چرا الماس اینقدر گرانبهاست؟ البته الماس کمیاب است، و هر چیز نادر و کم ارزش زیادی دارد، ولی تنها کمیابی کافی نیست. بلکه علاوه بر آن چیزی که مورد پسند مردم و دلخواه آنها باشد ، گران خواهد بود، و الماس به نوبه خود خیلی دلخواه مردم است. استعداد یک قطعه الماس برای انعکاس نور جلوه خاصی به آن میدهد، که لنگه اش در دنیا وجود ندارد. الماس همچنین سخت ترین ماده است، که بشر تا به امروز شناخته است. چیز زیبایی که میتواند هزاران سال دوام بیاورد، و مثل این است که برای آن به وجود آمده ، تا نمونه ای از عشق وفاداری پایدار باشد. الماسها در حالت طبیعی زیاد نیستند، بلکه باید صنعتگری روی آنها مدت زیادی کار کند، تا آنها را زیبا سازد. الماسها به شکل زبر و زمخت و نازیبا در اندازه های مختلف در طبیعت پیدا میشوند، و ظاهرشان تیره و کدر است. الماس تراش های با تجربه بالینی هر الماسی را به دقت بررسی و آزمایش کنند.، و تصمیم بگیرند، که چطور زیبایی آن را ظاهر سازند.
الماس را بوسیله صفحه دواری که روی آن با چسب مخصوص براده الماس چسبانده اند، اره میکنند، زیرا فقط با براده ای الماس است، که میتوان الماس دیگری را برید، یا صاف کرد و صیقل داد.
مدارک قدیمی نشان میدهد، که مردم از روزگاران پیش در جستجوی الماس بوده اند، و این امر برای نخستین بار در هندوستان اتفاق افتاده است. کشف معدن الماس به عنوان یک کار صنعتی در این کشور بیش از 2500 سال قبل شروع شده، و تا به امروز ادامه یافته است. قبل از قرن 15 الماس به قدری کمیاب و گرانقیمت بود، که فقط ملکه ها و شاهزاده ها میتوانستند صاحب آن باشند. از سال 1430 میلادی به بعد بود، که مردم ثروتمند عادت کردند الماس را به عنوان یک زینت شخصی به کار برند. یک بانوی فرانسوی برای اولین بار این کار را آغاز کرد، و این رسم به تدریج در تمام اروپا معمول گردید.