نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: ایران قطب رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  ایران قطب رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا

  ایران قطب رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا
  بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از ایران به عنوان یکی از قطب*های رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (mena) یاد کرد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، در این گزارش که تحت عنوان اصلی "افق های توسعه جهانی 2011" و عنوان فرعی "جهان چند قطبی؛ اقتصاد جهانی جدید" توسط انتشارات بانک جهانی منتشر شده است، در این خصوص تصریح دارد: کشوری مثل ایران که در منطقه خود، قطب رشد است، اثر سرایتی و محرک بر سایر کشورهای منطقه و جهان دارد و به همین سبب در رونق و رکود اقتصاد منطقه و جهان ایفای نقش می کند.
  همچنین از یک دگرگونی اساسی در اقتصاد جهانی خبر داده و می نویسد: یکی از مشهودترین نتایج این دگرگونی، ظهور تعدادی از کشورهای نوظهور پویا در اقتصاد جهانی است، به نحوی که برای سال 2025 پیش بینی می شود، اقتصاد کشورهایی چون برزیل، چین، هند، اندونزی و روسیه نقش اصلی در رشد جهانی در کنار اقتصادهای صنعتی ایفا کنند.
  براساس همین پیش بینی ها، نظام پول بین المللی نیز در سال 2025 دیگر تحت سیطره یک پول (دلار) نخواهد بود بلکه پول اقتصادهای نوظهور که سه چهارم از ذخایر ارز را در حال حاضر در اختیار دارند و نیز وجوه مورد استفاده در سرمایه گذاری بین المللی نیز هستند پول های مورد معامله در بازارهای مالی خواهند بود و دوشادوش دلار در تجارت جهانی و ذخایر رسمی کشورها حضور خواهند داشت.
  این گزارش با بیان اینکه
  هیچگاه در تاریخ سابقه نداشته، این تعداد از کشورهای در حال توسعه در جبهه مقدم اقتصاد جهانی قرار داشته باشند می افزاید: طی دو دهه آینده، ظهور قطب های رشد از کشورهای در حال توسعه، پیامدهای مهمی برای اقتصاد جهانی و چشم انداز ژئوپولتیکی دارد زیرا اقتصاد جهانی در حال وارد شدن به دوره "چند قطبی اقتصادی" است.
  گزارش تازه بانک جهانی با یادآوری اینکه تغییر الگوی اقتصاد جهانی مشمتل بر تغییر نظام پولی بین المللی است، ادامه می دهد: در حال حاضر دلار آمریکا مهم ترین پول بین المللی است و با وجود تنزل بطئی آن از اواخر دهه 1990، اکنون دلار با رقابت فزاینده ای در نظام پولی مواجه شده است.
  این گزارش می افزاید: مهمترین رقیب دلار در حال حاضر، یورو است که طی سالهای اخیر بخش قابل توجهی از تجارت جهانی با آن انجام شده و به عنوان ذخیره رسمی توسط کشورها نگهداری شده است.
  گزارش مذکور"رنمینبی" (واحد پول چین) را رقیب دیگر دلار در تجارت جهانی خوانده و در کنار آن از ین ژاپن و پوند انگلیس به عنوان رقبای دیگر یاد کرده و تصریح می کند: در سال 2025 محتمل ترین سناریو برای نظام پولی بین المللی این است که سه واحد پول دلار، یورو و رنمینبی نقش اصلی را در اقتصاد جهانی و ذخایر رسمی کشورها بر عهده خواهند داشت.

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست
  تيم "صندوق بين المللي پول" به رياست آقاي "دومينيک گيوم" به منظور انجام گفتگو درخصوص مشاوره در زمينه "ماده ۴" از تاريخ ۷ تا ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۰ از جمهوري اسلامي ايران بازديد کرد. مباحثات ماده ۴قسمت مهمي از فعاليت هاي معمول آي.ام.اف. مي باشد که معمولا هرساله دربررسي اوضاع کشورهاي عضو انجام مي*گيرد. درانتهاي بازديد، هيئت بيانيه ای را منتشر کرد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o></o>


  به گزارش جهان به نقل از الف "هيئت تحولات اقتصادي اخير را مورد بررسي قرارداد و با وجود افت قيمت نفت در سال ۱۳۸۸ ، رشد ۳.۵ درصد توليد

  ناخالص داخلي واقعي به ميزان تخميني رسيد که اين نشانگر رشد قوي توليدات غيرنفتي و محصولات کشاورزي استثنايي

  است .ضرب آهنگ رشد مثبت در سال ۱۳۸۹ نيز ادامه داشت. سياستهاي پولي مقامات ايران با موفقيت تورم متوسط سالیانه را

  از ۲۵.۴ درصد در سال ۱۳۸۷ تا ۱۲.۴ درصد درسال ۱۳۸۹ پائين آورد. ذخائر ناخالص خارجی همچنان مناسب بوده و چشم

  انداز بخش خارجي نيز باتوجه به قيمت هاي بالاي نفت بهبود يافته است."

  هيئت، مقامات ايران را به دليل موفقيت زودهنگام در اجراي برنامه بلندپروازانه اصلاح يارانه ها مورد تحسين قرارداد. تخمين زده مي شود که افزايش قيمت محصولات انرژي، حمل و


  نقل عمومي، گندم و نان که از ابتداي دي ماه ۱۳۸۹ آغاز شد نزديک به ۶۰ ميليارد دلار آمريکا (حدود ۱۵ درصد توليد ناخالص داخلي) از يارانه هاي غيرمستقيم سالانه محصولات را حذف کرده باشد.

  از طرف ديگر، توزيع مجدد نقدي درآمدهاي حاصل از افزايش قيمت ها درميان خانوارها درکاهش نابرابري، بهبود


  استانداردهاي زندگي و پشتيباني از تقاضاي داخلي در اقتصاد کشور موثر بوده است. افزايش قيمت انرژي به کاهش مصرف بي رويه انرژي و اتلاف آن مي انجامد. درحالي که انتظار مي رود که طرح اصلاح يارانه ها به کندي موقتي رشد اقتصادي و

  افزايش گذراي نرخ تورم بيانجامد، درعين حال به دليل منطقي کردن استفاده انرژي در داخل، افزايش درآمدهاي صادراتي، تقويت کلي رقابت پذيري، ونزديک تر کردن فعالي تهاي اقتصادي ايران به توان کامل و بالقوه آن ، اين طرح م يبايد دورنماي ميان مدت ايران را به شکل قابل توجهي بهبود بخشد.

  مقامات ايران موفق شده اند که تاثيرات اوليه افزايش قيمت انرژي را برروي تورم مهار کنند. باوجود افزايش زياد قيمت تا ميزان ۲۰ برابر، نرخ تورم قيمت مصرف کننده از ۱۰.۱ درصد در آذر ماه فقط تا ۱۴.۲ درصد در انتهاي ارديبهشت افزايش يافت. براي حفظ مزاياي طرح اصلاح ياران هها و جهت حفظ ثبات اقتصاد کلان ميان مدت ايران، اعمال سياستهاي پولي ومالي هماهنگ و باشدتي مناسب امري حياتي است.

  تغيير ساختار بنگاهها از طريق اتخاذ فناوري هايي با کارآيي انرژي بالاتر، و تغيير وسیعتر جهتگيري اقتصاد به سوي توليدات و خدمات و فناور يهاي توليد "کمتر انرژي بر"به همين اندازه چالش برانگيز است. مقامات ايران بايد به منظور حمايت از ايجاد بنگاهها و شغلهاي جديد به شکلي فعالانه تلاشهاي خود را براي بهبود فضاي کسب و کار ادامه دهند.

  اين هيئت همچنين تحولات بخش مالي ايران را که محرک کليدي رشد اقتصادي بوده است مورد بررسي قرار داد. ايران با داشتن يک بخش بانکداري عميق و


  بازارهاي مالي به سرعت درحال رشد، بزرگترين بخش مالي اسلامي جهان را دراختيار دارد. عملکرد اخير و قدرتمند بازار

  بورس سهام عمدتاً نشان دهنده قيمتهاي بالاي بين المللي کالا و برنامه بزرگ ـ مقياس خصوصي سازي ايران است که به رشد

  فرهنگ خريد و فروش سهام کمک کرده است. هيئت براهميت برنامه ادامه*دار اصلاحات بخش بانکي که در قالب برنامه پنج ساله توسعه پنجم به تقويت سلامت

  بخش مالي م يپردازد تاکيد کرد. 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  هدفمندی یارانه ها تمسخر تحریم های غرب

  وال استريت ژورنال: ايران با اجراي موفق هدفمندي يارانه ها تحريم ها را به سخره گرفته است

  يك روزنامه آمريكايي در گزارشي با اشاره به اجراي موفق هدفمندي يارانه ها در ايران اعلام كرد كه اين كشور اكنون به تحريم هاي غرب مي خندد.
  روزنامه آمريكايي وال استريت ژورنال ديروز در مقاله اي به بررسي اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها در ايران پرداخت و آن را اقدام موثري در مقابله با تحريم هاي آمريكا خواند.
  وال استريت ژورنال نوشت ايران با اجراي هدفمندي يارانه ها يكي از شجاعانه ترين طرح هاي تحول اقتصادي را كه تاكنون در منطقه خاورميانه انجام شده را اجرا كرده است.
  اين روزنامه افزود: نظام ايران شايد دشمن شماره يك رسمي كاخ سفيد به حساب بيايد، اما درست چند بلوك آن طرف تر در سالن هاي صندوق بين المللي پول، از محمود احمدي نژاد به عنوان يك اصلاح گر اقتصادي، تمجيد مي شود.
  در مواجهه با تحريم هاي رو به افزايش، دولت ايران از هفت ماه پيش طرحي را اجرا كرده كه صندوق بين المللي پول آن را شجاعانه ترين تحول اقتصادي مي داند كه تاكنون در منطقه نفت خيز خاورميانه اجرا شده است.
  تهران، يارانه حامل هاي انرژي و برخي موادغذايي را از دسامبر 2010 كاهش داد كه در نتيجه آن حداقل سالانه 60 ميليارد دلار از مخارج دولت كاسته مي شود. اين اقدام، موجب كاهش شديد مصرف نفت و گاز در ايران شده و امكان صادرات بخش بيشتري از دارايي هاي هيدروكربوري كشور را افزايش داده است.
  اصلاحات انجام شده توسط احمدي نژاد به توزيع بخش عظيمي از ثروت كشور انجاميده در حالي كه تا پيش از اين، طبق اعلام صندوق بين المللي پول، بخش اعظم يارانه هاي انرژي نصيب ثروتمندان مي شد.
  اما اكنون دولت ماهانه حدود 40 دلار به هر ايراني مي دهد كه هم جبران افزايش قيمت هاي ناشي از هدفمندي يارانه ها و اثرات تحريم ها را بكند و هم موجب تحريك تقاضاي اقتصاد كشور شود.
  «اين اصلاحات، اولين و مشهورترين طرحي است كه براي كاهش هدرروي منابع اجرا شده و همچنين توزيع ثروت ميان همه اقشار جامعه ايران را بهبود بخشيده است.» اين سخنان را «دومينيك گيلام» اقتصاددان ارشد صندوق بين المللي پول مي گويد.
  چند سال است كه صندوق بين المللي پول و بانك جهاني، كشورهاي خاورميانه را براي حركت به سمت آزاد كردن قيمت ها تشويق مي كنند، اما تاكنون فقط ايران اين كار را كرده است.
  اكنون اما در حركتي معكوس، حتي برخي كشورهاي عربي از جمله اردن، الجزاير و عربستان از ترس خيزش هاي مردمي، وعده تزريق ده ها ميليارد دلار به بازارشان براي پايين نگاه داشتن صوري قيمت ها و حفظ اشتغال را داده اند.
  اين در حالي است كه افزايش جمعيت از يك سو و رشد شديد قيمت هاي جهاني به ويژه اقلام خوراكي و سوخت، بسياري از اين كشورها را در ادامه سياست يارانه دهي به اين اقلام، به سمت بحران كسري بودجه سوق مي دهد.
  البته ايران در اجراي هدفمندي يارانه ها، هدف ديگري نيز مدنظر داشته است: مقابله با جنگ تحريم هاي مالي آمريكا، اتحاديه اروپا و آمريكا به دنبال ايجاد يك تحريم تجاري شديد عليه ايران هستند. ايران در پاسخ به اين هجمه مالي، مراودات تجاري خود را به سمت آسيا و كشورهاي همسايه اش سوق داده است. دولت احمدي نژاد همچنين بلوك قدرتمندي را در درون سازمان اوپك براي بالا نگاه داشتن قيمت نفت، رهبري مي كند.
  اصلاحات اقتصادي احمدي نژاد، اقدام شجاعانه اي كه هم از لحاظ اقتصادي و هم از لحاظ سياسي براي وي و ايران، منفعت دارد. كاهش مصرف انرژي در داخل كشور با اجراي هدفمندي يارانه ها به دولت كمك كرد تا اثرات تحريم هايي كه واردات بنزين ايران را هدف قرار داده بودند، خنثي كند.
  اكنون (با خودكفايي در توليد بنزين) رهبري ايران مي تواند غرب را مورد تمسخر قرار دهد چرا كه ايران توانسته ميلياردها دلار از قطع واردات بنزين، صرفه جويي كند و اين پول را صرف مديريت تحريم هاي اقتصادي كند.
  دولت احمدي نژاد همچنين به خوبي توانست ناآرامي هاي اجتماعي محتمل در اثر افزايش قيمت ها را مديريت كند. براي اين منظور، دولت ماه ها با استفاده از برنامه هاي تلويزيوني و حضور در مجلس به آگاه سازي افكار عمومي درباره ضرورت اصلاح قيمت ها پرداخت و از سوي ديگر، ذخاير غذايي و بنزين كافي نيز براي مقابله فوري با هرگونه كمبودي فراهم كرد.
  در همين حال، با درآمد نفتي حدودا 100 ميليارد دلاري و افزايش 24 درصدي صادرات غيرنفتي، دولت ايران با كسري منابع مالي نيز روبرو نخواهد بود و اجراي اصلاحات اقتصادي را ادامه خواهد داد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۸ بهمن ۸۸, ۲۱:۲۲
 2. تهران در تصرف موشها!!!
  توسط hrg1356 در انجمن پیرامون محیط زیست
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۳ آذر ۸۸, ۰۹:۱۸
 3. طرح تحول اقتصادی به ضرر اقتصاد و مستضعفین است/می توانیم پرون
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۴ خرداد ۸۸, ۲۲:۰۵
 4. دبی با بحران اقتصادی روبرو شد
  توسط hamid192 در انجمن اقتصاد
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۶ آذر ۸۷, ۲۰:۱۴
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۱۷ آبان ۸۷, ۰۸:۵۲

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •