نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: گیاه سیاهدانه

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  گیاه سیاهدانه

  خصوصیات سیاه دانه :

  گیاهعلفی – یکساله – برگها 2-3 بار شانهای منقسم با قطعات طویل – گلها بدونمهمیز – گلپوش دوردیفی – گلها منظم – کوتاه قد – پرچمها متعدد و مارپیچیقرار میگیرند. گیاه دولپهای

  رنگ گلها در یک گونه: سفید / صورتی / بنفش  خصوصیت میوهها:

  برگه(فولیکول) درون میوه برگه بذر گیاه سیاه رنگ و دارای خاصیت دارویی و صنعتیاست و زیادی آن ایجاد مسمومیت میکند. در رأس داسی شکل است .
  روغن سیاهدانه به عنوان مرهم برای آکنه و ضایعات پوستی استفاده میشود.

  دانههایNigella sativa به عنوان سیاهدانه یا black cumin شناخته شدهاند و در طبگیاهی کاربرد دارند. در آب وهوای سرد و معتدل میتوان این گیاهان را یافت.سیاهدانه از جمله گیاهانی است که فواید درمانی گوناگونی برای آن بیان شدهاست.

  در طی قرنها روغن و گیاه سیاه دانه برای بالا بردن سطحسلامتی در آسیا و خاورمیانه و آفریقا استفاده شده است. خمیر black cumin(سیاهدانه) غذای محلی در آسیای میانه است که ازدانههای Nigella sativa(سیاهدانه) تولید میشود.

  گیاهان دارویی به طور گسترده در طب سنتیبه منظور جلوگیری از اثرات جانبی داروهای شیمیایی استفاده میشوند. بهعلاوه به عنوان داروی طبیعی برای درمان بسیاری از بیماریهای حاد و نیزشرایط تدریجی استفاده شده است.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

  دانههای Nigella sativa طیف گستردهای از خواص پزشکی را دارا هستند که شامل موارد زیر است:

  1) ضد میکروبی
  2) ضد تومور
  3) ضد ویروس
  4) ضد التهاب
  5) آنتی اکسیدان
  6) شلی و انبساط ماهیچه

  ادویههااز زمانهای قدیم نه تنها برای افزایش طعم غذا بلکه برای خواص نگهدارندهو داروییشان کاربرد داشتهاند. اکثر ادویهها خواص ضدالتهابی، ضداکسایشی،ضدتومورزایی، ضدباروری، ضددرد و ضددیابتی دارند. خواص نگهدارندۀ ادویههابه حضور بعضی مواد ضدمیکروبیای مربوط میشود که در روغن آنها وجود دارد.

  از دانههای سیاهدانه همراه کنجد برای مطبوع شدن انواع نان و شیرینی استفاده میشود.
  1- استفاده از سیاهدانه در طب سنتی

  درهندوستان از زمانهای قدیم ادویهها کاربرد سنتی داشتهاند که یک نوع آن،یعنی black cumin یا سیاهدانه فعالیتهای ضدمیکروبی قوی در برابرBacillus subtilis ، Escherichia Coli، Sacchoromyces cerevisiae دارد. بهعلاوه به عنوان مادۀ ضدعفونیکننده و نگهدارندۀ غذا نیز استفاده میشود.

  مردم عرب از Nigella sativa در طب سنتی استفاده میکنند و آن را گیاه افزایندۀ ادرار و کاهندۀ فشارخون میدانند.

  هموارهانسانها گیاهان و ادویهها را تکثیر کرده و از آنها به عنوان غذا و دارواستفاده میکردند. بعضی گیاهان خواص دارویی دارند که از بیماریها جلوگیریمیکنند و علائم را کاهش میدهند. به علاوه این گیاهان خواص ضدمیکروبیدارند و به عنوان ضدمیکروبی و بازدارندۀ شیمیایی عمل میکنند. بیشترین اثرضدمیکروبی سیاهدانه روی باکتری grom مثبت میباشد.

  استفاده ازسیاهدانه در درمان بیماریهای ویروسی به زمانهای قدیم برمیگردد واخیراً Nutraceutical نامیده میشود. در ضمن از دانههای سیاهدانه در طبگیاهی به منظور درمان تعدادی از بیماریها مثل آسم و اسهال استفاده میشودو در شرایطی مثل افزایش چربی خون اثرات کاهشدهندگی دارد. به علاوه برایدرمان بیماریهای ریوی مثل سرفه و دیگر بیماریها استفاده میشود.
  از سیاهدانه برای درمان دیابت و فشارخون بالا استفاده میشود.

  عفونتهایحاصل از Schistosoma monosoni (کرم مکندۀ انگلی) به وسیلۀ سیاهدانه درمانمیشود. کرم مکندۀ انگلی آسیبهایی به کبد وارد میکند که سیاهدانه باکاهش تعداد کرمها در کبد و همچنین تقلیل تعداد کل تخمهای تهنشین شدهدر روده و کبد نقش حفاظتی خود را ایفا میکند. در ضمن تعداد تخمکهای مردهدر دیوارۀ روده در نتیجه درمان با سیاهدانه افزایش مییابد. سیاهدانهفعالیتهای علیه نماتودها و سزتودها (کرم نواری) نیز از خود نشان میدهد.قابل ذکر است که سیاهدانه همراه با praziquantel (PZQ) ، یعنی دارویانتخابی برای درمان بیماری کرم انگلی خون، استفاده شد.
  فواید روغن سیاهدانه و ترکیبات تشکیلدهندۀ آن:

  دانههاحاوی روغن فرار و غیرفرار، پروتئینها، آلکالوئیدها و ساپونین (ترکیباتصابونی) هستند. مقدار زیادی از فعالیتهای بیولوژیکی دانهها نشان داده کهبه Thymoquinone (TQ) ، یعنی جزء اصلی و تشکیلدهندۀ روغن فرار، و کمی همبه روغن غیرفرار مربوط میشود. روغن فرار سیاهدانه میتواند خاصیتسمزدایی داشته باشد و اثر ضدویروسی قوی علیه عفونت سلول ویروسی مورینmurin cytomegalovirus (mcmv) دارد. روغن سیاهدانه (BSO) black seed oilاز سلولها در برابر عفونتهای ویروسی حفاظت کرده و در نتیجه درمان باسیاهدانه عفونتی در کبد و طحال مبتلایان مشاهده نمیشود.

  استفادۀ سنتی از سیاهدانه و مشتقاتش در درمان رماتیسم و بیماریهای عفونی مربوطه نیز نشان داده شده است.
  روغنو دانهها عملکرد ضدالتهابی، ضدتوموری، ضدمیکروبی، تببری و تخفیف درددارند. (TQ) نیز اثر تخفیفدهندگی درد دارد. بیماریها یا مواد شیمیاییآسیبهایی به کبد و کلیه وارد میکنند و عصارۀ خام دانهها (و تعدادی ازاجزاء فعال آن مثل روغن فرار و TQ) عملکرد دارویی به منشور حفاظت از اعضایآسیبدیده دارد. فواید استفاده از دانهها و (TQ) میتواند به عملکردضداکسایشی و حفاظتکنندگی سلول آنها مربوط باشد. سطح تقویت شده (TQ)میتواند سرعت بازسازی استخوان صدمه دیده را افزایش دهد در حالیکه رویاندامهای تولیدمثلی و حیاتی بدن اثرات جانبی مضری ندارد.

  Nigellonپلیمرکربونیل Thymoquinone است و خصوصیات پزشکیای را دارا است که شاملخواص ضدمیکروبی، ضدتوموری، ضدویروسی، ضدالتهابی، کاهشدهندگی قند خون، شلیماهیچهای و ضداکسایشی میباشد.  اثر روی فشار خون و هموستازی:

  درمان موشها با عصارۀ دانهها بیش از 12 هفته تغییراتی در خوننگارۀ آنها ایجاد کرد که به شرح زیر میباشد:
  - افزایش در حجم سلولهای پرشده و هموگلوبین (در نتیجۀ افزایش سطح هماتوکریت)

  - کاهش در غلظت پلاسمائی کلسترول، تریگلیسرید و گلوکز وکاهش پلاکتها و کلوسیتها
  در نتیجه روغن سیاهدانه فشارخون را کاهش میدهد اما این گیاه سمیت نسبیای را نیز نشان میدهد.

  درآزمایشی دیگر موشها روغن سیاهدانه را در دوز (1-kg 1-mu32-4) یا (TQ) رادر دوز (1-mg/kg1.6-0.2) به صورت داخل وریدی دریافت کردند سپس کاهشفشارخون سرخرگی و ضربان قلب مشاهده شد. روغن فرار (Volatile oil) به واسطۀمکانیسمهای اصلی مستقیم یا غیرمستقیم زیستی رگها را تنگ میکند ومکانیسمهای مستقیم میتواند به حضور (TQ) در روغن فرار مربوط باشد. لکنروغن فرار (V.O) عامل قویای برای کاهش فشارخون است.

  در طی بررسیدیگر آزمایشاتی که روی موشهای مبتلا به فشارخون بالا انجام گرفت اثر ذکرشده برای سیاهدانه را تأیید کرد. در این بررسی از عصارۀ dichloromethaneاستفاده شد که از دانههای Nigella sativa گرفته شده است. درمان موشهایمبتلا با عصارۀ مذکور اثرات زیر را به دنبال داشت:

  1) افزایش 30 و 16 درصدی ادرار
  2) کاهش 22 و 18 درصدی فشارخون
  نتایجبررسیهای فوق استفادۀ سنتی از دانههای Nigella sativa را تأیید میکندکه برای درمان افزایش قند خون و اختلال در میزان چربی خون و ناهنجاریهایمربوطه کاربرد دارد.  اثر سیاهدانه روی تنگی نفس:

  ازعصارۀ خام سیاهدانه برای درمان تنگی نفس استفاده میشود. سیاهدانه باواسطه بستن کانالهای کلسیمی انقباض را مهار کرده و شل شدن ماهیچههای صافنای را موجب میشود. در اصل عصارۀ خام Nigella sativa مشابه دراپامیل،یعنی بلوکهکنندۀ استاندار کانال Ca ، عمل میکند. در نتیجه عملکردسیاهدانه به صورت گشادکنندگی مجاری هوایی و برطرفکنندگی اسپاسم (انقباضشدید) کاربرد سنتی آن در درمان آسم را تأیید میکند.
  در طب سنتی از سیاهدانه به تنهایی با همراه عسل برای درمان تنگی نفس استفاده میشود.

  ادامه دارد.....


 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: گیاه سیاهدانه  1-بررسی عملکرد داروهای شیمیایی و Thymoquinine روی بیماریها:


  Doxorubicin(DOX) مادهای قوی برای شیمی درمانی سرطانها است که روی رنج گستردهای ازبدخیمیها اثرگذار است. اما اثرات درمانی آن محدود است به دلیل اثراتسمیای که روی سلولها دارد و خطرناکترین اثرات جانبی (DOX) اثر سمی آنروی سلولهای قلب است. به علاوه بخش دیگری از علائم سمی ایجاد شده از طریق(DOX) آسیبهای کبدی میباشد.

  دانههای سیاهNigella sativa حاوی (30%>) روغن غیرفرار و (45-40%) روغن فرارمیباشند. روغن فرار دارای (24-4/18%) (TQ) و چندین مونوترپن مانندα-pinene و p-cymene است. اخیراً (TQ) در معرفی طیفی از بررسیهایفارماکولوژی قرار گرفته و عملکرد عفونتزایی آن در موشها بررسی شده است.

  تزریقداخل وریدی (DOX) سندرم کلیوی شدیدی را ایجاد کرد که با کاهش آلبومین خونو پروتئین خون و افزایش لیپید خون و اوره سرم و همچنین دفع ادراری عظیمیاز پروتئین، آلبومین و N استیل D-β گلوکزآمید از (NAG) همراه است. اثرات(DOX) روی کلیه به این صورت بود: افزایشی قابل توجه در مقدار کلتریگلیسرید (TG) ، کلسترول (TC) و پراکسیدازهای لیپیدی و کاهش مقدارسولفیدریل غیرپروتئینی (NPSH) و فعالیت کاتالازها، رادیکالهای آزاداکسیژن در ایجاد صدمات حاصل از (DOX) دخالت دارند. پس از تزریق (DOX) ،موشها (TQ) را (mg/kg 10 هر روز) همراه با آب نوشیدنی به مدت 5 روزدریافت کردند.

  استفاده از TQ اثرات زیر را به دنبال داشت:

  1- کاهش اوره سرم و (TG و TC)
  2- دفع ادراری NAG را متوقف کرد
  3- آلبومین اوری و پروتئین اوری را مهار کرد (مهار دفع ادراری آلبومین و پروتئین)

  درنتیجه عوارض ایجاد شده با (DOX) تماماً از طریق (TQ) مهار شدند. قابل ذکراست که عوارض مذکور با سندرم کلیوی حاصل از (DOX) مرتبط هستند. در ضمن(TQ) اثرات جانبی مضر حاصل از داروهای شیمیایی دیگری را هم بهبود میدهد.لذا به بررسی اثرات درمانی (TQ) روی عوارض جانبی مضر داروهای شیمیاییمیپردازیم. در ابتدا اثرات (TQ) روی آسیب های کلیوی حاصل از داروهایمذکور بررسی میشود.

  2- اثر سیاهدانه روی بیماریهای کلیوی:

  (TQ)، یعنی جزء اصلی روغن سیاهدانه انواعی از بیماریهای کلیوی را درمانمیکند به عبارت دیگر از سلولهای کلیه در برابر موادی حفاظت میکند کهاثرات سمی روی آنها دارند.

  -سیسپلاتین (Cisplatin) دارویی است که در شیمی درمانی استفاده میشود وبرای کلیه سمی است. (TQ) اثرات جانبی مضر سیسپلاتین، یعنی آسیبهای کلیویرا کاهش میدهد.

  - IFosfamide (IFO) دارویی است کهاثرات ضدتوموری دارد اما عوارض جانبی آن ایجاد کردن سندرم Fanconi است.(37) سندرم fanconi خود نوعی آسیب کلیوی است.

  اینسندرم از روی افزایش اوره و کراتینین و کاهش گلوکز، الکترولیتها واسیدهای آلی سرم تشخیص داده میشود. استفاده از (IFO) عوارض زیر را موجبمیشود:

  1- phosphaturia (وجود فسفات در ادرار)
  2- گلوکز اوری (ظاهر شدن گلوکز در ادرار)
  3- از دست دادن الکترولیتها، اسیدهای آلی و گلوکز
  4- کاهش میزان بازجذب (تصفیه) کراتینین
  5- اتمام گلوتاتیون کلیوی
  6- انباشتگی پراکسید لیپید
  7- افزایش اوره و کراتینین سرم

  موشهاپس از دریافت (IFO) با (TQ) درمان شدند. (TQ) شدت آسیبهای کلیوی ایجادشده با (IFO) را تعدیل میکند. (TQ) میزان گلوکز سرم و بازجذب کراتینین رابه حالت طبیعی در آورد. در ضمن افزایش اوره و کراتینین سرم، انباشتگیپراکسید لیپید و اتمام گلوتاتیون کلیوی را مهار کرد. به علاوه اثراتضدتوموری (IFO) را به طور معنیداری افزایش داد.

  نتایج حاصل ازتحقیقات نشان میدهد که (TQ) میتواند اثرات درمانی (IFO) را به دو طریقبهبود دهد؛ یکی، از طریق کاهش سمیت کلیوی ایجاد شده با (IFO) و دیگر، بابهبود فعالیت ضدتوموری آن. در ضمن موشهایی که تحت درمان (IFO) و (TQ)قرار گرفتند، کاهش ضایعات وزنی بدن و میزان مرگومیر را نشان دادند درمقایسه با موشهایی که فقط با (IFO) درمان شدند.

  - Doxorubicin (DOX) داروی شیمیایی برای درمان سرطان است و از اثرات جانبی آن سندرم کلیوی شدید است.

  (TQ)بیماری کلیوی را درمان میکند و نقش حفاظتی (TQ) علیه (DOX) ، یعنی محرکنفروزیز (بیماری کلیه) در موشها، با واسطۀ آنتی اکسیدانها انجام میشود.شاید (TQ) از طریق خنثی کردن افزایش رادیکالهای آزاد عمل میکند که (DOX)افزاینده رادیکالهای آزاد است.
  (TQ) میتواند نقش مهمی را به عنوانعامل ضدپروتئین اوری در مدلهای نفروزیز (آسیب کلیوی) که در اثر (DOX)ایجاد شده داشته باشد. به علاوه توانایی (TQ) در مهار پروتئین اوریمیتواند اثرات سودمند و آشکاری روی بهبود افزایش چربی خون داشته باشد.
  (DOX)موجب کاهش وزن بدن موشهای نفروزی میشود و درمان این موشها با (TQ) ازکاهش وزن بدنشان به میزان 37% جلوگیری میکند. همانطور که (TQ) رویآسیبهای کلیوی نقش حفاظتی دارد از سلولهای قلبی هم در برابر (DOX)محافظت میکند.

  - (TQ) میتواند از سلولهای کلیوی موش دربرابر اثرات مخرب تتراکلریدکربن حفاظت کند.

  - پتاسیم برمایت (KBrO3) عامل مخرب سلولهای کلیوی است. (KBrO3) اختلالاتی را ایجاد میکند که به این شرح است:

  1. کاهش میزان گلوتاتیون کلیوی و فعالیت آنزیمهای ضداکسایشی کلیه
  2. افزایش پراکسیداسیون لیپیدها لاگلوتامیل ترانس پپتیداز، پراکسید هیدروژن و گزانتین اکسیداز
  3. افزایش نیتروژن اوره خون و کراتینین سرم

  استفادهاز (TQ) برای درمان آسیبهای کلیوی وارد شده بسیار مفید بود به طوریکهموجب بهود اختلالات ایجاد شده شده است. به عنوان نمونه (TQ) میزانگلوتاتیون کلیه و فعالیت آنزیمهای ضداکسایشی را به حالت طبیعی برگرداندهو اوره و کراتینین خون را به حد نرمال در آورد. در نتیجه سیاهدانهبازدارندۀ شیمیائی قوی است و میتواند فشارهای اکسایشی ایجاد شده با(KBrO3) ، سمیت یا خواص سمی و واکنشها را راهاندازی کنند. تومورها را درموشها متوقف کند.

 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: گیاه سیاهدانه

  اثر سیاهدانه روی عوارض کبدی:

  -تترابوتیل هیدروپراکسید اثرات سمی روی کبد دارد و سیاهدانه از سلولهایکبدی در برابر آن حفاظت میکند. اثرات (TQ) یعنی جزء اصلی روغن سیاهدانه،بر روی سلولهای کبدی ایزوله شدۀ موش بررسی شده است.

  اثرات (TBHP) روی سلولهای کبدی ایزوله شده موشها به شرح زیر است:

  1. کاهش سریع قابلیت زیستی سلول
  2. اتمام سریع گلوتاتیون درون سلولی
  3. افزایش میزان ترشح آنزیمهای درون سلولی.

  بعداز اینکه سلولهای کبدی در معرض (TBHP) قرار گرفتند با (TQ) درمان شدند.(TQ) میزان ترشح آنزیمهای درون سلولی را کاهش داد و از اتمام گلوتاتیوندرون سلولی جلوگیری کرد. در ضمن (TQ) از سلولهای کبدی محافظت کرد بدینترتیب که از کاهش قابلیت زیستی و بقا سلولها جلوگیری کرد. در نتیجه (TQ)برای درمان طبیعی کبد کاربرد دارد.

  - تتراکلرید کربن (CCl4) سلولهای کبدی را تخریب میکند و آمینوترانسفراز آلانین را افزایش میدهد.
  دریک آزمایش در ابتدا تتراکلریدکربن به موشها تزریق شد و سپس آنها (TQ) رااز راه دهان دریافت کردند. نتایج نشان داد که (TQ) اثرات حفاظتی مهمی علیهتتراکلریدکربن مخرب سلولهای کبدی دارد. اطلاعات حاصل از این بررسی مؤیداین مطلب است که عملکرد حفاظتی (TQ) میتواند به فعالیت ضداکسایشی آنمربوط شود. (در اینجا (TQ) به میزان دوز تک (mg/kg 100) استفاده شد.)

  - D گالاکتوز آمین مادۀ دیگری است که موجب آسیب سلولهای کبدی میشود. روغن سیاهدانه اثرات حفاظتی و درمانی در برابر این ماده دارد.
  سیاهدانه از سلولهای کبد در برابر D گالاکتوز آمین کاملاً حفاظت میکند اما خفاظت آن علیه تتراکلرید کربن نسبی است.

  - سیاهدانه میتواند از فیبروز و سیروز کبدی در خرگوشها جلوگیری کند.
  آسیبهایکبدی در حیواناتِ درمان شده با (N.S) جزئی و فقط محدود به ناحیۀ میانی بودبه علاوه فیبروز و سروز ناحیۀ مرکزی بدن دیده نشد.

  6-2 اثر سیاهدانه در درمان سرطان معده:

  درطی یک ازمایش موشها از راه دهان mg1 بنزوپرین (BP) به مدت 4 هفته (هرهفته 2 بار) دریافت کردند و این ماده تومورهای پیش معدهای ایجاد کرد. سپساثرات تعدیلکنندۀ (TQ) روی تومورها بررسی شد. در طی درمان موشها بابنزوپرین و قبل و بعد از آن تا انتهای آزمایش (TQ) (1 درصد همراه آبنوشیدنی) نیز به موشها داده شد. نتایج ارائه شده بیانکنندۀ این مطلب بودکه (TQ) تومورزایی به وسیلۀ بنزوپرین را متوقف میکند در حالیکه موشهاییکه فقط بنزوپرین دریافت کردند تومورزایی را نشان دادند.

  نتیجهTQ) شیوع تومور پیش معدهای ایجاد شده با (BP) را مهار کرد و نیز توانستحدود 70-67% تکثیر آن را به طور نسبی کاهش دهد. (TQ) توانایی مهارتومورهای پیش معدهای را داشت زیرا یک عامل بازدارندۀ شیمیایی است.احتمالاً شیوههای عملی (TQ) میتواند به خاطر فعالیتهای ضدعفونی وضداکسایشی آن باشد در حالیکه این فعالیتها با افزایش فرآیندهای سمزداییهمراه است.

  اثر سیاهدانه روی سرطان رودۀ بزرگ:

  (TQ)با توقف فاز (G1) چرخۀ سلولی رشد سلولهای سرطانی را مهار میکند و برایدرمان سرطان کولون استفاده میشود. (TQ) از طریق مکانیسمهای وابسته بهP53 مرگ برنامهریزی سلول را موجب میشود و به این ترتیب سلولهای سرطانیرا نابود میکند. از (TQ) برای درمان سرطان کولون در انسان استفاده میشود.

  اثر سیاهدانه روی سرطان خون:

  آلفاهدرین،یعنی ساپونین پنتاسیکلین، از دانههای Nigella sativa جدا شده است. اینترکیب عصارۀ اتانومیک سیاهدانه است که در قسمت شماره 5 ستون کروماتوگرافیاتیل – استات وجود دارد. (بخش شماره 5 ستون کروماتوگرافی یا CC-5)

  اثر CC-5 روی دستهای از سلولهای سرطانی مثل سرطان خون P388 و سلولهای LL12 در موشها بررسی شد.

  آلفاهدرینقویترین صابونی ایزوله شده از CC-5 است که عملکرد ضدتوموری دارد. هنگامیکه آلفاهدرین در دوز mg/kg10-5 به مدت 7 روز (تزریق درون صفاقی) به موشهاتزریق شد سرعت مهار تومورزایی به میزان 48-65 درصد در روز هشتم به صورتوابسته به دوز مشاهده شد.

  CC-5 اثرات سمی قویای روی سلولها دارد و نیز اثر نیرومندی روی پاسخهای ایمنی سلول میگذارد.
  آلفاهدرین افزایش وابسته به دوز – زمان را در apoptosis (مرگ برنامهریزی شده سلول) سلولهای سرطان خون P388 موشها موجب شد.

  اثرات سیاهدانه در Apoptosis:

  دریک آزمایش سلولهای Hep-2 در معرض لیپوپلی ساکارید (LPS) و کورتیزول قرارگرفتند اثرات این دو ماده جداجدا و در ترکیب با هم بررسی شد که آیاآسیبهای سلولی ایجاد میکنند در ضمن از آپوپتوزیز به عنوان نشانهای جهتتشخیص آسیبهای سلولی مواد مذکور استفاده شد. نتایج سلولهایی را نشان دادکه در حجمهای متفاوتی دستخوش آپوپتیزوز شده بودند. سپس سلولهای تحتآزمایش در معرض سیاهدانه قرار گرفتند و سیاهدانه از پیشروی apoptosis دراین سلولها جلوگیری کرد.

  آلفاهدرین، یعنی قویترین ساپونین،آپوپتیزوز ایجاد میکند و پیش از وقوع آپوپتیزوز به سرعت GSH (گلوتاتیوناحیا شده) درون سلولی و تیول پروتئینی را تمام کرد. اتمام تیول درون سلولیشکاف غشاء میتوکندری (deltapis(m)) را موجب شد و تولید گونههای اکسیژنیواکنشگر (ROS) را به طور متوالی در سلولهای P388 در نقاط زمانی اولیهافزایش داد.
  بعد از درمان با آلفاهدرین فشارهای اکسایشی ایجاد میشودکه مسئله مهمی در وقوع آپوپتوزیز توسط آلفاهدرین است. بر اساس مشاهدات،تغییر تراوایی غشاء میتوکندری بعد از اتمام GSH رخ میدهد و وضعیت تکثیرگونههای اکسیژنی واکنشگر (ROS) مقدم است.
  به موجب آلفاهدرین سیتوکرومC از میتوکندری به سیتوزول رها میشود. تغییر تیول درون سلولی و حالاتاکسیداسیون و احیا به اختلال در ساختار میتوکندری منجر میشود به علاوهتغییرات مذکور در مکانیسمهای مرگ سلولی ایجاد شده با آلفاهدرین مهم هستند.

  - استفاده از سیاهدانه برای درمان بعضی بیماریها:

  - اثر سیاهدانه روی دیابت:

  درماندهانی همسترها 4 هفته بعد از بروز دیابت از طریق روغن سیاهدانه آغاز شد.همسترهای تحت آزمایش در نتیجه مصرف نیکوتین آمید و استرپتوزوتوسین(Streptozotocin) به دیابت مبتلا شدند. همسترهای مورد آزمایش با روغنسیاهدانه درمان شدند در نتیجه قند خون کاهش یافت و سطح انسولین سرمافزایش یافت. روغن سیاهدانه روی سلولهای بتا اثر گذاشته و موجب افزایشسطح انسولین سرم میشوند. نتایج خصوصیت Insulinotropic سیاهدانه درType-2 را تأیید میکند.

  مطالعات نشان میدهد که اثرات کاهشدهندگیگلوکز روغن سیاهدانه (NSO) میتواند بیشتر از طریق فعالیتهای خارجپانکراسی باشد تا از طریق محرکهایی که موجب رها شدن انسولین میشوند.زیرا اثرات (NSO) موازی با تحریک رهاسازی انسولین در نتیجه حضور (NSO)نبود به علاوه Nigellon و Thymoquinone نیز کاهشدهندۀ قند خون هستند.

  - اثر سیاهدانه روی زخم معده:

  -روغن سیاهدانه و Thymoquinone در برابر زخم معده نقش حفاظتی دارند کهعملکردشان میتواند به متعادل نگه داشتن وضعیت اکایش – کاهش موکوس معدهمربوط باشد. به علاوه روغن سیاهدانه با افزایش موسین و گلوتاتیون از زخممعده جلوگیری میکند.

  - اثر روی تنگی نفس:

  سیاهدانه با بلوکه کردن کانالهای کلسیمی شلی و انبساط نایژهها را موجب میشود و در نتیجه میتواند تنگی نفس را درمان کند.

  - اثرات تنفسی روغن سیاهدانه:

  اثراتروغن هزار سیاهدانه روی سیستم تنفسی خوکچه هندی بررسی شد و با (TQ)مقایسه شد. تزدیرق درون صفاقی روغن فرار در دوز (1-kg1-mu32-4) افزایشهایمرتبط با دوزی را در میزان تنفس وفشاردرون نایژکی موجب شد.تزریق درونصفاقی (TQ) در دوز (1-mg/kg4/6-6/1) موجب افزایش فشار درون نایژکی شد بدوناینکه اثری در میزان تنفس داشته باشد.
  اثرات روغن فرار روی تنفس بهواسطه آزادسازی هیستامین بوده و مکانیسمهای هیستامینی به طور مستقیم وفعالیتهای کومینرژیک موسکارینی به طور غیرمستقیم در بروز اثرات دخالتدارند. برداشت (TQ) از روغن فرار میتواند تحریک تنفسی فعال قویای راایجاد کند.

  - اثر روی میزان بارداری:

  عصاره هگزان دانههایNigellasativa از حاملگی موشها جلوگیری میکند و عدم لقاح را نیز موجبمیشوند. دوزهای بازدارندۀ حاملگی فقط فعالیت تغذیهای ملایم رحم را مهارمیکند.

  - اثر روی ایکوزانوئید (چربی غیراشباع):

  روغنغیرفرار سیاهدانه و (TQ) پراکسیداسیون غیرآنزیمی را در لیپوزومهایفسفولیپیدی مغزی (OX) مهار میکنند اما (TQ) حدود 10 بار قویتر است.همچنین مهارکنندۀ قوی ایکوزانوئیدها هستند. روغن غیرفرار سیاهدانه اثراتضداکسایشی و مهار ایکوزانوئیدها را بیشتر از (TQ) نشان میدهد.

  - اثر روی انعقاد خون:

  سیاهدانه پودر شد، با آب مخلوط گردید، به شکل خمیر در آمد و به موشها داده شد. سپس بعد از 4 هفته فیبرینوژن خون 14% افزایش یافت.

  - مضرات سیاهدانه:

  روغنهایفرار میتوانند التهاب پوستی ایجاد کنند و روغن سیاهدانه محرک حساسیتپوستی است در نتیجه روغن فرار استخراج شده از دانهها اثرات جانبی دارند.مشخص شد کسانی که از پمادهای روغن فرار سیاهدانه استفاده میکردهاند دچارآسیبهای پوستی شدند. آسیبهای پوستی شامل جوشهای پراکنده همراه باتاولچه، یعنی جوش چرکی، خارش شدید، سوزش و پوست پوسته شدن پوست بودند.آغاز درمان با کورتیکوستروئید و اجتناب از مصرف پماد حاوی روغن سیاهدانهموجب بهبود زخمها شد.


  سایت میهن دانلود

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. چلسي پذيراي بهترين بازيكن سال آسیا(iتوسعه فوتبال اسیا)
  توسط PARI در انجمن بایگانی اخبار علمی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۶ آذر ۸۷, ۲۰:۳۹
 2. آسیب پذیری بسیار خطرناک در OpenSSL برای Ubuntu و Debian
  توسط ارسطو در انجمن هك و امنيت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۸ اردیبهشت ۸۷, ۲۰:۲۹
 3. آسیب پذیری بسیار خطرناک در Microsoft Excel
  توسط ارسطو در انجمن هك و امنيت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۸۷, ۱۹:۴۷
 4. اگرشما بخواهید از خدا سوالی بپرسید چی میپرسید؟
  توسط M.MEDICAL در انجمن داستان و فیلمنامه و ...
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۲۵ شهریور ۸۶, ۲۱:۴۵
 5. نكونام و سیدصالحی نامزد مرد سال فوتبال آسیا شدند
  توسط M.MEDICAL در انجمن بایگانی اخبار فوتبال ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۱ شهریور ۸۶, ۲۰:۳۰

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •