10 هزار تومان امروز = 18 تومان سال 1352

مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی گفت : قیمت ها در چهار دهه اخیر ۵۷۰ برابر افزایش داشته و هم اکنون قدرت خرید بزرگترین اسکناس ما یعنی ۱۰ هزار تومانی نسبت به سال ۱۳۵۲ ،هیجده تومان است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، ابوالفضل اکرمی در مصاحبه با رادیو گفتگو افزود: زمان مناسب حذف صفرها رسیده است ، چون افزایش نرخ تورم ، نظام پرداخت ها را با چالش مواجه کرده و بررسی و تبیین ضرورت آن بر عهده بانک مرکزی است.

وی خاطر نشان کرد : حذف صفرها از سال ۸۰ مطرح بود و این معضل به طور موقت با چاپ اسکناس های درشت تر حل شد اما در سال ۸۶ به طور جدی تری حذف صفرها دوباره مطرح شد.

مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: در چهار دهه گذشته قیمت ها ۵۷۰ برابر شده و رشد نقدینگی هم خیلی زیاد شده که ضرورت اصلاح نظام پولی را ایجاب می کرد.

وی اظهار داشت : حجم نقدینگی ما رشد نامطلوبی داشته و ارزش پول را به شدت کاهش داده است و چون مبادلات اقتصادی با اسکناس های ۵و۱۰ هزار تومانی امکان پذیر نبود، بانک ها به چاپ ایران چک هایی برای رفع این معضل روی آوردند.

اکرمی با اشاره به این تصور که اقتصاد هایی که با ابر تورم ها مواجه هستند باید اقدام به حذف صفرها کنند ، گفت: ما دچار ابر تورم نشده ایم و متوسط تورم در کشور ما در چهار دهه گذشته ۱۹ در صد در سال بوده است اما این دلیل نمی شود که حذف چهار صفر صرفا برای مهار تورم باشد بلکه این اقدام به لحاظ هماهنگی با هدفمند سازی ضروری است.

وی افزود : حذف صفر چیزی معادل جراحی زیبایی نیست و بسیار موثر است ، در حالی که فرایند حذف چهار صفر حدود یک سال و نیم طول می کشد و در دوره ای نیز اسکناس قدیم و جدید هم زیستی خواهد داشت.

اکرمی با اشاره به معضلات زیاد بودن صفرها گفت: حفظ کردن اعداد و ارقام در حسابداری و آمارها و مباحث کارشناسی مشکلات جدی به وجود آورده و حتی تعداد صفرها برای مردم عادی نیز مشکل ایجاد کرده است ضمن اینکه واحد پول ما که یک ریال است که در عمل وجود ندارد.اینم تو پارانتز داشته باشید

وقتی خلخالی از مرجوم هویدا پرسید: چه خدمتی به ایران کردی؟! هویدا در پاسخ خودکار بیک روی میز رو برداشت و گفت: روزی که من اومدم این خودکار پنج زار بود الآن هم پنج زاره!