موبایل نیوز - دکتر "ای- کاستر" در سایت bexleytimes انگلیس می نویسد: من مقاله ی "اریک براون" درباره جهت یابی زنبورها را خواندم. نوشته های وی مرا گمراه کرد، چرا که می گفت "امواج الکترومغناطیسی که توسط دکل های مخابراتی منتشر می شود می تواند بر مکانیزم بازگشت به خانه ی زنبورها تاثیر بگذارد و آنها را به سوی کندوی خود راهنمایی کند."
من به عنوان یک دکتر بازنشسته کشاورزی و آفت شناس گیاه، باغچه ای برای خود دارم و از گیاهان و سبزیجاتم نگهداری می کنم. در نتیجه علاقه مند شدم که بیشتر درباره این تاثیر بر روی زنبورها اطلاع پیدا کنم.
من برنامه ی 'Springwatch' را از کانال BBC2 تماشا کردم. برای من بسیار جالب بود. "بیل اودی" مابین صحبت های خود گفت که اگر ما هیچ زنبوری نداشته باشیم دچار قحطی زدگی خواهیم شد. شاید درست می گفت.
بهار امسال زنبورهای زیادی اطراف و درون خانه ی من می آمدند. این امر قبلاً رخ نداده بود. من از خود می پرسیدم آیا آمدن زنبورها ارتباطی به پایگاه تقویت امواج کمپانی تی-موبایل که در ماه سپتامبر درست در 50 متری خانه ی من ساخته شده بود ندارد؟
این هفته ایستگاه دیگر تلفن همراه مربوط به سیستم 3G کمپانی تی-موبایل با یک دکل 7/11 متری درست در منطقه ی مسکونی Westmoreland Road که انواع باغچه ها در آن وجود دارد، ساخته شد.
در حال حاضر کشاورزان زیادی برای کسب درآمد بیشتر اجازه ی نصب این پایگاه ها را در زمین خود می دهند. اما به چه قیمتی؟ این امر محرز است که تشعشعات بر زندگی حیوانات اهلی تاثیر می گذارد.