باغچه های گلدانی، راه حلی قابل اجرا برای شهرنشینانی است که به شدت دلتنگ باغچه ها و خانه های حیاط دار گذشته هستند. هرچند در آپارتمانهای امروزی نیم هکتار زمین برای کاشتن گل و گیاه و سبزیجات وجود ندارد، اما کاشتن گیاه در گلدان و انواع جعبه ها و ظروف ممکن، میتواند فضایی را ایجاد کند که تاثیری مشابه نمای باغ داشته باشد.گلدانها در انواع اندازه، شکل و جنس یافت میشوند و شما باید گلدان را بسته به گیاهی که انتخاب میکنید و محلی که برای قرار دادن گلدان در نظر گرفته اید، انتخاب کنید. برای مثال درختان مینیاتوری "بن سای" (bonsai) باید در ظروف و گلدانهایی کوچک پرورش یابند تا ریشه های آنها جایی برای رشد بیش از حد نداشته باشد. اما یک درخت معمولی برای رسیدن به اندازه عادی خود نیازمند گلدانی بزرگ و جای کافی برای رشد ریشه ها خواهد بود.

شما میتوانید از جعبه های مخصوص برای کاشت و پرورش سبزیجات و گلها در بالکن خانه یا پاسیو استفاده کنید یا یک چرخ دستی، کالسکه بچه یا وسایلی از این قبیل را نیز برای قرار دادن مجموعه گلدانها یا کاشتن مستقیم گیاهان در درون آن به کار ببرید.

هنگامی که به اندازه گلدان فکر میکنید، اینرا در نظر داشته باشید که گلدان پر از خاک مرطوب، وزن زیادی خواهد داشت. پس اگر قصد دارید از گلدانی بزرگ استفاده کنید، قبل از پر کردن، آنرا روی پایه چرخدار قرار دهید یا اصلا از گلدانهای بزرگ چرخدار استفاده کنید.

بعضی از گلدانهای فانتزی و زینتی فاقد سوراخهای ریز مخصوص خروج آب اضافی هستند. فقدان این سوراخها موجب گل شدن خاک و پوسیدن ریشه خواهد شد. تجربه نشان داده است که روش قدیمی قرار دادن یک لایه شن درشت یا پوکه در زیر خاک گلدان برای جلوگیری از خیسی بیش از حد آب، چندان موثر نیست.

اگر میخواهید از گلدان تزئینی استفاده کنید، گیاه خود را در یک گلدان معمولی در اندازه مناسب کاشته و سپس آنرا داخل ظرف زینتی قرار دهید.

اگر برای کاشتن گیاهان از جعبه چوبی استفاده میکنید، چوبی را انتخاب کنید که توپر بوده نپوسد. یا اینکه داخا جعبه را با یک ماده ضد آب بپوشانید. چوبها دارای روکش ضد آب یا چوبهایی که در سونا استفاده میشوند نیز بسیار مناسبند. از چوبی که قطران خورده یا آغشته به مواد نفتی و صنعتی دیگر باشد به کار نبرید زیرا این مواد مسموم و کشنده گیاه هستند.

مهمترین جنبه گلکاری در گلدان، تنوع و امکانات بی پایان آن است. شما میتوانید یک گلدان را مانند گوشه ای از باغچه به دو یا چند نوع گیاه اختصاص دهید و با بهره گیری از سلیقه و قدرت تخیل خود، ترکیبهای زیبایی از رنگها، اشکال و اندازه های مختلف گیاهان ایجاد کنید.

مزایای باغچه های گلدانی


تغییر پذیری و تحرک:
تقریبا تمام باغبانها در زمانی آرزو کرده اند که ایکاش گیاهی را در جای دیگری میکاشتند. گیاهان گلدانی به سادگی جابجا میشوند و میتوان هر از گاهی آنها را بنا به سلیقه یا شرایط نور و سایه جابجا کرد.

میتوان بخشهای تاریک اتاق یا بالکن را با گیاهان گلدار سایه دوستی چون گل حنا و گل ستاره ای رنگ آمیزی کرد. بعضی از گیاهان مانند انواع سوسن یا لیلیوم و گل انگشتانه که دوره گلدهی کوتاهی دارند، در گلدان بسیار زیبا و باشکوه میشوند و متوان پس از پایان دوره گلدهی آنها را به باغچه حیاط یا پارک منتقل کنید و گلدان را با گیاه دیگری پر کنید. در ضمن اگر بخواهید خانه خود را تعویض کنید، میتوانید گیاهان عزیز خود را نیز همراه ببرید.

کانون توجه:
گیاهان گلدانی و همچنین گلدانها، میتوانند بسیار جالب توجه باشند و با قرار گرفتن در مکانهای مناسب، فضا را از یکنواختی خارج میکنند. باغچه خود را در ابتدا ساده و بر اساس یک موضوع یا یک رنگ خاص به وجود آورید. مجموعه ای از گیاهان گلدار زرد و آبی مانند بنفشه، گل همیشه بهار و گلهای ریز خوشه ای میتواند مجموعه جالب و شادی باشد. مجموعه گیاهانی با برگهای گوشتی نیز در عین سادگی بسیار زیبا هستند.

تقسیم جذابیت:
گلدانهای حاوی گیاهان یک ساله جذاب و پرگل را در میان گیاهان برگدار نسبتا ملال آور قرار دهید و ببینید که این ترکیب چقدر جذاب میشود. برای اینکه گیاهانتان زیبا و شاداب باشند، هر زمان که خاک گلدان خشک بود، آنرا آبیاری کرده، گلها و برگهای خشک را بچینید و هر هفته به آنها کود بدهید.

انعطاف پذیری:
گیاهان را بسته به حال و هوا و فصل، تغییر دهید. در بهار از گلدانهای پر از بنفشه و نرگس لذت ببرید، تابستان را به گل اطلسی و ابر نقره ای اختصاص دهید و در پاییز گلدانها را پر از حسن یوسف های سرخ و سبز کنید.

فضا سازی:
گلدانها میتوانند در فضاسازی محیط نقش به سزایی داشته و حتی بیشترین توجه را به خود اختصاص دهند. اگر بالکنی آفتابگیر دارید، گلدانهایی از گیاهان آفتاب دوست را در اطراف یک گلدان بزرگ که در آن گیاهی بلند و بزرگ قرار دارد بچینید. مجموعه ای از گلدانهای کوچک و بزرگ که بر روی پایه های متفاوت در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند، فضایی دلپذیر و بی تکلف ایجاد میکنند. گلدانهایی که با دقت و نظم چیده شده و با گیاهانی قابل هدایت مانند پاپیتال و اکلیل کوهی پر شده باشند، بلافاصله حالتی رسمی ایجاد میکنند. مجموعه ای از سه گلدان بزرگ، باغچه را جا افتاده تر نشان میدهد و گیاهان به مرور زمان در گلدانها پر شاخ و برگ شده و فضایی مطمئن ایجاد میکنند.

coopext.colostate.edu
bhg.com