یک شركت تایوانی به تازگی مادر بردی را با فناوری منحصر به فردی معرفی کرده كه براساس چيپست Z68 تولید شده است. این فناوری جالب که براي اولين بار در مادربوردهاي مبتني بر چيپست Z68 به کار رفته است LucidLogix Virtu نام دارد.


نمونه نرم افزار مدیریت این فناوری در مادربورد های asusدیاگرام این تکنولوژی


[JUSTIFY]این فناوری به مانند فناوریهای مشابه كه در کامپیوترهای همراه مانند نوتبوکها و نتبوکها استفاده ميشود امكان تعويض بين پردازندههاي گرافيكي را براساس نوع كاربرد فراهم ميكند. در اين حالت شما ميتوانيد از توانايي پردازندهگرافيكي مجتمع داخل پردازنده و کارتگرافیک غيرمجتمع به راحتي استفاده كنيد كه اين موضوع باعث كاهش توان مصرفي سيستم و افزايش عمر مفيد دستگاه ميشود. اشاره به اين نكته حائز اهميت است كه پردازندههاي گرافيكي مجتمع موجود در پردازندههاي Sandy Bridge اينتل از فناوری نوین Quick Sync Video بهره میبرند که از کارایی بسیار بالایی در پخش کردن تصاویر ویدوئی برخوردار هستند. به طوری که اين پردازندهگرافيكي نسبت به قبل تا 3 برابر سریعتر تصاویر را کد و پخش ميكند. مادربوردهای سری P8Z68 و سریROG ایسوس شامل مدل MAXIMUS IV GENE Z دارای بالاترین میزان سازگاری با این فناوری هستند و میتوانند در كمترين زمان و به صورت اتوماتیک بین کارتهای گرافيك Nvidia و AMD/ATI سويیچ كنند.
یکی دیگر از فناوریهای بسیار جالب به کار رفته در مادربوردهای سری Z68 ایسوس فناوريSmart Response است. در اين فناوري حداقل 18.6 گيگابايت حافظه NAND در نقش حافظه نهان پردازنده روي مادربورد تعبيه ميشود تا اطلاعات ضروري در آن ذخيره شود و وقتي پردازنده و يا كارتگرافيك نياز به پردازش اطلاعات داشت در كمترين زمان ممكن آن را به حافظه اصلي سيستم منتقل كند كه اين موضوع علاوه بر افزايش راندمان تا 4 برابر باعث كاهش توان مصرفي ميشود. اما تمامی مادربوردهای سری P8Z68 و همچنین تمامی مادربوردهایی که بر پایه چیپست سری Z68 ساخته شدهاند مانند MAXIMUS IV GENE، از بایوس UEFI BIOS بهره میبرد. فناوري که به کلی فضای سنتی بایوس را دگرگون و تعریف جدیدی از بایوس را برای کاربران ایجاد كرد. کاربران در این محیط بسیار زیبا و گرافیکي قادرخواهند بود تا با ماوس و صفحهکلید به انجام تغییرات مورد نظر خود بپردازند و همچنین بسیار راحتتر از قبل با محیط بایوس ارتباط برقرار كنند. همچنین یکی دیگر از مزیتهای اساسی مادربوردهای سری Z68 پشتیبانی از هارديسکهای با ظرفیت بالاتر از 2.2 ترابايت است که با توجه به تولید هارديسکهای 3 ترابايتي اين موضوع برای کابران بسیار حائز اهمیت است. مادربوردهای سری Z68 ایسوس از مدار رگولاتور DIGI+VRM بهره میبرد که در واقع یک استاندارد جدید در مدار رگولاتور دیجیتال محسوب میشود. در واقع این استاندارد تعریف جدیدي از مدار رگولاتور را در مادربوردها به وجود آورده است. این فناوری از قابلیت پایدار، اطمینانپذیری و پتانسیل اورکلاكینگ بیشتری برخوردار است و کاربران به راحتی میتوانند تنظیمات خاص خود را که تاکنون قادر به انجام آن نبودهاند را اعمال كنند.


نمونه تصویر اسلاید معرفی این تکنولوژی در سمینار اینتل
[/JUSTIFY]
[JUSTIFY]منبع:computer news[/JUSTIFY]