صفحه 1 از 7 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 16 , از مجموع 107

موضوع: اخبار فيزيک

 1. #1
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  اخبار فيزيک
  [align=center]پرندگان مهاجر ميتوانند ميدان مغناطيسي زمين را "ببينند"[/align]


  پرندگان مهاجر ميتوانند ميدان مغناطيسي زمين را "ببينند" و از اين ميدان همانند قطب نما براي سفر در سراسر زمين بهره بگيرند.

  به گزارش پايگاه اينترنتي رويترز، پژوهشگران آلماني براي اولين بار نشان دادند ياختههاي عصبي در چشم كه نسبت به جهتيابي مغناطيسي حساس هستند از طريق يك مسير مغزي مخصوص به ناحيه جلويي مغز كه مسئول بينايي است مرتبط ميشود.

  دانشمندان سالها پيش در مطالعات رفتاري ثابت كردند پرندگان از يك قطب نما مغناطيسي داخلي براي پيمودن سفرهاي ساليانه حماسي خود بهره ميگيرند.

  اما نحوه عملكرد اين سامانه تاكنون ناشناخته مانده بود.

  در تحقيقات جديد دومينيك هايرز و همكارانش از دانشگاه اولدنبرگ در آلمان سازوكار اين سامانه را در سطح آناتومي عصبي بررسي كردند كه مشخص شد راز اين توانايي در چشم پرندگان نهفته است.

  مولكولهاي حساس به مغناطيس در چشم كه ‪ cryptochromes‬ناميده ميشوند ظاهرا گيرندههاي نوري را بسته به جهتيابي ميدان مغناطيسي تحريك ميكنند.

  اين امر بيانگر آن است كه پرندگان مهاجر ميدان مغناطيسي را به شكل الگوي ديداري درك ميكنند.

  احتمالا اين الگو به صورت سايه يا نقطه نوري در ديد طبيعي پرنده قرار ميگيرد.

  اين يافتهها براساس مطالعات آزمايشگاهي بر روي يك گونه پرنده مهاجر موسوم به سسك باغي (‪ (Garden Warbler‬است.

  نتايج اين مطالعه در "‪"Public Library of Science journal PLoS ONE‬ منتشر شده است.

  در اين مطالعه سسك باغي آلماني و روسي به اسارت گرفته شد و الگوهاي عصبي آنها بررسي شد كه در اين بررسي ارتباط مستقيم عملكردي بين سلولهاي شبكيه و ناحيه جلويي مغز بدست آمد.

  سسك باغي كه تعداد آنها در سراسر جهان ‪ ۱۰‬ميليون قطعه برآورد ميشود در شمال اروپا زادو ولد ميكند و زمستان را در آفريقا به سر ميآورد.

  منبع:
  سایت هوپا
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 2. #2
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  [align=center]سيارهاي با آيندهي مشابه زمين[/align]


  اخترشناسان سيارهاي فراخورشيدي را در حال گردش به دور يك غول سرخ يافتند. شرايط اين سياره ميتواند مشابه شرايط سيارهي زمين در ۵ ميليارد سال آينده باشد.
  تيمي بين المللي از اخترشناسان٬ خبر كشف اولين سيارهي فراخورشيدي در حال چرخش به دور ستارهاي در حال مرگ را اعلام كردند. اين كشف كه نتيجهي تحقيقي ۷ ساله است در شمارهي سپتامبر مجلهي نيچر چاپ خواهد شد.
  اين سياره تصويري از سرنوشت زمين را در ۴ تا ۵ ميليارد سال آينده تداعي ميكند و آن زماني است كه خورشيد سوخت هيدروژني خود را به اتمام مي رساند٬ به صورت يك غول قرمز فوق العاده منبسط ميشود و لايههاي بيروني خود را با درخشي هليومي به بيرون پرتاب ميكند.

  سياره كشف شدهي اخير با نام « V ۳۹۱ Pegassi b»٬ از تمامي تغييرات ستارهي مادر خود جان سالم به در برده است.

  تيم تحقيقاتي بين المللي به رهبري «رابرتو سيلووتي»(Roberto Silvotti) دريافتند كه سيارهي مذكور به دور ستارهاي كم نور در صورت فلكي فرس اعظم در حال چرخش است.

  «استيو كاوالر»(Steve Kawaler)٬ استاد فيزيك و اخترشناسي دانشگاه ايالتي «آيوا»(Iowa) ميگويد:"نكتهي هيجان انگيز در كشف اين سياره٬ نجات يافتن سياره از انبساط ستاره و درخش هليومي آن است. اين نكته ميتواند نشان دهندهي ادامه ي حيات سياره زمين٬ پس از انبساط خورشيد در آيندهاي دور باشد. قبل از آن كه اين ستاره لايههاي بيروني خود را از دست بدهد٬ سياره در فاصلهاي معادل با فاصله كنوني زمين تا خورشيد به دور اين ستاره ميچرخيد."

  كاوالر افزود: "با توجه به اين كه اين سياره از مشتري بزرگتر است٬ نمي توانيم خيلي خوشحال باشيم. سيارهاي كوچكتر همانند زمين ميتواند آسيب پذير باشد."

  كاوالر در سال ۲۰۰۳ با هماهنگ كردن رصدهاي اين گروه تحقيقاتي ۲۳ نفره كه به وسيلهي شبكهي تلسكوپهاي «Whole Earth » انجام ميشد٬ به آنها كمك كرد. اين مجموعه شامل شبكهاي از رصدخانهها در سراسر جهان است كه به منجمين امكان اندازه گيريهاي مداوم تغييرات روشنايي ستارههاي متغير را ميدهد.

  كاوالر همچنين با انجام برخي محاسبات به پيشرفت اين پروژه كمك كرد. اين محاسبات به منظور اطمينان يافتن از اين نكته بود كه بي نظميهاي حركت مداري ستاره به واسطهي سيارهي مذكور است.
  اخترشناسان دريافتند در حال حاضر شعاع مداري اين سياره ۷/۱ برابر فاصلهي متوسط بين خورشيد و زمين است. ستارهها با پير شدن به فاز غول سرخي خود ميرسند٬ در اين هنگام به شدت منبسط شده و به آساني قادر به بلعيدن سيارات دروني نزديك به خود هستند.

  سيلووتي خاطر نشان ساخت: "اتفاق مشابهي براي خورشيد خواهد افتاد. انتظار ميرود كه عطارد و زهره در لايههاي خورشيد ناپديد گردند در حالي كه مريخ به احتمال زياد باقي ميماند. سر نوشت زمين مشخص نيست زيرا موقعيت آن مرزي است. به نظر ميآيد كه احتمال از بين رفتن زمين در هنگام غول سرخي خورشيد زياد باشد٬ اگر چه با قطعيت نميتوان صحبت كرد."


  منبع:
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 3. #3
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  [align=center]نابودي ميدان مغناطيسي زمين ، رويا يا واقعيت؟ [/align]


  بنا به گفته انجمن زمين شناسان ايالت متحده آمريكا، از دور عقربه مغناطيسي در آفريقا به اندازه ‪ ۰/۱‬درجه كم شده و ميدان مغناطيسي به نسبت قرن نوزدهم ‪ ۱۰‬درصد ضعيف تر شده است.

  به گزارش ايرنا به نقل از ماهنامه علمي، آموزشي ، خبري سازمان زمين - شناسي و اكتشافات معدني كشور، با توجه به اين امر، اين سوال پيش ميآيد كه آيا ممكن است روزي ميدان مغناطيسي زمين از بين برود؟
  در جواب اين سوال دانشمندان ميگويند با توجه به مطالعه مغناطيس در زمانهاي گذشته (‪ (paleomagnetism‬ميبينيم كه ميدان مغناطيسي دراعصار گذشته گاهي در حال افزايش و گاه در حال كاهش بوده و در واقع امروزه كره زمين بيشترين شدت ميدان مغناطيسي طول تاريخ خود را دارد.

  هرگاه در نقطهاي از كره زمين مقداركميتهاي مغناطيسي(انحراف مغناطيسي، ميل مغناطيسي، مولفه افقي بردار مغناطيسي) به طور فاحشي با نقاط مجاورش فرق كند، در اصطلاح ميگويند ناهنجاري مغناطيسي اتفاق افتاده و احتمالا در آن نقطه از زمين، مخازن ارزشمندي از سنگهاي معدن مغناطيسي مانند سنگ آهن وجود دارد.

  استفاده از اين روش در كشف ذخاير معدني، بسيار مفيد است. معمولا مقدار سه كميت مغناطيسي طي روز و سال تغييرات جزئي دارند ولي گاهي اوقات در ميدان مغناطيسي و در نتيجه در مولفههاي آن (سه كميت) به مدت شش يا ‪۱۲‬ ساعت تغييرات ناگهاني رخ ميدهد كه دراصطلاح به آن طوفان مغناطيسي ميگويند.

  اين طوفانها معمولا هر ‪ ۱۱/۵‬سال تكرار ميشوند و بسيار جالب است پديده هايي مانند شفقهاي قطبي و لكههاي خورشيدي و انتشار موجهاي راديويي نيز داراي دورههاي ‪ ۱۱/۵‬ساله بوده كه نشاندهنده ارتباط ميان آنهاست.


  منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 4. #4
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  [align=center]سيمهاي تك مولكولي برق اختراع شد[/align]

  دانشمندان آمريكايي الگويي براي مونتاژ اجزاي الكترونيكي پيشرفته تك مولكولي ارائه كردهاند.

  به گزارش ايرنا و به نقل از ساينس ديلي، محققان دانشگاه پيتسبورگ اعلام كردند اختراع آنان گام مهمي در تلاشهاي روزافزون علم براي كوچك كردن وسايل الكترونيكي جريان برق به مقياس تك مولكولي براي ساخت وسايل الكترونيكي كوچكتر، سريعتر و كم مصرفتر است.

  دانشمندان به سرپرستي "هروژ پتك" استاد فيزيك دانشگاه پيتسبورگ، الگويي براي قراردادن مولكولها روي كانالي به ضخامت يك اتممس، اختراع كردند. اما ميتوان اين الگو را چندين بار توليد كرد تا طول آن با سيمهايي كه در حال حاضر در رايانهها و ديگر وسايل الكترونيكي استفاده ميشود، تطبيق يابد.

  محققان ميگويند اين سيمهاي فوقالعاده نازك و يك بعدي ميتوانند برق را با كمترين ميزان اتلاف، هدايت كنند و عملكرد يك وسيله برقي را بهبود بخشند.

  پتك افزود اين تحقيق براي مولكولهاي كربن موسوم به فولرنس مناسب است اما از اين روش ميتوان بعنوان الگويي براي محدوده وسيعتري از مولكولهاي آلي استفاده كرد.

  نتايج اين تحقيقات در نشريه انجمن شيمي آمريكا منتشر شده است.


  منبع : ايرنا
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 5. #5
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  [align=center]كراواتهاي ساخته شده با فنآوري نانو، خطر گسترش بيماريهاي عفوني را كاهش ميدهد[/align]


  يکي از بنيانگذاران شرکت SafeSmart با استفاده از فنآوري نانو کراواتهايي به نام SafetyTies ساختهاست تا بيماريهاي عفوني(به ويژه عفونتهاي بيمارستاني و غذايي) در مراکز بهداشتي و غذاخوريها از راه کراوات افراد گسترش پيدا نکند.

  به گزارش سرويس «فنآوري» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، انجام آزمايشهاي جداگانه در آزمايشگاههاي شرکت BCS در «گاينسويل» واقع در ايالت فلوريدا، منتقل نشدن ميکروب را به وسيله اين کراواتها اثبات کردهاست.

  کراوات به آساني ميتواند با غذا، بيماران و يا تختهاي بيمارستان تماس پيدا کند و باکتريهاي عفونتزاي آنها را به خود جذب كند ولي نقش آن در انتقال عفونتها پيش از اين ناديده گرفته ميشد.

  در يک مطالعه که نتايج آن را دکتر استيون نورکين در گردهمايي ماه مي سال ٢٠٠٤ انجمن ميکروبشناسان آمريکا عرضه كرد، مشخص شدهاست که احتمال انتقال آلودگي از طريق کراواتهاي پزشکان حين تماس با بيماران، هشت برابر بيشتر از کراواتهاي ساير کارکنان بيمارستان است.

  مطالعات او همچنين نشان داد که يک چهارم کراواتهايي که پزشکان در بيمارستانها ميپوشند به باکتري استافيلو کوکوس اورئوس و يک هشتم آنها به باکتريهاي فرصتطلب بيمارستاني چون کلبسيلا نومونيا، سودوموناز آئروژينوزا و اکتينوباکتر بوماني و نيز ٦/٤٧ درصد آنها به عوامل بالقوه بيماريزا آلوده هستند.

  همچنين گسترش عفونتها از راه کراوات در ميان مهمانداران و کارکنان سرويسهاي غذاخوري نيز شايع است.

  کراواتهاي SafetyTies که موادشان با استفاده از فنآوري نانو ساخته شدهاست، در جريان آزمايشهاي ميکروبيولوژيک شرکت BCS، آلودگيهاي ميکروبي را از خود دور كردند؛ براي مثال کراواتهاي SafetyTies که به آنها باکتريهاي اکلاي و سالمونلا تلقيح شده بود، در مقايسه با کراواتهاي ساختهشده از ابريشم خالص، بيش از ٩٩/٩٩ درصد کاهش در رشد ميکروبي از خود نشان دادند.

  همچنين اين کراواتها با باکتريهاي گرم مثبت نيز آزمايش شدند و براي نمونه مشاهده شد که کراواتهايي که جنس آنها از نانورشتههاي ابريشمي بود، به ميزان ٩٨ درصد استافيلوکوکوس اورئوس مقاوم به متيسيلين و به ميزان ٩٥ درصد انتروکوک مقاوم به ونکومايسين را ( که دو عامل مهم عفونت هاي فرصتطلب بيمارستاني است) از خود دفع كردند.

  به گزارش ستاد ويژه توسعه فنآوري نانو، اين کراواتها بهدليل ضد آب و ضد لکه بودن با استقبال عموم مردم به ويژه افراد متخصص، از معلمان گرفته تا بازرگانان مواجه شده است، زيرا بيشتر مردم علاقه دارند کراواتي با عمر طولانيتر داشته باشند.

  کراواتهاي SafetyTies از ابريشم خالص ساخته شدهاند و ضد لک و چروکند و براي تميز شدن نيازي به شست و شو ندارند و مايعاتي چون قهوه، آب و شراب را از خود دفع مي نمايند.

  به گزارش ايسنا، آزمايشهاي انجام شده همچنين نشان ميدهد که کراواتهاي SafetyTies براي پوشندگان آن کاملاً ايمن است؛ زيرا پوشش ساختهشده با فنآوري نانو به سطح ديگري منتقل نميشود و بر روي کراوات باقي ميماند.


  منبع : isna
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 6. #6
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  [align=center]بياييد ستارگان را بشماريم![/align]

  با شركت در پروژه جهاني «شمارش بزرگ ستارگان» ميتوانيد به سنجش آلودگي نوري در محل زندگي خود و نهايتا در كل جهان كمك كنيد. انجام اين كار بسيار آسان است. تنها كافي است ستارههاي بالاي سرتان را بشماريد!


  به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با وجود اين كه بسياري از مردم دنيا به شمار كم ستارگان قابل رويت در آسمان شهرها اهميت نميدهند اما ستاره شناسان و طرفداران حفاظت از محيط زيست از اهميت مساله اتلاف نور كه موجب روشن شدن آسمان شهرها شده است، باخبرند.

  آلودگي نوري نه تنها باعث از بين رفتن جلوهي آسمان شب در حومه شهرها شده بلكه نشانگر ميزان انرژي و پولي است كه به دليل استفادهي نامناسب از منابع روشنايي به هدر ميرود .

  براي نشان دادن اين پديده به مردم و كمك به بررسي آن آزمايشي جهاني در نظر گرفته شده است.

  بنياد ملي علوم آمريكا در اجراي اين طرح كه به وسيلهي «يو سي اي آر» (University Corporation for Atmospheric Research) اجرا مي شود سرمايه گذاري كرده است.

  اين پروژه طي دو هفته نخست ماه اكتبر(تا 23 مهر ماه) اجرا ميشود و به بررسي ميزان آلودگي نوري و شمار ستارگان در يك شب پرستاره ميپردازد.

  انجام اين آزمايش بسيار آسان است. شما ميتوانيد با مراجعه به وب سايت «شمارش بزرگ جهاني ستارهها»( Great World Wide Star Count) از نقشههاي موجود، متناسب با موقعيت محل زندگيتان پيرينت بگيريد.

  در اين دو هفته ساكنان نيم كرهي شمالي، صورت فلكي دجاجه و ساكنان نيم كره جنوبي صورت فلكي قوس را مورد بررسي قرار خواهند داد.

  براي هر صورت فلكي هفت نقشه در نظر گرفته شده است كه هر يك تا حد قدري خاصي ستارگان آن صورت فلكي را نشان ميدهد. نيازي به شمارش تمام ستارگان يك صورت فلكي نيست. بنابر اعلام ماهنامه نجوم، كافي است پس از تاريك شدن هوا از منزل خارج شده و نقشهاي كه بهترين مطابقت با صورت فلكي مذكور را دارد مشخص كنيد يا اين كه مشخص كنيد كم نورترين ستارهاي كه در صورت فلكي ميبينيد در كدام نقشه موجود است.

  سپس گزارش خود را به سايت پروژه بفرستيد.

  انجام اين كار بسيار ساده است و با انجام آن ميتوانيد سهمي در اين پروژه جهاني داشته باشيد.

  منبع خبر : ايسنا
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 7. #7
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  [align=center]آينهها در جنگ با شهاب سنگ ها[/align]

  نزديك به پنج هزار آينه براي منعكس كردن اشعه خورشيد بر يك شهاب آسماني لازم است تا با ذوب كردن سنگهاي آن، تغيير مسيرش را عملي كنند.

  به گزارش روز شنبه شبكه خبري بي.بي.سي، اين موضوع پس از آن اعلام شد كه گروهي از دانشگاه گلاسكو، ‪ ۹‬شيوه مختلف را براي پس راندن اجرام آسماني مقايسه كردند.

  هر صد سال حدود صد ميليون شهاب سنگ به زمين برخورد ميكند.

  يكي از شيوههايي كه اين گروه تحقيقاتي از آينههايي ويژه استفاده كردهاند، انفجار هستهاي بوده است.

  يكي از نگرانيهاي دانشمندان خسارات ناشي از معلق شدن قطعات ناشي از انفجار هستهاي است.

  آينههايي كه در يك مدار حركت ميكنند، با انعكاس اشعه آفتاب بر شهاب سنگ دماي آن را به دو هزار و ‪ ۱۰۰‬درجه سانتيگراد ميرسانند و اين حرارت باعث ايجاد حفرهاي دراين شهاب سنگ و ضربه به آن ميشود.

  براساس يافتههاي اين تيم، شهاب سنگي كه ‪ ۱۰۰‬متر قطر دارد به راحتي با استفاده از ‪ ۱۰۰‬آينه در چند روز قابل دفع شدن است.

  با اين همه اگر شهاب سنگي در مقياس آنچه كه باعث نابودي دايناسورها شد به زمين نزديك شود، ناوگاني از پنج هزار سفينه بايد براي حدود سه سال اشعه خورشيد را بر آن بتابانند.

  دكتر "ماسيميليانو واسيل" كه مدير اين پروژه است، شهاب سنگها را خطري جدي ميداند و ميگويد: "انفجار تانگوسكا در سال ‪ ۱۹۰۸‬منطقهاي بزرگتر از لندن و حومه آن را تحت تاثير قرار داد. با ‪ ۱۰‬سفينه كه هركدام ‪ ۲۰‬آينه داشته باشند ميتوان ظرف شش ماه، شهاب سنگي مشابه را از مسيرش خارج كنيم." به گفته وي، يافتههاي اين تيم حاكي از عملي بودن و نتيجه بخش بودن اين فناوري است.


  منبع : ايرنا
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 8. #8
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  [align=center]پنجاه سال از تسخير فضا به دست انسان گذشت[/align]

  دانشمندان شوروي چهارم اكتبر سال 1957(ساعت 10 و 28 دقيقه شب به وقت مسكو) نخستين ماهواره ساخت بشر، «اسپوتنيك- 1» را در مدار زمين قرار دادند و جهان وارد عصر فضا شد.

  دولت مسكو روز بعد عكس و خبر اين رويداد را به مطبوعات داد و جهان را به حيرت واداشت. مفسران رسانه ها اين پيروزي روس ها را يك كودتاي علمي عليه امريكا تلقي كردند. ماهواره «اسپوتنيك- 1» كه توسط سرگئي كوروليوف طراحي شده بود 90 كيلوگرم وزن داشت. در بسياري از كشورها علائم مخابراتي اين اسپوتنيك دريافت شد. امريكاييان كه در نظر داشتند سال بعد احتمالاً يك ماهواره 11 كيلوگرمي را در مدار زمين قرار دهند، از اين پيروزي مسكو سخت نگران شدند. دولت امريكا با شتاب تمام دست به يك آزمايش فضايي زد تا به اتباع اين كشور اميد دهد كه روحيه خود را از دست داده بود، ولي اين آزمايش شكست خورد. ترس امريكاييان بيشتر از موشكي بود كه اين ماهواره را به فضا برده بود زيرا قرارگرفتن كلاهك اتمي بر چنين موشكي برايشان تصوري وحشت انگيز شده بود. تا امريكاييان به خود بجنبند، روس ها سگي به نام «لايكا» را با يك ماهواره و در سال 1961 يوري گاگارين (نخستين فضانورد جهان) را با اسپوتنيك- 3 در مدار زمين قرار دادند.

  برخلاف 15 سال گذشته (سال هايي كه از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي گذشت) امسال به مناسبت پنجاهمين سال تسخير فضا مراسم متعدد و باشكوه و پرسر و صدا در روسيه برگزار شد. اين مراسم و نطق هايي كه به مناسبت آن ايراد شد نشان مي دهد كه روس ها به دوران رقابت هاي فضايي بازخواهند گشت، به همان گونه كه به رقابت هاي نظامي بازگشته اند .

  منبع : پارس اسكاي
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 9. #9
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  استاد جوزف تيلور، فيزيكدان آمريكايي برنده جايزه نوبل فيزيك سال 1993 عصر امروز در دانشگاه صنعتي شريف سخنراني ميكند.

  به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، موضوع سخنراني عمومي تيلور كه از ساعت 15 تا 16:30 در تالار جابربن حيان اين دانشگاه برگزار ميشود، انرژيهاي كيهاني و رهيافتهاي اخير وي و همكارانش در اين حوزه است.

  وي همچنين در پايان اين نشست پاسخگوي سووالات دانشجويان وعلاقهمندان خواهد بود.

  دكتر جوزف تيلور، استاد دپارتمان فيزيك دانشگاه پرينستون و عضو فرهنگستان علوم آمريكا به همراه هياتي از دانشگران عضو فرهنگستان ملي علوم و فرهنگستان ملي مهندسي آمريكا براي بازديدي يك هفتهيي به دعوت دانشگاه صنعتي شريف به ايران آمدهاند كه روز گذشته نيز ضمن بازديد از پارك فنآوري پرديس در ضيافت شام معاون علمي و فنآوري رييسجمهور و رييس بنياد ملي نخبگان شركت كردند.

  دكتر جوزف تيلور در سال 1993 به همراه همكارش «هالس» به پاس اثبات عملي يكي از نظريات انيشتين جايزه نوبل فيزيك را دريافت كرد.

  تيلور در سال 1941 در فيلادلفيا متولد شد و ليسانس فيزيك را از دانشگاه هاورفورد وPhD ستارهشناسي را در سال 1968 از هاروارد گرفت.


  وي پس از مدتي به ماساچوست رفت و در آنجا به عنوان استاد ستاره شناسي و مدير رصدخانهي راديويي مشغول به فعاليت شد. او پس از مدتي به رصدخانه ملي راديويي در ويرجينياي غربي رفت و در كشف اولين پولسار همكاري كرد.

  پولسارها نوعي خاص از ستارههاي نوتروني دوار شديدا مغناطيسي شده هستند كه تشعشع راديويي قابل شناسايي خاصي از خود متصاعد ميكنند.

  در سال 1974، تيلور و همكارش هالس، اولين پولسار را در يك سيستم دوتايي كشف كردند كه در حال حاضر به آنها پولسارهاي بازيافت شده ميگويند.

  گردش اين سيستم دوتايي به دليل انتشار تشعشعات گرانشي كاهش مييابد و سرعت اين كاهش بهطور دقيق از نظريهي انيشتين محاسبه ميشود و براي مدت بيش از سي سال، تيلور و همكارانش با اندازهگيريهاي خود به مقادير پيشبيني شده انيشتين نزديك شدند.

  تيلور از اين سيستم باينري پولسار براي آزمايش بسيار دقيق نظريه نسبيت عام انيشتين استفاده كرد. وي با رصد پولساري كه خود كشف كرده بود، وجود تشعشعات گرانشي را اثبات كرد و مقدار و خواص آنها را كه توسط انيشتين پيشبيني شده بود نشان داد.

  به گزارش ايسنا، تيلور علاوه بر نوبل، جوايز بسياري به خاطر فعاليتهاي علمي تحقيقاتي خود گرفته است كه از جمله آنها نخستين جايزه «هيمن» انجمن نجوم آمريكا، مدال هنري دراپر فرهنگستان علوم آمريكا، مدال آلبرت انيشتين، جايزهي ولف فيزيك است.

  تيلور در زمينه مخابرات راديويي آماتوري فردي شناخته شده به حساب ميآيد.

  وي خود در خلاصه زندگي نامهاش نوشته است كه در دوران دبيرستان به همراه برادرش، هارولد طبقه سوم خانه را با فرستندهها و گيرندههاي راديويي پر كرده بودند و روي آنها كار ميكردند. وي همچنين يك نرمافزار و پروتكل طراحي كرده كه ارتباط و انتقال پيام در فواصل دور بين اپراتورهاي راديو آماتوري را ابزاري ميكند.

  تيلور كه در دوره تحصيل در دانشگاه به ورزش از جمله فوتبال، بسكتبال، بيسبال، گلف و تنيس نيز توجه داشته، فعاليتهاي تحقيقاتياش را بهطور تخصصي پس از ورود به يك گروه تحقيقاتي كه بر روي الكترونيك راديويي كار ميكردند شروع كرده است.

  وي در زندگي نامهاش مينويسد: «در چند سال اخير متوجه شدهام كه دانشمندان خيلي بيشتر از من در مورد اين كه آينده چه چيزي براي آنها خواهد آورد نگران هستند. چه طور ميتوان وارد بهترين دانشگاه شد، با نامهاي بزرگ كار كرد، بهترين فلوشيپ پست دكتري را گرفت و يك جايگاه محكم و مطمئن در دانشگاه پيدا كرد؟

  جهتگيري من كه بر روي بسياري از تصميمات حرفهييام تاثيرگذار بوده به اين صورت است كه بدون آيندهنگري طولاني، راهي را انتخاب ميكنم كه در مسير آن هيجان وجود داشته باشد.»

  استاد تيلور در حال حاضر در پرينستون به همراه گروهش روي انرژيهاي كيهاني فعاليت ميكند و در سخنراني خود در شريف در مورد كشفش صحبت خواهد كرد.


  منبع : news.parseek.com
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 10. #10
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  به گزارش خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، جوزف تيلور و هشت دانشمند امريكايي ديگر عضو فرهنگستان علوم آمريكا عصر يكشنبه از پارك فنآوري پرديس بازديد كردند.
  اين هيات 9 نفره كه به دعوت دانشگاه صنعتي شريف به ايران دعوت شده است در نشست صميمانه با مديران پارك فنآوري پرديس از حضور در ايران ابراز خرسندي كرده و نسبت به همكاري علمي با دانشمندان ايراني ابراز علاقمندي كردند.
  مهندس صفاري نيا، رييس پارك فنآوري پرديس در اين نشست با اشاره به اهداف و برنامههاي تشكيل اين پارك فنآوري اظهار كرد: پارك فنآوري پرديس بر اساس نياز شركتهاي دانش بنياد و فنآور كشور تنظيم شده و از اين كه زمينه براي همكاري ميان مراكز علمي ايران و آمريكا فراهم شده بسيار خوشحاليم.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  به گزارش ايسنا، حميدرضا فراهاني، مشاور پارك فنآوري پرديس در زمينه بين الملل نيز اظهار داشت: ما در ابتداي راه هستيم و هنوز كار پارك تمام نشده است اما آينده بسيار خوبي را براي آن ميبينيم كه در منطقه حرفي براي گفتن دارد.
  وي افزود: در ايران فعاليتهاي علمي قابل توجهي در حال شكل گيري است به طوري كه بيش از 20 نوع داروي مختلف در ايران نظير آيمود (داروي ضد ايدز) توليد ميشود و موفقيتهايي چون توليد ميكروسكوپهاي روبشي تونلي كه توانايي اندازه گيري در مقياس نانو را دارد، حاصل شده است.
  وي با تاكيد بر اينكه فرهنگ ايران بسيار غني و متفاومت با فرهنگ برخي كشورهاي منطقه است گفت: ما معتقديم توسعه تكنولوژي در كشور ما بدون همكاريهاي بين المللي ممكن نيست و افراد علمي دو كشور ميتوانند با هم همكاري داشته باشند.
  فراهاني در پايان خاطر نشان كرد: همكاريهاي بين المللي پارك فناوري پرديس در سه حوزه joined research ،joined production و joined marketing كه اين موارد تنها منحصر به پارك نبوده و در كشور اجرا ميشود.

  گفتني است، اين هيات شامگاه يكشنبه در ضيافت شامي كه به منظور تبادل نظر در خصوص افزايش همكاريهاي علمي بين دانشمندان آمريكايي با دانشمندان و نخبگان ايراني به ميزباني معاون علمي و فنآوري رييسجمهور و رييس بنياد ملي نخبگان برگزار ميشود، شركت ميكنند.

  منبع خبر : ايسنا
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 11. #11
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک

  شيخ مظفر شكور، پزشك جوان مالزيايي كه نخستين فضانورد مسلماني است كه در ماه مبارك رمضان به فضا سفر كرده، روز عيد فطر را نيز در ايستگاه فضايي گذراند و خدمه ايستگاه را در اين جشن با خود شريك كرد.

  به گزارش سرويس فنآوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فضاپيماي سايوز حامل دو خدمه جديد ايستگاه - «پگي وايتسون» از دانشگاه يوواي آمريكا به عنوان اولين فرمانده زن ايستگاه فضايي و «يوري مالنچيكو»، فضانورد كارآزموده روسي - و همچنين اولين فضانورد مالزيايي كه روز چهارشنبه از پايگاه كاسمودروم بايكونور در قزاقستان پرتاب شد در ساعت 14 و 50 دقيقه به وقت گرينويچ روز جمعه به ايستگاه فضايي بين المللي ملحق شد.

  حدود 90 دقيقه بعد دريچههاي بين دو كشتي فضايي باز شد و سه خدمه سايوز وارد ايستگاه فضايي شدند.

  شيخ شكور اولين فضانورد مالزيايي در يك ارتباط مختصر تلويزيوني با مقامات و مهمانهاي جمع شده در مركز كنترل ماموريت روسيه در خارج از مسكو گفت: من احساس بسيار خوبي دارم و با دوستان آمريكايي و روسي خود در ايستگاه هستم.

  شكور هم چنين توانست چند جملهاي با پدرش صحبت كند.

  به گزارش ايسنا، رفتن شيخ شكور به فضا در مالزي مورد استقبال بسيار مردم اين كشور قرار گرفته و نقطه عطفي در تاريخ علمي اين كشور آسيايي برجا گذاشته است.

  نخست وزير اين كشور نيز به همراه 1000 محصل در مراسمي در كوآلالامپور ورود مالزي به فضا را جشن گرفتند.

  منبع: ایسنا
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 12. #12
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  [align=center]امسال ، هفته جهاني فضا در ايران از 19 تا 25 آبان برگزار مي شود.[/align]

  "مراسم هفته جهاني فضا كه در كشورهاي اسلامي به بعد از ماه مبارك رمضان موكول شده، در روزهاي 19 تا 25 آبان ماه با شعار «50 سال در فضا» در سراسر كشور برگزار ميشود.

  به گزارش خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، هفته جهاني فضا به منظور آگاهي عمومي و ترويج فرهنگ استفاده صلحجويانه از فنآوري فضا براي توسعه و رفاه به ابتكار سازمان ملل متحد هر ساله از چهارم تا دهم اكتبر برابر با دوازدهم تا هجدهم مهر ماه در سراسر جهان برگزار ميشود.

  از آنجا كه تا سال جاري اين هفته با ايام ماه مبارك رمضان تقارن داشته با هماهنگيهاي به عمل آمده بين سازمان ملل متحد و كشورهاي اسلامي مقرر شده است، برگزاري هفته جهاني فضا به بعد از ماه مبارك رمضان و در روزهاي 19 تا 25 آبان ماه 86 موكول شود.

  هفته جهاني فضا براي نخستين بار در سال 1999 توسط مجمع عمومي سازمان ملل تعيين شد.

  روزهاي شروع و پاياني هفته فضا، سالگرد دو دستاورد بزرگ بشر در ورود به عرصه فضا هستند: چهارم اكتبر 1957روزي است كه اولين ماهواره مصنوعي ساخت بشر به فضا پرتاب شد و به اين ترتيب راه اكتشاف در فضا پيش روي بشر گشوده شد و دهم اكتبر1967 نيز تاريخ تصويب پيمان جهاني اصول حاكم بر فعاليتهاي كشورها در اكتشاف و استفاده صلحجويانه از فضا (شامل ماه و سيارات) است. "

  بطور رسمي هفته جهاني فضا از4 تا 10 اكتبر برپا مي شود. اما در ايران و ديگر كشور هاي اسلامي به دليل تلاقي اين هفته با ماه مبارك رمضان،تاريخ ديگري در نظر گرفته مي شود. مراسم به همين مناسبت همايش دانش آموزي در اصفهان برگزار مي شود. همچنين برنامه هاي ترويجي و تبايغي ديگري نيز در اين هفته از طرف مركز نجوم اديب و با همت گروه فضانوردان جوان اين مركز اجرا خواهد شد. جزييات اين برنامه ها طي هفته اينده اعلام مي شود.

  منبع : ایسنا
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 13. #13
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک

  وقتي كه 17 سال پيش فضاپيماي اوليس به فضا پرتاب شد مهندسان ودانشمندان مرتبط با پروژه مي دانستند كه بايد منتظر نتايج غير منتظره آن باشند.اين فضاپيما به جايي سفر مي كرد كه تاكنون هيچ وسيله ساخت دست بشر به آنجا نرفته بود يعني قطب شمال وجنوب خورشيد.هدف اصلي اي ماموريت بررسي جو خورشيد واثرات آن روي زمين بود.

  اولين يافته عجيب در سال 1996 رخ داد.در آن زمان دنباله دار هياكوتاكه نظر دانشمندان وحتي مردم را به خود جلب كرده بود.درحاليكه اين فضاپيما به رصد بادهاي خورشيدي مشغول بود ناگهان براي چند ساعتي دستگاههاي گيرنده آن نتايج عجيبي را نشان دادند.

  ادوارد اسميت ازكارشناسان ناسا مي گويد با توجه به اينكه مابه رصد خورشيد مي پرداختيم اين حالت مارا تعجب زده كرد.به نظر مي رسيد كه ذرات خورشيدي تقريبا" ناپديد شده وگازهايي كه در حالت عادي در باد خورشيدي وجود ندارند پيداشده بودند.علاوه بر اين شكل ميدان مغناطيسي نيز در منطقه تغيير كرده بود.

  در آن زمان اين فضاپيما 480 ميليون كيلومتر يعني حدود سه برابر فاصله زمين تاخورشيد از دنباله دار ودم قابل مشاهده آن فاصله داشت.دانشمندان به اين نتيجه رسيدند كه آن چيزي كه مشاهده كرده بودند ذرات جداشده از دنباله دار بودند ٬با اين حساب اين دنباله دار طولاني ترين دم ثبت شده تا آن زمان توسط بشر را بهمراه داشت.

  برخورد با دم يك دنباله دار كه ميتوانست يك بار طي يك عمر رخ دهد دوباره در سال 2004 تكرار شد .در اين زمان فضاپيما ذرات موجود در دم يوني دنباله دار مك نات-هارتلي را احساس كرد. اين بار فضاپيما مستقيما" از ميان دم دنباله دار عبور نكرد بلكه بدليل فعاليت خورشيد به شكل انفجار و پرتاب ذرات از سطح خورشيد ذرات مربوط به دنباله دار به سمت آن روانه شدند وفضاپيما توانست اثرات دنباله دار را كشف كند.اخيرا" فضاپيماي استريو نيز حادثه اي مشابه را در برخورد با ذرات ناشي از دنباله دار انكه گزارش نموده است.

  در سومين مواجهه فضاپيما با دنباله دار كه در فوريه 2007 رخ داد فضاپيما از ميان دم يوني دنباله دار مك نات عبور كرد ٬در اين زمان دنباله دار درفاصله 257 ميليون كيلومتري قرار داشت.فضاپيما توانسته بود حتي از اين فاصله زياد اثراتي از گاز ومولكولهاي جداشده از دنباله دار را ثبت كند.در طي اين حادثه سرعت بادخورشيدي كه در حالت عادي 700 كيلومتر درثانيه بود به 400 كيلومتر در ثانيه رسيده بود.

  برهمكنش ميان بادخورشيدي وذرات موجود در دم دنباله دار به شكل تغييرات در ميدان مغناطيسي وسرعت ذرات يكي از زمينه هاي جالب و رو به پيشرفت علم ستاره شناسي بوده كه طي دهها سال نظر دانشمندان را به خود جلب كرده است.

  منبع : پارس اسكاي
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 14. #14
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک

  در دنياي دانش و فناوري، علوم گوناگوني وجود دارند كه هر يك به نوبه خود و با توجه به اكتشافات و اختراعات وابسته به آن علم، خودنمايي ميكنند؛ علومي همچون فيزيك، شيمي،رياضي و... دانشمندان علم فيزيك بر اين باورند كه مادر همگي علوم، علم فيزيك است.

  بر اساس گفته ايشان، علوم «شيمي» بر اساس علوم «فيزيك» صورت ميپذيرد و حتي وقتي كه از رياضي استفاده ميشود، در واقع از علم فيزيك استفاده شده. بر اين اساس هر عملي، به نحوي به علم «فيزيك» ربط پيدا ميكند.
  علم فيزيك در واقع يكي از بزرگترين يا شايد تنها علمي است كه به هرچيزي ربط پيدا ميكند و همگي ما از هنگامي كه مدرسه ميرويم، به نحوي با علوم گوناگون فيزيك در ارتباط بودهايم.

  [align=center][برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید][/align]
  در اين ميان يكي از مباحث اصلي در علم «فيزيك» مبحث «ترمودايناميك» است؛ بحثي كه از اثبات منظم در راز آفرينش گرفته تا ماده و انرژي و هر چيز ديگري، صحبت به ميان ميآورد. به جرات ميتوان گفت كه همگي ما از همان سالهاي اول ابتدايي با بحث «ترمودايناميك» آشنا ميشويم و به يقين، همگي ما حتي اگر هيچ چيزي از «ترمودايناميك» نشنيده باشيم، حداقل، قانون بقاي انرژي را چندين بار در سالهاي مختلف تحصيل ديده و شنيدهايم.
  اصول اصلي «ترمودايناميك» بيانگر اين خاصيت ترانهادگي متغير دماست؛ بر اين اساس كه دو جسم همدما در تقابل با جسم سوم، به دماي يكسان ميرسند.
  ديگر اينكه «ترمودايناميك» بيانگر پايستاري انرژي دروني است. انرژي دروني عبارت است از «تفاضل انرژي حرارتي دادهشده بهانرژي به كارگرفتهشده.» به عنوان مثال اگر دو جسم گرم و سرد را در مجاورت يكديگر قرار دهيم، باعث تغيير دماي هر دو جسم منتهي خواهد شد. در صورت برقراربودن سيستم منزوي، كار انجامشده برابر صفر است و نتيجه اينكه، انرژي دروني هر جسمي برابر خواهد بود با انرژي گرمايي اوليه آن و تغييرات آن. خب! اين قابل تشخيص است كه مجموع آن دو برابر ميشود با مجموع انرژيهاي اوليه هر دو جسم كه اين خود برابر است با قانون بقاي انرژي. انرژي هرگز از بين نميرود، بلكه از حالتي به حالت ديگر تبديل ميگردد. اين را همه ما در طول سالهاي تحصيلي به فراخور، در دروس مختلف خواندهايم.
  در اصلي ديگر از ترمودايناميك آمده است: «هنگامي كه دو جسم گرم و سرد در مجاورت هم قرار ميگيرند، حرارت از جسم گرم به جسم سرد منتقل ميشود» و اين هم يعني تبادل دما. و ديگر اينكه ترمودايناميك بيانگر اين نكته است كه صفر مطلق دما، منطقهاي است كه هرگز نميتوان به آن رسيد يا از آن پايينتر رفت. اصل ترمودايناميك را ميتوان توسط متغير آنتروپي مدل كرد كه تغيير آن برابر با تغيير گرماي تبادلشده تقسيم بر دماست؛ به عبارتي هر سيستمي همواره در جهتي حركت ميكند كه مجموع آنتروپي سيستم و محيط، افزايش پيدا كند. به عنوان مثال، اگر دو مخزن آب ايزوله از هم، يكي 25درجه و همان ميزان آب در مخزن ديگر 75درجه با هم مخلوط شوند و يا يكي صفر درجه و ديگري صد درجه. در حالت اول، ميانگين ميتواند چيزي حدود 40 و 60 باشد و در حالت دوم 10 و 90. بهتر است كه بحث را در همينجا تمام كنيم كه اين مبحث هزاران ساعت براي مباحثه وقت ميطلبد. تمامي اين موارد گفته شد تا علم ترمودايناميك به صورت هر چند خلاصه بيان شود و هستند دانشمندان و فيزيكدانهايي كه با اين قوانين و اصول، صبح را به شب و شب را به صبح ميرسانند و آنچنان اعتقادي به اين اصول دارند كه همچون بت به پرستش آن ميپردازند و اگر كسي كوچكترين اختلاف نظري داشته باشد، از جانب اين قبيل افراد تكفير ميشود. سالها اين قوانين در علم فيزيك بود و به اثبات هم رسيده بود و هست اما يكباره يك آگهي در مجله بسيار معتبر «اكونوميست» آتش به جان هزاران فيزيكدان انداخته و دنياي علوم فيزيك و خصوصاً ترمودايناميك را به چالش كشانده است.
  دانشمندان ساليان سال آرزو داشتند تا دستگاهي اختراع كنند كه قادر به توليد يك ميزان بينهايت از انرژي باشد، اما هرگز نتوانسته بودند. حتي خود «لئوناردو داوينچي» نيز اين كار را غيرممكن دانسته بود و به دانشمندان گفته بود كه شما راه خطايي پيش رفتهايد ولي گويي مهندسين شركت «اس-تي- اورن» (Steorn) اذعان دارند كه انتظار به سر رسيده و اين امر تحقق يافته و تحقيقات آنان به پايان رسيده است. بازرگاناني كه پشتيبان مالي اين پروژه هستند نيز ميگويند: «نهتنها گردش اين تجهيزات به طور خودگردان مؤيد اين موفقيت است، بلكه هنگامي كه اين دستگاه مولد ميچرخد، يك انرژي، بيش از مقدار مصرف خود توليد ميكند».
  دكتر «شان مكآرتي» مدير عامل شركت «اس- تي- اورن» در همين زمينه گفت: «تحقيقات ما نشان داده است كه اگر از يك ميدان مغناطيسي ويژهاي، آهنرباهاي دائمي عبور كنند، با ايستادن و حركت در يك زمان ميتوان انرژي توليد كرد». آقاي مكآرتي كه خود از فيزيكدانان خبره است، گفت: «ما اين پديده را بهطور كاملاً اتفاقي سه سال قبل كشف كرديم و در طول اين سالها بارها و بارها مورد آزمايش و تجزيه و تحليل قرار داديم تا مورد تمسخر و استهزا قرار نگيريم».
  اذعان بر اين كشف، باعث واكنشهاي عجيب و گاه خشمگينانه از سوي دانشمندان گرديده است.
  آقاي مكآرتي ميگويد: «مسئولان اين پروژه همهروزه نامههاي تهديدآميزي از طريق پست دريافت ميكنند. برخي از اين نامهها به دفاتر «اس – تي- اورن» و برخي ديگر از نامهها حتي به منازل دانشمندان مركز «اس – تي- اورن» ارسال شدهاند».
  شركت «اس – تي- اورن» در اين ارتباط با چاپ يك آگهي در مجله معتبر «اكونوميست» از دانشمندان دعوت كرده است كه براي ديدن و امتحان اين پروژه به هيأت علمي 12نفره آنان بپيوندند.
  آقاي مكآرتي ميگويد: «علم ترمودايناميك داراي 2 اصل مهم و بنيادي است؛ اول آنكه انرژي را نه ميتوان توليد كرد و نه ميتوان نابود كرد ولي ميتوان آن را از نوعي به نوع ديگر تبديل كرد و دوم آنكه اگر انرژي وارد يك سيستم شود، نميتوان تمامي آن انرژي را از سيستم به بيرون آورد. اگرچه ممكن است آزمايشات در اين زمينه سالها طول بكشد، در عين حال نيز ميتواند همراه با ريسك باشد. كاركنان ما در شركت «اس – تي- اورن» ميدانند كه اگر جواب دانشمندان، جواب موافقي نباشد شركت، مورد تمسخر جهانيان قرار خواهد گرفت».
  كارشناسان ميگويند اگر اين اختراع مورد تاييد قرار گيرد، پاداش بسيار بزرگ و بيحدوحصري از نظر مالي، با ثبت اين اختراع براي شركت «اس- تي – اورن» به همراه خواهد داشت.
  علاقهمندان جهت كسب اطلاعات بيشتر ميتوانند به سايت شركت «اس – تي- اورن» [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] مراجعه و ضمن عضويت، تقاضاي خود را مطرح كنند

  منبع : هوپا
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 15. #15
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک

  رييس دانشكده هوا فضاي دانشگاه صنعتي امير كبير از ساخت يك ماهواره كوچك دانشجويي با همكاري محققان اين دانشكده خبر داد.

  به گزارش خبرنگار «فنآوري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر ماني، رييس دانشكده هوافضاي دانشگاه صنعتي امير كبير در حاشيه مراسم هفته جهاني فضا با ارائه گزارشي از فعاليتهاي اين دانشكده و وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري در حوزه فضا، خاطر نشان كرد: اين پروژه در قالب يك طرح ماهواره دانشجويي از سوي دانشجويان اين دانشكده به سازمان فضايي ايران پيشنهاد شد كه آنها با گذشت زمان طرح را تكميل كرده و اين ريزماهواره را به ماهواره كوچك سوق دادند كه با همكاري سه دانشگاه انجام خواهد شد و در حال حاضر در مرحله مذاكره قرار داريم كه پس از تصويب فعاليت آن آغاز ميشود.


  وي در ادامه خاطرنشان كرد: از زمان تاسيس دانشكده هوافضا در فكر ايجاد بخشهايي مختص فضا بوديم اما با توجه به شروع به كار اين دانشكده ابتدا در مقطع كارشناسي دانشجو پذيرفتيم. با گذشت زمان رشته مهندسي هوافضا در مقطع كارشناسي ارشد مطرح شد كه به دليل محدوديت تنها يك دانشگاه متولي آن شد اما با توجه به همكاري سازمان فضايي ايران با دانشگاههاي مختلف نياز به اين رشته افزايش يافت. خوشبختانه در شوراي دانشكده كه در هفته گذشته تشكيل شد، راهاندازي رشته مهندسي فضا در دانشكده هوافضاي دانشگاه صنعتي اميركبير تصويب شد كه اميدواريم با توجه به پتانسيلهاي موجود در دانشكده و همكاري با سازمان فضايي در پروژههاي مشترك اين رشته طي يك يا دو سال تحصيلي آينده راهاندازي شود.


  دكتر حسيني، عضو هيات علمي دانشكده هوافضاي دانشگاه صنعتي اميركبير نيز اظهار كرد: ريز ماهواره AUT SAT در حدود 70 ، 80 كيلوگرم وزن دارد و در مرحله طراحي است.


  وي افزود: قابليت اين ريز ماهواره مشاهده زمين و ارزيابي محصولات كشاورزي است كه با همكاري چهار دانشكده هوافضا، مكانيك، برق، كامپيوتر با حمايت سازمان فضايي ايران در دانشگاه صنعتي اميركبير انجام ميشود.
  منبع: پارس اسکای
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 16. #16
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  پاسخ : اخبار فيزيک


  بر طبق نظریه نسبیت عام، بیگ بنگ به عنوان رخدادی است که شروع زایش ماده و فضا-زمان میباشد. با اینکه تئوری های کلاسیکی چیزی درباره قبل از آن نمیدانند اما یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه ایالت پن (Penn State) با استفاده از محاسبات کوانتوم گرانشی سرنخ های یافتند که به زمانی قبل تر برمیگردد.

  نسبیت عام میتواند عالمی را توصیف کند که به عقب برمیگردد و ماده آنقدر چگال میشود که معادلات قادر به جوابگویی نیستند. از آن پس باید از ابزار های کوانتومی بهره جست که در زمان اینشتین در اختیارش نبودند. با ترکیب فيزيك كوانتومي و نسبيت عام مدلي بدست مي آيد كه از بيگ بنگ به دنياي ميرسد كه فيزيك آن براي ما شناخته شده است.

  تيم محققان در گزارش ارسالي خود به Physical Review Letters نشان دادند كه قبل از بيگ بنگ دنيايي در حال انقباض وجود داشته كه فضا-زمان آن شبيه عالم كنوني در حال انبساط ماست. درحاليكه نيروهاي گرانشي، آن دنياي قبلي را به درون ميفشردند به نقطه اي رسيدند كه خواص كوانتومي فضا-زمان گرانش را از جاذبه به دافعه تبديل كرد، و انفجار بزرگ رخ داد !!!

  منبع:
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  نقل شده از
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

صفحه 1 از 7 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. بحث نيرو درفيزيک
  توسط hamid192 در انجمن مطالب جامع وکاربردی فیزیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۰ خرداد ۸۷, ۱۷:۲۷
 2. فيزيک فضا و اتمسفر
  توسط hamid192 در انجمن فیزیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۹ اسفند ۸۶, ۲۲:۵۵
 3. برندگان جايزه نوبل فيزيک
  توسط hamid192 در انجمن فیزیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۴ دی ۸۶, ۰۱:۴۰
 4. فلسفه فيزيک
  توسط hrg1356 در انجمن فیزیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۲ مهر ۸۶, ۲۱:۲۱
 5. فيزيک مقدماتي
  توسط hrg1356 در انجمن مطالب جامع وکاربردی فیزیک
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۲۴ تیر ۸۶, ۲۲:۱۶

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •