بررسی گوشی Sony Ericsson w710i :
شركتهاي سازنده موبايل در ساخت هر گوشي هدفي خاص را دنبال ميكنند. اين هدف ميتواند توانايي خاصي در گوشي يا گروه هدف باشد. ساخت گوشي موبايل براي ورزشكاران نيز هميشه مورد توجه شركتهاي سازنده بوده است. گوشيهايي مانند 5141i از نوكيا و M65 از زيمنس در اين گروه قرار ميگيرند.البته يك گوشي ورزشي را نميتوان مجموعهاي دانست كه در يك جعبه غيرقابل نفوذ جاسازي شده است، بلكه تمركز اصلي روي امكانات خاص آن است. داشتن سنسوري كه در هنگام دويدن سرعت شما را اندازهگيري ميكند از اين امكانات ضروري است. ضرورت دوم آزاد بودن دستها در هنگام ورزش است كه با يك هدست مناسب مهيا ميشود. با اين دوشرط W710i سونی اریکسون و Nokia 5500 را ميتوان گوشي ورزشي دانست. اكنون به W710i ميپردازيم.

قابلیتهای اصلی
ویژگی ها :
طراحی زیبا، ضد ضربه، ضد آب، شارژ دراز مدت، سنسور حرکت و اندازه گیری سرعت شما در حال دویدن ( کیلومترشمار)، دوربین 2 مگاپیکسلی، اندازه گیری قدار کالری مصرفی شما، رادیو، پخش موسیقی با کیفیت عالی، صفحه نمایش عالی

معایب:
نداشتن سیستم عامل، در حالت باز سنسور اندازه گیری و کیلومتر شمار گوشی فعال نمیشود.

طراحي


سونی اریکسون W710 یک گوشی تاشوي زيبا است که شباهت فراواني به Z710i دارد. صفحه روي بدنه از پلاستيك ساخته شده و در كناره بدنه آن دكمه خاصي طراحي شده است كه اجازه تعويض برنامه فعال را ميدهد. ممكن است افراديكه از اين گوشي استفاده ميكنند، خيس عرق باشند و شكي نيست كه كائوچوي به كار رفته در بدنه اين گوشي ضروري به نظر ميرسد. البته چندان گول ظاهر گوشي را نخوريد و فكر نكنيد بدنه دستگاه فوقالعاده در برابر ضربه مقاوم است.
در حقيقت مهندسان سوني اريكسون زحمات زيادي كشيدهاند و بدنه پلاستيكي را چند لايه كردهاند.

ساختمان
همچنين بخش آنتن و سوراخهاي بلندگو را هم تقويت نمودهاند. سعي شده است گوشي را در مقابل آب مقاوم نمايند، ولي تفكر شنا كردن با اين گوشي را از سرتان بيرون كنيد! در ضمن اگر مواظب باشيد W710i از دستانتان نيفتد، مدت بيشتري برايتان كار خواهد كرد.

ابعاد W710i برابر 24.5 x 48 x 88 ميليمتر و وزن آن 102 گرم است. با اينكه صفحه خارجي گوشي ابعاد بزرگي ندارد، روي بدنه اينطور به نظر نميرسد. اين صفحه نمايش 5.1 اينچي تكرنگ همه نيازهاي يك ورزشكار را تأمين ميكند. فكر كنيد كه در زير آفتاب سوزان در حال دويدن هستيد و با شما تماس گرفته ميشود. W710i بدون هيچ مشكلي با ابعاد بزرگ و خوانا اطلاعات لازم را روي اين صفحه به شما نشان ميدهد. اين صفحه نمايش داراي ابعاد 128x128 پيكسل و نور پسزمينه نارنجي توانايي نمايش اسم و شماره تماس را دارد.

در بالاي صفحه نمايش لنز دوربين دو مگاپيكسلي را ميبينيد كه به وسيله يك حلقه فلزي احاطه شده است. در كناره بدنه كليد دوربين را خواهيد يافت كه در حالت بسته بودن گوشي، از كار ميافتد.

علاوه بر كليد دوربين، كنترل حجم صدا نيز در كناره بدنه قرار دارد. محل كارت حافظه M2 كنار سيم كارت و باتري در پشت دستگاه قرار دارد. در كناره فوقاني بدنه پنجره مادون قرمز و آنتن حلقومي داخلي قرار دارد.

W710i را به راحتي با يك دست ميتوانيد باز كنيد. بعد از باز كردن گوشي با صفحه نمايش داخلي روبهرو خواهيد شد كه ابعاد 220x176پيكسل و توانايي نمايش 262هزار رنگ را دارد. اين صفحه نمايش TFT با آفتاب مشكل چنداني ندارد.

صفحه كليد پلاستيكيِ گوشي، خوب طراحي شده است. البته كليد چهار جهته استثنائاً از فلز ساخته شده است.

باتري
وقتيدر پشت W710i را باز ميكنيد، يك باتري Lipol با قدرت 900mAh انتظار شما را ميكشد. به گفته شركت سازنده 350ساعت زمان آماده به كار و ده ساعت مكالمه توسط اين باتري پوشش داده ميشود. در كاركرد واقعي باتري اين دستگاه دو روز دوام ميآورد (روزانه يك ساعت مكالمه و نزديك به پنجاه دقيقه بازي).

در جعبه دستگاه يك هدست ورزشي نيز وجود دارد كه براي اين گوشي طراحي شده است و با هدست استاندارد سري W تفاوتهايي دارد. در جعبه دستگاه يك بازوبند قابل تنظيم نيز وجود دارد كه با كمك آن ميتوان گوشي را روي بازو وصل كرد و به راحتي ورزش نمود.

يك گام به پيش
W710i فاقد شتابدهنده سه بعدي است و از رابط استاندارد استفاده ميكند. سيستم زنگ دستگاه، توانايي پخش 72 تُن را در حالت پخش فايلهاي MIDI دارد.

بلوتوث گوشي نسخه دو است و از سيستم EDR پشتيباني ميكند كه امكان بيشتر ذخيره انرژي را ممكن ميسازد. با وجود پروفايل A2DP، امكان استفاده از هدفون استريو بيسيم نيز وجود دارد. سيستم بلوتوث نيز بهسازي شده است و با اكثر وسايل جانبي به خوبي كار ميكند. گوشي از سيستم EDGE كلاس ده نيز حمايت ميكند.

سيستم Multitasking استفاده شده در اين گوشي آن را در سطح يك اسمارتفون قرار داده است و آن را از يك گوشي عادي متمايز كرده است. ما براي آزمايش اين سيستم نرمافزار پخش موسيقي را اجرا كرديم و در كنار آن سه نرمافزار جاوا كه دو عدد از آنها بازي بودند را فعال نموديم و تمام اين برنامهها به خوبي اجرا شدند و با منوي برنامه فعال توانستيم به هركدام كه خواستيم، دسترسي داشته باشيم.

همانطور كه گفتهشد W710i مجهز به سنسور حركتي است و امكان محاسبه تعداد قدمهايي كه برداشته ميشود را فراهم ميسازد. تنظيمات جالبي در اين بخش خواهيد يافت كه از آن جمله دو حالت راه رفتن و دويدن، تنظيم فاصله و سرعت، حداكثر و حداقل سرعت را ميتوان ذكر كرد. با وارد كردن اطلاعات شخصي از جمله سن، جنس، قد و وزن نرمافزار مقدار كالري مصرفي شما را محاسبه ميكند.

وقتيكه راه ميرويد يا ميدويد، روي صفحه نمايش اطلاعات جالبي را مشاهده خواهيد كرد. زمان سپري شده از شروع حركت، فاصله طراحي شده، سرعت فعلي و همچنين با تغيير صفحه، مقدار كالري مصرفي و كل زمان ورزش از اين جمله اطلاعات هستند. تنظيمات اين بخش جوابگوي يك ورزشكار عادي است، اما تمام خواستههاي يك ورزشكار حرفهاي را پوشش نميدهد. جالب اينكه وقتيكه درِ گوشي باز است، دستگاه هيچ محاسبهاي را انجام نميدهد، ولي با بستن درِ گوشي (با شرط فعال بودن حالت ورزش از قبل) شروع به محاسبه مينمايد.

تمام قدمهاي شما محاسبه ميشود و روي صفحه نمايش خارجي نمايش داده خواهد شد. البته در ساعت دوازده نيمه شب اين شمارشگر ريست ميشود تا در روز بعد از ابتدا به شمارش حركات شما بپردازد. با اين حال تمام اطلاعات را ميتوانيد به صورت فايل متن ذخيره نماييد و آن را از طريق ايميل يا بلوتوث براي ديگران ارسال نماييد.
امكانات جالبي مانند كنترل از راه دور و ديكتافون كه به مدلهاي جديد سوني اريكسون اضافه شدهاند را در اين مدل نيز ميتوانيد ببينيد.

W710i از راديو نيز برخوردار است و قابليت ذخيره خودكار بيست ايستگاه را دارد و كيفيتي مشابه K750i دارد. صداي راديو واضح و شفاف است و كار با آن راحت است.

مقدار حافظه داخلي گوشي ده مگابايت است كه بايد به آن يك كارت حافظه M2 خالي را نيز بايد اضافه كنيد. گوشي مجهز به يك نرمافزار مديريت برنامه ساده است كه اجازه جابهجايي فايلها را به كاربر ميدهد.
نرمافزار پخش موسيقي W710i از فرمتهاي MP3 ،AAC ،eAAC + ،WMA ،3GP و MP4 پشتيباني ميكند. در اين برنامه چند تنظيم پيش فرض اكولايزر به علاوه تنظيم دستي وجود دارد.

دوربين
يك دوربين دو مگاپيكسلي از نوع CMOS بدون قابليت فوكوس خودكار در اين گوشي جاسازي شده است. حداكثر ابعاد عكسهاي اين دوربين برابر 1224x1632 پيكسل است. كيفيت عكسهاي دوربين در اكثر شرايط خوب است و زمان ذخيره عكس در هر ابعادي كه گرفته شود، حدود دو ثانيه ميباشد. ميتوانيد سه صداي مختلف را براي شاتر انتخاب كنيد، ولي امكان قطع صدا وجود ندارد. امكان فيلمبرداري با ابعاد 144x176 پيكسل در فرمت 3GP نيز وجود دارد كه كيفيت متوسطي دارد.سخن آخر
اين مدل داراي نقاط قوت و ضعف گوناگوني است. سنسور حركت و نرمافزار ورزشي را بايد از نقاط قوت اين مدل دانست. البته نبود برنامه ورزشي در مقايسه با Nokia 5500 آن را در موضع ضعف قرار داده است. اين واقعيت كه 5500 يك اسمارتفون است نيز باعث تضعيف موقعيت اين مدل ميشود. البته به نظر ميرسد بازار، هر دو گوشي را قبول كند؛ زيرا هركدام نقاط قوت خاصي را دارند.

منبع: جاستین آنلاین