فضا پیمای STEREO گردش هایی به دور ماه انجام داد تا برای مطالعه ی خورشید آماده شود

ماهواره ی دو قلوی STEREO (رصد گاه ارتباطات زمین- خورشیدی:Solar Terrestrial Relations Observatory) که به وسیله ی مرکز پرواز های فضایی Goddard زیر نظر NASA کنترل می شود یک سری مانور های پیچیده را در مدارش به انجام رساند تا در در مکان اصلی خود قرار گیرد.این فضا پیما اولین تصاویر سه بعدی خورشید را تا فروردین سال آتی تهیه خواهد نمود.

فضا پیما مدار آن مانور های نوسانی ای که به دور ماه دارد و اداره ی برنامه های آن به وسیله ی مهندسان دانشگاه Johns Hopkings و در آزمایشگاه فیزیک کاربردی(APL) این دانشگاه طراحی شده است.

Ron Denissenمدیر پروژه ی STEREO در این آزمایشگاه می گوید:این اولین پروژه ای است که از گرانش ماه برای قرار دهی دو سفینه که به وسیله ی یک راکت پرتاب شده اند در مدارشان استفاده می شود.در اولین هفته های پرتاب مهندسان APL هر دو سفینه را درسری ای از 4 مدار بسیار بیضوی دور زمین هدایت کردند تا به کمک گرانش ماه بتوانند در مدار اصلی خود قرار گیرند.

در 15 DEC 2006 رصد گاه A از 7340 Km سطح ماه عبور کرد تا از مدار زمین خارج شود و در مداری جلو تر از زمین قرار گیرد.و رصد گاه B نیز با عبور از 11776 Km سطح ماه سرعت مداری اش افزایش یافت و در 21 Jan با عبور از 8818 Km از سطح ماه در مداری پشت زمین قرار گرفت.

دو رصد گاه با این پرسپکتیو به دور خورشید می گردند و در حدود 45 درجه در سال از هم جدایی پیدا خواهند کرد.

به همان نحوی که دو چشم ما با فاصله ی کمی که از هم دارند می توانند به وسیله ی اختلاف زاویه ی دید عمق را تشخیص دهند تصاویر شبه اینه ی این دو سفینه به ان ها این امکان را می دهد تا بتوانند تصاویر سه بعدی و اندازه گیری های ذرات از خورشید را تهیه کنند .

درابتدایDEC هنگام بررسی های سفینه پس از پرتاب دانشمندان توانستند منظره ی نزدیکی از فعالیت های شدید خورشیدی را به کمک اولین عکس هایی که رصد گاه A می فرستاد مشاهده کنند.
هنگامی که پوشش تلسکوپ قوی تصویر برداری فوق بنفش رصد گاه A به نام SECCHI در 4 DEC 2006 برداشته شد این دستگاه از منطقه ی بسیار فعالی در روی خورشید به نام AR903 که در ماه اخیر زبانه های خورشیدی شدیدی ایجاد می کر د عکس برداری نمود.

SECCHI(Sun-Earth Connection Coronal and Heliospheric Investigation) و یا بررسی ارتباط هاله ی خورشیدی و هلیوسفری زمین- خورشید وسیله ی عکس بردارای است که در هر دو سفینه قرار دارد و به وسیله ی آزمایشگاه تحقیقات دریایی آمریکا (NRL) در واشینگتن طراحی شده است.

چند روز بعد در طی دوره ای از فعالیت های غیر طبیعی خورشید رصد گاه A به وسیله ی یکی از دو طیف نگار نور سفید SECCHI برای هاله های خورشید عکس هایی از شراره ی خورشیدی تهیه نمود.

شراره های خورشید ابر های عظیمی از مواد در حالت پلاسما هستند که از اتمسفر خورشید به سمت فضا پخش می شوند و از عظیم ترین انفجارات درون منظومه ی شمسی اند. انرژی ان ها می تواند برابر با یک میلیارد مگا تن بمب هسته ای با شد.هنگامی که با سرعتی نزدیک 1.6 میلیون km به اتمسفر زمین بر خورد می کنند هاله های بسیار تماشایی ایجاد می کنند و به طوفان های مغناطیسی شدیدی منجر می شوند. ذرات پر انرژی درون این شراره ها می تواند باعث قطع برق اشکال در ارتباطات ماهواره ای و اسیب به فضانوردان شود.

هر سفینه STEREO بیش از 10 وسیله مختلف حمل می کند.هنگامی که اطلاعات ان با داده های رصد خانه ها ترکیب شود به دانشمندان اجازه خواهد داد تا تشکیل و خارج شدن انرژی مغناطیسی از خورشید و مدار شراره های خورشید که در میدان زمین قرار می گیرند را در حالت 3-Dبررسی کنند.

STEREO سومین کاوش گر برنامه ی زمین- خورشید ناسا است.

منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]