محققان معتقدند، میوه هایی كه پتاسیم بالایی دارند نظیر طالبی، موز و پرتغال از بروز نارسایی قلبی جلوگیری می كنند و در صورت بروز از شدت آن می كاهند.
به عقیده دانشمندان اغلب این بیماران روزانه چندین دارو مصرف می كنند كه موجب دفع پتاسیم از بدنشان می شود و چون كمبود ماده مغذی می تواند با حملات قلبی همراه باشد، خوردن مواد غذایی كه منبع پتاسیم هستند، بسیار ضروری است. از آنجایی كه كلسترول، فشار خون و هموسیستین بالا، زمینه ساز بروز بیماری های قلبی هستند، مصرف طالبی به دلیل دارا بودن مواد مغذی كه برای كنترل این سه فاكتور مورد نیاز هستند مفید بوده و در حفظ سلامت قلب موثر شناخته شده است. مطالعات نشان داده است مصرف یك فنجان طالبی در روز به میزان ۲۵ درصد احتمال بروز فشار خون را كاهش می دهد. طالبی یكی از بهترین میوه ها برای حفظ سلامت قلب است.
گفتنی است ویتامین C بالایی كه در طالبی وجود دارد به همراه بتاكاروتن، احتمال بروز سرطان هایی نظیر سرطان ریه، سینه، مثانه، روده بزرگ، معده، لوزالمعده را در افراد مستعد كاهش می دهد و دو ماده مغذی ویتامین C و بتاكاروتن با فعالیت آنتی اكسیدانی كه دارند از فعالیت تخریبی رادیكال های آزاد جلوگیری كرده و مانع تشكیل غدد سرطانی می شوند.

روزنامه جوان