمن ICDL
  پاسخ ها: 18
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۳ مهر ۸۶, ۱۰:۲۱
 3. آموزش Excel2000 - مهارت چهارم ICDL
  توسط Unknown در انجمن ICDL
  پاسخ ها: 39
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۸ مهر ۸۶, ۱۲:۱۸
 4. آموزش Word - مهارت سوم ICDL
  توسط Unknown در انجمن ICDL
  پاسخ ها: 46
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۷ مهر ۸۶, ۱۳:۲۳
 5. پاسخ ها: 48
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۹ مهر ۸۶, ۱۱:۵۵

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •