[align=center]راههای از بین بردن خالکوبی (Tattoo)
[/align]

بسیاری از افرادی که در دوران جوانی بر روی پوست خود خالکوبی انجام دادهاند، بعد از مدتی از وجود آن خسته شده و میخواهند از وجودش خلاص شوند. برای این منظور سه روش وجود دارد:
1- جراحی: فقط خالکوبیهای کوچک را در مناطقی که پوست کشش کافی دارد میتوان با تیغ جراحی خالکوبی را برداشت که البته جای زخم آن باقی میماند.
2- تراشیدن پوست: لایههای سطحی پوست را با میکرودرم ابریژن یا سمباده میتوان برداشت که ممکن است جای آن بصورت اسکار یا نواحی رنگ پریده باقی بماند. در این روش ممکن است حتی بعد از چندین جلسه آثار تاتو باقی بماند. هرچه عمق نفوذ رنگ در پوست بیشتر باشد، تاثیر تراشیدن پوست در از بین بردن تاتو کمتر میشود.
3- لیزر: موثرترین روش از بین بردن خالکوبی میباشد. لیزر نوری پرقدرت است که توسط رنگهای تزریق شده به پوست جذب میشود. انرژی لیزر در این رنگها به گرما تبدیل میشود و مولکولهای آنرا شکسته و به قطعات کوچکتر تبدیل میکند. به این ترتیب این مولکولهای کوچکتر براحتی از بدن دفع میشوند.
این دستگاه لیزر همانند دیگر لیزرهای پوست کمی دردناک است. درد انجام لیزر را به برخورد نوار کشی به پوست تشبیه کردهاند. اغلب بیماران این درد را براحتی تحمل میکنند بخصوص اگر منطقه لیزر کوچک باشد. اگر منطقه مورد نظر وسیع باشد مانند خالکوبی بازو یا پشت، تحمل درد سخت میشود و لازمست میزان درد را کاهش داد. برای کاهش درد میتوان از کمپرس سرد، ترکیبات بیحس کننده موضعی و حتی داروی خواب آور استفاده کرد.
درمان بالیزر چند جلسه باید انجام شود؟
رنگهایی که برای خالکوبی استفاده میشوند معمولا از ترکیب سه رنگ اصلی بدست میآیند. هر رنگ اصلی طول موج خاصی از لیزر را جذب میکند. پس برای از بین بردن رنگهای ترکیبی ممکن است لازم شود از طول موجهای مختلف استفاده شود. از آنجایی که درهر جلسه لیزر فقط از یک طول موج میتوان استفاده کرد، برای از بین بردن کامل رنگ خالکوبی، جلسات متعددی باید لیزر انجام داد.
تاثیر لیزر در عمقهای بیشتر کمتر میشود به این ترتیب تعداد جلسات لیزر بستگی به عمق رنگ و تعدد رنگها دارد. حداقل تعداد جلسات لیزر برای از بین بردن تاتو سه جلسه میباشد و در بعضی مواقع ممکن است تا 15-20 جلسه هم ادامه یاد ولی بطور متوسط بین 6 تا 12 جلسه طول میکشد. فاصله بین جلسات نباید از 6 هفته کمتر باشد.
تاتوهای حرفهای به سختی از بین میروند چون هم عمق بیشتری دارند و هم از رنگهای ترکیبی درست شدهاند. اما تاتوهایی که افراد آماتور ایجاد میکنند پیش بینی ناپذیرند چونکه هم از رنگ غیر استاندارد و ارزان قیمت استفاده میکنند و هم اینکه عمق این رنگها در بعضی نقاط زیاد و در نقاط دیگر کم است.
پاک کردن تاتوهای جدید هم سخت است. در تاتوهای جدید غلظت رنگهای زیر پوستی زیاد است. بدن به مرور زمان رنگهای زیر پوستی را دفع میکند و به همین دلیل رنگ تاتوهای قدیمی غلظت کمتری دارد. خالکوبی سبز به سختی پاک میشود. تاتوهای قرمز و سفید هم بعد از لیزر ممکن است سیاه شوند. بعضی از کسانی که تاتو انجام میدهند از تاتوی سفید برای محو کردن تاتوی قبلی استفاده میکنند که نه تنها موثر نیست بلکه احتمال پاک کردن تاتوی قبلی را هم از بین میبرند.
چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟
از عوارض تاتو هرچه گفته شود کم است ولی کو گوش شنوا؟ هرکس که برای پاک کردن تاتوی خود به "بهسیما" میآید از اینکه گول خورده است مینالد. بعد از اینکه تاتوی خود را پاک کرد سال بعد دوباره مراجعه میکند و میخواهد تاتوی جدید خود را پاک کند. هرچه هم میگوییم "خانم تاتو ضرر داره اینکار رو انجام نده" فایدهای ندارد. گویا افرادی که تاتو میکنند هنر بازاریابی بهتری از اطلاع رسانی ما دارند. من در همین جا از کسانی که به این حرفه مشغولند و این مطلب را میخوانند خواهش میکنم به خاطر رضای خدا هم شده از این کار دست بردارند و به حرفه دیگری مشغول شوند. اگرچه حرفه این افراد بر تعداد مشتریان ما پزشکان پوست اضافه میکند، مشاهده عوارض سخت و غیر قابل کنترل اینکار همیشه دردناک بوده است.