نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: فهرست آثار جهاني ايران به هشت اثر رسيده است

 1. #1
  کاربرسایت اعتقادات آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۵-۲۳
  نوشته ها
  373
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  فهرست آثار جهاني ايران به هشت اثر رسيده است

  فهرست آثار جهاني ايران به هشت اثر رسيد

  ‪۸۵/۰۴/۲۲‬


  رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، گفت:با ثبت بيستون در فهرست آثار جهاني كه امروز (پنجشنبه) به تصويب كميته ميراث جهاني يونسكو در ليتواني رسيد، ايران با هشت اثر سهم بيشتري در فهرست آثار جهاني پيدا كرد.

  كميته ميراث جهاني روز پنجشنبه درجريان سيامين اجلاس خود در ليتواني، با ثبت اثر باستاني "بيستون" به عنوان "هشتمين اثر تاريخي ايران" در فهرست آثار جهاني موافقت كرد.

  به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي وگردشگري، "اسفنديار رحيم مشايي" با بيان اين مطلب افزود:ثبت بيستون در فهرست ميراث جهاني علاوه بر اينكه نشانه ارزش و اهميت تاريخي آن اثر به شمار ميآيد، فرصت خوبي را فراهم ميكند تاجهانيان با ارزشهاي فرهنگي و تاريخي ايران آشنا شوند.

  وي با تبريك اين رخداد به مقام معظم رهبري،ملت ايران و رييس جمهوري گفت:با ثبت بيستون جايگاه ايران به عنوان يكي از معدود كشورهاي تمدن ساز بشري در مقياس جهاني ارتقا پيداكرده و از اين جهت هم فرصتي فراهم ميشود تا انگيزههاي سفر به ايران افزايش يافته و مردم ساير كشورها با ايران بيشتر آشنا شده و از اين رهگذر رونق و بهره فرهنگي و اقتصادي متوجه مردم كشور شود.

  مشايي گفت: ما آثار ارزشمند فراواني داريم كه شايسته ثبت در فهرست ميراث جهاني است اما ساليان طولاني وقتي فرصتهاي بسياري براي ثبت آثار وجود داشت، در اين خصوص دچار غفلت بوديم.

  وي افزود:طرح جامع و تفصيلي براي بيستون اجرا ميشود تا در كنار فرصت- هاي گردشگري ارزشمند، امكان بهرهبرداري فرهنگي براي سراسر كشور و بهره برداري اقتصادي براي مردم منطقه بيستون فراهم آيد.

 2. #2
  کاربرسایت اعتقادات آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۵-۲۳
  نوشته ها
  373
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 1 در 1 پست

  پاسخ : فهرست آثار جهاني ايران به هشت اثر رسيده است

  تحليل كارشناسان در خصوص ثبت مجموعه تاريخي بيستون كرمانشاه در فهرست آثار جهاني

  ‪۸۵/۰۴/۲۴‬  مجموعه تاريخي و طبيعي بيستون كرمانشاه روز پنجشنبه ‪ ۲۲‬تير ماه جاري ، برابر با ‪ ۱۳‬جولاي ‪ ۲۰۰۶‬ميلادي در كميته ثبت آثارجهاني كه در كشور ليتواني برگزار شد، در فهرست آثار جهاني به ثبت رسيد.


  پرونده مجموعه تاريخي و طبيعي بيستون به قدري كامل بود كه بدون هيچ بحثي با اكثريت قاطع آراء و بدون هيچ مخالفي در فهرست آثار جهاني به ثبت رسيد.

  بر اساس اخبار منتشره كميته ثبت آثار جهاني متشكل از ‪ ۳۱‬كشور جهان بود كه آثار خود را براي ثبت ارايه كردند و همگي به ثبت بيستون راي مثبت دادند.

  رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان كرمانشاه گفت: ثبت مجموعه تاريخي و طبيعي بيستون كرمانشاه به عنوان يك اثر جهاني قبل از هر چيز اهميت و جايگاه آن را ميرساند.

  "اسدالله بيرانوند" روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: جهاني شدن يك اثر به اين معني است كه آن اثر به همه بشريت، كشورها وملتها متعلق است و بخشي از تمدن بشري است.

  وي گفت: هر چقدر شهرت و معروفيت يك اثر در دنيا بيشتر باشد امتيازات بيشتري نيز از نظر گردشگري به آن تعلق ميگيرد.

  بيرانوند اضافه كرد: بيش از ‪ ۱۳‬هزار و ‪ ۴۰۰‬اثر تاريخي و طبيعي در كشور به ثبت ملي رسيده كه از ميان اين آثار تنها هشت اثر آن در فهرست آثار جهاني ثبت شده كه بيستون هشتمين اثر است.

  وي گفت: سامان دهي اين محوطه تاريخي بر اساس شاخصها و معيارهاي يونسكو حفاظت از آن و مرمت اين اثر از مهمترين اولويتهاي سازماي گردشگري است كه با ثبت جهاني، اين اثر از جنبه محلي و ملي فراتر رفته و جنبه بينالمللي پيدا كرده است.

  وي افزود: اعتبار ملي براي حفظ اين اثر امسال حدود پنج ميليارد ريال و اعتبارات استاني نيز سه ميليارد ريال است كه علاوه بر اين اعتباراتي نيز از سوي يونسكو براي اين اثر تخصيص خواهد يافت.

  وي گفت: اين مجموعه تاريخي امسال بيشترين بازديدكننده را در ميان آثار تاريخي استان كرمانشاه داشته است.

  مدير پايگاه تاريخي بيستون كرمانشاه نيز گفت: وقتي اثري به ثبت جهاني ميرسد معيارهاي آن هم جهاني ميشود و در كاتالوگهاي سايتهاي تاريخي به عنوان يك اثر جهاني معرفي و گردشگران بسياري را از سراسر جهان به خود جلب خواهد كرد.

  "شكوفه مهديآبادي" افزود: ثبت جهاني يك اثر بازتاب قوي تري نيز از نظر ملي دارد و انعكاس آن در رسانهها باعث ميشود هموطناني كه قبلا آشنايي زيادي با اين اثر نداشته با آن آشنا شده و به اين منطقه بيايند و با آثار ديدني ديگر اين استان نيز آشنا شوند.

  وي گفت: جلب گردشگران داخلي و خارجي رونق اقتصادي منطقه بيستون و استان كرمانشاه را به دنبال خواهد داشت.

  مهدي آبادي اضافه كرد: با ثبت جهاني بيستون ميتوانيم از توان علمي و اعتبارات مالي بينالمللي براي حفظ اين اثر جهاني استفاده كنيم.

  وي در خصوص حفاظت از اين اثر گفت: تاكنون حفاظت از اين مجموعه تاريخي بر اساس يكسري وظايف روتين بود اما از امروز ما در مقابل جهانيان پاسخگو حفظ اين اثر هستيم.

  وي افزود: كميته ثبت آثار جهاني يكسري كميتههاي نظارتي دارد كه سالي يكبار نماينده آن از اثر بازديد ميكند و بايد هر شش ماه يكبار گزارش عملكرد اثر را براي آنها ارسال تا در بازديد سالانه گزارشهاي عملكرد با وضعيت موجود مطابقت داده ميشود.

  مهدي آبادي گفت: از اين پس نظارت جهاني برقرار ميشود و در صورت هرگونه اتفاق غيرمترقبه و يا در معرض خطر قرار گرفتن اثر همه كارشناسان بين - المللي به آن كمك خواهند كرد.

  وي افزود: مهمترين مشكل مجموعه تاريخي بيستون اكنون مسئله سامان دهي اين محوطه تاريخي و فرهنگي و آماده كردن آن براي گردشگران است.

  وي گفت: تاكنون چند طرح در اين رابطه دادهايم اما به دلايل مختلف اجرايي نشده است و اكنون بايد يك سامان دهي موقت انجام شود.

  وي تصريح كرد: يكي از اقداماتي كه بايد انجام شود زيباسازي محوطه است بيستون بدون آنكه به طبيعت آن دست اندازي شود زيرا يكي از شاخصهاي بيستون طبيعت بكر و منحصر به فرد آن است.

  وي گفت: نورپردازي مناسب، كاشت درختهاي بيشتر براي استراحت گردشگران ايجاد راه دسترسي مناسب گردشگران به آثار و پاركينگ مناسب از ديگر اقدامات است.

  وي افزود: اكنون محوطه تاريخي بيستون از داشتن امكانات اوليه مناسب محروم است و جايي كه ابهت بيستون را نشان ميدهد نبايد به اين شكل باشد.

  مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان كرمانشاه گفت: ثبت اثر تاريخي بيستون در مجامع بينالمللي از افتخارات تاريخي ملت ايران و مردم كرمانشاه است كه نشاندهنده سابقه تمدني و تاريخي اين منطقه است.

  "رحيم جعفري" افزود: بدون شك اين اثر جاودان و ماندگار مويد ملتي است كه در طول تاريخ از خود افتخارات فكري، فرهنگي و علمي را نشان دادهاند.

  وي گفت: از طرف ديگر ثبت اين اثر به عنوان يك ويژگي براي توسعه استان لحاظ ميشود.

  وي افزود: معطوف كردن نگاه بينالمللي به منطقه با ثبت اين اثر ميتواند شاخصهاي توسعه استان را تكان داده و به سمت آرمانهاي بلند و افقهاي عظيم پيش ببرد.

  جعفري گفت: وقتي يك منطقه با يك ويژگي نگاه جهاني را به خود جلب ميكند آثار اقتصادي ، سياسي و فرهنگي آن خود به خود منطقه را تحت تاثير قرار ميدهد.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. سياره زهره زنده است
  توسط HRG در انجمن منظومه شمسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۱ فروردین ۸۹, ۲۱:۱۶
 2. اكنون جنگ، وسيلهاي بيفايده در سياست خارجي است
  توسط hamid192 در انجمن دانشکده جنگ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۴ اردیبهشت ۸۸, ۱۸:۳۵
 3. کاهش قيمت مسکن در سطح کشور حاصل سياست هاي اجرايي است
  توسط GHOLNAZ در انجمن بایگانی اخبار اقتصادی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۵ دی ۸۷, ۱۸:۳۲
 4. سياست مملکت داري اعراب از ديد ابن خلدون
  توسط hamid192 در انجمن دانشکده تاریخ
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۲۸ مهر ۸۷, ۱۶:۲۷
 5. حدادي رکورد خود و آسيا را شکست
  توسط mina در انجمن بایگانی اخبار ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۰ خرداد ۸۷, ۰۱:۰۶

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •