نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: حراج يك دولت در وال استريت

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  حراج يك دولت در وال استريت

  بازارهاي بورس آمريكا و اروپا پنج شنبه گذشته با سقوط ناگهاني ارزش سهام، شوك تازه اي را در كنار ضرر 800 ميليارد دلاري تجربه كردند. اين اتفاق باوجودمجوز كنگره براي افزايش دو هزار و چهارصدميليارد دلاري سقف بدهي هاي دولت آمريكا رخ داد. قرار بود مصوبه كنگره، آرامش را به اقتصاد آمريكا و اروپا برگرداند اما چنين نشد و سرمايه گذاران نتوانستند اطمينان خود به بهبود وضعيت اقتصادي آمريكا را احيا كنند. آنها منطبق با آمار اقتصادي، كاهش نرخ رشد و بازگشت ركود 2سال پيش را پيش بيني مي كنند. از نگاه تحليل گران اقتصادي و سرمايه گذاران، اقتصاد ايالات متحده اكنون تنه به تنه اقتصاد ورشكسته يونان مي زند كه به واسطه حمايت هاي مالي (اعانه) ديگر كشورها سرپا مانده است. در بحران 2سال پيش، با انتقال بدهي شركت هاي خصوصي بزرگ به دولت و پرداخت بدهي كلان سرمايه داران از خزانه عمومي، بيماري موقتاً تسكين يافت اما اكنون آن عارضه با ابعادي بزرگ تر و اين بار از درون دولت سر برآورده است.

  حالا دولت آمريكا بدهكارترين دولت دنياست، آن قدر بدهكار كه به طور متوسط بالغ بر 40هزار دلار بدهي را بر دوش هر نوزاد تازه متولد در خاك خود مي گذارد. آمريكا در دور باطل بدهي ها افتاده و با شعبده بازي هايي نظير افزايش سقف بدهي ها تا مرز 7/16 تريليون (16هزار و هفت صد ميليارد) دلار، اعلام رسمي ورشكستگي را به تأخير مي اندازد. آيا با كاغذبازي و صورت سازي دروغين كنگره مي شد آرامش را به وال استريت نيويورك و ساير بازارهاي مهم برگرداند؟ پاسخ بازار مطلقاً منفي بود. همزمان مؤسسه استاندارد اند پور (يكي از 3 مؤسسه مهم اعتبارسنجي مالي در جهان) يك رتبه از اعتبار مالي آمريكا كم كرد تا سرمايه گذاران و قرض دهندگان غير آمريكايي ميان رفتار خويش و رفتار بانك مركزي آمريكا در دادن قرض به دولت اين كشور فاصله گذاري كنند.

  آمريكا تبديل به بدهكارترين كشور دنيا شده است اما اين گزاره، همه ماجرا را روايت نمي كند. درحالي كه رشد اقتصادي آمريكا طي 6ماهه اول سال جاري ميلادي متوقف شده، نرخ بيكاري رو به رشد است. همين ارديبهشت ماه بود كه رئيس بانك مركزي آمريكا ضمن اعلام كاهش نرخ رشد اقتصادي گفت «وضعيت بازار اشتغال بسيار وخيم تر از ركود اقتصادي دهه 1930 ميلادي است.» آثار شوك بزرگي كه حد فاصل سال هاي 2007 تا 2009، بخش هايي از اقتصاد آمريكا را فلج كرد و تا سال گذشته ميلادي، دست كم 300 بانك و شركت بزرگ آمريكا را به ورشكستگي كشاند، همچنان پابرجاست. آن شوك به تعبير واقعي «گزنده» و «فلج كننده» بوده است. 3سال پيش زماني كه بالاخره بوش هم فهميد «مردم آمريكا اعتماد خود را به سيستم اقتصادي از دست مي دهند و ترديد مي كنند»، روزنامه لس آنجلس تايمز هشدار داد «اقتصاد آمريكا درحال سقوط است و با شتابي وصف ناپذير، از يك اقتصاد ابرقدرت به اقتصادي از كار افتاده و جهان سومي كه محتاج كمك ديگران است تبديل شده است. ما قبلاً با تزريق دلار به كمك اقتصاد آرژانتين، كره جنوبي، برزيل و اندونزي مي رفتيم اما اكنون گرفتار همان مشكلات شده ايم و بايد بانك جهاني و صندوق بين الملل پول به كمك اقتصاد عاجز ما بيايند.»

  گرداب ورشكستگي بانك ها در ماجراي «ملي»! عدم بازپرداخت اقساط وام هاي مسكن، هرچند كه 700ميليارد دلار از اعانه اعطايي دولت را در خود بلعيد، اما همزمان بانك مركزي را به سمت خريد بيشتر اوراق قرضه از دولت و بدهكارتر كردن آن سوق داد. اكنون اين بدهي ها، معادل 70درصد كل توليد ناخالص داخلي آمريكا است درحالي كه در سال 2008 كمتر از 40درصد بود. اين آمار از زمان جنگ جهاني دوم (66سال پيش) يك ركورد منفي جديد به شمار مي رود. شايد ديگر خيلي نتوان راحت قضاوت كرد كه آيا دولت آمريكا بدهكارتر است يا مردم آن كه غير از بدهي هاي خود، بدهي هاي دولت را نيز به دوش مي كشند. 2 سال پيش درست گفته بود اشتاين بروك وزير دارايي آلمان كه «جهان پس از اين بحران مالي، همان جهان قبل از بحران نخواهد بود. آمريكا به احتمال زياد موقعيت ابرقدرتي خود را در نظام مالي جهان از دست خواهد داد.»

  كنگره هرچند در توافق اخير، سقف بدهي ها را به 7/16تريليون دلار افزايش داد تا جبران كسري بودجه شده باشد اما در عين حال دولت را مكلف كرد به ميزان 4/2تريليون دلار از هزينه هاي خود بكاهد. اولين اعتراض كنندگان لئون پانه تا و هيلاري كلينتون وزيران دفاع و خارجه بودند. پانه تا گويا كه در آغاز وزارت، دفترچه قسط سنگيني به دستش داده باشند، زبان به اعتراض گشود و گفت «دستور كاهش 500ميليارد دلار از هزينه هاي دفاعي در 10سال، بسيار خطرناك است و به امنيت و قدرت نظامي و سربازان ما خسارت خواهد زد.» كلينتون نيز با او هم رأي بود كه هشدار داد «اقدام كنگره به معناي كاهش كمك هاي مالي آمريكا به ديگر كشورهاست و باعث تضعيف برنامه هاي سياسي و استراتژيك ما در مناطق حساس جهان خواهد شد.» البته رئيس سومين ضلع سياسي- امنيتي آمريكا (پترائوس رئيس جديدالورود سازمان سيا) هنوز سكوت كرده است اما فهم اين واقعيت، بهره هوشي بالايي نمي خواهد كه او نيز نمي تواند از افزايش بدهي ها و كاهش 2هزار و چهارصد ميليارد دلاري هزينه هاي دولت نگران نباشد. سازمان سيا بدون اين كاهش بودجه هم آماج انواع اتهامات و اعتراضات است كه چرا نتوانسته ديدباني و برآورد درستي از تهديدها عليه آمريكا- از جمله سونامي انقلاب ها در خاورميانه چند ده ميليون كيلومتر مربعي- انجام دهد.

  همين چندماه پيش فريد زكريا سردبير نيوزويك و تحليلگر ارشد سي ان ان كه تازه جزو مشاوران دولت اوباما محسوب مي شود، با لحني گزنده گفت: «ما در آمريكا سالانه 80 ميليارد دلار براي سازمان هاي اطلاعاتي خود هزينه مي كنيم ولي اين سازمان ها براي بحران هاي جهاني آمادگي ندارند و نتوانسته اند آنها را پيش بيني كنند. آيا ما 80 ميليارد دلار مي دهيم كه غافلگير شويم، چنان كه در ماجراي 11 سپتامبر، نبود سلاح هاي كشتار جمعي در عراق، بحران اقتصادي جهاني و انقلاب هاي عربي شديم؟!». البته ژنرال پترائوس مي تواند به تحليل 7 مارس 2011 (هفدهم اسفند 1389) روزنامه لس آنجلس تايمز استناد كند آنجا كه نوشت: «اوباما در انقلاب هاي اخير خاورميانه، صورت حساب گزافي را كه 8 رئيس جمهور قبلي آمريكا با رفتار منفي خود از سال 1973 و از زمان نيكسون رقم زده اند، مي پردازد. اعتياد به نفت خاورميانه باعث حمايت پيوسته ما از حاكمان خودكامه در خاورميانه و خليج فارس شد و انسجام را از سياست خارجي ما گرفت.» يا لئون پانه تا مي تواند تقصيرها را متوجه رامسفلد و گيتس كند كه در كمتر از 10 سال، 4400 ميليارد دلار خسارت ناشي از دو جنگ افغانستان و عراق را به پنتاگون و كليت اقتصاد آمريكا تحميل كردند.

  مهم نيست مقصر اصلي چه كسي است. مهم اين است كه از يكسو، به طور پيوسته از قدرت راهبردي آمريكا در ابعاد گوناگون كاسته مي شود و از سوي ديگر، چاره جويي ها به شكلي معكوس و كاهنده و فرساينده عمل مي كنند، مانند يك پيكر دچار بيماري صعب العلاج كه هر تزريق دارو به جاي بهبود، رعشه و التهاب و وخامت حال او را تشديد مي كند. اينكه ايراد از سيا و پنتاگون و وزارت خارجه است يا كنگره و بانك مركزي و وزارت خزانه داري، تفاوتي در اصل قصه ايجاد نمي كند. عراق وافغانستان در راستاي اعلام «قرن جديد آمريكايي» اشغال مي شوند، نفوذ سياسي ايران گسترش مي يابد و ميدان مانور ايران گسترده تر مي شود. از جنگ هاي 33 و 22 روزه حمايت مي كنند، قدرت حزب الله و حماس فزوني مي يابد و اسرائيل در كام زنجيره بحران ها از داخل و خارج فرو مي رودو تازه امواج انقلاب به مصر و تونس و يمن و بحرين و فلسطين كشيده مي شود تا آنجا كه اسرائيل و عربستان به عنوان دو ستون باقي مانده براي كاخ سفيد اعلام مي كنند ديگر روي پشتيباني آمريكا حساب نمي كنند. تحريم هاي اقتصادي عليه ايران را شدت مي بخشند تا به تعبير كلينتون، اقتصاد ايران را فلج كنند اما در عمل به ايران ياري مي رسانند تا يك جراحي بزرگ اقتصادي در زمينه باز توزيع ثروت عمومي و هدفمندكردن يارانه ها را با كمترين شوك به انجام رساند و از جمله به خودكفايي در توليد و مصرف بنزين برسد. و اين همه درحالي است كه طبق آخرين گزارش رويتر، آمريكايي ها 13 مورد و اروپايي ها 7 مورد تحريم هاي جداگانه عليه ايران طي 32 سال گذشته اعمال كرده اند.

  نتيجه؟ نتيجه اين است كه روزنامه وال استريت ژورنال بنويسد «دست ما مقابل ايران چقدر خالي است؟ تحريم ها به كجا رسيد؟» و مؤسسه تحقيقاتي شوراي آتلانتيك گزارش دهد «يك سال بعد از تصويب قطعنامه 1929، آمريكا در خانه اول ايستاده است.» همين؟ نه فقط همين! نتيجه آن شده كه اكثريت 519 سياستمدار اروپايي نظر سنجي شده از سوي مؤسسه آمريكايي صندوق مارشال بگويند «پذيرش ايران هسته اي مطلوب ترين گزينه براي ماست». بالاتر از اين هم هست، آنجا كه نشريه علمي و معتبر نيوساينتيست گزارش مي دهد «ايران، رتبه سريع ترين رشد علمي در جهان را به خود اختصاص داده و از رشد علمي 11 برابر نرخ متوسط جهاني برخوردار شده است» يا واشنگتن پست شهادت مي دهد (( ايران در ميان تمام قدرت هاي هسته اي، استثناست چرا كه بدون حامي خارجي و يا وجود فشار و تحريم به اين فناوري هسته اي دست يافته است.
  روزنامه واشنگتن پست با انتشار تحليل فوق نوشت: سالها تصور مي شد كه تحريم هاي اقتصادي و سياسي مي تواند ايران را به يك طرف مذاكره سازش پذير تبديل كند اما اين، يك تصور اشتباه بود. ايستادگي ايران اين نظريه را كه زماني طرفدار داشت، به وضوح تضعيف كرد و به جاي آن بهت و حيرت گريبانگير غرب شد. غرب تصور مي كرد زمان به نفع اوست و تشديد فشارها مي تواند بنيه علمي ايران را از مسير پيشرفت خارج كند. اما برخلاف چنين پيش فرض هايي، زيرساخت هاي علمي ايران در دهه اخير رشد كرد.
  اين روزنامه آمريكايي نوشت: ايران در تاريخ كشورهاي هسته اي يك استثناست زيرا تمام قدرت هايي كه توانسته اند به فناوري هسته اي دست يابند، از يك حامي خارجي كمك قابل توجهي دريافت كرده اند. به عنوان مثال شوروي سابق نه تنها مشاوره هاي فني در اختيار چين مي گذاشت بلكه در ساخت راكتور هسته اي هم به اين كشور كمك مي كرد. چين هم به نوبه خود اورانيوم غني شده را در اختيار پاكستان گذاشت و به اين كشور در ساخت تجهيزات غني سازي و راكتورهاي پلوتونيومي كمك كرد. فرانسه نيز اسرائيل را به يك راكتور هسته اي، به يك كارخانه بازفرآوري پلوتونيوم و طراحي تسليحاتي مجهز كرد. هند هم كه ادعا مي كند برنامه هسته اي اش يك دستاورد بومي است، اين حقيقت را كه يك راكتور هسته اي از كانادا و 20 تن آب سنگين از آمريكا دريافت كرده است، كتمان مي كند.
  اين گزارش مي افزايد: برخلاف كشورهاي ديگر، ايران در روند هسته اي شدن خود هرگز از حمايت خارجي برخوردار نبوده است. علاوه بر آنكه هيچ كشور ديگري مانند ايران با چنين تلاش برنامه ريزي شده اي براي ايجاد مانع و تنش در مورد برنامه هسته اي اش از طريق ارائه نشدن فناوري مورد نياز يا نفوذ ويروس رايانه اي مواجه نبوده است. اينكه ايران با موفقيت از آستانه هاي فن آوري عبور كرد، توانست به يك شبكه غني سازي در حال رشد و پيشرفته دست يابد و به زودي نسل جديدي از سانتريفيوژ را رونمايي مي كند، همه نشان دهنده نبوغ علمي ايرانيان است.
  واشنگتن پست با اشاره به سه دهه تلاش پيگير علمي در جمهوري اسلامي ايران يادآور شد: در كشوري كه سياست در آن پرچالش است، همه جناح ها نسبت به توسعه علمي اتفاق نظر دارند. نتيجه اين تفاهم هم موثر بود؛ تعداد مقالات علمي محققين ايراني در نشريه هاي معتبر بين المللي به طور قابل ملاحظه اي افزايش يافت و بسياري از دانشگاهها نيز از منابع لازم و تخصص كافي براي برگزاري دوره هاي دكترا برخوردار شدند. دانشمندان ايراني به نيروهاي موثري تبديل شدند كه براي تجهيز كشورشان به دستاوردهاي جديد فن آوري به ويژه در زمينه دانش هسته اي عزم راسخ داشتند. دانشمندان ايراني از اينكه در عرصه بين المللي ناديده گرفته شوند رنجيده خاطر و از ترور هدفمند همكارانشان نيز خشمگين اند.
  روزنامه مذكور در پايان نوشت: در ايران امروز مقامات و دانشمندان پيماني بسته اند كه به موجب آن دولت زمينه ها و منابع لازم را براي دانشمندان فراهم مي كند و آنان نيز با تلاش بي وقفه تخصصشان را گسترش مي دهند تا كشورشان در زمينه هاي مختلف از جمله در عرصه پرتلاطم هسته اي در رديف كشورهاي پيشرفته جهان قرار گيرد))

  شواهد بي شمار، از اتفاقي بزرگ براي آمريكا خبر مي دهند. ماجرايي سهمگين در پيش است، شايد پرسر و صداتر از ماجرايي كه نام «شوروي» را در تاريخ بايگاني كرد. بايد ديد دولت ورشكسته آمريكا را چه كسي حاضر است بخرد؟ اكنون كدخداي جهان بدهكاران را در بازار وال استريت به حراج گذاشته اند.

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست  چامسكي: قدرت آمريكا در حال افول است
  خبرگزاري فارس: نوآم چامسكي زبان*شناس*وسياستمدار آمريكايي هشدار داد كه اين كشور به‎دليل سياست*هاي اشتباه سياسي و اقتصادي خود با بحران مالي بسيار شديدي روبه*رو شده و قدرت آن در حال افول است.


  به گزارش فارس، چامسكي در مقاله*اي با عنوان "آمريكا در حال افول " در سايت "تروث آوت " با اشاره به اظهارات "گياكومو چيوزا " در مقاله*اي در فصلنامه اخير علوم سياسي مي*نويسد: "همه مي*دانند كه آمريكا كه تنها چند سال پيش همانند غولي عظيم الجثه با قدرتي بي*همتا و خواسته*هايي بي*نظير جهان را طي مي*كرد اكنون در حال افول است و با چشم*انداز فروپاشي روبه*رو شده است. " در واقع همگان به اين مسئله اعتقاد دارند و اين مسئله دلايلي دارد كه به*رغم تحت كنترل بودن برخي شرايط باز هم صادق است. در آغاز بايد به اين نكته اشاره كنيم كه اين افول از زمان جنگ جهاني دوم كه آمريكا در نهايت قدرت خود قرار داشت و زماني آغاز شد كه پيروزي*هاي چشم*گير دهه 90 پس از جنگ خليج فارس كه نوعي خودفريبي بود، به*دست آمد.

  * آمريكا خود افول اين كشور را رقم زده است

  يكي ديگر از مسائلي كه همه بر آن اتفاق نظر دارند، دست*كم كساني كه عمدا خود را به نابينايي نمي*زنند، اين است كه افول آمريكا مسئله*اي است كه از سوي خود اين كشور ايجاد شده و اپراي كمدي تابستان جاري در واشنگتن كه كشور را منزجر كرده و جهان را متعجب كرده است ممكن است در تاريخچه دموكراسي پارلماني سابقه نداشته باشد.
  اين نمايش حتي ممكن است حاميان آن را نيز بترساند. قدرت جمعي اكنون نگران آن است كه تندروهايي كه بر مسند قدرت قرار گرفته*اند در واقع ممكن است عمارت بزرگي را كه سرمايه*ها و دارايي*هايشان روي آن بنا شده، ويران كند، كشور قدرتمندي كه منافع آنها را تامين مي*كرد.

  * احزاب آمريكايي توجهي به احقاق حقوق مردم ندارند

  سلطه شركت*ها بر سياست و جامعه كه تاكنون بيشتر جنبه اقتصادي داشته به نقطه*اي رسيده كه هر دو سازمان*هاي سياسي كه در اين مرحله احزاب سنتي را تداعي مي*كنند از احقاق حقوق مردم درباره مسائل مورد بحث دور افتاده*اند. از نظر مردم، اولين نگراني اين كشور بيكاري است. در شرايط كنوني كه بحران تنها با يك انگيزه قوي از سوي دولت قابل حل است بايد راه*حلي ارائه مي*شد كه با افول كشور و هزينه*هاي داخلي همخواني داشته باشد و همين ابتكار مي*توانست ميليون*ها شغل را نجات دهد.

  * 72 درصد مردم آمريكا خواستار اخذ ماليات مضاعف از ثروتمندان هستند

  براي موسسات مالي، نگراني اصلي كسري بودجه است؛ بنابراين تنها كسري بودجه است كه درباره آن بحث مي*شود. بر اساس نظرسنجي*اي كه از سوي روزنامه واشنگتن پست و اي*بي*سي نيوز ارائه شده، تعداد زيادي از مردم آمريكا خواستار حل معضل كسري بودجه با اخذ ماليات از افراد بسيار ثروتمند هستند (72 درصد موافق و 27 درصد مخالف هستند). كاهش برنامه*هاي بهداشتي از سوي تعداد زيادي از افراد مورد مخالفت قرار گرفته است؛ بنابراين نتيجه احتمالي خلاف نظر مردم و عكس اين مسئله خواهد بود.

  * مجلس نمايندگان آمريكا تحت تسلط جمهوري*خواهان با خواسته*هاي مردم بيگانه است

  برنامه رويكردهاي سياست بين*الملل نيز به بررسي اين مسئله پرداخت كه مردم چگونه مي*توانند كسري بودجه را از بين ببرند. استيون كول، مدير اين برنامه مي*گويد: "روشن است كه دولت و مجلس نمايندگان تحت تسلط جمهوري*خواهان با ارزش*ها و اولويت*هاي مردم در رابطه با بودجه بيگانه هستند ".

  * مردم آمريكا خواستار كاهش هزينه*هاي دفاعي هستند

  اين بررسي نشان*دهنده اختلافي عميق است: "بزرگ*ترين اختلاف در هزينه*ها اين است كه مردم خواستار كاهش عميق هزينه*هاي دفاعي هستند و اين در حالي است كه دولت و مجلس نمايندگان افزايش در اين هزينه*ها را پيشنهاد داده*اند. مردم همچنين خواستار هزينه بيشتر براي آموزش مشاغل، آموزش و كنترل آلودگي هستند و نه اقداماتي كه دولت يا مجلس نمايندگان انجام مي*دهند ".
  "سازش " نهايي و به عبارت بهتر تسليم شدن به تندروهاي راست*گرا مغاير اين درخواست*هاست و يقينا منجر به رشد اقتصادي آرام*تر و آسيب درازمدت به همه افراد غير از ثروتمندان و شركت*ها مي*شود كه از منافع بي*سابقه آن بهره مي*برند.
  مسئله*اي كه به آن پرداخته نشده اين است كه همان*طور که دين بيكر، اقتصاددان نشان داد كسري بودجه در صورتي از بين خواهد رفت كه سيستم ناكارآمد خصوصي درماني در آمريكا با يك سيستم مشابه ديگر كشورهاي صنعتي جايگزين شود كه نيمي از هزينه*ها و درآمدهاي درماني را دارند و مي*تواند كارايي بهتري داشته باشد.
  موسسات مالي و داروسازي بزرگ بسيار قدرتمندتر از آن هستند كه حتي درباره اين گزينه*ها فكر كنند. به همين دلايل گزينه*هاي اقتصادي ديگر مانند اخذ ماليات كمتر از معاملات مالي اصلا مد نظر قرار نمي*گيرند.
  در عين حال وال*استريت همچنان هداياي جديدي را دريافت مي*كند. كميته تخصيص اعتبار مجلس نمايندگان درخواست بودجه كميسيون امنيت و تبادلات مالي را رد كرد كه اولين مانع عليه سوءاستفاده*هاي مالي بود. بنگاه حمايت از مصرف*كننده نيز با چنين كاهش بودجه*اي روبه*رو خواهد شد.

  * مخالفت كنگره آمريكا با كاهش گازهاي گلخانه*اي

  كنگره تسليحات ديگري را نيز براي مبارزه*اش عليه نسل*هاي آينده در اختيار دارد. به گزارش نيويورك تايمز، شركت الكتريك آمريكا كه يكي از صنايع همگاني مهم اين كشور محسوب مي*شود هنگامي كه با مخالفت جمهوري*خواهان با حفاظت از محيط زيست روبه*رو شد، از حمايت*هايش از "تلاش مردم براي جلوگيري از وارد شدن دي*اكسيد كربن از يك كارخانه توليد برق ذغال سنگي دست كشيد و اين خود ضربه*اي سنگين به تلاش*ها براي حذف گازهاي گلخانه*اي بود كه مسئول گرم شدن هواي زمين هستند ".
  اين ضربه*هايي كه از سوي خود آمريكا به اين كشور وارد مي*شود و روز به روز هم بر قدرت آنها افزوده مي*شود، تازه نيستند. آنها به دهه 1970 برمي*گردند كه اقتصاد سياسي ملي دستخوش تغييراتي بزرگ شد و در نهايت منجر به ايجاد آنچه از آن به عنوان "عصر طلايي " كاپيتاليسم ياد مي*شود، گرديد.
  دو عامل مهم در اين باره مالي*سازي (تغيير ترجيح سرمايه*گذار از سرمايه*گذاري براي توليد صنعتي به فاينانس، بيمه و املاك) و ديگري خارج كردن چرخه توليد از كشور بود. پيروزي ايدئولوژيك "دكترين*هاي بازار آزاد " كه مانند هميشه با وسواس انتخاب مي*شد، ضربه*هاي بيشتري را وارد آورد و به تعديل قوانين، قوانين اختيارات شركت*ها كه به منافع كوتاه*مدت ارج مي*نهادند و تصميم*هاي سياسي مشابه ديگر تعبير شد.

  * تمركز ثروت آمريكا در دست حدود يك درصد مردم اين كشور است

  تمركز ثروت منجر به قدرت سياسي بيشتري شد و چرخه*اي نادرست را تشكيل داد كه ثروت زيادي را براي حدود يك درصد جمعيت كشور به ارمغان آورد كه اكثر آنها مديران اجرايي شركت*هاي بزرگ و مديران بخش بودجه*هاي معاملاتي بودند و اين در حالي بود كه درآمد واقعي اكثر افراد جامعه رو به تحليل گذاشت. در نتيجه اين اقدامات، هزينه*هاي انتخاباتي به طور سرسام*آوري افزايش يافت و هر دو حزب را به سوي تامين بودجه از سوي شركت*ها سوق داد؛ و همان*طور كه توماس فرگوسن، اقتصاددان سياستمدار در روزنامه فايننشيال تايمز نوشت آنچه از دموكراسي سياسي باقي مانده بود در حالي كه هر دو حزب سياسي آمريكا به حراج جايگاه*هاي خود در كنگره پرداختند، رنگ باخت.
  فرگوسن افزود: "احزاب اصلي سياسي روش كار را از خرده*فروشاني مانند وال مارت، بست باي يا تارگت به عاريه گرفتند. احزاب كنگره آمريكا به*خلاف ديگر قانون*گذاران جهان توسعه*يافته قيمت*هايي را به*ازاي ايجاد خلأ*هايي در روند قانون*گذاري تعيين مي*كنند. " قانون*گذاراني كه بيشترين بودجه را براي حزب خود جمع*آوري كنند پست*هايي را نيز دريافت خواهند كرد.

  * مؤسسات مالي پس از دوران طلايي كاپيتاليسم از قدرت اقتصادي خيره*كننده*اي برخوردار بودند

  به گفته فرگوسن، نتيجه اين است كه بحث*ها "به شدت بر تكرار ناپايان شعارهايي متمركز خواهد بود كه هيچ جذابيتي براي گروه*هاي سرمايه*گذار داخلي و سهامداراني ندارد كه دولت براي تامين منابع خود به آنها وابسته است ". موسسات مالي پس از دوران طلايي كاپيتاليسم پيش از سقوط سال 2007شان كه خود مقصر وقوع آن بودند، از قدرت اقتصادي خيره*كننده*اي برخوردار بودند كه بيش از سه برابر سهم آنها از منافع شركت*ها بود. پس از شكست سال 2007، تعدادي از اقتصاددانان به بررسي عملكرد خود در زمينه مسائل اقتصادي پرداختند. رابرت سالو، برنده جايزه نوبل به اين نتيجه رسيد كه تاثير كلي آنها ممكن است منفي بوده باشد: "موفقيت*ها احتمالا ارتباطي با كارايي اقتصاد واقعي ندارند و اين در حالي است كه مصيبت*ها و بحران*ها منجر به انتقال ثروت از ماليات* دهندگان به ثروتمندان مي*شوند ".

  * مؤسسات مالي آمريكا دموكراسي سياسي در اين كشور را از بين بردند

  موسسات مالي با تكه تكه كردن باقي*مانده*هاي دموكراسي سياسي پايه*هاي پيشرفت اين روند مرگبار را بنا گذاشتند و اين روند تا زماني كه قربانيانشان مايل به رنج كشيدن در سكوت باشند، ادامه خواهد يافت.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. كليدهاي موفقيت يك رزمي كار در مبارزه
  توسط HAMIDREZA در انجمن مجله ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۶ شهریور ۸۷, ۰۲:۲۷
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۰۷ اردیبهشت ۸۷, ۲۳:۳۶
 3. پارس گيگ ، سه كليك تا ساخت وب سايت شخصي
  توسط Unknown در انجمن وبلاگ و وبلاگ نويسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۴ مهر ۸۶, ۱۸:۱۸
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۹ شهریور ۸۶, ۲۳:۵۲
 5. .: كليدهاي موفقيت يك رزمي كار در مبارزه :.
  توسط اعتقادات در انجمن مجله ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۳۰ مرداد ۸۶, ۲۲:۰۲

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •