گوشی W810i در نیمه اول سال 2006 از سوی شرکت سونی اریکسون ارایه شد. سونی اریکسون این گوشی را جزو خانواده گوشی های سری W خود (Walkman) قرار داده است. قدرت اصلی این گوشی در نر افزار mp3 player آن است دارای کیفیت پخش فوق العاده موزیک میباشد. آین گوشی در 2 رنگ سیاه و سفید ساخته شده است.

فرق عمده این گوشی با دیگر گوشی های سری W اریکسون در رنگ آن است که بر خلاف دیگر گوشی های این سری که همه سفید، نقره ای و نارنجی هستند. این گوشی در رنگ سیاه عرضه شده است. بیشتر سایتها و منابع بین المللی این گوشی را رقیب سر سخت گوشی Nokia 3250 میدانند.

وزن این گوشی بسیار مناسب با ابعاد گوشی ساخته شده است و با توجه به ابعاد بزرگ گوشی نوکیا 3250 کسانی که طرفدار گوشی های ظریف هستند، مطمیناً دبلیو 810 را انتخاب خواهند کرد.
ابعاد و وزند این گوشی بسیار شبیه مدل پیشین خود یعنی W800 میباشد با این تفاوت که یک میلی متر نازکتر از آن گوشی ساخته شده است.

قابلیتهای اصلی
ویژگی ها : دوربین دو مگاپیکسلی، 20 مگابایت حافظه داخلی به اضافه 512 مگابایت کارت حافظه،صفحه نمایش با کیفیت بالا 262144 رنگ، طراحی زیبا، وزن کم و ابعاد ظریف، فلاش قوی برای عکس برداری و فیلمبرداری در شب، هدست با کیفیت عالی، پخش موزیک با کیفیت عالی، منو هایی با قابلیت دسترسی آسان و سریع و...

معایب: سرعت کم بالا آمدن گوشی در هنگام روشن شن، فقدان جک هدفن مستقل در بدنه گوشی، سرعت پایین انتقال فایل از طریق USB

مروری بر وضعیت ساخت w810 :
بدنه این گوشی بسیار محکم است. جنس بدنه این گوشی به گونه ایست که اثر انگشت و لک روی آن باقی میماند و کثیفی ها و لک ها را به وضوح نشان میدهد. این اشکال در پشت این گوشی که صیقلی تر است بسیار بیشتر از قسمت جلوی گوشی خود را نشان میدهد. با این حساب گوشی سونی اریکسون w810 را باید همیشه تمیز نگاه داشت!

هیچ گونه محافظی برای دوربین قدرتمند 2 مگاپیکسلی این گوشی نیز در نظر گرفته نشده است. اما میتوان این اشکال را با توجه به قابلیت های بسیار بالای این گوشی ظریف نادیده گرفت.

صفحه کلید این گوشی بسیار خوش دست است. و برای طرفداران SMS یکی از بهترین صفحه کلید ها میباشد. طرفداران SMS میتوانند با کمی تمرین با صفحه کلید این گوشی با سرعت بسیار بالا SMS تایپ کنند.

کلید ناوشگر (Navigation key) این گوشی از استحکام لازم برخوردار است و در دو سری بالای صفحهکلید دو کلید وجود دارد که یکی برای ورود به فضای واکمن و دیگری برای ورود به قسمت میانبرهای کاربر (My Shortcuts) است.

این گوشی جویاستیک ندارد اما کار با کلید ناوشگر راحت است و نبود جویاستیک (Joy Stick) خللی در باز کردن و مرور منوهای گوشی وارد نمیکند.

در پهلوی راست گوشی دو کلید وجود دارد که یکی برای ورود به فضای دوربین و عکسبرداری است و دیگری را میتوان برای کم و زیاد کردن صدا و عقب و جلو بردن فایل صوتی استفاده کرد.

در پهلوی چپ هم کلید Play واکمن و محفظه قرار دادن کارت حافظه تعبیه شده است. یکی دیگر از محسنات این گوشی کارت حافظه 512 مگابایتی این گوشی است که هنگام خرید روی خود گوشی نصب شده است.

این گوشی علاوه بر حمایت از فناوری EDGE و GPRS در چهار باند 850، 900، 1800 و 1900 GSM کار میکند.

در بالای گوشی هم کلید روشن و خاموش و گیرنده و فرستنده مادون قرمز وجود دارد. پورت چندمنظوره (مولتی کانکتور) گوشی هم در پایین بدنه قرار دارد که محل اتصال گوشی به شارژر، USB، هدست handsfree و هدفن است.

یکی دیگر از معایب گوشیهای سونیاریکسون در طراحی خاص Multy Connector است زیرا منوی این کانکتور دو خار دارد که به نسبت ظریفند و اگر هر کدام از این خارها بشکند، کانکتور شما با آن منو کار نمیکند گرچه خود منو مشکلی نداشته باشد.

در پشت گوشی هم دوربین، فلاش، بلندگو و آینه کوچکی برای عکس گرفتن قرار دارد.صفحهنمایش W810 از کیفیت خوبی برخوردار است و تصاویر و نوشتهها در این صفحهنمایش از وضوح خوبی برخوردارند اما در زیر نور مستقیم آفتاب کمی بیرنگ بهنظر میرسد.

در جعبه این گوشی دو کابل وجود دارد، یکی کابل اتصال گوشی به USB رایانه و دیگری که به کابل آمپلیفایر معروف است و برای اتصال به رک (Rack)های صوتی و آمپلیفایر و ضبطصوتهای ورودیدار است. رسم بدی در بازار ایران وجود دارد که همه محتویات گوشی را به مشتری تحویل نمیدهند. اگر این گوشی را خریداری میکنید از فروشنده بخواهید که کابل آمپلیفایر را به شما تحویل دهد چون این کابل بهطور مجزا به قیمتی گران فروخته میشود.

سایر محتویات جعبه عبارتند از: کاتالوگ انگلیسی، CD نرمافزار اتصال گوشی به رایانه، هدست handsfree، شارژر و بروشور SAR.

SAR یکی از استانداردهای سلامت گوشی است و عبارت است از میزان تشعشع رادیویی گوشی بر 10 گرم بافت زنده که در گوشی موبایل این بافت زنده گوش انسان است. میانگین واحد SAR گوشیهای موجود در بازار دو واحد است که شرکت سازنده W810 عدد 64% را برای گوشی مورد نظر ادعا میکند.

قابلیتهای چندرسانهای W810
MP3 Player این گوشی حرف ندارد. اگر هدست را به گوشی نصب کنید، موسیقی را با کیفیتی بالا گوش خواهید کرد.

طراحی هدفن این گوشی که جدیدترین طراحی موجود در بازار است، باعث میشود که علاوه بر اینکه هدفن بهخوبی در گوشی جای گیرد، سروصدای محیط اطراف هم به کمترین حد در مقایسه با سایر هدفنها با طرح متعارف، در هنگام گوش کردن به موسیقی مزاحم کاربر شود.

اکولایزر MP3 Player برای حالتهای Bass،MeyaBass ، Voice و Normal قابل تنظیم است.

کیفیت بلندگوی گوشی هم در مقایسه با گوشیهای دیگر بالاتر است اما حجم صدا یا درجه بلندی آن نسبت به نوکیا 3250 کمتر است.

هنگام روشن کردن گوشی در گزینه Phone و Walkman از کاربر پرسیده میشود که با انتخاب واکمن میتوانید بدون اینکه تلفن را فعال کنید به موسیقی گوش کنید.

این گوشی فایلهای صوتی و تصویری با فرمت MP3، MIDI، AAC، MPEG4 و 3GP را شناسایی، ذخیره و پخش میکند.

کیفیت صدای موسیقی در حالت بلندگو و هدفن مناسب است و شکل صداهای بم که در اکثر گوشیها وجود دارد، در این گوشی حل شده است. نرمافزار MP3 Player این گوشی اطلاعات فایلهای MP3 که به ID3 موسوم است را نشان میدهد و میتوان این اطلاعات را ویرایش هم کرد.

برای سهولت کار با واکمن، یک کلید میانبر در قسمت بالای سمت چپ صفحهکلید به رنگ نارنجی و لوگوی واکمن وجود دارد.

بلندی و کوتاهی صدای موسیقی را میتوان با کلید بالای پهلوی سمت راست گوشی Play on / off را با کلید مخصوص این کار در پهلوی سمت چپ انجام داد.

رادیوی FM استریوی این گوشی یکی دیگر از قابلیتهای چندرسانهای W810 است که با نصب اجباری هدست handsfree بهعنوان آنتن، میتوان به آن گوش داد.

رادیو و واکمن را میتوان Minimize کرد و در هنگام کار با قسمتهای مختلف منو به آن گوش داد.

دوربین دو مگاپیکسلی این گوشی مجهز به دو فلاش LED قوی است که امکان فیلمبرداری و عکسبرداری در شرایط تاریکی را به کاربر میدهد.

دسترسی به فلاش LED هم از طریق منوی دوربین و هم از طریق منوی Setting ممکن است.

مشکل بزرگ این دوربین که در مورد اکثر دوربینهای دیجیتال با قیمت زیر 700 هزار تومان و دوربینهای مگاپیکسلی گوشیهای تلفنهمراه وجود دارد، متاسفانه در مورد دوربین W810 نیز صدق میکند و این مشکل فاصله زمانی بین کلیک کردن دکمه عکسبرداری و ذخیره عکس است، یعنی شما در لحظهای که میخواهید نمیتوانید عکس بیندازید و مجبورید برای سوژههای متحرک چند عکس بیندازید تا موقعیت و وضعیت دلخواه شما ثبت شود. در مورد عکسبرداری از مناظر و اشخاص بهتر است وضعیت گوشی را ثابت کنید و یا از شخص یا اشخاصی که عکس آنها را میگیرید بخواهید که چند ثانیه بیحرکت باشند.

کیفیت عکسها در زیر نور خورشید بسیار خوب است اما در شب با روشن کردن فلاش کمی کیفیت از حالت روز کمتر است.
نرمافزارهای مختلفی برای ویرایش و جلوههای تصویری روی این گوشی نصب شده که بسیار جذاب هستند.

کیفیت تصویر ویدئویی این گوشی هم مناسب است و صدای ضبط شده همراه تصاویر نیز کیفیت خوبی دارد.

دو بازی روی این گوشی نصب شده که تحت جاوا کار میکنند.

در منوی بازی و سرگرمیها چند نرمافزار Dj موسیقی و تصویری وجود دارد که امکانات خوبی را به کاربر ارایه میدهد.مرور کلی
در مقایسه با رقیبی چون نوکیا 3250 این گوشی چند حسن و چند عیب دارد. نوکیا 3250 از خانواده گوشیهای هوشمند است که با سیستمعامل Symbian نسخه 9 کار میکند، جک هدفن دارد و صفحهنمایش آن نسبت به W810 بزرگتر است، اما W810 کوچکتر و کموزنتر است و صفحهنمایش آن با وجود کوچکی کیفیت بهتری دارد. کیفیت صدای MP3 Player گوشی W810 از رقیب فنلاندی خود بهتر است. باتری W810 تا 350 ساعت در حالت Standby و هشت ساعت مکالمه مداوم نیازی به شارژر ندارد و امکانات منوی دوربین W810 از 3250 بیشتر است.

شرکت سونیاریکسون چند وقتی بود که EDGE را از قلم انداخته بود که البته دلیل منطقی این از قلم افتادن را در استقبال نکردن مردم اروپا از فناوری EDGE بیان میکرد زیرا اکثر کاربران از شبکههایی استفاده میکنند که EDGE را حمایت نمیکند.

اما محصول جدید سونیاریکسون این غیبت به نسبت طولانی EDGE را جبران کرد.

منبع: جاستین آنلاین