خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: جامعه اطلاعاتي -فناوري اطلاعات

امروز نهمين سالگرد تاسيس بزرگترين موتور جستوجوي اينترنتي جهان است.

به گزارش سرويس فنآوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين شركت بزرگ اينترنتي در هفتم سپتامبر سال 1998 از سوي لري پيج و سرجي برين، دو دانشجوي دكتراي دانشگاه استنفورد آمريكا، تاسيس و از ماه ژوئن 1999 رسما با سرمايهي 25 ميليون دلار شروع به كار كرد.

گوگل سرويس و خدمات عمومي خود را در سايت [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] عرضه ميكند و همچنين از فنآوري خود براي فراهمسازي نتايج جستوجوي سريع بهره ميبرد.

رتبهبندي ارايه شده در صفحات نتيجهي جستوجو توسط اين شركت اينترنتي مورد اعتماد كاربران است، هر چند برخي معتقدند گوگل براي تامين منافع مالي خود، لينكهاي خاصي را در ابتداي نتايج جستوجو معرفي ميكند.

گوگل برگرفته شده از كلمه google به معني يك عدد يك و يك صد صفر جلوي آن است كه كلمه در واقع شعار گوگل محسوب ميشود و از هدف گوگل براي گسترش سرويسها، اهداف و اطلاعرسانياش در وب حكايت دارد.

بر اساس آمارها، گوگل هماكنون با داشتن بيش از 530 ميليون بازديد كننده محبوبترين و پربازديد كننده ترين موتور جستوجوي جهان است كه رقباي قدري چون ياهو و مايكروسافت با وجود تلاشهاي فراوان، موفق نشدند از اين موتور اينترنتي پرقدرت پيشي بگيرند.

در فهرست منتشر شده، گوگل عامل توسعهي تجارت الكترونيك از سوي انجمن صنعت نرمافزار و اطلاعات در صدر اين فهرست قرار گرفت.

شركت گوگل به همراه جستوجوي آنلاين خدمات مختلفي مانند پست الكترونيك، جيميل، گفتوگوي آنلاين، تقويم، دفترچهي تلفن، نقشه، مديريت آنلاين اسناد، مشاهده و ذخيره سازي فيلم و عكس، خريد و پرداخت آنلاين را ارايه ميدهد.

گوگل به زبانهاي مختلف دنيا از جمله فارسي خدمات جستوجوي خود را ارايه ميدهد؛ بيش از يك ميليارد و 326 ميليون و 920 هزار صفحه وب را تحت پوشش قرار داده كه سرعت بازيابي آنها در كمتر از نيم ثانيه است.

اين موتور جستوجو همچنان به توسعهي دامنهي فعاليتهاي خود ادامه داده و با ورود به بازارهاي مختلف مانند نرمافزار، رقباي خود را با چالش جدي مواجه ساخته است.

جديدترين بلندپروازي گوگل از عرضهي يك تلفن ساخت اين شركت حكايت دارد كه بيشك آيفون بلند آوازهي اپل را با چالش جدي خواهد كشاند.


-------
ایسنا

سایت گوگل :[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

با تشکر از اقای حمید سلیمانی