براي رفع بوي بد دهان، بايد اقدام به شناسايي و رفع مشكل اصلي كرد، زيرا در بسياري موارد، اين عارضه به عنوان علامتي از يك بيماري بوده و ميتواند همراه با ساير علائم و حتي بالاتر از آنها قرار گيرد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)علوم پزشكي تهران، بوي بد دهان در برخي موارد، طبيعي است. به عنوان مثال، هنگام برخاستن از خواب كه دهان بوي نامطبوعي دارد، ميتوان آنرا با كم شدن ترشح بزاق دهان و به دنبال آن عدم شستشوي مناسب دهان و فعاليت بيشتر باكتريها توجيه كرد كه با مسواك زدن و ترشح بزاق بيشتر در طول روز برطرف ميشود.

براي يافتن علت بوي نامطبوع دهان، بايد لثه و دندانهاي بيمار به طور كامل از نظر پوسيدگي دندانها و بيماريهاي مختلف لثه مورد بررسي قرار گيرد. ضمن اين كه مشكلات تنفسي و گوارشي نيز ميتواند به ايجاد بوي بد دهان منجر شود.

در برخي موارد، اين بيماري بسيار مهم بوده و عدم پيگيري علت زمينهاي بوي بد دهان، ميتواند به بروز مشكلات فراوان و غير قابل جبراني منجر شود. به عنوان مثال، در مورد آبسه ريه، همراهي بوي بسيار بد با ساير علايم از قبيل تب و غيره ميتواند پزشك را به تشخيص برساند. از اين رو رفع موقت بوي بد دهان، از طريق جويدن آدامس نميتواند به حل اين مشكل كمك كند.