استیو جابز ، افسانه ی دره ی سیلیکون و مدیر عامل شرکت الکترونیکی Apple که 14 سال است در این سمت فعالیت میکند ، امروز در یک اقدام غیر مترقبه استعفای خود را از سمت مدیر عاملی اعلام کرد . این خبری بود که توانست پس از روزها اشغال تیتر اول خبرگزاری توسط اخبار جنگ داخلی لیبی ، در عرض چند ساعت به تیتر اول خبرگزاری های جهان تبدیل شود .

بدون شک برای طرفداران شرکت Apple که خالق محصولات خلاقانه و انقلابی مثل آیفون ، آی پد ، آی پاد و ... است ، خبر استعفای غیر منتظره ی استیو جابز ، تکان دهنده و غم انگیز خواهد بود . در ساعات اولیه پس از این خبر ، سهام شرکت Apple سقوط 7 درصدی را تجربه کرد .

هنوز دلیل رسمی استعفای جابز که به تایید هیئت مدیره ی شرکت Apple رسیده اعلام نشده اما تشدید سرطان وی یکی از عوامل احتمالی برای استعفای وی محسوب میشود . وی از 17 ژانویه امسال به دلیل احتمالی تشدید سرطان تحت مداوا قرار داشت و تنها در مارس برای معرفی نسخه ی جدید تبلت IPAD و حضور در ضیافت شام مدیران شرکتهای دره سیلیکون توسط باراک اوباما ، رییس جمهور آمریکا ، در انظار عمومی ظاهر شد .

استیو جابز در سال 1970 با کمک شریک خود ، استیو وزنیاک ، شرکت اپل را در گاراژ منزل خود تاسیس کرد . این شرکت گسترش یافت و بزودی اولین کامپیوتر خود موسوم به Apple 1 را تولید کرد . اما محصول بعدی این شرکت بنام Apple II که یک کامپیوتر پیشرفته بود جایگاه Apple را به عنوان یکی شرکتهای مطرح کامپیوترسازی را تثبیت کرد .در 1985 و به دنبال تنش در روابط جابز و مدیران داخلی شرکت اپل ، استیو جابز از این شرکت کنار رفت و شرکتی بنام Next تاسیس کرد . هشدار کارشناسان ، مدیران اپل را متقاعد کرد تا جابز را قبل از تبدیل به یک رقیب قدرتمند برای این شرکت ، دوباره جذب کنند . او بعدا "مدیر عامل موقت" شرکت Apple گردید و در سال 2000 ، کلمه ی "موقت" از عنوان وی حذف شد .

متن نامه ی استعفای استیو جابز بدین شرح است :

"هیئت مدیران و اعضای شرکت Apple

من همیشه گفته ام که اگر روزی فرا برسد که من دیگر نتوانم وظایف و انتظاراتی که از من به عنوان مدیر اجرایی شرکت Apple میرود انجام دهم ، پیش از همه با شما در میان خواهم گذاشت . متاسفانه ، آن روز فرا رسیده است .

من از سمت مدیر عامل اجرایی شرکت اپل استعفا میدهم و مایلم ، اگر هیئت مدیره بپذیرد ، بعنوان یکی از اعضای هیئت مدیره این شرکت به کارم ادامه دهم .

من همچنین قویا انتصاب تیم هوک ، مدیر عملیاتی شرکت اپل را به عنوان مدیر عامل اجرایی بعدی این شرکت پیشنهاد میکنم .

معتقدم روشن ترین روزهای خلاقیت و نو آوری شرکت اپل روزهای پیش روی ما هستند و من به جلو نگاه میکنم و در سمت جدیدم به پیشرفت این شرکت کمک خواهم کرد.

من بهترین دوستان زندگی ام را در شرکت اپل پیدا کردم و از همه ی شما برای اینکه در کنارتان فعالیت کردم ، متشکرم"

طبق گزارشات ، تیم هوک به عنوان مدیر عامل اجرایی جدید شرکت Apple پذیرفته شده است .

منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]