سرویس ورزشی «تابناک» ـ دوشنبه شب گذشته، شاهد مفیدترین و در عین حال متأثرترین برنامه نود در سال*های اخیر بودیم.

در این برنامه، عادل فردوسی پور، به ماجرای فساد در فوتبال پایه کشور و رخدادهای عجیب و غریب آن پرداخت. این برنامه با حضور رسول کربکندی و مجید جلالی روی آنتن شبکه سوم سیما قرار گرفت و واقعیت*های تلخ و در عین حال واقعی از فوتبال کشور را به نمایش گذاشت.
همچنین در این برنامه، از حاج رضایی، کارشناس فوتبال گرفته تا بازیکنان گول خورده، با برنامه 90 مصاحبه کردند که به دنبال آن، عابدینی مدیر داماش، فریادشیران مربی فوتبال، نعیم آبادی پیشکسوت فوتبال، علی قربانی بازیکن فوتبال و چندین بازیکن دیگر فوتبال از وجود مافیای فوتبال در ایران پرده برداشتند.

افزون بر این، سرهنگ امیدی، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی، مهمان تلفنی برنامه نود بود. وی درباره بحث فساد در فوتبال گفت: «پلیس آگاهی، این اجازه و توان را دارد که وارد این ماجرا شود» که به دنبال آن، رسول کربکندی و جلالی، دو پیشکسوت فوتبال ایران هم سخنان این افراد را تأیید کردند.

پدیده شوم دلالی و واسطه*گری در فوتبال ایران پس از اقدام شجاعانه و بهنگام نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در چند سال گذشته به کمترین میزان رسیده است، به گونه*ای که بساط دلال*هایی که در برخی روزنامه*ها رسوخ کرده بودند و از قدرت کاذبی در رسانه*ها نیز برخوردار بودند، برچیده شد.

بنا بر این گزارش، اواخر سال 87 با دستگيري چند نفر از كساني كه دست*هاي آلوده*اي در فوتبال ايران داشتند، پرده از مافياي فوتبال برداشته شد تا مبارزه با پليدي*ها در اين رشته وارد دور تازه*اي شود. در فاز اول اين حركت، شماري دلال فوتبال، مربي، مدير و چند خبرنگار از سوي وزارت اطلاعات و قوه قضاييه دستگير شدند تا شوك اين دستگيري*ها براي مدتي هم كه شده، در اين تجارت سياه فوتبالي متوقف شود؛ هر چند با فعاليت شديد ستاد منشور اخلاقي فدراسيون فوتبال، برخي از مربيان صاحب*نام نيز به* واسطه داشتن چنين پرونده**هاي كثيفي در فوتبال، اجازه فعاليت در ليگ برتر را نيافتند، ولی متأسفانه از آن روز به بعد، این مورد مهم دیگر پیگیری نشد و دوباره واسطه*های بی*رحم در عرصه فوتبال عرض اندام می*کنند.

بنابراین، فیفا برای جلوگیری از ورود پدیده دلالی به فوتبال، با ایجاد «کارگزار» یا «مدیر برنامه» در روند نقل و انتقالات، شغلی مشخص در فوتبال درست کرده است؛ کارگزارها در واقع، واسطه انتقال بازیکنان هستند و بنا بر عرف جهانی، 10 درصد از کل مبلغ قرارداد یک بازیکن را به عنوان حق*الزحمه دریافت می*کنند، ولی در ایران قضیه فرق می*کند و برخی واسطه*ها تا 70 درصد سهم می*برند!

ناگفته نماند که بخشي از اين مسائل به مديريت*ها برمي*گردد؛ يعني اگر تيم*هاي ما خصوصي باشند و مدير عاملان هم در جايگاهي قرار بگيرند که خودشان در باشگاه سهم داشته باشند، مشکلات کمتر خواهد شد. اگر در يونتوس دلالي هم بود، از بخش خصوصي هزينه مي*شد. در ايران هم اگر باشگاه*ها خصوصي شوند، کسي اجازه نمي*دهد، پول*هاي ناصحيح رد و بدل شود؛ البته جاي خوشحالي دارد که امروز به جايي رسيده*ايم که مسئولان و نهادهاي مربوطه به اين مشکلات آگاه شده*اند.

در این باره باید گفت، اين مسأله ريشه جهاني دارد، ولی شما ببينيد، چند سال پيش در ايتاليا به دلیل همين موضوع، حتي يونتوس را به ليگ سري B فرستادند و مربيان را کنار گذاشتند و جرايمی هم براي متخلفان در نظر گرفتند؛ بنابراین می بینیم که در همه جاي دنيا اين اتفاق مي*افتد، ولی برخوردي که بايد با آن بشود، مهم است.
نبايد در هيچ کجا از اين مسائل راحت گذشت؛ بنابراین، در ايران هم اگر مي*خواهيم ورزش پاک شود، بايد با اين گونه مسائل هميشه مبارزه کنيم، نه اينکه، يکسري را بگيرند و بگويند فوتبال ما پاک شده است.

سهم دلال*ها

دلال*ها چه ميزان از هزينه*هاي ميلياردي ليگ برتر فوتبال را از آن خود مي*كنند؟ اين پرسشي است كه بسیاری به دنبال پاسخ واقعي آن هستند و چيزي كه به نظر مي*رسد، رسيدن به پاسخ آن تا اندازه*ای غيرممكن است، چون فعاليت*هاي خزنده آنها به عناوين گوناگون ادامه دارد و درآمدهاي ميليوني اين مافياي فوتبال، تنها در جابه*جايي بازيكن خلاصه نمي*شود.

برخي*ها بر اين باورند كه هر ساله به ویژه در فصل نقل و انتقال، درآمدهاي چندصد ميليوني نصيب دلال*هايي مي*شود كه با همكاري عده*اي، چنين پول*هاي هنگفتي را از آن خود مي*كنند.

با آغاز فصل نقل و انقالات در فوتبال این کشور، بار دیگر بحث*های مربوط به «دلالی در فوتبال» بر سر زبان*ها افتاده است؛ دلالانی که به گفته امیررضا واعظ آشتیانی، مدیر سابق باشگاه استقلال، سالانه نزدیک 45 تا 60 میلیارد تومان از درآمد 450 تا 500 میلیادری فوتبال را از آن خود می*کنند.

افشاگري عليه تيم ملي

در برنامه دیشب، جلالی در بخشی از سخنانش گفت: «یک بار دیگر هم سرمربی یک تیمی *بودم. یک بازیکن داشتیم که تازه عمل کرده بود و شرایط بازی کردن نداشت. آن بازیکن به من اصرار کرد که حتما چند دقیقه او را به زمین بفرستم. گفتم چرا این همه اصرار می*کنی؟ گفت: قرار است به تیم ملی دعوت شوم و اگر بازی نکنم، روزنامه*ها شلوغ می*کنند. گفتم: تو از کجا می*دانی قرار است دعوت شوی تیم ملی؟ گفت: دعوت می*شوم.

البته آن بازیکن دعوت هم شد و در تیم ملی بازی هم کرد. آن بازیکن به من گفت: سه و نیم میلیون دادم دعوت شدم و پنج میلیون هم دادم که بازی کنم».

يكي از شايعات عجيبي كه درباره دلالي در فوتبال به گوش مي*رسيد، به نفوذ اين افراد به بدنه تيم ملي برمي*گردد. همواره در سال*هاي گذشته درباره برخي انتخاب*هاي كادر فني تيم ملي حرف و حديث*هاي بسیاري مطرح بوده است، روزي كه افشين قطبي از پيت بيوتر هلندي به عنوان دستيار خودش در تيم ملي ياد كرد، خيلي سريع اين شايعه دهان به دهان چرخيد كه اين هلندي در جابه*جايي بازيكنان نقش دارد؛ هر چند مسئولان فدراسيون فوتبال زير بار اين موضوع نرفتند، شايعات در اين باره هيچ*گاه فروكش نكرد؛ درست مثل دوره برانكو در تيم ملي كه وي را به دعوت از بازيكنان معمولي يك تيم خاص متهم مي*كردند.

به هر روی، در برنامه شب گذشته 90، مشخص شد که مافیای فوتبال همچنان در کشورمان آزادانه فعالیت می*کند و در شرایطی که بسیاری از مردم شریف و عزیزمان با مشاغل آبرومند و تلاش شبانه*روزی از مشکلات اقتصادی رنج می*برند، برخی از سودجویان تنها به دلیل روابط پشت پرده به درآمد هنگفتی می*رسند و در این وادی، هر کس به طریقی منبع درآمدی دارد و برخی کاری به حلال وحرام آن ندارند و برای شیردوشی، وضعیت مالی طرف برایشان مهم نیست.

جالب این که با این تفاسیر، حق چه تیم*هایی که ضایع نشد! شاید به قهرمانی بعضی تیم*ها هم باید به دید تردید نگاه کرد!

در این باره همچنین می*توان یادآور شد که برخی با سوءاستفاده از نام خود و با تشکیل موسسه فرهنگی و ورزشی ـ که هیچ گونه نظارتی از سوی سازمان بر کارهایشان نیست ـ شروع به ترکتازی می*کنند و چقدر راحت و بدون دردسر، دسترنج خیلی*ها و حتی یک روستازاده را ـ *که شب و روز برای آن پول زحمت کشیده ـ به بهانه فوتبالیست شدن از چنگش به تاراج می*برند.