بررسی گوشی Sony Ericsson W900 :
سونی اریکسون دابلیو نهصد در یک کلام یک شاهکار تمام عیار دیگر از سونی اریکسون است: پشتیبانی از تکنولوژی نسل سوم (3G)، پخش کننده Mp3 ، دوربین دو مگاپیکسلی با فلش قوی ، کارت حافظه بیرونی، وضوح نمایش بالا و ساختمان چرخشی غیرعادی.
من مطمئن هستم که تمام دوستداران تکنولوژی و بخصوص هواداران سونی اریکسون با دیدن این شاهکار جدید شوکه خواهند شد!

قابلیتهای اصلی
ویژگی ها : دوربین 2 مگاپیکسلی عالی با فلش قوی در عقب - صفحه نمایش بزرگ با درجه وضوح بالا - Mp3 Player با کیفیت عالی - حافظه بسیار بالا - دوربین VGA در جلو

معایب : نداشتن رادیو FM

وقتی که سونی اریکسون، گوشی-واکمن W800 خود را در بهار سال گذشته معرفی کرد، موسیقی در گوشی های تلفن همراه متولد شده بود.

Mp3 Player سونی اریکسون W800 خیلی زود یکی از مهمترین وظایف و شاخصه های این دستگاه شد که تعداد بیشماری از مشتریان را به خود جذب کرد. این موفقیت بزرگ حتی با عرضه سری نارنجی رنگ این نوع گوشی نیز افزایش یافت. در بازار ایران هم که رنگ نارجی این گوشی طرفداران بیشتری دارد.

به طور طبیعی، موفقیت گوشی W800i با مدل جدید W550 که قیمت ارزانی در برآمد هزینه دقیق تجهیزات تکنولوژیکی داشت ، مطابقت کرده است. سونی اریکسون W550 بواسطه دو قابلیت Mp3 Player و ساختمان چرخشی، بسیاری از مشتریان را به خود جلب کرده، آخرین مدل گوشی های سونی اریکسون واکمن دار، مدل W900 می باشد که در آن سازنده ظاهرا سعی داشته است که تمام تکنولوژی هایی که دوستاران و هوادارانش آرزو و توقعش را داشتند، روی آن نصب کند.ساختمان
سونی اریکسون W900 در بین خانواده خود بزرگ ترین ابعاد را به خود اختصاص داده است. ساختمان این گوشی از پدر بزرگ خود یعنی سونی اریکسون S700 گرفته شده، بنابراین ابعاد آنها یکسان است.

ساختار گردشی آن به گونه ای است که وقتی با گوشی بسته کار میکنم و احتیاج به نوشتن داریم؛ فقط باید قسمت بالایی گوشی را با انگشت شست خود فشار دهیم تا خودش باز شود. در کل بد نیست اما فکر می کنید که گوشی را وارونه نگه داشته اید!

( رنگ سفید )


( رنگ سیاه )


ساختمان چرخش سونی اریکسون W900 بسیار قابل اطمینان است و در هنگام خم و پیچ دادن، این گوشی صدای غژ غژ نمی کند. هر چند در همان زمان، صدای قفل شدن دو قسمت آن با یکدیگر خیلی ضعیف است اما نشاندهنده این است که طراح میخواسته شما را از بسته شدن کامل گوشی مطمئن کند. در مقابل صدای اصطکاک بین رویه پلاستیکی و زیرین آن بسیار بلند بنظر میرسد. با این حال، سونی اریکسون W900 احساسی از یک دستگاه تجملی با پوشش نرم را به صاحبش تلقین میکند. چیزی که بسیاری از خریداران ایرانی به دنبال آن هستند!

ترکیب سفید رنگ و پوشش پلاستیکی براق این گوشی مرا به یاد مشهورترین Mp3 Player (ever - Apple iPod) میاندازد. سونی اریکسون W900 بیشتر در رنگ مشکی قابل دسترس است اما همانطور که در بالا هم گفتم در بازار ایران رنگ نارنجیش هواداران بیشتری دارد!

هنگامی که گوشی را باز می کنید بقیه دو لوگوی نارنجی را خواهید دید- یکی از آنها در زیر محافظ صفحه کلید جای گرفته است و دیگری در گوشه پشتی قسمت صفحه نمایش قرار دارد. گوشی نارنجی رنگ هنگام روشن شدن، کاملا با منوی برنامه نارنجی رنگ نمایش داده می شود که هماهنگی زیبایی را پدید می آورد.

از جمله چیزهایی که شما در گوشه سمت راست گوشی خواهید یافت، پورت infrared، روکش تیره رنگ آن که طراحی گوشی آنرا احاطه نکرده است میباشد. در گوشه مقابل دستگاه یک سیستم LED بسیار کوچک و یک محفظه کارت حافظه وجود دارد که بوسیله پوشش لاستیکی آن نگهداری می شود و بر عکس برخی گوشی های دیگر برای درآوردن یا جازدن کارت حافظه نیازی به خاموش کردن و درآوردن باتری یا پوشش اضافی دیگری نیست. سوکت اتصال شارژر، رابط هندس فری و کابل رابط USB که در گوشه پایینی جای گرفته است؛ بوسیله یک درپوش نگهداری می شود. هنگامی که گوشی را باز می کنید اگرچه در قسمت بالا ظاهر می شود ولی به سختی قابل دسترسی است.سیستم رابط که بوسیله یک سرپوش نگهداری می شود و خیلی زود هم صدمه نمی بیند.

صفحه نمایش
صفحه نمایش سونی اریکسون یکی از بهترین های بازار هزار و یک رنگ گوشی تلفن همراه است. فضای زیادی را جلد جلویی این گوشی اشغال می کند. این گوشی دارای 240×320 پیکسل و 262k رنگ می باشد. در پایین صفحه نمایش یک گروه از کلید های کاربردی وجود دارد، که با جوی استیک مرکزی بوسیله یک دکمه کنترل کننده ، تسلط کاملی را برایتان فراهم میآورد. دکمه کنترل، روکش کرومی دارد.

صفحه کلید
کلیدهای کاربردی که در اطراف آن گرد آمده اند، در همان رنگ مانند جسم پلاستیکی که آنها را احاطه کرده است، استادانه طراحی شده اند. در اینجا شما دو کیلد متن ،کلید بازگشت و دکمه پاک و اصلاح را خواهید یافت. ردیف پایین تر را کلیدهای کاربردی مخصوصی تشکیل داده است، که دسترسی به اینترنت را میسر می سازد یا یک ارتباط ویدیوی را برقرار می کند. صفحه نمایش بزرگ است .یک دوربین برای مکالمه ویدیویی در زیر صفحه نمایش تعبیه شده است. که البته با توجه به عدم ارائه GPRS در شبکه تلفن همراه ایران کاربردی ندارد!

دکمه های بیشتری در گوشه های سونی اریکسون W900 یافت می شوند: در گوشه سمت راست این گوشی یک دکمه سنتی حجیم وجود دارد، که کنترل حجم صدا ، زوم دوربین و یک شاتر مانند برای گرفتن عکس یا ضبط ویدئویی تصاویر بوسیله آنها امکان پذیر است. در گوشه سمت چپ آن، شما یک دکمه بسیار کوچک با روکش کروم را یافت می کنید که برای روشن کردن موسیقی می باشد و نیز یک دکمه لغزنده که صفحه کلید را قفل می کند. وقتی که گوشی باز می شود، کلید قفل کننده در سمت راست قرار دارد، هنگامی که بسته می شود، این کلید در سمت چپ می باشد. البته این موضوع در حقیقت کاملا گیج کننده است. گذشته از این، قفل صفحه کلید یکی دیگر از کلید ها بی فایده می باشد.

کلید هدایت گر در صفحه کلید به اندازه کافی بزرگ است؛ برآمدگی حاشیه آن به کنترل فرآیند آن هنگامی که قسمت میانی ، یک جایگاه نرم برای انگشت شست ایجاد می کند،کمک می کند. تمام کلیدهای کاربردی به آرامی حرکت می کنند. هنگامی که شما تنظیمات انتخابی خود را تثبیت می کنید، یک صدای مختصر شنیده می شود.

قسمت عددی صفحه کلید شامل شده از دکمه های بزرگ جداگانه، که سطح ناچیز آنها که با پوشش پلاستیکی احاطه شده، تفاوت دارد؛ اگرچه این تفاوت قابل تشخیص است و به جهت یابی در تاریکی کمک می کند. لمس کردن کلیدها روان است و امکان نوشتن سریع SMS را به شما می دهد. فکر کردن به فراوانی فضا در سطح W900 ، صفحه کلید آن کمی از صفحه نمایش آن دور است، که من فکر کنم برای جلوگیری از خم شدن دستگاه های بلند مفید باشد.

شبرنگ صفحه نمایش این گوشی بسیار جالب است. در تاریکی تمام کلیدها با نور سفید و یک نور سبزرنگ ناچیز، نمایان می شوند. به علت توزیع نور ناچیز هرچند رگه های نور منحرف شده روی کلید ها کاملا مشخص هستند.دوربین
جذابترین عامل قسمت پشت این گوشی، مجموعه لنزهای دوربین ، آینه کوچک ، فلش LED و همه قاب ها که به رنگ نارنجی هستند، می باشد. دوربین آن بوسیله پوشش متحرکی که معمولا در دیگر مدل های سونی اریکسون وجود دارد، حفاظت می شود . درکنار لنز دوربین یک سرپوش سوراخ مانند که بلندگوی و یک رابط سفید برای آنتن خارجی وجود دارد. متاسفانه لنز دوربین با هیچگونه پوششی نگهداری نمی شود!

باتری
پشت گوشی شامل باتری و کاور می شود.باتری آن پلیمر لیتیومی با ظرفیت 900mAh می باشد. برطبق منابع موثق SE W900 دارای stand-by 370 ساعتی می باشد و امکان حدود 500 دقیقه حالت مکالمه دارد.

منوها
هنگامی که گوشی را روشن می کنید، یک منوی نارنجی رنگ به سرعت از شما می پرسد که آیا می خواهید گوشی را بطور کامل روشن کنید و یا اینکه فقط از قسمت پخش موسیقی آن استفاده کنید. اگرچه این نوع خوش آمد گویی هم آنچنان جدید نیست اجازه دهید استفاده از موسیقی آن بدون فعال کردن قسمت تلفنی و ذخیره مقداری انرژی، را توضیح دهم. اگر شما مایل نیستید که هر زمان که گوشی را روشن می کنید به این درخواست پاسخ دهید، به راحتی می توانید آن را غیر فعال کنید. درست است که قابلیت فوق که فلای مود نامیده میشود چندان جدید نیست تنها برای کاربران پاکت پی سی ها آشناست و در گوشی های معمولی تقریبا تازه وارد است!

شکل Stand-by صفحه نمایش این گوشی شبیه دیگر مدل های سونی اریکسون می باشد. شما می توانید پیش زمینه موردعلاقه خودتان را با گذاشتن عکسهای زیبا ایجاد کنید. یک لوگوی واکمن زیبای ابتکاری که قبلا نصب شده نیز قابل دسترس است. منوی اصلی نیز نارنجی رنگ است. این منو با تصویرهای متحرک سنتی تزیین شده است که من خودم احساس کردم سرعتش از سونی اریکسون K750 کند تر است.

تمام منوی اصلی که شامل آیکون های سازمان یافته در یک محل می باشد، زادهء هنر گرافیکی ویژه ای است. اگر این رنگ نارنجی شما را خسته کرد شما می توانید یکی از سه زمینه رنگی دیگر آن را فعال کنید. تعدادی هم از طرح های رنگی را هم می تو ان از طریق اینترنت دانلود و به راحتی نصب نمایید.

گوشی بوسیله یک اسکرین سیور مجهز شده است که از قسمت کاربردی آن سرگرم کننده تر است که عکس انتخابی یا تصویر متحرک اسکرین را بعد از چند ثانیه از عدم فعالیت صحفه نمایش بدون مصرف کردن انرژی، ظاهر می سازد. یک اشکال بزرگ سونی اریکسون W900 در مقایسه با مدل های قدیمی آن مثل W800 یا W550 این است که در Stand-by خود زمان را نمایش نمی دهد. بعد از یک دقیقه یا مقداری از عدم فعالیت ، صفحه نمایش بطور کامل محو می شود و هیچ نوع اطلاعاتی نمایش داده نمی شود و نه حتی تلفن های پاسخ داده نشده و پیغام ها. روشنایی صفحه نمایش هم قابل تنظیم است.

دسترسی به فعالیت منو هم از طریق یک دکمه مخصوص امکان پذیر است. یک دکمه مجزا نیز به درخواست موسیقی اختصاص داده شده است که در قسمت بالایی دکمه کنترل اصلی تعبیه شده است. چهار طریق دیگر مقدور نیستند بدین معنی که قابل تنظیم بر طبق خواسته های کاربر می باشند. وظایف استاندارد کلید های زمینه : کلید سمت چپ نوشته های دریافت شده، گرفته شده و تماس های بی پاسخ را باز می کند در حالی که کلید سمت راست برای ورود به منوی اصلی میباشد. به نظر من، از کلید های سمت راست کمتر استفاده می شود و بیشتر کاربران برای داخل شدن به منوی اصلی از کلید قسمت وسط کلید کنترل استفاده می کنند.

فعالیت کامل منو به چه منظو ر است؟ این یک منوی مجزا است که شامل سه دایره می شود. سمت چپ شامل تمام رویداد های از دست رفته (تماس ها، پیعام ها، یادآوری کننده ها)؛ قسمت میانی یک سری لیست هایی که زیاد استفاده می شود، را پوشش می دهد؛ در حالی که سمت راستی لینک های موردعلاقه اینرتنتی کاربر را ذخیره می کند. این منو کاملا مورد نیاز است همانطوری که کاربران K750 کاملا با آن موافقند و همچنین تاحدی هم معتاد کننده است.

سونی اریکسون W900 کاملا برای مدیریت انواع سرویس های تلفن مجهز شده است. تنها مانع برای این آن ساختار چرخش این نوع گوشی است که کنترل کامل گوشی را پیچیده می کند. در حالی که کلیدهای عددی صفحه کلید روان هستند وقتی که شما به دنبال دفترچه تلفن می گردید، تماس ها نسبت به زمانی که گوشی بسته است راحتر انجام پذیر هستند، زیرا کلید های کنترل کننده صدا که در گوشه گوشی تعبیه شده اند راحت تر در دسترس هستند. چیزی که طریقه استفاده از آن را نفهمیدم این است که چرا یک گوشی چرخشی مانند W900 از چرخش خود برای جواب دادن و قطع تماس استفاده نمی کند.

دفترچه تلفن
دفترچه تلفن غیرقابل تغییر می باشد، به استثنای این واقعیت که صفحه نمایش بزرگ که 6 تماس را همزمان نمایش می دهد، ظاهر آن را وسیع کرده است. دفترچه تلفن جدید سونی اریکسون گنجایش 1000 تماس را دارد (500 تا بیشتر در مقایسه با مدل W800). در مقابل، دفترچه تلفن در گوشی ارزانتر یعنی W550 گنجایش بیشتر از 1000 تماس را ندارد. تماس ها را می توان در گروه هایی دسته بندی کرد که بیشتر برای پیغام های فرستاده شده بکار می رود.

اطلاعاتی که هر تماس دارند در داخل یک ساختمان با سازماندهی عالی، جمع آوری می شوند. اولین قسمت شامل نام و شماره تلفن مربوط به تماس گیرنده و دومین ایمیل و سایت های اینترنتی را نگهداری می کند و شرح پایین شامل عکس و آهنگ زنگ و تنظیم صدا و .... می شود. نام هر تماس گیرنده می تواند 27 مکان به خو د اختصاص دهد. مانند: 5 شماره تماس، سه آدرس ایمیل و آدرس کامل منزل و محل کار. همانطوریکه قبلا گفتم، هر تماس می تواند همراه با یک عکس باشد که هنگام تماس شخص مربوطه با شما، ظاهر می شود و با یک زنگ مخصوص قابل شناسایی است.

هر شماره تماس ورودی با یک آیکون نمادی علامت گذاری شده که با دیگران متفاوت است. هنگامی که شما یک فرد تماس گیرنده را انتخاب می کنید، یک لیست با تمام محتویاتی که از قبل تعیین شده آشکار می شود. از سطح افقی کلید کنترل برای جستجو ی لیست استفاده می شود که شامل ایمیل ها هم هست. در ادامه شما می توانید انتخاب کنید که مایلید با شماره انتخابی خود از طریقه معمولی تماس بگیرید.

اگر شما از شماره گرفتن از طریق صدا استفاده کنید، پیدا کردن خیلی سریعت تر صورت می گیرد. هر شماره ذخیره شده در زیر تماس قابلیت داشتن یک برچسب(اسم) مجزا را دارد. برای گرفتن یکی از این لقب ها کافی است که دکمه کنترل صدا را به مدت طولانی فشار دهید و لقب موردنظر را تلفظ کنید. این اختصاص به یک دکمه، شماره منحصر به فرد برای تکرار شمارهای تماس دارد. بار اولی که شما این کار را انجام می دهید، فقط احتیاج به فشار دادن کلید مربوط و شروع تماس دارید. اگر شما به مدت طولانی این کلید را فشار دهید، به شما امکان گرفتن علامت مربوطه را در دفترچه تلفن خواهد داد.

تقویت کننده صدای سونی اریکسون W900خیلی عالی است. صدا به اندازه کافی واضح و بلند است. کسانی که تا بحال با آنها تماس گرفته ام هرگز از این موضوع شکایت نکرده اند و هیچ تفاوتی بین تماس هایی که با گوشی باز گرفته می شود با تماس هایی که با گوشی بسته انجام می پذیرد، وجود ندارند. آهنگ زنگ هم قابل ستودن است. در مقایسه با گوشی D750، برای مثال صدای سونی اریکسون W900 با تکیه بر عامل بم آن، دلپذیر تر است، طبیعطاً شما آزاد به انتخاب هر زنگی که دوست دارید با کمک زنگهایی که از قبل در گوشی وجود دارد، هستید. برای بی صدا کردن گوشی کافی است کلید ..... را فشار و کمی نگه دارید.

منبع: جاستین آنلاین