نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: نصب رادار بر روي لاكپشتهاي فراتي

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  نصب رادار بر روي لاكپشتهاي فراتي

  معاون محيط طبيعي محيط زيست استان خوزستان در گفتوگو با فارس خبر داد


  نصب رادار بر روي لاكپشتهاي فراتي

  خبرگزاريفارس: معاون محيط طبيعي محيط زيست استان خوزستان با اشاره به اينكهلاكپشت فراتي گونه در معرض خطر انقراض است، گفت: قصد داريم براي رديابيبر روي لاكپشتهاي فراتي رادار نصب كنيم.

  عادل مولا در گفتوگوبا خبرنگار جامعه فارس، با بيان اينكه برنامههايي را براي حفاظت ازحفاظت از گونههاي استان در نظر داريم،گفت: در اين زمينه سعي كرديم ازنظارت كارشناسي مختلف استفاده كنيم.

  معاون محيط طبيعي محيط زيستاستان خوزستان اظهار داشت: در حال حاضر قصد داريم در استان براي حفاظت ازگونه لاك پشت فراتي سرمايه گذاري كنيم.

  وي افزود: اين گونه شاخص استان است و در معرض خطر انقراض قرار دارد بنابراين برنامههايي را براي حفاظت از آن در نظر داريم.

  سايت تكثير لاكپشت فراتي در منطقه دز ايجاد ميشود
  --------------------------------------------------------------------

  مولا اعلام كرد: برنامهريزيهايي را براي ايجاد سايت تكثير لاكپشت فراتي در منطقه دز تدوين كردهايم.

  معاون محيط طبيعي محيط زيست استان خوزستان گفت: يك سري رادارهايي را قصد داريم تهيه و براي رديابي روي لاكپشتها نصب كنيم.

  ويبا اشاره به اينكه آمار دقيقي از جمعيت لاكپشت فراتي وجود ندارد، افزود:بيشترين جمعيت اين گونه در تالاب شادگان، رودخانه دز و كرخه قرار دارد.

  معاونمحيط طبيعي محيط زيست استان خوزستان با اشاره به اينكه لاكپشت فراتيخوردني نيست، گفت: عامل تهديد جمعيت لاكپشت فراتي تخريب زيستگاه و صيادياست.

  وي گفت: هنگامي كه صيادان تور خود را در آب رها ميكنند لاكپشتهاي افتاده به تور صيادان خفه ميشوند.

  مولا در ادامه تأكيد كرد: اين گونه خريد و فروش نميشود.

  ويبا بيان اينكه اولين اولويت محيط زيست استان خوزستان حفظ گونه گوزن زردايراني است گفت: اين گونه احيا شده و جمعيت خوبي در استان دارد و در 2هفته گذشته 2 زايمان داشتهاند.

  مولا در ادامه اعلام كرد: حفظ گونه اردك مرمري نيز از ديگر برنامه هاي محيط زيست است.

  ويدرباره بودجه اختصاص داده شده براي لاكپشت فراتي گفت: بودجه بستگي بهطرحي دارد كه قرار است به دفتر حيات وحش سازمان ارائه شود.

  معاونمحيط طبيعي محيط زيست استان خوزستان بيان كرد: در صورت تأمين اعتبار پروژهرا اجرا مي كنيم؛ فكر ميكنم در سال 90 طرح لاك پشت فراتي ارائه ميشود.

  مولا اظهار داشت: استان خوزستان امسال قصد دارد اين گونه را تكثير و در طبيعت رها كند.

  معاونمحيط طبيعي محيط زيست استان خوزستان درباره تخريب زيستگاهاي لاك پشت فراتيگفت: يكي عوامل طبيعي در تخريب زيستگاههاي گونه لاكپشت فراتي خشكسالياست.

  وي افزود: خشكسالي باعث نابودي زيستگاهها و در نهايت كاهش جمعيت گونه ميشود.

  مولاهمچنين به ايجاد آببند در استان خوزستان اشاره كرد و گفت: آببندهايي كهبراي آبياري زمينهاي كشاورزي ايجاد شده و صيادي در استان از عوامل تهديدجمعيت گونه لاكپشت فراتي است.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: نصب رادار بر روي لاكپشتهاي فراتي


  آشنایی با انواع جزایر ایرانی و انواع نژاد لاکپشت
  خلیج همیشه فارس ما حدود 30 جزیره مسکونی و غیر مسکونی ایرانی را در خود جای داده است.

  جزایر ایرانی خلیج فارس در نزدیکی سه استان خوزستان، بوشهر و هرمزگان قرار دارند و به شرح زیر هستند:

  الف-جزایر استان خوزستان:

  1- جزیره مینو
  این جزیره در گذشته نام "صلبوخ" داشته و بین آبادان و خرمشهر واقع شده و دو شاخه اروندرود آن را فرا میگیرد.

  مینوشهرشهری کوچک است که در آن قرار گرفته است و دارای جمعیتی حدود 12 هزار نفراست و بیشتر کاربرد تفریحی برای مردم دو شهر آبادان و خرمشهر دارد. ۴۵درصدآنها به کشاورزی میپردازند ولی در کنار آن پرورش دام نیز در مینو جایگاهخاصی دارد.

  در جزیره مینو پنج نهر جریان دارد که دو تای آنها از رودخانه جرف و سه تای دیگر از اروندرود منشعب میشود.

  جزیرهمینو از معدود نقاطی از جهان است که در آن سیستم آبیاری بصورت طبیعی و باجزر و مد آب انجام میشود و نیازی به وسایل مکانیکی و تلمبه آب ندارد.

  نخل های بی شمار این جزیره اکوسیستم مناسبی برای زیست پرندگان مهاجر و همچنین نیزارهای انبوه و رازآلود آن پناهگاه حیوانات وحشی از جمله گراز است.

  2- جزیره خور موسی
  «خور»محدوده نیمه بسته آب مرتبط با دریای آزاد است که در درون آن آب دریا بهمقدار قابل توجهی توسط آب رودخانه یا آب شیرین رقیق می شود.

  خورموسی کانال طویل و عمیقی است که از خلیج فارس منشعب شده و به دلیلویژگیهای خاص خود در منطقه از موقعیت ممتازی برخوردار است. این منطقه بااکوسیستمی منحصر به فرد، در ساحل شمالی خلیج فارس و جنوب استان خوزستانواقع است. پهنای دهانه آن ۳۷ تا۴۰ کیلومتر و طول آن از دهانه تا بندر امامخمینی ۹۰کیلومتر و تا بندر ماهشهر ۱۲۰ کیلومتر است.

  خور موسی با متوسط عمق عمق ۲۰ تا ۵۰ متر زیستگاه بسیاری از پرندگان نادر از جمله گیلانشاه خالدار و مکان تخم ریزی بسیاری از ماهیان خلیج فارس بخصوص میگو است.

  آلودگیناشی از اکتشاف و استخراج نفت و تردد نفتکش ها، حوادث و سوانح مربوط بهسکوهای نفتی، رفت و آمد کشتیها، منابع و صنایع مستقر در خشکی باعث شدهاطراف این جزیره از آلودهترین نقاط خلیج فارس به حساب بیاید.

  3- جزیره بونه
  تلفظقدیمیتر نام این جزیره غیر مسکونی استان خوزستان بُنّه است. جزیره بونهبه همراه دو جزیره کوچک دیگر به نامهای دارا و قبرناخدا در منتهیالیهشمال غربی خلیج فارس در دهانه خورموسی دراستان خوزستان واقع شدهاست.فاصله هوایی این جزیره از دو شهر هندیجان و بندرماهشهر تقریباً یکی است.از پرندگان این جزیره میتوان به سلیم خرچنگخور اشاره کرد. این جزیرهمحل تخمگذاری پرستوهای دریایی نیز هست.

  نادری کازرونی در کتابجغرافیای بنادر خلیج فارس در مورد بونه مینویسد: "در میانه خارکو وبصرهدو جزیره واقع است یکی از آن دیره نام دارد و ثانی بنه و جزیره دیره بیآبو غیرمسکون وجزیره بنه آب گوارایی دارد و بهعلت خرابی اطراف آن دو جزیرهمذکور، بهغیر از معلمان خارکی عبور سایر اهل دریا به آن دو جزیره دشواراست زیرا که بیم شکستن سفائن درحوالی آن جزایر ناهنجار است و مسافت میانجزیره، بُنّه و دیره وخارک و خارکو چهار زام است که هر زام چهار فرسنگباشد"

  4- جزیره دارا
  جزیره دارا در دهانه خور موسی قرار دارد. این جزیره غیر مسکونی و زیبا محل تخمگذاری پرستوهای دریایی است.

  5- جزیره قبر ناخدا
  جزیره قبر ناخدا به مانند جزیره دارا غیر مسکونی بوده و محل تخمگذاری پرستوهای دریایی است.

  ب - جزایر استان بوشهر

  6- جزیره خارک
  خارکجزیرهای است مرجانی با تاریخی پر از فراز و نشیب. این جزیره در حدود ۵۷کیلومترى شمال غرب بوشهر و ۳۰ کیلومترى بندر ریگ واقع شده است. طول جزیره(شمالى - جنوبى) حدود ۸ کیلومتر و قسمت پهن تر آن در شمال به عرض حدود ۴کیلومتر است.

  در این جزیره یکی از مهمترین پایانههای صادرات نفتایران بنا شده است. جزیره خارک برای ایجاد لنگرگاهها، با مزایای طبیعی وسواحل عمیق آن، برای پهلو گرفتن نفتکشهای اقیانوسپیما بسیار مناسب است،به ویژه که قشر سنگی چون پشتهای که سطح جزیره را پوشانده، در وسط جزیرهبه بلندی 60 مترمیرسد و این بلندیها موجب میشوند بندرگاههای شرقی خارکرا در مقابل شدت جریان باد که در جهت شمال غربی و جنوب شرقی میوزند،محفوظ نگاه دارند.

  اگرکارشناسان، اکنون این جزیره را به عنوان مرکزتأسیسات عظیم صدور نفت برگزیدهاند، دریانوردانِ خلیج فارس نیز در ادوارگذشته از آن برای پهلو گرفتن کشتیها استفاده میکردند.

  رومنگیرشمن باستان شناس مشهور فرانسوی که در تاریخ ایران باستان مطالعات وتحقیقات عمیقی دارد، در سال 1337 شمسی بنا به دعوت کنسرسیوم نفت ایران بهدیدن جزیره خارک آمد.

  کنسرسیوم نفت ایران پس از مطالعات بسیار،جزیره خارک را به دلیل داشتن سواحل عمیق بهترین مکان برای پهلوگیرینفتکشهای بزرگ نفتی و ساخت تاسیسات عظیم نفت تشخیص داده بودند و چون ساختاین تاسیسات ممکن بود به آثار باستانی جزیره خارک که تا آن زمان هنوزمطالعاتی روی آنها صورت نگرفته بود، صدمه ای وارد کند، لذا طی نامهای ازاداره کل باستان شناسی وقت درخواستی برای مطالعه و کاوشهای باستانی کردند.

  ازآنجایی که اکثر کاوش های آن زمان توسط فرانسوی ها انجام میشد لذا هیأتباستانشناسی فرانسه به سرپرستی رومن گیرشمن جهت این بررسی و کاوشهاانتخاب شد.

  پروفسور گیرشمن در سال 1958 بازدیدی از جزیره به عملآورد که نتیجه آن یک سلسله کاوش های باستان شناسی بود که در بهار سالهای1959 و 1960 توسط او و هیئت همراهش انجام گرفت. نتیجه کاوش های صورتگرفته، کشف آثار باستانی بود که بعدها بصورت کتابی با عنوان "جزیره خارک"به چاپ رسید.

  این کتاب که متن اصلی آن به زبان فرانسه بود نخستینبار در سال 1339 شمسی توسط شرکت ملی نفت ایران به سه زبان فارسی، فرانسه وانگلیسی انتشار یافت. همچنین گیرشمن در سال 1342 در سمیناری با عنوان"خلیج فارس" نتیجه کاوش های بعمل آمده در جزیره خارک را بازگو کرد.

  ازآثار کشف شده در کاوش های جزیره خارک که از دورترین ایام تاریخ خصوصا اززمان ساسانیان، پارت ها و دوره اسلام بجای مانده می توان به گور دخمه هایپالمیران، معبد نپتون، آتشکده زرتشتیان، کلیسا و دیر نسطوریان، قبرهایسنگی و قبرهای ستودان و آرامگاه "میر محمد" منسوب به محمد حنفیه را نامبرد.

  جزیره خارک با آثار تاریخى با ارزشى که دارد مىتواند بهعنوان یک جاذبه گردشگرى در استان بوشهر مطرح شود. هر چند وجود تأسیساتنفتى مانع از عبور و مرور هر بازدید کنندهاى به جزیره است و در حال حاضرتنها افرادى مىتوانند در جزیره عبور و مرور کنند که یا ساکن جزیره خارکبوده یا موفق به دریافت مجوز از فرماندارى استان بوشهر شوند.

  جزیرهخارک تنها زیستگاه مطمئن آهوان دراستان بوشهر است اما فعالیت واحدهاىصنعتى در جزیره خارک و شکار آهوان توسط افراد سودجو که عموماً توسط ا فرادشاغل دراین واحدها هستند، باعث انقراض نسل آنها میشود.

  7- جزیره خارکو
  درفاصله ۵ کیلومتری شمال شرق جزیره خارک جزیره کوچکی وجود دارد که به آنخارکو میگویند. این جزیره دارای تعدادی تأسیسات به جای مانده از حضورنظامیان کشور در سالهای جنگ ایران و عراق از جمله اسکله و ساختمانهایانبار که امروزه محل مناسبی جهت رشد پرندگان در این جزیره شده است.

  اینجزیره همچنین زمانی محل استقرار نظامیان انگلیسی جهت تسخیر خارک بود و پیشاز آن نیز میر مهنا برای حمله به هلندیان در خارک از خارکو نیروهای خود رابه سمت خارک گسیل داشتهاست.

  8- جزیره عباسک
  نام پیشین این جزیره "شاه زنگی" بوده است. به تازگی برای این جزیره غیر مسکونی طرحی برای ایجاد یک دهکده گردشگری در دست تهیه است.

  اینجزیره بین بندر بوشهر و شبه جزیره شیف قرار دارد و به دلیل نزدیکی به خشکیاز نظر توریستی بسیار اهمیت دارد. بافت زمین و جنس خاک آن برای کشاورزی مناسب نیست و بیشتر زمین آن ماسهای است.

  9- جزیره میر مهنا
  جزیره میر مُهَنّا از جزیرههای غیرمسکونی ایران در خلیج فارس است. انگور و انجیر این جزیره از قدیم معروف بوده است.

  درخت کُنار بزرگ و تناوری به نام کُنار میر مهنا در این جزیره وجود دارد و گنبدی موسوم به قدمگاه امیرالمؤمنین نیز در این جزیره قرار دارد.

  این جزیره به نام یکی از راهزنان محلی که به کریم خان زند و هلندیان حمله میکرد یعنی میر مهنا نامگذاری شدهاست.

  10- جزیره فارسی
  اینجزیره نیز فاقد سکنه است و به دلیل وجود ایستگاه هواشناسی از اهمیتویژهای برخوردار ایست. ایستگاه هواشناسی جزیره فارسی اطلاعات هواشناسی رابه تمام شرکتهای کشتیرانی میرساند.

  11- جزیره تهمادو
  نام دیگر جزیره غیر مسکونی تهمادو، جبرین است.

  12- جزیره نخیلو
  این جزیره نیز غیر مسکونی است و در حال حاضر بیش از هر چیز محل زیست لاک پشتان خلیج فارس است.

  13- جزیره گُرم
  گُرم از جزیرههای غیر مسکونی استان بوشهر است که به دلیل وجود انبوه درختان جنگلی موسوم به گُرم به همین نام مشهور شده است.

  ج- جزایر استان هرمزگان

  14-جزیره لاوان
  نامدیگر این جزیره شیخ شعیب است . جمعیت آن در حدود ۲۵۰۰ نفر است که بیشترآنان از نژاد عرباند. بیشتر ساکنان جزیره لاوان از اهل سنت ، شاخه شافعیو از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. آنها به زبان عربی و فارسی تکلممیکنند.

  این جزیره از شمال شرقی به بندر مقام، از شرق به جزیرهشتور و از جنوب به حوزه های نفتی رسالت، رشادت و سلمان محدود میشود.وسعت این جزیره 76 کیلومتر مربع است و پس از قشم و کیش بزرگ ترین جزیرهایران در آب های خلیج فارس است.

  فاصله این جزیره تا بندر لنگه 91و تا بندرعباس حدود 198 مایل دریایی است. جزیره لاوان دور ترین جزیره نسبتبه مرکز استان هرمزگان است.

  آب و هوای آن گرم و مرطوب و دمای آن درتابستان به حدود پنجاه درجه سانتی گراد میرسد و رطوبت هوای آن نیز بسیارزیاد است. ذخایر نفتی آب های نزدیک جزیره لاوان بسیار قابل توجه است.

  در حال حاضر صنایع جزیره منحصر به تأسیسات نفتی است که با نام «مجتمع پالایشی لاوان» فعالیت دارد.

  یکی ازشگفتیهای این جزیره وجود کندو های عسل درکنار تأسیسات نفتی و مخازن آنها است که عسل آنها به رنگ سبز تیره است وبوی نفت میدهد، اما طعم آن مشابه عسلهای معمولی است. اهالی جزیره در فصلمعینی از سال به صید مروارید میپردازند و تنها کالای صادراتی جزیره،مروارید آن است. این جزیره یک بندرگاه مناسب برای صدور فرآورده های نفتیو یک اسکله فلزی جهت حمل و نقل دریایی دارد.

  15- جزیره شتور
  جزیره شِتوَر یا شیدوَر به تعداد زیاد مار سمی سیاهرنگ و کوچک معذوف است که معمولاٌ زیر شن مخفی میشوند. به این جزیره جزیره ماران نیز گفته میشود. شاید غیر مسکونی بودن این جزیره به دلیل حضور این مارها باشد.

  جزیره شتور در فاصله حدود یک و نیم کیلومتری جنوب شرقی جزیره لاوان قرار دارد.
  طول جزیره 1.7 کیلومتر و عرض آن 800 متر است.

  اینجزیره نیز از با ارزشترین و مهمترین پناهگاههای حیات وحش (پرندگان،لاکپشت های دریایی، ماهی ها و دلفین ها) در خلیج فارس محسوب میشود وجزء مناطق حفاظت شده کشور است.

  16- جزیره هِندُرابی
  اینجزیره با 22.8 کیلومتر مربع مساحت، در حد فاصل بین دو جزیره کیش و لاوانقرار گرفته است. سرزمینی است هموار و تقریباً بدون عارضه طبیعی.

  هندورابیدر فاصله 325 کیلومتری بندر عباس و 133 کیلومتری بندرلنگه و بلندترین نقطهآن بیست و نه متر و بزرگترین قطر آن هفت و نیم کیلومتر است.

  اینجزیره از یک رشته ارتفاعات کوتاه پوشیده است و کرانههای آن با شیب ملایمیبه دریا منتهی میشوند. مجاورت با دریا، اغلب موجب بالا رفتن میزان بارانو رطوبت میشود. با این حال در تمام کرانههای خلیج فارس، همجواری بادریا، تأثیر چندانی بر میزان بارش این نواحی ندارد. فعالیت اقتصادی اکثراهالی در جزیره هندورابی، صید و غواصی است.

  فعالیت های صنعتی یا بهره برداری از معادن و منابع زیرزمینی و حتی صنایع دستی در هندورابی وجود ندارد.

  محیطزیست جزیره به دلیل بسته بودن آن محدود است و موجوداتی از قبیل انواعپرندگان کوچک، پرندگان مهاجری نظیر باز و شاهین و انواع کمی از خزندگان وموش صحرایی در آنجا یافت میشود.

  منابع تأمین آب جزیره بسیار محدود و کم است و آب مصرفی آن از طریق چاه یا آب انبار تأمین میشود.

  اینجزیره از نظر سیاحت و ایرانگردی از زیر مجموعههای کیش است که با توجه بهامکانات و استعداد طبیعی جزیره از نظر آب، خاک، هوا و شرایط خاص تجاریجزیره کیش و همچنین برخورداری از زیباییهای طبیعی، قادر است بخشی ازنیازهای سیاحتی و گردشگری ایرانگردان را تأمین کند.

  17- جزیره کیش
  درگذشته این جزیره را به نام قیس می خواندند. روایت است که بعد از طوفان نوح(ع) جزیره کیش اولین نقطه ای بود که سر از آب در آورد است.

  اینجزیره بیضی شکل با مساحت 89.7 کیلومتر مربع و با طول 15.6 و عرض 7کیلومتر ، در جنوب غربی بندرعباس و در میان آب های نیلگون خلیج فارس واقعشده است.

  جزیره کیش از نظر محیط زیست طبیعی، یکی از بکرترین مناطقخلیج فارس است. استعدادهای طبیعی و موقعیت جغرافیایی ویژه آن زمینهبهرهبرداری جهانگردی و تجاری از آن را در حد قابل توجهی فراهم ساخته است.

  سواحلکم نظیر این جزیره مرجانی، نه تنها در فصول گوناگون سال، بلکه در طول یکروز، در ساعات مختلف جلوههای بدیع و گونهگون و بسیار زیبایی از طبیعترا به تماشا میگذارند.
  سواحل کیش در شرق و شمال شرقی و جنوب از زیباترین سواحل جهان است.

  درسواحل جنوب غربی آن زیباترین منظره غروب خورشید را میتوان دید. از جملهنقاط دیدنی جزیره کیش آکواریوم بزرگ آن است که در گوشه شرقی جزیره، بامعماری زیبا قرار دارد و گونههای مختلف ماهیان و آبزیان اطراف جزیره درآن به تماشا گذارده شده است. قریب هفتاد نوع ماهیهای تزئینی در اینآکواریوم وجود دارد که از نظر شکل و رنگ پولک ها و زیبایی ظاهری، کم نظیرو برخی از آنها نیز بسیار کمیاب هستند.

  اسکله تفریحی جزیرهکیش با امکانات مفید و مختصر در بخش جنوبی جزیره از دیگر جاذبه های کیشاست. در این اسکله سرگرمی هایی از قبیل گردش در روی آب با قایق کفشیشهای که از بالای آن میتوان عبور گروهی ماهی ها و زیبایی های دنیایزیر آب را مشاهده کرد، هم چنین امکانات ورزش اسکی روی آب برای علاقهمندان فراهم شده است. در کنار اسکله تفریحی، پیست دوچرخه سواری نیز درپیرامون جزیره احداث شده است.

  معماری سنتی ساختمانهای جزیره توسطسنگ های مرجانی موجود در جزیره تشکیل شده است. معماری جدید و مدرن جزیرهنیز تقلیدی از معماری بومی و سنتی آن است که نمونه آن در «صفین» دیدهمیشود.

  جزیره کیش اولین بندر آزاد تجاری ایران است که امروزه بهطور روزانه هزاران نفر جهت خرید و دیدار از زیبایی های طبیعی این جزیره بهسمت کیش عزیمت میکنند.

  بخش بزرگ مساحت آن مسطح و مستعد کشاورزی است و دارای نخلستانهای متعدد است.

  ازمناطق دیدنی کیش میتوان به مجموعه قناتهای کاریز، پارک دلفین کیش، کشتییونانی، درخت سبز (انجیر معابد)، شهر باستانی حریره، آکواریوم کیش و...اشاره کرد.

  18- جزیره فرور بزرگ
  جزیرهفرور بزرگ از مجموعه جزایر استان هرمزگان است که سطح از تپه ماهورهای کوچکتشکیل شده است. این جزیره بر روی یکی از کمربندهای زلزله خیز جهان قراردارد. رنگ آب در نزدیکی جزیره سیاه است.

  جزیره شیبهای تند وپرتگاههایی دارد که گاهی ارتفاع آنها از ده متر بیشتر است. فاصله آن تانزدیک ترین نقطه سواحل ایران در حدود 20 کیلومتر و مساحت آن26.2 کیلومتر مربع و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا 145 متر است.

  درجزیره فرور بزرگ بقایای ساختمانهای مخروبه و اراضی کشاورزی بایر وچاههای آب به همراه یک چراغ دریایی نشانه مسکونی بودن جزیره در زمانهایگذشته است، وجود دارد. ولی در حال حاضر، جزیره غیرمسکونی است و تنهاتعدادی مأمور دولتی در آن حضور دارند. در آبهای این جزیره ماهی فراوانوجود دارد و به همین خاطر صیادان در اطراف آن فعالیت زیادی دارند.

  جزیرهفرور بزرگ یکی از کانونهای زیست حیات وحش است و تعداد بیشماری ازپرندگان از قبیل: عقاب ماهیگیر، طوطی، چکچک، قمری خانگی، چکاوک، کاکلی،پرستو، بلبل خرما، چاخ لق، هدهد، دم جنبانک زرد، دو سرخ معمولی، چکچکسرسیاه، زنبور خور معمولی و همچون یک نوع خارپشت، مارمولک، مار جعفری وعقرب در آن زندگی میکنند. این جزیره به علت داشتن مارهای زیاد به مارورنیز شهرت دارد.

  19- جزیره فرور کوچک
  نام دیگر این جزیره غیر مسکونی فرورگان است که در جنوب فرور بزرگ و شمال جزیره سیری قرار دارد.

  مرتفع ترین نقطه آن از سطح دریا سی و شش متر است. به علت موقعیت اقلیمی و استقرار در مسیر مهاجرت پرندگان دریایی، زیستگاه گونههای متنوع پرندگان مهاجر و بومی است.

  20- جزیره سیری
  ناماصلی و پارسی آن «راز» است که به دلیل نزدیکی با مناطق عرب نشین حاشیهجنوبی خلیج فارس ، اعراب از معادل عربی این نام یعنی سری استفاده کردند کهاین نام در زبانهای اروپایی سیری تلفظ شد و از راه آن زبانها به فارسیرسید.

  این جزیره در قلب آبهای خلیج فارس قرار دارد. فاصله آن تامرکز شهرستان ابوموسی که در قسمت شرقی جزیره سیری واقع شده، درحدود27 کیلومتر است همچنین فاصله دریایی آن تا مرکز استان، در حدود 152 مایلدریایی است. وسعت جزیره سیری 17.3 کیلومتر مربع است.

  این جزیرهفاقد پستی و بلندی بوده و نسبتاً مسطح است. مرتفع ترین نقطه آن 24 متراز سطح دریا ارتفاع دارد و بزرگ ترین ابعاد طولی و عرضی جزیره 6.1 و4.6 کیلومتر است.

  شکل در قسمتهای شمالی و نزدیک سواحل این جزیره ذوزنقهای، مناطق مسکونی همراه با سایر تأسیسات جای گرفتهاند.

  دراین جزیره تعداد قابل توجهی نخل خرما بطور پراکنده وجود دارد که محصول آنفقط مصرف محلی دارد. این منطقه پوشش گیاهی فقیری دارد و در این جزیرهمعدن خاک سرخ نیز موجود است.

  21- جزیره ابوموسی
  جنوبیترین جزیره ایرانی آبهای خلیج فارس، جزیره ابوموسی است. این جزیره در222 کیلومتری بندرعباس و هم چنین در 75 کیلومتری بندر لنگه واقع شده است.جزیره ابوموسی یکی از چهارده جزیره استان هرمزگان است که بیشترین فاصله ازسواحل ایرانی خلیج فارس را دارد و طول و عرض آن درحدود 4.5 کیلومتر است.شهر ابوموسی مرکز جزیره ابوموسی است.

  در حال حاضر مالکیت جزیرهابوموسی به همراه جزایر تنب در دست ایران است اما ادعاهایی از سوی دولتامارات متحده عربی هر از گاهی مطرح می شود؛ این موضوع از آن جا بر می خیزدکه خلیج فارس دریای کم عمقی برای نفت کش ها شمرده میشود زیرا نفت کشهاپس از بارگیری نفت در مخازنشان به شدت سنگین شده و کف آن ها به کف خلیجفارس نزدیک میشود و در نتیجه خطر به گل نشستنشان شدت میگیرد. برای همیناست که جزیره خارک به عنوان محل بارگیری نفت کشها از ایران تعیین شده است.

  تنهامسیر قابل کشتیرانی برای نفتکشهای حامل نفت فاصله میان جزیره ابوموسی وتنب است. زیرا این مسیر ژرف ترین مسیر برای نفتکشها شناخته میشود. درپی جنگ ایران و عراق و بروز جنگ نفتکشها در خلیج فارس مسئله حفظ امنیتسوخترسانی برای دولتهای صنعتی پیش آمده است که تصمیم بر این گرفتهانداین کار را با همکاری متحدان عربشان انجام دهند و از این میان قرعه به نامامارات عربی متحده افتاده است.

  22- جزیره تنب بزرگنامهای دیگر آن در قدیم تنب گَپ، تنب مار و تل مار بوده است. این جزیره تقریباً گرد است و خاک شنی و خشک دارد.  در قسمتهای جنوب غربی این جزیره و در نزدیکی سواحل آن، خانههای مسکونی از راه چندین خیابان و جاده به هم پیوستهاند.

  این جزیره در شمال شرقی ابوموسی واقع شده است در دارای موج شکن و لنگرگاه است.
  مردم بومی این جزیره از صید ماهی و مروارید امرار معاش میکنند . مارهای سمی و کوچک در این جزیره به وفور وجود داد.

  23- جزیره تنب کوچک
  جزیرهمثلثی شکل تنب کوچک به فاصله 12 کیلومتر از غرب جزیره تنب بزرگ قراردارد. غیرمسکونی است و مرتفع ترین نقطه آن از سطح دریا، بیست و یک مترارتفاع دارد.

  24- جزیره قشم
  بزرگترین جزیره ایران و بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیا است (بزرگتر از ۲۲ کشور جهان)
  این جزیره در نزدیکی تنگه هرمز، بزرگترین و پرجمعیتترین جزیره خلیج فارس قرار دارد.
  جزیره قشم دومین بندر آزاد تجاری ایران است که سواحل آن برای ایجاد لنگرگاه مناسب است. این جزیره 15 بندر صیادى و تجارى دارد.

  علاوهبر جمعیت بومى و ساکن، جزیره قشم داراى جمعیت غیربومى و مهاجر بسیارى استکه بهطور عمده در بخشهاى تجارت، بازرگانى، صنایع و معادن، ادارات ودوایر دولتى و ارگانها، بانکها، تشکیلات سازمان منطقه آزاد قشم و دیگربخشهاى خدماتى به فعالیت اشتغال دارند.

  زبان اصلى مردم قشم، مانندتمام مردم ساکن بنادر و سواحل جنوب کشور و دیگر جزایر، فارسى و براى همهمردم و مسافرانى که به جزیره مسافرت مىکنند قابل درک و فهم است.

  لهجهمحلى و متداول مردم قشم در شهرها و روستاهاى آن تقریباً یکسان است، با اینتفاوت که اهالى شهر قشم و درگهان به سبب رفت و آمد و داد و ستد با مردممیناب، بندرعباس، پل، خمیر، کنگ، لنگه و دیگر بنادر مجاور، با لهجهاىنزدیک به لهجه بندرعباسى، مینابى (بندرى)، پلى (بندر پل خمیر) صحبتمىکنند و ساکنان روستاى اعماق جزیره به سبب مسافرت به شیخنشینها وهندوستان به زبان عربى هندى نیز آشنایى دارند یا واژههایى از این زبانهاوارد لهجه آنها شده است.

  بهطور کلى باید گفت زبان محلى قشمى، آمیختهاى از بانهاى فارسى، بندرى، هندى و انگلیسى است.

  کوهنمکى ـ کوه نمکدان ـ در قسمت جنوب غربى جزیره، ویژگى عمده مجموعه کوهستانىغربى را تشکیل مىدهد. این کوه که به شکل مخروط است تا ارتفاع 397 متر(قله کوه نمکدان) مىرسد. ساختار نمکى این کوه از انباشته شدن صخرههاىآذرین با رسوبات تشکیل شده است. کوه گنبد نمکى، با بقایاى معادن نمکباستانى و چشمههاى آب شور، به خودى خود یک "اثر تاریخى طبیعى دیدنی" باامکانات آموزشى و تفریحى را به وجود آورده است.

  ساحل صخرهاى ریگو معروف به ساحل لاکپشتها از سواحل زیباى جزیره قشم است که لاکپشتها در آنجا براى نفسگیرى و تغذیه به روى آب مىآیند.

  چشمههاى جزیره قشم، که بهطور پراکنده در جاى جاى جزیره وجود دارند، فاقد آب شیرین بوده و عمدتاً شور است.

  اولینو مهمترین جامعه گیاهى جزیره در جنگلهای حرا مشاهده مىشود که گونهاىاز مانگروها به نام Avicennia marina (به نام ابوعلى سینا، دانشمندپرآوازه ایران) است.
  اینجزیره بزرگ پوشش جانوری متنوعی نیز دارد. پستانداران قشم عبارتند از 4گونه خفاش که یک نوع آن خفاش میوهخوار است، 4 گونه جونده ، یک نوعخارپشت، یک گونه خرگوش، یک گونه روباه و یک نوع جبیر نیز در قشم شناسایىشده است.

  خزندگان شناسایى شده قشم نیز بسیار متنوع هستند. سه نوع مار و 17 گونه مارمولک و یک نوع دوزیست در قشم شناخته شدهاند.

  بارزترینپدیده طبیعى قشم گوناگونى پرندگان آن است. از میلیونها سال پیش به این سوحدود چهارمیلیون پرنده مهاجر بهطور منظم در فصلهاى مختلف سال، به خلیجفارس پناه مىآورند.

  بهطورکلى، در گشت و گذارى چند روزه در جزیره قشم به آسانى مىتوان تا 100 گونهاز پرندگان آن را مشاهده کرد. برخى از پرندگان جزیره قشم عبارتند از:پلیکان پا خاکسترى ، باکلان ، حواصیل خاکسترى ، اگرت کوچک ، اگرت ساحلى ،اگرت سفید ، حواصیل شب ، حواصیل هندى ، کفچه نوک ، فلامینگو ، عقابماهیگیر(جزیره قشم) ، کرکس ، جیرفتى ، هوبره ، سلیم خرچنگخوار ، صدفخوار، دیدومک ، تله نوک پهن ، کاکایى سر سیاه ، کاکایى پشت سیاه ، پرستودریایى دودى ، پرستو دریایى کاکلى کوچک ، پرستو دریایى معمولى ، پرستودریایى کاکلى ، سبز قباى هندى ، زنبور خانگى کوچک ، دم جنبانک ابلق ، دمجنبانک کله زرد ، میوهخور ، بلبل خرما ، سنگ چشم کله سرخ ، سوسک چیفچاف ،سوسک جنبان ، سوک سرسیاه ، طرقه بنفش ، طرقه کوهى ، چکچک بیابانى ، شهدخور، زرد پر مزرعه ، سهره خاکی.

  جزیره قشم تا حدودی توان بالقوه برای دامپروری را دارد و هم اکنون دامپروری به روش سنتی در جزیره انجام می گیرد.

  به دلیل کمی بارندگی و نبود آب شیرین کافی ، کشاورزی بسیار محدود است و بیشتر به صورت دیم صورت می گیرد.

  25- جزیره ناز
  جزیرهناز در نزدیکى سواحل شرقى قشم قرار گرفته و از ساحل در حدود یک کیلومترفاصله دارد. وسعت جزیره ناز تقریباً سه هکتار است. این جزیره فاقد ساحلشنى است و دیوارههاى صخرهاى به ارتفاع پنج تا ده متر اطراف آن رافراگرفته است. روى این جزیره کاملاً مسطح است. در زمان جزر با پسروى کاملآب دریا، براى مدت کوتاهى، باریکهاى از خشکى جزیره ناز را به ساحل قشموصل مىکند.

  در این جزیره کسى سکونت ندارد. ماهیگیران محلى چندسایبان و مکان استراحت از چوب و پلاستیک بهصورت موقت احداث کردهاند.روبهروى جزیره ناز در قشم ساحل شنى قرار دارد که مکان مناسبى براى تغذیهپرندگان دریایى و ماهیگیران بومى است. در سراسر فصول سال بازدیدکنندگانبسیارى بهویژه هنگام غروب از این محل بازدید مىکنند.

  26- جزیره هرمز
  جزیرهٔ بیضی شکل هرمز که طول محیط آن حدود ۶۰۰۰ متر است در مدخل خلیج فارس و در فاصلهٔ ۸ کیلومتری بندرعباس قرار دارد.

  املایصحیح آن هرموز یا هرمزد برگرفته از کلمات خورموز یا خورموغ به معنیلنگرگاه و بندر ایالت موغستان (میناب) بوده است که به واسطه کثرت استفادهاز غلط مشهور امروزه هرمز خوانده میشود.

  این جزیره را به علتموقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، کلید خلیج فارس میدانند.همین موقعیت است که آن را در طول تاریخ، از نظر سوق الجیشی و بازرگانی ازاهمیت خاصی برخوردار ساختهاست.

  هرموز اصلا نام بندری معتبر در مصبرود میناب با خلیج فارس بوده است. شهر میناب کنونی برروی خرابههای اینبندر ساخته شده است. هرموز قدیم در اوایل عهد مغول تجارت پر رونقی داشتهاست. با هجوم مغولان در حدود سال 700 هجری، مردم شهر هرموز ابتدا به جزیرهقشم و سپس به جزیره هرموز که در آن زمان زرون (معرب آن جرون که بعدها نامبندری در محل بندر عباس کنونی شد و به تلفظ پرتغالی بندر گمبرون خواندهشد) نام داشت کوچ نمودند و شهری در آن بنا کردند و نام آنرا به یاد شهرقدیم خود هرموز گزاردند.

  به تدریج و طی قرون بعد این شهر نام خودرا به همه جزیره داد و بندر جرون (گمبرون بعدی) نام خود را از آن وامگرفت. عظمت شهر و جزیره هرموز به قدری شد که دو قرن بعد و تا زمانی کهتوسط پرتقالی ها اشغال شد مرکز ایالات خلیج فارس از جمله بحرین بوده است.

  شاهعباس در سال 1031 جزیره هرموز و سواحل جنوبی ایران در خلیج فارس را ازاشغال پرتغالی ها خارج ساخت و شهرهای هرموز و گمبرون را تخریب کرد و بندرعباس فعلی را بر خرابه های گمبرون استوار کرد. هرمز امروز به هیچ عنوانرونق گذشته را ندارد.

  جزیرهٔ هرمز در وسط مرتفع شامل تپه و کوههایآتشفشانی و نمکی است بلندترین نقطهٔ آن ۲۱۰ متر ارتفاع دارد ، اطراف آن راجلگههای پست و همواری پوشاندهاست ، معادن خاک سرخ و نمک سفید آن شهرتفراوانی دارد.

  27- جزیره هنگام
  جزیره هنگامیکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. جزیره هنگام باآبادیهای کوچک با وسعت حدود ۵۰ کیلومتر مربع در جنوب جزیرهٔ قشم واقع شدهو دارای معادن نمک و خاک و سرب است.

  این جزیره 6.33 کیلومتر مربع مساحت دارد و به شکل مخروط ناقصی است که در کرانههای جنوبی جزیره قشم واقع شدهاست.

  فاصلهآن تا بندرعباس حدود ۴۳ مایل دریایی و تا شهر قشم حدود ۲۹ مایل دریاییاست. این جزیره ارتفاعات پست آهکی دارد و بلندترین نقطه آن کوه ناکس با۱۰۶ متر ارتفاع است. بزرگترین قطر آن از «روستای هنگام کهنه» تا «روستایهنگام جدید» ۹ کیلومتر است. تنها فعالیت اقتصادی در جزیره هنگام که اکثراهالی به آن مشغولند، ماهیگیری و صیادی است. از نقاط دیدنی جزیره تأسیساتبندری انگلیسیها است.

  28- جزیره لارک
  جزیره لارک یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
  جزیرهلارک با 7.48 کیلو متر مربع مساحت ، در فاصله ۱۸ مایل دریایی از مرکزاستان شهر بندرعباس و ۶ مایل دریایی از شهر قشم و در جنوب شرقی این شهر ،در تنگه هرمز قراردارد.

  این جزیره از کوههای آتشفانی مخروطی شکلتشکیل شدهاست . بلندترین نقطه آن ۱۳۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد وبزرگترین قطر آن ۶/۱۰ کیلومتر است. در این جزیره فعالیت کشاورزی وجودندارد و تنها فعالیت اقتصادی اکثر اهالی جزیره لارک صید و غواصی است.

  آب آشامیدنی مردم این جزیره بیشتر از طریق بندرعباس به ان حمل میشود و همچنین آب برکهها و چاههای آن مورد استفاده قرار میگیرد.

  ازدیگر جزایر غیرمسکونی خلیج فارس میتوان به شیف، ام الکرم، ام سیله(خان)، خرو، مولیات، سهدندون، مُطاف، مُرغی، چراغی اشاره کرد.

  جزیرههایغیر مسکونی خلیج فارس از اهمیت ویژه جهانی به عنوان زیستگاه مرجانهایدریایی (خوراک غواصها)، محل تخمگذاری پرستوهای دریایی و لاک پشتها وزیستگاه انواع پرندگان مهاجر برخوردار است.

  بیگمان جزیرههای ایرانی خلیج فارس بیش از این تعداد است که تعدادی از آنها در زمان جزر و مد نام جزیره به خود میگیرند.  طبقه بندی انواع نژاد لاکپشت

  نام علمی : Geochelone elegans
  نام معمولی : Indian Star Turte
  نام فارسی : لاک پشت ستاره دار هندی


  لاک پشت گوش قرمز( Red-Eared Slider)

  نام علمی : Trachemys scripta elegans

  خانواده : Emydidae


  نام:لاکپشت منقاردار دریایی_Hawksbill Sea Turtle

  نام علمی: Eretmochelys imbricata

  خانواده: Cheloniidae


  نام:لاکپشت خالدار_Spotted Turtle

  نام علمی: Clemmys guttata

  خانواده: Emydidae  نام:لاکپشت ماتا ماتا_Matamata Turtle

  نام علمی: Chelus fimbriatus

  خانواده: Chelidae  نام:لاکپشت استرن باکس_Eastern Box Turtle

  نام علمی: Terrapene carolina

  خانواده: Emydidae

  نام:لاکپشت کیجلیس_Cagle's Map Turtle

  نام علمی: Graptemys caglei

  خانواده: Emydidae  نام:لاکپشت گردن ماری_Argentine Snake-necked Turtle_South American Snake-necked Turtle

  نام علمی: Hydromedusa tectifera

  خانواده: Chelidae


  نام:لاکپشت دندانه ای افریقایی_African Side-necked Turtles_East African Serrated Mud Turtle

  نام علمی: Serrated Mud Turtle _Pelusios sinuatus

  خانواده: Pelomedusidae


  نام:لاکپشت پا زرد_Yellow-foot Tortoise_South American Yellow Footed Tortoise

  نام علمی: Geochelone denticulata

  خانواده: Testudinidae  نام:لاکپشت سولکاتا ی افریقایی_African Spurred Tortoise_Sulcata Tortoise_Spurred Tortoise

  نام علمی: Geochelone sulcata

  خانواده: Testudinidae  نام:لاکپشت روسیه ای_Russian Tortoise_Central Asian Tortoise_لاکپشت اسیای میانه_Afghan Tortoise_ Four-toed

  نام علمی: Testudo horsfieldii

  خانواده: Testudinidae  نام:لاکپشت پا قرمز_Red-footed Tortoise_South American Red-footed Tortoise_Red-leg Tortoise

  نام علمی: Geochelone carbonaria

  خانواده: Testudinidae

  نام:لاکپشت چیکن_Chicken Turtle

  نام علمیeirochelys reticularia

  خانواده:Emydidae


  نام:لاکپشت بلک وود_Black Wood Turtle_Black River Turtle_Central American Wood Turtle

  نام علمی:Rhinoclemmys funerea

  خانواده:Geoemydidae


  نام:لاکپشت اسنپینگ_Alligator Snapping Turtle_لاکپشت بزرگ خوراک

  نام علمی:Chelydra serpentina


  منابع:ایران بوم
  پارسی پت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۵ آذر ۸۷, ۲۲:۱۳
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۵ آذر ۸۷, ۰۰:۲۷
 3. خريد اينترنتي كارت شارژ ايرانسل امكانپذير شد
  توسط hamid192 در انجمن تازه ها و اخبار تلفن همراه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۴ مهر ۸۷, ۱۸:۱۱
 4. دعاوي ثبتي و اسناد رسمي لازم الاجرا
  توسط MR HAMID در انجمن مباحث حقوقی و قضائی
  پاسخ ها: 7
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۰۸ فروردین ۸۷, ۱۲:۲۱

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •