بررسی گوشی سونی اریکسون Z530 :
دو گوشی w300 و z530 از لحاظ ابعاد کاملاً شبیه به هم هستند اما مدل W300 نسبت به Z530 دارای خصیصه های بیشتر و نیز صفحه نمایش بهتری است. مدل Z530 اولین گوشی ارائه شده با کارت حافظه Memory Stick Micro (M2) میباشد. یکی از مزیت های این گوشی قیمت نسبتاً پایین آن است.

قابلیتهای اصلی
ویژگی ها : اندازه کوچک و وزن کم، طراحی زیبا، ساختمان یکپارچه، اسلات کارت حافظه و قیمت مناسب

معایب: درجه وضوح کم صفحه نمایش - دوربین معمولی و ساده - طراحی نسبتاً نامناسب صفحه کلید - فقدان رادیو FM - نوع کارت حافظه Memory Stick Micro (M2) (که جدید و همچنین ناشناخته است)

ساختمان
مدل Z530 جزو گوشی های متوسط به شمار می رود. طراحی آن برای خانم ها جذاب است اما ساختمان عجیب آن در هنگامی که باز است سبب می شود که تعدادی از آنها منصرف شوند. این گوشی قصد داشته است که جای مدل Z520 را بگیرد و دارای گروهی از خصیصه های جدید است. صفحه نمایش اصلی از تکنولوژی جدید UBC بهره می برد و دارای 65K رنگ می باشد همچنین دارای اسلات کارت حافظه و حافظه داخلی زیادی است.

اولین احساسی که از Z530 به دست می آید ساختمان پلاستیکی حیرت آور آن است. پوشش های این گوشی به صورت استادانه طراحی شده و هیچ درز و شکافی بین آنها وجود ندارد. در هنگام استفاده از آن هیچ صدایی ساطع نمی شود و همین امر سبب تحسین کردن سازنده آن شده است. پوشش آن بسیار مناسب و نیز خوشایند در هنگام لمس کردن است و هیچ اثر انگشتی روی آن بجای نمی ماند. تنها اشکال آن این است که اگر زمان طولانی آن را در دست بگیرید باعث عرق کردن پوست می شود و ساختمان این گوشی پر از برآمدگی و ناهمواری است.


در قسمت خارجی آن مورد بخصوصی وجود ندارد. یک نشان Z530i روی یک روکش فلزی در قسمت پوشش جلویی آن تعبیه شده است که صفحه نمایش دوم گوشی در بالای آن قرار دارد. تنها قسمتی که اثر انگشت در آنجا بر جای می ماند همین صفحه نمایش است. در قسمت بالای جلوی گوشی لنز و یک آینه برای عکس گرفتن از خودتان قرار گرفته است. در مدل Z530 لنز دوربین هیچ محافظی ندارد. پوشش پنل جلویی گوشی قابل تعویض است که در گوشی های سری Z قبلاً دیده ایم. Z530 در سه رنگ عرضه شده شده: مشکلی، طوسی کرومی و قرمز.در قسمت بالای پوشش پشتی آن یک دریچه بلندگو و لوگوی سازنده (به شکل یک توپ سبز و نقره ای) قرار گرفته است و در پایین آن نشان Sony Ericsson حکاکی شده است. هیچ دکمه ای برای باز کردن پوشش باتری وجود ندارد و برای باز کردن آن احتیاج به استفاده از ناخن دارید. باتری Z530 از نوع 900 mAh Lithium-Ion میباشد که در زیر آن جایگاه سیم کارت قرار دارد. کارت حافظه این گوشی جدید و در بازار موجود نمی باشد. این نوع کارت حافظه در سپتامبر 2005 بوسیله شرکت سونی به عنوان یک پیشنهاد برای برادر بزرگتر آن یعنی - Memory Stick Pro و Memory Stick Duo، ارائه شد که به دلیل سایز کوچکش (15*12 میلی متر) مورد توجه برای استفاده در گوشی های تلفن همراه قرار گرفت.

دو عنصر مهم در سمت چپ گوشی وجود دارد. اولی دکمه دو جهته کنترل میزان صدا است که در بالا قرار گرفته است. اگر زمانی که گوشی بسته است آن را فشار دهید، صفحه نمایش خارجی آن اطلاعاتی در مورد وضعیت باتری را نمایش می دهد. دومی نشان M2 است که در پایین سمت چپ قرار گرفته و نشان می دهد که اسلات کارت حافظه در کجا قرار گرفته است(در زیر پوشش پشتی). در قسمت سمت راست گوشی تنها دریافت کننده مادون قرمز (Infrared) قرار دارد. "hanger" معروف سونی اریکسون که آنتن آن را مخفی کرده است در بالای گوشی تعبیه شده است. پورت کابل آن نیز در پایین گوشی می باشد.

ابعاد
Z530 یک گوشی نسبتاً کوچک است که ابعاد آن 90*47*24 میلی متر و وزنش 93 گرم است. زمانی که آن را در دست می گیرید معمولی است اما هنگامی که باز است، اندازه اش به بزرگترین مقدار می رسد و این بخاطر حالت تعادلی اش می باشد. مکانیزم باز کننده آن خوب و به هیچ مشکلی بر نخواهید خورد و تنها با یک دست نیز انجام می پذیرد. یک اختیار در منو وجود دارد که بازکردن گوشی را همراه با صدای پولی فونیک امکانپذیر می کند.

صفحه کلید
طراحی صفحه کلید Z530 بسیار جالب است. کلیدهای عددی آن روی هم قرار گرفته اند که مناسب برای SMS نوشتن است و دکمه ها به راحتی از هم تشخیص داده می شوند. اما دیگر قسمت های صفحه کلید دارای شکاف هستند. کلیدهای نرم قسمت بالایی، بسیار کوچکند و دسترسی به آنها کمی مشکل به نظر می رسد. این دکمه ها در قسمت بالایی دکمه "C" یا همان دکمه پاک کننده تعبیه شده اند. دکمه کنترل چهارجهته را براحتی با دکمه مرکزی کنترل اشتباه خواهید گرفت.


در قسمت پایین صفحه کلید دکمه فعال کننده منو و دکمه خاموش کننده آن قرار دارد که هر دوی آن بسیار کوچک و مورد احتیاج هستند. دکمه خاموش کننده خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد. وقتی یک بار آن را فشار دهید، منوی پروفایل ها نمایش داده می شود و فشار طولانی آن سبب خاموش شدن گوشی می شود. دکمه فعال کننده منو بسیار قابل استفاده و مفید است اما به علت اندازه کوچکش برای کاربران زیاد محبوب نیست.

نور پیش زمینه صفحه کلید به رنگ نارنجی تیره و بسیار عالی است که تمام سطح صفحه کلید را روشن می کند ولی نور آن زیاد نیست. دکمه ها استادانه طراحی شده اند بدین معنی که شما به راحتی می توانید حتی در تاریکی آنها را از هم تشخیص دهید. تنها کارکردن با کلیدها نرم و دکمه های پایینی گوشی، نسبتاً مشکل به نظر می رسد.

صفحه نمایش
صفحه نمایش خارجی Z530 زیبا و منوکرومی است در حالی که در مدل Z520 صفحه نمایش خارجی CSTN با 4K رنگ می باشد. به سبب نارنجی و مشکی بودن ترکیب آن، حتی در نور مستقیم خورشید نیر به خوبی قابل رویت و خوانا است. زمانی که صفحه نمایش خارجی فعال باشد، اطلاعاتی در مورد پوشش شبکه، موقعیت باتری و یک سری آیکون که شامل، زمان، روز و نام دستگاه کاربر می باشند را نمایش می دهد. زمانی که دکمه های تنظیم صدا را فشار می دهید، صفحه نمایش اطلاعاتی در مورد باتری نمایان می سازد. مسلماً اطلاعاتی در مورد تماس گیرنده و تماس های ناموفق نیر در صفحه نمایش وجود دارد. در هنگام غیر فعال کردن صفحه نمایش می توانید یک ساعت دیجیتالی را برای نمایش تنظیم کنید اما خیلی خوانا نیست. اگر آهنگی را گوش می کنید، این صفحه نمایش اطلاعاتی در مورد خواننده، اسم آهنگ، مدت زمان آن و اینکه چه مقداری از آن را گوش داده اید در اختیار شما قرار می دهد.

سونی اریکسون Z530 پوشش شبکه عالی دارد. میزان صدای آن در هنگام مکالمه خیلی زیاد نیست ولی در حد متوسط است. اسپیکر آن خیلی قوی نیست و صدای واضحی را ایجاد نمی کند. بلندگوی Z530 بسیار خوب با کیفیتی عالی و واضح است.

هیچ نوآوری در ظاهر آن ایجاد نشده و شبیه به مدل های قدیمی تر و استانداردهای گوشی های غیر هوشمند سونی اریکسون است.

بررسی گوشی سونی اریکسون Z530 :
منو
منوی اصلی شامل یک ماتریس با 4 ردیف و سه ستون از آیکون می باشد. با انتخاب هر آیکون، آنرا بزرگتر خواهید دید. منوهای فرعی نیز در یک لیست با آیکون های کوچک در سمت چپ صفحه نمایش قرار می گیرند.

دکمه فعال کننده منو، شامل سه حالت می شود: 1- اتفاقات جدید (که تماس های جدید، پیام های رسیده و ...)، 2- لیستی از میانبرها و 3- منوی Bookmark.

Z530 24 مگابایت حافظه داخلی دارد. اسلات کارت حافظه نیر دارد اما تهیه آن کمی مشکل است.

چهار نوع تم در Z530 از قبل وجود دارد که با تغییر آنها تنها رنگ زمینه تغییر پیدا می کند. تم قراردادی آن به رنگ آبی روشن است. تم Bling به رنگ بنفش است و پیش زمینه متحرک دارد، تم Floomasia (قرمز همراه با گل) و تم Goldfish (زرد- طلایی با پیش زمینه متحرک جالب).

دفترچه تلفن
دفترچه تلفن Z530 عالی و به راحتی قابل استفاده است. بیشتر گنجایش آن 1000 است که می توانید شماره ها را با نام و یا فامیلی ذخیره کنید. امکان گروه بندی کردن اسامی نیز وجود دارد. در هنگام وارد کردن یک تماس جدید، یک منوی فرعی ظاهر می شود. اولین جایگاه مخصوص اسم و شماره، دومی برای ایمیل و آدرس وب و سومی مخصوص دو آدرس متفاوت است. پنجمین یا همان آخری برای ثبت اطلاعات اضافی و روز تولد است. در صورت اضافه کردن یک روز تولید، گوشی از شما می پرسد که آیا مایلید آنرا به تقویم خود انتقال دهید.

دفترچه تلفن 5 تماس را همزمان نمایش می دهد و اگر دکمه چهارجهته را به سمت راست و چپ حرکت دهید اطلاعاتی در مورد ایمیل و آدرس وب ظاهر می شوند. جستجو در دفترچه تلفن با نوشتن حرف به حرف کلمه مورد نظر نیز امکان پذیر است. همسان سازی با PC نیز امکان پذیر است.

منوی تماس ها با فشار روی کلید نرم سمت چپ قابل دسترسی است که شامل یک منوی فرعی همراه با 4 برگ می شود. اولین صفحه نمایش دهنده تمام تماس جدید که شامل 30 تماس می شود. صفحه دوم برای تماس های دریافتی و سومین صفحه شامل تماس های گرفته شده و آخری مربوط به تماس های ناموفق می باشد.

پیغام ها
سونی اریکسون Z530 از پیغام های متنی، صوتی، عکس و نیز ایمیل ها پشتیبانی می کند. ویرایشگر SMS بسیار ساده و استفاده از آسان است. این ویرایشگر تعداد حروف های نوشته شده را تا 160 حرف می شمارد و اگر از این حد تجاوز کند علامت هشدار "SMS 2"را نمایش می دهد به این معنا که پیام شما در دو قسمت ارسال خواهد شد. دیکشنری T9 نیز قابل دسترس است. اضافه کردن عکس، صدا، آهنگ و انیمیشن برای ایجاد MMS نیز امکان پذیر است.

در صفحه نمایش 5 خط نوشته را می توانید ببینید که در بالای آن شماره فرستنده و همچنین زمان و روز دریافت را مشاهده می کنید. یکی از خصیصه های آن دوستان من (My Friends) است که شبیه به خصیصه Instant Messaging است. تمام پیغام های دریافت شده (از هر نوعی که باشد) به جز ایمیل ها در Inbox ذخیره می شوند. پیوست ها نیز برای ایمیل پشتیبانی می شوند و شما می توانید یک عکس گرفته شده با دوربین را ارسال نمایید. با تنظیم ایمیل آن می توانید تنها تیتر پیغام ها را دانلود کنید. چندین اکانت ایمیل را نیز می توانید تنظیم کنید.

Z530 خصیصه های خوب موسیقی را ارائه می دهد. گوشی توانایی پخش موسیقی و ویدیو را بطور همزمان دارد. فایل ها متشکل از نام خواننده و یا track میباشند. لیست پخش کننده نیز وجود دارد. در هنگام پخش مجدد فایل موسیقی، پخش کننده نام track و مدت زمان آن را نمایش می دهد. فایل های ویدیویی را نمی توان به صورت کامل درصفحه نمایش دید. تنها زمان پیشرفت، در هنگام پخش فایل های ویدویی نمایش داده می شوند. مدیاپلیر در زمان پخش آهنگ در پیش زمینه قرار می گیرد و حتی در هنگام بسته بودن گوشی نیز کار می کند. بطور کلی، کار با مدیاپلیر گوشی، راحت است. در مقایسه با مدل K750 کیفیت صدای Z530 خوب است اما به پای آن نمی رسد. قابل تأسف است که این گوشی رادیو FM ندارد.

دوربین
دوربین Z530 از نوع VGA با درجه وضوح 640*480 می باشد که نزدیک به درجه 3/1 مگاپیکسل است.

سطح دوربین این گوشی بسیار ساده است. منوی دوربین به شما اجازه انتخاب سایز عکس، تنظیمات کاربردی (از هر نوع) و فعال کردن صدای گرفتن عکس را می دهد. چهار نوع اختیار وجود دارد که شامل: معمولی، چشم انداز، فریم ها و پشت سر هم قرار دادن آنها می شود. منوی دوربین دو امکان دارد یکی برای گرفتن عکس و دیگری حالت ضبط ویدیویی.

کیفیت عکس :


همسان سازی با PC
Z530، از GPRS کلاس 10 برای انتقال سریع داده ها استفاده می کند. این گوشی از امکانات بلوتوث، مادون قرمز (Infrared) و USB2.0 نیز بهره مند است. اتصال از طریق بلوتوث با PC بدون قطع شدن امکان پذیر است. همسان سازی دفترچه تلفن، اطلاعات و ... نیز با PC به سرعت و به راحتی ممکن است. برای انتقال داده می توانید از کابل USB DCU-60 نیز استفاده کنید.

Browser وب گوشی بسیار عالی عمل می کند و از WAP و HTML پشتیبانی می کند. قابل تأسف است درجه وضوح کم صفحه نمایش اجازه شناسایی تمام توانایی های Browser را ندارد. یک خصیصه به نام Smart-fit وجود دارد که صفحه های وب را برای رویت کردن در صفحه نمایش تغییر اندازه می دهد.

مدیریت اطلاعات شخصی
منوی سازمان دهند گوشی شامل چندین کاربرد می شود: تقویم، متن ها، یادداشت ها، ماشین حساب، همسان سازی، ساعت، کرونومتر، کاربردها، کد یادداشت، هشداردهنده. استفاده از کاربردهای تقویم، ماشین حساب و یادداشت ها و همسان ساز کننده آن بسیار آسان است.

یکی از خصیصه های مفید گوشی، News Reader است که برای خواندن RSS به کار می رود. در کنار RSS News reader، گوشی چند کاربرد از پیش نصب شده دیگر در گوشی دارد که شامل: مدیاپلیر، بازی ها، Face Warp (برنامه ای برای تنظیمات عکس های گرفته شده)، Video DJ (برای ساختن کلیپ های ویدیویی)، DJ Photo (برای تنظیمات روی عکس ها)، Music DJ (یک نوع آهنگ ساز که خیلی هم پیشرفته نیست) و Remote Control برای کنترل کردن PC بوسیله بلوتوث) می شود.

Z530 چهار بازی از پیش نصب شده در خود دارد. این بازی ها عبارتند از: 1- Neopets، 2- Neopets-Mobile، 3- Puzzle Slider، یک پازل با تصویرهای برش خورده و تکه تکه که باید آنها را کنار هم چیده و از نو بسازید، 4- Quadra Pop که یک بازی کاملاً سرگرم کننده است.

سخن آخر
در پایان، می توان گفت به جز صفحه نمایش و دوربین ناچیز آن دیگر خصوصیات Z530 خوب است. سونی اریکسونZ530 با قیمت معقولی که دارد برای کسانی که به دنبال یک گوشی متوسط با خصیصه های اضافی موسیقی هستند، انتخاب خوبی باشد.

منبع: جاستین آنلاین