تعمیر ماهوارهها توسط روبات


نمونه اولیه روباتی که قادر به سوخت رسانی، تعمیر و ارتقای ماهوارهها است، برای انجام یک آزمایش میدانی سه ماهه به مدار زمین پرتاب شد. به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، سامانه دو ماهوارهای `اوربیتال اکسپرس ‪ `orbital express‬را ارتش آمریکا با همکاری سازمان فضانوردی ناسا ساختهاند. هدف از ساخت این روبات افزایش عمر ماهوارههای جاسوسی و تعمیر و ارایه خدمت به تلسکوپها و فضاپیماهای دولتی پس از بازنشسته شدن ناوگان شاتل فضایی آمریکا است.فرد کندی مدیر برنامه سازمان طرحهای تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (دارپا‪ (DARPA‬گفت موشک `اطلس ‪ `۵‬حامل `اوربیتال اکسپرس` و چهار ماهواره تحقیقاتی کوچک ساعت سه و ‪ ۱۰‬دقیقه نیمه شب روز جمعه به وقت گرینویچ از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال به مدار زمین فرستاده شد.

بجز چند استثنا مانند تلسکوپ فضایی هابل که طوری طراحی شده است که با انجام ماموریتهای شاتل تعمیر شود، فضاپیماها هنگام پرواز باید به لوازم مورد نیاز خود مجهز باشند زیرا ماهواره، در صورت از کار افتادن یک قطعه مهم یا اتمام سوخت هنگام مانور، خاموش میشود.

کارشناسان امیدوارند این روبات تعمیرکار بتواند در سوخت رسانی به ماهواره، تعویض قطعات معیوب و نصب تجهیزات جدید کارایی داشته باشد. نیروی هوایی آمریکا برای پرتاب این روبات از خدمات شرکت لاکهید مارتین استفاده کرد. فضاپیمای خدماترسانی آسترو ‪ ASTRO‬حاوی ‪ ۱۳۶‬کیلوگرم ماده پیشران هیدرازین و یک بازوی روباتی کوچک است که به فضاپیمای شریک خود یعنی ‪ NextSat‬متصل شده و تجهیزات را به آن انتقال میدهد.

آزمایشهای اولیه شامل انتقال سوخت است که هنگام وصل شدن دو فضاپیما به یکدیگر انجام میشود. بعد از ان آسترو از فضاپیمای جفت خود جدا میشود. شرکت بویینگ پیمانکار اصلی این ماموریت است که ‪ ۳۰۰‬میلیون دلار هزینه در برداشته است.

شرکت بال، شرکت نورثراپ گرومن، آزمایشگاه دراپر کمبریج، مکدونالد کانادا، دت وایلر، شرکای بویینگ را تشکیل میدهند.

منبع:دانشنامه رشد