نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: در مورد وبا باز هم بیشتر بدانیم

 1. #1
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  در مورد وبا باز هم بیشتر بدانیم

  طی 2 قرن گذشته وبا (Cholera) دارای 7 همهگیری جهانی بوده است. علت وبا جنس و گونه Vibrio cholera است که در فصل تابستان هنگامی که درجه حرارت آب از 20 درجه سانتیگراد فراتر میرود تکثیر مییابند لذا در فصل تابستان شیوع بیماری افزایش مییابد.

  وبا یک بیماری اسهالی حاد است که میتواند طی چند ساعت موجب دهیدراتاسیون (از دست رفتن آب و املاح بدن) بصورت شدید و پیشرونده شود. شکل شدید وبا به نام Cholera gravis یک بیماری کاملاً ترسناک بویژه در حالت همهگیری است.


  خوشبختانه با جایگزینی سریع مایعات و املاح و اقدامات حمایتی میتوان از مرگ و میر ناشی از وبا کاست. وبا بصورت کلاسیک یا التور (El Tor) بروز میکند. انسان بصورت اتفاقی مبتلا میشود و میتواند ناقلی برای گسترش وبا باشد. خوردن آب آلوده با مدفوع انسان شایعترین راه ابتلا به وباست. خوردن غذاهای آلوده در منزل، رستوران یا دست فروشان نیز منجر به گسترش بیماری میشود. مخزن حیوانی شناخته شدهای وجود ندارد. هرچند مقدار عفونی کننده نسبتاً زیاد است ابتلا در افراد هایپوکلریدریک،آنها که از آنتی اسید استفاده میکنند و هنگامی که اسیدیته معده توسط غذا بافر میشود به طور قابل توجهی کاهش مییابد. وبا در مناطق اندمیک عمدتاً بیماری اطفال است اما هنگامی که بیماری وارد جمعیتی میشود بالغین و کودکان را به طور مساوی گرفتار میکند. در نواحی اندمیک بیماری در فصول تابستان و پاییز شایعتر است. عفونت بیعلامت شایع و در بیوتیپ التور شایعتر از بیوتیپ کلاسیک است. در نواحی آندمیک کمتر احتمال دارد بچههای زیر 2 سال نسبت به بچههای بزرگتر دچار وبای شدید شوند که علت آن شاید بخاطر ایمنی پاسیو کسب شده از شیر مادر باشد. از نظر گروههای خونی، گروه O بیشترین خطر و گروه خونی AB کمترین خطر ابتلا به وبا را دارند. با درمان مناسب، مرگ و میر بیماری کمتر از 1% است.


  بیشترین راه انتقال از آب است. از هر 10 نفر یک نفر به التور مبتلا میشود. در خوزستان، همدان، مازندران و قم بیشتر اتفاق افتاده است.
  علایم
  بعد از یک دوره کمون 24 تا 48 ساعته وبا با شروع ناگهانی اسهال آبکی بدون درد آغاز میشود که ممکن است سریعاً حجم اسهال افزایش یافته و غالباً به فاصله کوتاهی استفراغ رخ میدهد. در موارد شدید حجم مدفوع در 24 ساعت اول به بیش از 250 میلیلیتر به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن میرسد. در صورتی که آب و املاح از دست رفته جایگزین نشود، شوک هایپوولمیک و مرگ رخ خواهد داد. مدفوع ظاهر مشخصی دارد: غیرصفراوی،
  خاکستری رنگ، مختصر کف آلود با رگههایی از موکوس، بدون خون، با بویی که آزاردهنده نیست. اسهال وبایی شبیه آب برنج (rice- water) است. علائم بیمار به موازات کاهش حجم مایعات و املاح بدن تغییر میکنند: در کاهش 3 تا 5 درصد از وزن بدن تشنگی، در کاهش 5 تا 8 درصد افت فشار وضعیتی، ضعف، افزایش ضربان قلب و کاهش تورگور پوستی و در کاهش بیش از 10 درصد کاهش ادرار، فقدان یا ضعیف بودن نبضها، فرو رفتن چشمها (در اطفال به صورت فرو رفتن ملاجها)، پوست چروکیده (Washer woman)، خواب آلودگی و کوما بروز میکند. در صورت درمان به موقع و کافی با آب و الکترولیت عوارض برطرف و وبا طی چند روز بهبود مییابد پس اسهال آبکی شبیه آب برنج و بوی ماهی دارد. تب معمولاً وجود ندارد، قبل از اسهال استفراغ و بدون تهوع است. دل پیچه و تنسموس نداریم. گرفتگی عضلات در فرم شدید ایجاد میشود که بعلت کاهش پتاسیم بدن (هایپوکالمی) بفرم گرفتگی عضلات ساق پا بروز میکند، دهیدراتاسیون ایزوناترمیک بهمراه هایپوکالمی و اسیدوز متابولیک رخ میدهد.

  در بچهها کاهش قند خون (هایپوگلیسمی) و تشنج ناشی از آن شایع است. این عارضه در بالغین نادر است. دهیدراتاسیون شدید ß Hypovolemic shock,. ßATNß Renal Failure

  تشخیص وبا :
  1- شک بالینی به بیماری
  2- آزمایشگاه
  A: wet smear مدفوع تازه و مشاهده حرکت ویبریو در dark fieldیا میکروسکوپ معمولی با نور کم
  B: افزودن آنتی بادیهای اختصاصی هر ارگانیسم ß عدم تحرک ارگانیزم
  C: کشت در محیط اختصاصی TCBS و بررسی از نظر بیوشیمیایی Oxidase (+) : (بر خلاف سایر انتروباکتریاسهها) ß بررسی با آنتی سرم
  درمان
  با درمان مناسب عوارض قابل برگشت است. اسهال وبایی خود محدوده شونده است بشرط آنکه دهیدراتاسیون درمان شود. اولین نشانههای بهبودی ظهور پیگمانهای صفراوی در مدفوع است.
  مهمترین اقدام درمانی در وبا جایگزینی آب و الکترولیت است.
  آنتی بیوتیک دوره بیماری را کوتاه میکند، احتمال دهیدراتاسیون شدید را کم میکند و دفع ارگانیزم از مدفوع را کاهش میدهد لذا آنتی بیوتیک هم توصیه میشود، هرچند برای درمان ضروری نیست.
  بهترین مایع خوراکی جایگزین آب و الکترولیت در وبا = ORS
  بهترین مایع تزریقی انتخابی در وبا = Ringer's lactate
  در هر لیتر رینگر لاکتات 10 meq پتاسیم نیز اضافه میشود یا ترجیحاً از طریق خوراکی پتاسیم اضافی داده میشود.
  پیشگیری (Prevention):
  در موارد اپیدمی :شایعترین راه سرایت آب آلوده است ß سبزی، میوه، غذای آلوده
  1- تهیه آب سالم و تسهیلات برای دفع بهداشتی مدفوع، آب جوشیده یا کلرینه شود.
  روش کلرزنی:
  تهیه محلول استوک کلر = 40 گرم آهک کلردار یا 16 گرم پودر هیپوکلریت در یک لیتر آب3 قطره از محلول استوک برای کلرینه کردن یک لیتر آب کافی است. 20 دقیقه آب بماند.
  2- بهبود وضعیت تغذیه و تهیه غذا و نگهداری آن در منزل، از خوردن سبزیجات، میوههای که پوست ندارند و ماهیهای خام خودداری شود.
  3- کموپروفیلاکسی فقط در مورد افراد خانواده فرد مبتلا به وبا توصیه میشود. رژیم پروفیلاکسی دقیقاً شبیه رژیم درمان است.
  4- واکسن تزریقی وبا (ویبریو کشته شده با تزریق عضلانی) اثربخشی ((efficacy خوبی ندارد، دارای عوارض (درد در محل تزریق، ضعف و تب) است و روتین نیست.
  واکسن خوراکی وبا : عوارض کمتر، efficacy بیشتر و طول اثر بیشتر دارد ولی روتین نیست مگر در افرادی که به مناطق آندمیک و با مسافرت میکنند. فرد ناقل وبا را نیز باید درمان نمود.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : در مورد وبا باز هم بیشتر بدانیم

  درباره " وبا " يا "CHOLERA" بيشتر بدانيم  وبا يک بيماري عفوني است که عامل آن يک باکتري به نام ويبريو ( VIBRIO ) است که انواع مختلفي از جمله با نام هاي کلره و التور دارد که شدت بيماري در اين انواع برحسب نوع باکتري متفاوت است.

  علامت مهم بيماري اسهال شديد است، ولي هر اسهالي نشانه وبا نيست. نوع اسهال وبايي منحصر به فرد و به شکل لعاب برنج و بسيار برق آسا و شديد است. در اينگونه موارد بيمار بايد سريعاً به يک مرکز مجهز درماني منتقل شود و تحت درمان قرار گيرد .

  از علائم ديگر آن، تهوع و استفراغ است؛ معمولاً تب وجود ندارد.

  اين بيماري از طريق مصرف آب و غذاي آلوده منتقل مي شود. مدفوع آلوده در مناطقي که فاضلاب مناسب وجود ندارد يا در صورت عدم رعايت موارد بهداشتي ، آب و سبزيجات و ميوه ها بخصوص صيفي جات را آلوده مي کند.

  آب را به هيچ وجه نبايد از مکان هاي تصفيه نشده و غير آب شهري تهيه و مصرف کرد. در مواردي که به هر شکل به سلامت آب شک داريد، آن را بجوشانيد. گاهي در مناطق روستايي که آب از طريق کُلر زني در همان منطقه پاک سازي مي شود، ديده شده که در کُلر زني دقت لازم نشده است، بنابراين در اين موارد حتمآ آب را بجوشانيد يا از آب معدني استفاده کنيد.

  مواد غذايي از جمله ميوه ها و سبزيجات، بخصوص در فصل تابستان و به ويژه در مناطقي که وبا يافت شده است ، بايد قبل از مصرف با محلول هاي مخصوص ضد عفوني مثل پرکلرين، پرمنگنات يا آب ژاول و در صورت عدم دسترسي، با چند قطره مايع ظرف شويي که در يک ظرف چند ليتري آب ريخته مي شود، ضد عفوني شود .
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 3. #3
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : در مورد وبا باز هم بیشتر بدانیم

  در پی اعلام هشدار مسوولان بهداشتی نسبت به احتمال همه گیری وبا :


  در مورد بیماری وبا بیشتر بدانیم  وبای التور یک بیماری حاد اسهالی است که عامل آن ویبریوکلرا یا التور است که منحصرا انسان را مبتلا می کند .
  به گزارش سما به نقل از روابط عمومی شرکت شهر سالم وابسته به شهرداری تهران ، این بیماری به شدت مسری می باشد. ویژگی مشخص وبا آغاز ناگهانی اسهال جهنده بدون فشار و آبکی است که به دنبال آن استفراغ ، کم آب شدن سریع ، گرفتگی ماهیچه ها و کم شدن ادرار فرا می رسد. میزان کشندگی بیماری در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الکترونیت بدن تا 40- 30 درصد می باشد.
  علائم:

  دوره پنهانی وبا از چند ساعت تا 5 روز بوده و بطور معمول 2-1 روز است . شدت علائم بیماری به سرعت و مدت از دست رفتن مایعات بستگی دارد .

  وبا دارای سه مرحله است :

  الف : مرحله تخلیه ای : بیمار ناگهان دچار اسهال شدید ، بدون درد و آبکی می شود که به دنبال آن استفراغ روی داده و مدفوع نمای آب برنجی دارد .

  ب : مرحله کلاپس : به دلیل کم آبی بدن بیمار به مرحله کلاپس وارد می شود و بصورت پایین افتادن فشار خون ، نبض خیلی ضعیف ، شکم فرورفته ، دست و پای خیلی سرد ، قطع ادرار و ... نمایان می شود .

  ج : مرحله بهبودی : اگر مایعات بدن بیمار جبران شود فشار خون بیمار رو به افزایش می رود و علائم حیاتی نرمال شده و بیمار از مرگ حتمی نجات می باید .

  راه انتقال:

  انتقال وبا از انسان به انسان از راههای زیر صورت می گیرد : آب آلوده به مدفوع ( منابع آب بدون نظارت ) شامل : استخرها و ...، آشامیدنی و خوراکی آلوده .

  شایان ذکر است خوردنی و آشامیدنی آلوده با همه گیری وبا رابطه مستقیم دارد شیردادن کودکان با بطری یک عامل خطر چشمگیر برای خورندگان آن است .

  پیشگیری :

  گزارش سریع موارد بیماری وبا به مراکز ذیصلاح از مهمترین عوامل پیشگیری است چراکه نتیجه آن بیماریابی زودرس در جامعه و درمان سریع در مورد بیماری خواهد بود.

  تدابیر بهداشت محیط :

  تامین آب سالم و تصفیه شده، دفع بهداشتی فاضلاب ، بهداشت خوراکیها و آموزش بهداشت به عنوان موثرترین روش پیشگیری .

  همچنین برای درمان وبا نباید وقت را از دست داد ، بیمارانی که کم آبی متوسط دارند باید با مایع خوراکی در خانه درمان شوند. موارد کم آبی شدید مستلزم دادن مایع از راه وریدی است و باید در صورت امکان به نزدیکترین مرکز درمانی یا بیمارستان منتقل شوند و در راه رسیدن به بیمارستان مایعات خوراکی به آنها داده شود که میزان مایعات و الکترولیتها توسط پزشک محاسبه و به بیمار تزریق می شود .

  اصل کار این است که دادن مایعات خوراکی باید برابر با میزان از دست دادن مایعات از راه دفعی باشد. به عنوان درمان کمکی آنتی بیوتیک داده می شود تا دوره بیماری را کوتاه و مدت دفع ویبریوری وبا از راه مدفوع کم شود .

  نکات آموزشی :

  قبل از غذا و پس از رفتن به دستشویی دستهای خود را با آب و صابون بخوبی بشویید .

  از مصرف مواد غذایی، آب میوه و نوشیدنی های ارائه شده در بیرون از منزل و بخصوص غذاهای ارائه شده توسط فروشندگان دوره گرد جدا خودداری کنید .

  قبل از مصرف میوه جات سبزیجات حتما آنها را ضدعفونی کنید .

  درصورت عدم دسترسی به آب سالم و تصفیه شده حتما آنها را بجوشانید .

  مهمترین مشکل اساسی در بیماری وبا از دست دادن شدید مایعات و الکترولیتهای بدن می باشد .

  بدون تجویز پزشک از مصرف قرص های ضد اسهال به هر نحو خودداری کنید .

  روش ضد عفونی کردن میوه جات و سبزیجات :

  یک قاشق چای خوری ( 2گرم ) پودر پرکلرین را در ده لیتر آب حل کرده و سبزی و میوه ها را که قبلا شسته اید در آن قرار دهید و پس از15 الی 20 دقیقه مجددا آبکشی کنید .

  ORS :

  محتوی بسته های ORS را در یک لیتر آب آشامیدنی حل کنید. این محلول باید همه روزه به صورت تازه فراهم و در مدت 24 ساعت مصرف شود و محلول نباید جوشانده شود .

  در مکانهایی که دسترسی به ORS مقدور نیست مخلوط ساده ای از نمک طعام 5 گرم و شکر 20 گرم در یک لیتر آب آشامیدنی حل شده را می توان تا بدست آوردن ORS مصرف کرد .

  گفتنی است کشف ORS پیشرفت عمده و علمی در مبارزه با وبا و دیگر بیماریهای اسهالی بوده است
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •