بانک مرکزی در آدرس reform.cbi.ir شروع به نظرسنجی عمومی در مورد واحد جدید پول ملی و چند مقوله دیگر کرده است. در این نظر سنجی که نام های "ریال"، "تومان"، "پارسی" و "دریک" در رقابت اند تا کنون "پارسی" برای واحد اصلی جدید (اسکناس) و "دریک" برای پول فرعی جدید (سکه) پیشتاز اند. از تمام دوستان خواهشمندم به "پارسی" برای واحد اصلی و "دریک" برای واحد فرعی پول جدید رای دهند و نگذارند بار دیگر از اسامی بیگانه برای واحد پول ملی مان استفاده شود. برای شرکت در نظرسنجی ابتدا باید عضو شوید (که بسیار آسان است) سپس در قسمت "نظر سنجی" روی "نظرسنجی عمومی" کلیک کرده و نظراتتان را وارد کنید.لازم به ذکر است "دریک" نام واحد پول زمان هخامنشی است (به معنای "زر") و یکی از معتبرترین واحد های پول جهان به شمار می آمد.


"ريال" از واژه اسپانيايي و پرتغالي Real كه به معني شاهي يا سلطنتي است و معادل انگليسي آن Royal است، وارد زبان فارسي و حتي برخي كشورهاي عربي به عنوان پول رايج كشور شده است.


"تومان" واژهاي مغولي است و در طول تاريخ سكه به نام پادشاهان و فرمانروايان ميزدهاندبه هر 100 دینار یک ریال گفته میشود و واژه "دینار" نیز یک واژه رومی میباشد که از "دیناروس" گرفته شده.با توجه به تاريخچه پول در ايران، بايد گفت: تنها زماني كه از واژه پارسي براي پول ملي استفاده شده، در دوران هخامنشي و ساساني بوده است كه واژه دوره ساسانيان منسوب به شاه بوده (شاهی) ولي واژه "دریک" دوره هخامنشي معني زر داشته و مصداق پول ملي كشور بوده است.