نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 , از مجموع 15

موضوع: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  خبرگزاري فارس: جديدترين ماهواره ايراني با نام «رصد» پس از پرتاب موفق در مدار زمين قرار گرفت.


  بهگزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، همزمان با ميلاد مبارك حضرتاميرالمؤمنين علي(ع) جديدترين ماهواره ساخت جمهوري اسلامي ايران با نام«رصد» با حضور سردار وحيدي وزير دفاع پرتاب و با موفقيت در مدار زمين قرارگرفت.

  «رصد» نخستين ماهواره تصويربرداري ايران است كه تماميمراحل طراحي، ساخت، تجميع، تست و آمادهسازي آن در داخل كشور و توسطمتخصصان داخلي صورت گرفته است.

  برقراريارتباط با ايستگاههاي زميني، تصويربرداري از زمين و ارسال تصاوير به همراهاطلاعات تلهمتري به ايستگاههاي زميني از مهمترين مأموريتهاي اينماهواره است.

  توپولوژي و ساخت ايستگاههاي زميني ماهواره «رصد» بهگونهاي طراحي شده كه بيشترين دسترسي به ماهواره را جهت دريافت اطلاعات وارسال فرامين كنترل فراهم كرده باشد.

  بنابراين گزارش، اغلبزيرسيستمهاي اصلي يك ماهواره بزرگ در «رصد» وجود دارد كه از جملهميتوان به سيستمهاي مديريت توان، پانلهاي خورشيدي، كنترل وضعيت، محمولهاكتيكي، GPS، مديريت داده و فرامين روي بورد، گيرنده و فرستنده روي بورد،فرستنده رنجينگ و كنترل دما اشاره كرد.

  «رصد» 15.3 كيلوگرم وزنداشته كه براي تزريق در مداري با ارتفاع 260 كيلومتر طراحي شده است وميتواند در هر شبانه روز 15 بار به دور زمين بچرخد.


  ايندومين ماهوارهبر ساخت جمهوري اسلامي ايران است كه ميتواند ميكروماهواره16 كيلوگرمي را تا ارتفاع 260 كيلومتر از سطح زمين قرار دهد. طول اينماهوارهبر 22 متر، قطر آن 1.25 و وزن آن 26 تن است.

  عملياتموتور اول و جدايش آن، عمليات موتور دوم، خارج شدن ماهوارهبر از جو غليظ،رسيدن به سرعت مورد نظر و جدايش ماهواره از ماهوارهبر مراحلي بودند كه دراين پرتاب با موفقيت انجام شد.

  چهار ايستگاه رهگيري، ايستگاهتلهمتري و فرمان، ايستگاه مركزي و ايستگاه متحرك، عمليات رهگيري، هدايت وكنترل و دريافت اطلاعات از ماهوارهبر سفير «رصد» را برعهده دارند كه آنهانيز با موفقيت عمليات خود را انجام داده و به كار خود ادامه ميدهند.

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  بازتاب گسترده پرتاب ماهواره ايراني رصد در رسانههاي خارجي
  خبرگزاري فارس: پرتاب ماهواره ايراني رصد توسط متخصصان داخلي بازتاب گستردهاي در رسانههاي عربي و انگليسي زبان داشت.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  بهگزارش فارس، همزمان با ميلاد مبارك حضرت اميرالمؤمنين علي(ع) جديدترينماهواره ساخت جمهوري اسلامي ايران با نام "رصد " با حضور سردار وحيدي وزيردفاع پرتاب و با موفقيت در مدار زمين قرار گرفت.


  بر همين اساس رسانههاي خارجي به بازتاب خبر قرار گرفتن موفقيت آميز ماهواره رصد در مدار زمين پرداختند.

  خبرگزاري فرانسه در خبري اعلام كرد ايران با موفقيت ماهواره خود را به فضا پرتاب كرد.

  اين خبرگزاري غربي به نقل از رسانههاي ايران همچنين اعلام كرد كه ماهواره رصد توسط موشك ماهوارهبر سفير به فضا پرتاب شده است.

  روزنامهآمريكايي نيويوركتايمز نيز در گزارشي با اشاره به در مدار زمين قرارگرفتن ماهواره رصد نوشت: اين دومين بلند است كه ايران ماهواره خود را باموشك به فضا پرتاب كرده است.

  بوستون گلوب ديگر روزنامه آمريكايي بود كه به بازتاب خبر ماهواره رصد پرداخت.

  ايننشريه آمريكايي همچنين به نقل از "چارلز پي ويك " كارشناس موشكهاي ايراندر گروهي پژوهشي در الكساندريا ويرجينيا نوشت: اين گام قابل توجهي برايايرانيان است.

  خبرگزاري انگليسي رويترز نيز در گزارشي اعلام كرد ايران دومين ماهواره ساخت داخل را با موفقيت در مدار زمين قرار داده است.

  پايگاهشبكه خبري بي بي سي ديگر رسانه خارجي بود كه در مدار زمين قرار گرفتنماهواره رصد را گزارش كرد و نوشت ايران يك ماهواره تصويربرداري ساخت داخلرا به فضا پرتاب كرده و در مدار زمين قرار داده است.

  بي بي سيادامه داد: براساس اين گزارش ها، ماهواره رصد هم مانند ماهواره ملي اميد،به طور كامل در داخل كشور طراحي و ساخته شده است. ماهواره اميد در سال2009 به فضا پرتاب شد.

  سي ان ان عربي نيز در گزارشي اعلام كرد كه ايران دومين ماهواره خود را با موفقيت در مدار زمين قرار داد.

  روزنامه مصري الشروق ديگر رسانه عرب زبان بود كه به بازتاب قرار گرفتن موفقيت آميز ماهواره رصد ايران در مدار زمين پرداخت.

  پايگاهخبري شبكه روسيا اليوم نيز نوشت ايران ماهوارهاي را به فضا فرستاد كه كلمراحل طراحي، ساخت و آزمايش آن در داخل اين كشور صورت گرفته است.

  النشرهديگر رسانه عرب زبان بود كه به بازتاب خبر ماهواره ايراني پرداخت و تاكيدكرد ايران ماهواره ديگري به نام "رصد را در مدار زمين قرار داد.


  "رصد" نخستين ماهواره تصويربرداري ايران است كه تمامي مراحل طراحي، ساخت،تجميع، تست و آمادهسازي آن در داخل كشور و توسط متخصصان داخلي صورت گرفتهاست.

  برقراري ارتباط با ايستگاههاي زميني، تصويربرداري از زمين وارسال تصاوير به همراه اطلاعات تلهمتري به ايستگاههاي زميني از مهمترينمأموريتهاي اين ماهواره است.

  توپولوژي و ساخت ايستگاههاي زمينيماهواره "رصد " به گونهاي طراحي شده كه بيشترين دسترسي به ماهواره را جهتدريافت اطلاعات و ارسال فرامين كنترل فراهم كرده باشد.

  بنابراينگزارش، اغلب زيرسيستمهاي اصلي يك ماهواره بزرگ در "رصد " وجود دارد كه ازجمله ميتوان به سيستمهاي مديريت توان، پانلهاي خورشيدي، كنترل وضعيت،محموله اكتيكي، GPS، مديريت داده و فرامين روي بورد، گيرنده و فرستنده رويبورد، فرستنده رنجينگ و كنترل دما اشاره كرد.

  "رصد " 15.3كيلوگرم وزن داشته كه براي تزريق در مداري با ارتفاع 260 كيلومتر طراحيشده است و ميتواند در هر شبانه روز 15 بار به دور زمين بچرخد.

  ايندومين ماهوارهبر ساخت جمهوري اسلامي ايران است كه ميتواند ميكروماهواره16 كيلوگرمي را تا ارتفاع 260 كيلومتر از سطح زمين قرار دهد. طول اينماهوارهبر 22 متر، قطر آن 1.25 و وزن آن 26 تن است.

  عملياتموتور اول و جدايش آن، عمليات موتور دوم، خارج شدن ماهوارهبر از جو غليظ،رسيدن به سرعت مورد نظر و جدايش ماهواره از ماهوارهبر مراحلي بودند كه دراين پرتاب با موفقيت انجام شد.

  چهار ايستگاه رهگيري، ايستگاهتلهمتري و فرمان، ايستگاه مركزي و ايستگاه متحرك، عمليات رهگيري، هدايت وكنترل و دريافت اطلاعات از ماهوارهبر سفير "رصد " را برعهده دارند كهآنها نيز با موفقيت عمليات خود را انجام داده و به كار خود ادامه ميدهند.
  انتهاي پيام/ص


  گزارش تصويري مرتبط
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  بازتاب پرتاب ماهواره 'رصد يك ' به فضا در رسانه هاي جهان

  آسوشيتدپرس: ايران با وجود تحريم ها همچنان پيشرفت هاي خود را به رخ ميكشد
  خبرگزاريفارس: خبرگزاري آمريكايي آسوشيتدپرس اعلام كرد: «ايران موفقيتهايفناورانه خود را براي اين به رخ ميكشد كه نشان دهد ميتواند با وجودتهديد آمريكا و تحريمها همچنان پيشرفت كند.»  بهگزارش فضاي مجازي فارس به نقل از جام نيوز، پرتاب دومين ماهواره ايراني بهفضا، رويداد بزرگي بود كه بازتاب گسترده اي در بسياري از رسانه هاي جهانداشت.
  بر اساس اين گزارش ، شبكه دولتي صداي آمريكا در اين بارهگفت:«رسانه هاي دولتي ايران از پرتاب دومين ماهواره ساخت جمهوري اسلامي بهفضا خبر داده اند، منابع خبري مي گويند ماهواره «رصد يك» براي مخابرهتصاوير و پيش بيني وضع هوا استفاده خواهد شد»
  ارگان رسانه اي وابستهبه وزارت امور خارجه آمريكا ادامه داد:«ايران در فوريه 2009 نخستينماهواره خود را به نام اميد به مدار زمين فرستاد، اماقدرت هاي غربي نگرانبرنامه فضايي ايران هستند، آنها تهران را متهم مي كنند كه قصد دارد ازفناوري ماهواره ها براي پرتاب كلاهك هاي اتمي استفاده كند. اما ايران ميگويد برنامه هاي فضايي و اتمي اش مقاصدي صلح جويانه دارند.»
  پايگاهخبري بي بي سي در اين باره ابراز داشت:«در شامگاه چهارشنبه و در آستانهسالروز ولادت حضرت علي[عليه السلام]، نخستين ماهواره تصويربرداري ساختايران به نام رصد با ماموريت برقراري ارتباط با ايستگاه هاي زميني،تصويربرداري از زمين و ارسال تصاوير به ايستگاه هاي گيرنده در مدار زمينقرار گرفت.»
  اين رسانه انگليسي اضافه كرد:« برخي ناظران خارجي همگفته اند كه ايران اميدوار است با پيشرفت در برنامه هاي فضايي خود بتواندتحولات نظامي در سطح منطقه را دنبال كند و در صورت امكان، نسبت به آنهاواكنش نشان دهد.»
  موفقيت متخصصان ايراني در قرار دادن ماهواره رصد درمدار زمين مورد توجه خبر گزاري آسوشيتدپرس نيز قرار گرفت،خبرگزاري ايناقدام متخصصان ايراني را ' شاهكار' عنوان كرد كرد، اما در ادامه نوشت:«پرتاب ماهواره ايران احتمالا موجب نگرانيهايي ميان كساني ميشود كه ازايران بيم دارند.»
  اين خبرگزاري آمريكايي افزود:«اين دومينماهوارهاي است كه ايران در مدار قرار داده است. نخستين ماهواره به ناماميد در سال 2009 پرتاب شد. تلويزيون ايران گفت كه ماهواره جديد برايتوليد نقشه هاي با دقت بالا طراحي شده است.»
  آسوشيتدپرس در ادامهنوشت: «ايران موفقيتهاي فناورانه خود را براي اين به رخ ميكشد كه نشاندهد ميتواند با وجود تهديد آمريكا و تحريمها همچنان پيشرفت كند.»

  خبرگزاريآسوشيتدپرس نوشت:«ايران گفته است كه ميخواهد ماهوارههاي خود را در مدارقرار دهد تا مسايل طبيعي در اين كشور زلزله خيز را دنبال كند و سامانههايمخابراتي خود را بهبود بخشد.»
  آسوشيتدپرس درپايان افزود: «اين كشورهمچنين برنامه نظامي موشكي خود را پيش ميبرد و موشكهايي را آزمايشميكند كه قابليت رسيدن به اسراييل و پايگاههاي آمريكا در خليج فارس رادارند.»
  خبرگزاري فرانسه نيز در خبري اعلام كرد ايران با موفقيت ماهواره خود را به فضا پرتاب كرد.
  اين خبرگزاري غربي،همچنين به نقل از رسانههاي ايران اعلام كرد كه ماهواره رصد توسط موشك ماهوارهبر سفير به فضا پرتاب شده است.
  روزنامهآمريكايي نيويوركتايمز نيز در گزارشي با اشاره به در مدار زمين قرارگرفتن ماهواره رصد نوشت:«اين دومين بار است كه ايران ماهواره خود را باموشك به فضا پرتاب كرده است.»
  بوستون گلوب ديگر روزنامه آمريكايي بود كه به بازتاب خبر ماهواره رصد پرداخت.
  ايننشريه آمريكايي همچنين به نقل از "چارلز پي ويك كارشناس موشكهاي ايران دريك گروه پژوهشي در الكساندريا ويرجينيا "، نوشت: «اين گام قابل توجهي برايايرانيان است.»
  خبرگزاري انگليسي رويترز نيز در گزارشي اعلام كرد ايران دومين ماهواره ساخت داخل را با موفقيت در مدار زمين قرار داده است.
  سايتآلماني دويچه وله نيز مدعي شد:« خبر ارسال ماهواره «رصد» به فضا باعثتشديد نگرانيهايي در فضاي بينالملل نيز شده است? نگرانيهايي كه محوراصلي آن مرتبط به اهداف نامعلوم فعاليت هستهاي ايران است.»
  البتهاين سايت دولتي در ادامه اضافه كرد:« به نظر يك گروه تحقيقاتي آمريكايي?گلوبال سكيوريتي گفته است كه با همه اما واگرهايي كه درباره توان ماهواره«رصد» -به علت ارايه اطلاعات كم از سوي ايران- وجود دارد? همچنان گامموفقي است كه نمايانگر توانايي رو به رشد مهندسان ايراني و در تضاد باشكست اقدامات كره شمالي در اين زمينه است.
  روزنامه واشنگتن پست ضمنچاپ گزارشي از توانمندي محققان و نخبگان ايراني در ساخت ماهواره نوشت :«ايران نخستين راكت اين كشور را به منظور ارسال ماهواره تحقيقاتي به فضاپرتاب كرد.»
  روزنامه صهيونيستي هاآرتص نوشت: «ايران امروز يك راكت راكه براي قراردادن اولين ماهواره بومي اين كشور در مدار زمين طراحي شده بهفضا پرتاب كرد.
  اين روزنامه صهيونيستي افزود: «آزمايش اين راكتاحتمالا منجر به افزايش حساسيت اسرائيل و كشورهاي غربي نسبت به برنامههسته اي ايران خواهد شد.»
  سي ان ان عربي نيز در گزارشي اعلام كرد كه ايران دومين ماهواره خود را با موفقيت در مدار زمين قرار داد.
  روزنامه مصري الشروق ديگر رسانه عرب زبان بود كه به بازتاب قرار گرفتن موفقيت آميز ماهواره رصد ايران در مدار زمين پرداخت.
  پايگاهخبري شبكه روسيا اليوم نيز نوشت «ايران ماهوارهاي را به فضا فرستاد كه كلمراحل طراحي، ساخت و آزمايش آن در داخل اين كشور صورت گرفته است.»
  النشرهديگر رسانه عرب زبان بود كه به بازتاب خبر ماهواره ايراني پرداخت و تاكيدكرد ايران ماهواره ديگري به نام "رصد را در مدار زمين قرار داد.
  خبر پرتاب ماهواره رصد علاوه بر انعكاس در شبكه اي راديويي و تلويزيوني روسيه در رسانههاي نوشتاري روسيه نيز بازتاب بسياري داشت،
  خبرگزاريريانووستي نوشت:« دانشمندان سازمان هوافضاي جمهوري اسلامي ايران موفق شدندماهواره جديد "رصد "، نخستين ماهواره تصوير برداري ايران را كه تماميمراحل طراحي، ساخت، تجميع، تست و آماده سازي براي پرتاب آن در داخل كشورانجام شده است را در مدار زمين قرار دهند.»
  به نوشته خبرگزاري ايتارتاس پرتاب اين ماهواره گام موفق ديگر ايران در عرصه هواوفضاست.
  روزنامه كامرسانت نيز نوشت« اجراي برنامه فضايي ايران در ماه فوريه سال 2008 با پرتاب آزمايشي موشك كاوشگر - 1 آغاز شده است.
  گفتنياست اگرچه بسياري ازرسانه هاي خبري غربي سعي كردند درگزارش هاي خود، فقطبه پخش خبرهايي جهت دار و ناقص درباره پرتاب موشك ايراني با قابليت حملماهواره اكتفا كنند ، اما اكثر اين رسانه ها نتوانستند پيشرفت ايران را درزمينه كاوش هاي فضايي ناديده بگيرند.

 4. #4
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  حركت ايران به سمت ساخت ماهوارهبرهاي بزرگ و ماهوارههاي سنگين
  خبرگزاريفارس: وزير دفاع با اشاره به پرتاب موفقيتآميز ماهواره "رصد " گفت: بااقدامات صورت گرفته، حركت و گامهاي مهمي براي ساخت ماهوارههاي بزرگ وماهوارههاي سنگينتر در داخل كشور برداشته شده است.


  بهگزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، سردار احمد وحيدي وزير دفاع وپشتيباني نيروهاي مسلح با اشاره به پرتاب موفقيتآميز جديدترين ماهوارهايراني به نام "رصد " اظهار داشت: با عنايت الهي و تحت توجهات حضرت وليعصر و معصومين (ع) توانستيم ماهواره رصد را با ماهوارهبر سفير رصد درمدار قرار دهيم كه اين يك خبر مسرتبخش براي كساني است كه به عظمت و بزرگيايران ميانديشند.

  وحيدي با بيان اينكه ماهوارهبر سفير توانستماهواره رصد را در ارتفاع بالاي 260 كيلومتر در مدار به صحت تزريق كند،اظهار داشت: اين عمليات پس از انجام مراحل مختلف يعني جدايش مرحله اول،جدايش مرحله دوم، كليه مراحل ديگر را به خوبي پشت سر بگذارد.

  ويدر ادامه به كوچكي وزن ماهواره رصد اشاره كرد و افزود: اين ماهواره عليرغمكوچكي، تمام خصوصيات يك ماهواره بزرگ را داشته و از قابليت تصويربردارينيز برخوردار است.

  وزير دفاع خاطرنشان كرد: فرستنده و گيرندههايلازم در برد اين ماهواره پيشبيني شده، داراي رنجينگ فرستنده و كنترل دمابوده و قابليت كنترل موقعيت خود در موقعيت اكتيو و پسيو را دارند.

  وحيديادامه داد: يعني ماهواره رصد ميتواند هم با گراديانبوم جاذبه به شكلپسيو خود را كنترل كند و هم با چرخشگر مغناطيسي ميتواند موقعيت خود راتثبيت كند.

  وي با اشاره به وجود پانل خورشيدي در اين ماهوارهگفت: اين پانل به ماهواره رصد اين ويژگي را داده تا بتواند توان خود را ازخورشيد بگيرد.

  وزير دفاع اظهار داشت: اينها همه مشخصاتي است كه در يك ماهوارهبر كوچك پيشبيني شده و ميتواند بسيار مهم باشد.

  وحيديبا اشاره به اين دستاورد بزرگ افزود: ما توانستيم براي تثبيت و توسعه توانفضايي ايران گام بلندي برداريم كه اين پيروزي را خدمت رهبر معظم انقلاب،ملت ايران و شهداي انقلاب اسلامي تبريك ميگوييم.

  وي اين موقعيترا برپايه يك هماهنگي و مديريت بسيار خوب در سطح كشور دانست و تصريح كرد:سازمان هوافضاي وزارت دفاع در كنار دانشگاه مالك اشتر اين وزارتخانه كهماهواره را ساخت و با حمايتهاي همه جانبه سازمان فضايي كشور كه متوليمسائل فضايي كشور است، توانست به اين موفقيت بزرگ دست پيدا كند.

  وزيردفاع تصريح كرد: در پرتو اين مديريت يكپارچه، تدابير رهبري عزيز انقلاب وحمايتهاي بيدريغ رئيسجمهور توانستيم به اين موفقيتها دست پيدا كنيم كهالبته اين اقدام در تثبيت موقعيت ايران در خصوص ماهوارهبر بسيار مهم بودو ما از اين به بعد گامهاي مهم ديگري را براي ساخت ماهوارهبرهاي بزرگترو ماهوارههاي سنگينتر برخواهيم داشت.

  وحيدي در پايان با اشارهبه همزماني اين دستاورد بزرگ با سالروز ميلاد اميرالمومنين علي(ع) گفت:اين عمليات با رمز "يا علي ابن ابيطالب(ع) و شعار اللهاكبر " صورت گرفت واميدواريم هميشه عنايات و توجهات حضرت علي(ع) و ائمه معصومين شامل حال ملتايران باشد.

 5. #5
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***


 6. #6
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  فاكس نيوز: تكنولوژي فضايي ايران براي آمريكا شرم آور است!
  خبرگزاريفارس: اليوت آبرامز، مشاور سابق امنيت ملي در دولت جرج بوش مي گويد؛ «شرمآور است كه كشوري كه بارها توسط سازمان ملل و آژانس بين المللي انرژي هستهاي تحريم شده است چنين جايزه اي بگيرد. اين به مفهوم تقويت توان نظاميايران است.»


  *شما سم بر زمين بكوبيد تا ما در لندن و بروكسل به نان و نوايي برسيم

  چند پادوي كارچاق كن سازمان سيا و MI6 انگليس در اقدامي مشترك، فاز دوم يك پروژه شكست خورده در 6ماه پيش را كليد زدند.
  اينعده همان هايي هستند كه آذرماه سال گذشته نيز از مقصد آمريكا و اروپا بهبرخي عناصر بازداشتي در فتنه سبز پيغام داده بودند تا دست به اعتصاب غذابزنند و آن را تا حد مرگ! ادامه دهند. با وجود تبليغات فراوان، آن پروژهبه دلايل كاملا روشن به اجرا گذاشته نشد و كسي از بازداشتي ها ماجرا راجدي نگرفت.

  اكنون پس از 6 ماه، جريان رسانه اي عنكبوت دست بهاقدام مشابهي زده تا بلكه چند نفر از عناصر بازداشتي را تحميق و تحريك بهغذا نخوردن كند. همزمان حلقه اي مشترك شامل شماري از كارچاق كن ها و دلالهاي نيمه حرفه اي سرويس جاسوسي MI6 و CIA، با انتشار مصاحبه هاي ويدئوييمدعي شدند در آن سوي ينگه دنيا دست از غذا خوردن مي كشند(!؟) تا بازندانيان ياد شده همراهي كنند. اين ويدئوها، توسط شيرين عبادي، مسعودبهنود، فرخ نگهدار، محسن كديور، محسن سازگارا، ابراهيم نبوي و مازياربهاري (كلاهبردار خرده پا) تهيه شده است. كديور و نبوي مطالب تحميق آميز وپرسوز و گدازي هم در سايت جرس نوشته اند تا سيكل تحميق را تكميل كردهباشند. آنها بدون اينكه توضيح دهند چرا خود تا پاي جان نايستادند و بااندوختن چند روز سابقه زندان، پناهندگي بلژيك و آمريكا را گرفتند، اززنداني ها خواسته اند تا پاي مرگ پيش بروند!

  شيرين عبادي بههمراه 6 نفر ديگر، اواخر آذرماه سال گذشته مدعي شدند در حمايت از اعتصابغذاي نسرين ستوده در ژنو تحصن مي كنند اما عدم استقبال از اين تحصن، باعثجمع كردن بساط نمايش شد. عبادي در آن ايام خواستار «زورآزمايي با مرگ»!شده بود، كليد واژه اي كه تكاپوي رندانه چند سال پيش وي براي تحميق اكبرگنجي و هل دادن به سمت اعتصاب غذا تا سر حد خودكشي را تداعي مي كرد.

  بخشطنز ماجرا دوره افتادن ابراهيم نبوي براي ايفاي نقش در نمايشنامه كسانيچون عبادي است، حال آن كه نبوي آبان ماه سال گذشته در جرس نوشت: گنجي سمبر زمين مي كوبد... اگر مي خواستم او را ترور شخصيت كنم، همان روزهايي كهحتي همسر او هم توافق كرده بود كه او اعتصاب غذا را تا مرگ ادامه دهد،نامه نمي نوشتم كه باباجان بي خودي اين آدم را شير نكنيد، يك دفعه ديديدجدي گرفت و مرد»!
  بعدها آشكار شد كه امثال شيرين عبادي، گنجي را مهرهاي تاريخ مصرف گذشته تلقي مي كردند و به مرده و جنازه او بيشتر احتياجداشتند. گنجي بعدها به بهانه هاي مختلف به طيفي از سبزها حمله ور شد وآنها را نواخت.

  اكنون مي توان يك پيشنهاد كاملا روشن براي راستيآزمايي «شيركنندگان» ارائه كرد تا معلوم شود در دعاوي خود صداقت دارند ياصرفا مشغول تراشيدن بهانه اي براي اخاذي از سرويس هاي جاسوسي غربي هستند.آن پيشنهاد اين است كه اين بار محسن سازگارا، شيرين عبادي، مسعود بهنود،فرخ نگهدار، محسن كديور و يا خرده پاهايي مثل بهاري و نبوي و جامي دست بهاعتصاب غذاي واقعي تا سر حد مرگ بزنند چرا كه بنا به ادعاي آقاي نبوي درنوشته اخيرش «هر انسان شريفي مجبور است براي حفظ شرافت و بزرگي، از جانعزيز خود كه تنها سرمايه اوست، وام بگذارد[!]... هر ذلتي از جان ما دوراست. ما چيزي براي از دست دادن نداريم. شرافت چيزي نيست كه حاضر باشيم بههيچ قيمتي حتي زنده ماندن از آن صرف نظر كنيم»!!

  *فاكس نيوز: تكنولوژي فضايي ايران براي آمريكا شرم آور است!

  «شرم آور است كه سازمان ملل در برابر تحركات زيركانه ايران، به اين كشورها در حال تحريم جايزه مي دهد».

  پايگاهاينترنتي شبكه فاكس نيوز با درج اين مطلب نوشت: «سازمان ملل در حالي كهسعي دارد با اعمال تحريم هايي عليه ايران توسعه برنامه هسته اي اين كشوررا مسدود كند، به نحوي بي سروصدا به اين كشور اجازه داده تا يك «مركزاطلاعاتي ارزيابي سوانح» احداث كند، كه به گفته متخصصين به معني تقويتتوان موشكي ايران است. اين اقدام بر پيشنهاد بحث انگيزي كه ايران آن رابراي اولين بار در سال 2006 مطرح كرد مهر تائيد سازمان ملل را مي زند.ايران هم در واقع براي جشن گرفتن اين مجوز اعلام كرد ماهواره نظارتي رصد-1را ظرف دو ماه به مدار زمين خواهد فرستاد. تصميم تصويب پيشنهاد ايران در25 مه بدون راي گيري توسط كميسيون آسيا و اقيانوس آرام سازمان ملل (اسكاپ)گرفته شد.»

  اين گزارش مي افزايد: سازمان اسكاپ، به عنوان يكبازيگر مهم در توسعه آسيا، دربرگيرنده 62 عضو، از چين گرفته تا تركيه است.برخي از كشورهاي مشترك المنافع، و همچنين برخي كشورهاي اروپايي نظيرفرانسه و هلند نيز در آن عضويت دارند.
  اليوت آبرامز، مشاور سابقامنيت ملي در دولت جرج بوش مي گويد؛ «اين حركت زيركانه اي توسط ايران بودهاست. شرم آور است كه كشوري كه بارها توسط سازمان ملل و آژانس بين الملليانرژي هسته اي تحريم شده است چنين جايزه اي بگيرد. اين به مفهوم تقويتتوان نظامي ايران است.»

  سايت ناتو نيز از قول جان بولتون،نماينده سابق آمريكا در سازمان ملل نوشت: «باور كردني نيست. اين كار ايرانرا در موقعيت برتري قرار مي دهد. من نمي دانم ايران چه نوع فن آوري رابابت اين اقدام كسب مي كند ولي قطعا باعث آشنايي بيشتر مردم ايران باتصاوير ماهواره اي خواهد شد.»

  اين گزارش حاكي است: ايجاد مركزياد شده در مصوبه اسكاپ تحت عنوان ايجاد يك مركز منطقه اي گردآوري اطلاعاتو ارتباطات براي مديريت سوانح در جمهوري اسلامي ايران» ذكر شده است، كهتوسط يك «سازمان تحت نظارت اسكاپ» به اجرا درمي آيد. هدف اين مركز، آنطوركه در پيشنهاد ايران مطرح شده است، بهبود پيش بيني هاي اقليمي و آب وهوايي و گردآوري اطلاعات در زمينه سوانح است.

  يك سخنگوي وزارتخارجه آمريكا در پاسخ سؤال فاكس نيوز مبني بر اين كه فن آوري مورد استفادهايران در ايجاد چنين مركزي مي تواند براي مقاصد نظامي به كار رود گفت:«اين سؤال موجهي است، ولي نمي توانيم درباره آن صحبت كنيم.»

  آمريكا،كه در نشست اسكاپ حضور داشت اعلام كرده كه خود را از اين تصميم «مبرا» ميداند. براساس بيانيه وزارت خارجه آمريكا آمده است كه «مبرا دانستن به معنيآن است كه آمريكا در مقابل تصميم اكثريت كنفرانس اسكاپ ايستادگي نمي كند وفقط توجه دارد كه مصوبات آن تعهداتي را براي آمريكا ايجاد نكند.»

  *زلزله امنيتي بي سابقه در ميان اشغالگران صهيونيست

  اظهارات چند باره مئير داگان رئيس قبلي موساد درباره خطرناك بودن درگيري نظامي با ايران، اسرائيلي ها را به وحشت انداخته است.

  راديوفردا گزارش داد: هشدار آقاي داگان به خوبي در ذهنيت هر شهروند اسرائيلي حكشده است و بسياري از اسرائيلي ها با خود مي گويند اگر كسي كه هشت سال رئيسموساد بوده، نبرد احتمالي با ايران را تا بدين حد خطرناك مي داند، پسسياستمداران حامي گزينه نظامي كه به باور اكثريت اسرائيلي ها، هرگز درايتو آگاهي هاي داگان را ندارند، راه خطا مي روند.

  راديو فردا اعلامكرد: مقامات ايران و فرماندهان سپاه پاسداران بارها در سال هاي اخير تهديدكرده اند كه فارغ از اينكه چه كسي به ايران حمله احتمالي كند، ايران،اسرائيل را هدف حملات خود قرار خواهد داد. ناظران بسياري در اسرائيل ميگويند اگر تا پيش از انتشار سخنان جنجال برانگيز مئير داگان، ممكن بود كهمقامات اسرائيلي حامي جنگ دست كم بخشي از افكار عمومي كشور خود را به لزوميك نبرد متقاعد كنند، اما اكنون اظهارات آقاي داگان وضعيت را كاملاً تغييرداده است.

  احتمالاً به دليل همين زلزله اطلاعاتي و سياسي ناشي ازافشاگري داگان درباره ضعف مفرط نظامي اسرائيل بود كه مقامات صهيونيستينامبرده را از اسرائيل ممنوع الخروج كردند. داگان در حالي ممنوع الخروج شدكه تا چند ماه پيش در رأس موساد قرار داشت و به اعتبار خدماتش به رژيمصهيونيستي تا ژانويه گذشته در رياست موساد ابقا شده بود. رسانه ها ودولتمردان صهيونيست از داگان به عنوان قهرمان افسانه اي اطلاعاتي و امنيتيياد مي كردند كه در ترور عماد مغنيه فرمانده ارشد نظامي حزب الله و عملياتخرابكارانه و تروريستي عليه برنامه هسته اي ايران ايفاي نقش كرده بود امااكنون هاآرتص به نقل از كانال 2 تلويزيون اسرائيل گزارش مي دهد «در پينزاع در سطوح بالاي دولت اسرائيل، از داگان خواسته شده پاسپورت ديپلماتيكيخود را پس دهد، اقدامي كه خلاف رويه هميشگي است.

  *درصد انقلابيون مصرآمريكا را دشمن خود مي دانند

  «فعالان جنبش انقلابي مصر از آمريكا نااميد شده اند. آنها خوب مي دانند كه دولت آمريكا دشمن آنهاست».

  تحليلفوق را نوام چامسكي تحليلگر و منتقد آمريكايي در مصاحبه با «ميدل ايست»ارائه كرد. وي درباره اين تحليل كه «سياست هاي اوباما براي منطقهخاورميانه اهميت زيادي ندارد» گفت: فكر مي كنم منظور رابرت فيسك اين استكه براي فعالان جنبش 6آوريل مصر، آمريكا چندان اهميتي ندارد و از آمريكانااميد شده اند. آنها خوب مي دانند كه آمريكا دشمن آنهاست.

  چامسكي افزود: يك نظرسنجي نشان مي دهد 90 درصد مردم مصر معتقدند كه آمريكا خطر بزرگي براي آنها به حساب مي آيد.

  ويدرباره نقش منفي آمريكا و غرب در برابر دموكراسي در كشورهاي خاورميانهتصريح كرد: جهان اسلام داراي تاريخ طولاني جنبش دموكراسي است. اين جنبشهمواره توسط نيروهاي غرب سركوب شده است. در سال 1953 در ايران يك سيستمحكومت پارلماني برقرار بود؛ اما آمريكا و بريتانيا حكومت آن را سرنگونكردند.آمريكا هميشه كودتاها را سازماندهي مي كرد. در سال 1958 آيزنهاور دريك بحث و جدل دروني كه اسناد آن اكنون انتشار يافته است، سخن از موج نفرتجهان عرب بر عليه ما كرد. البته اين نفرت از جانب مردم و نه دولت هاي حاكمبود. مطابق اين اسناد مردم معتقدند، ايالات متحده به منظور تسلط بر نفت،مانع رشد و برقراري دموكراسي در كشورهاي خاورميانه مي شود.

  دراين اسناد گفته مي شود كه درك مردم تا اندازه اي درست و اين دقيقاً همانچيزي است كه ما بايد به آن عمل كنيم. مي توان گفت كشورهاي غربي مانع تشكيلدموكراسي در خاورميانه شده و هنوز هم مي شوند. در اين كشورها همواره جنبشهاي دموكراسي وجود داشته ولي از طرف ديكتاتورهايي كه مورد حمايت غرب و يابطور مشخص مورد حمايت آمريكا، بريتانيا و فرانسه است، سركوب شده اند.
  نوامچامسكي همچنين ضمن يك سخنراني در نيويورك گفت: امروزه اكثريت مردم كشورهايخاورميانه و عربي، آمريكا را دشمن اصلي آزادي و دموكراسي و مخالف منافعملي كشورهاي خود مي دانند. آمريكا و هم پيمانانش هرگز برقراري آزادي ودموكراسي را براي كشورهاي خاورميانه نمي خواهند.

  چامسكي دربارهجايگاه ايران نزد مردم منطقه هم گفت: اكثريت مردم خاورميانه و كشورهايعربي داشتن ايراني قدرتمند و هسته اي را در راستاي صلح و امنيت منطقه ميدانند، در كشور مصر قريب 80 درصد مردم همين نظر را دارند.

  ويدرخصوص اخباري كه ويكي ليكس در ارتباط با كشورهاي عربي و ايران پخش كردهبود گفت:«ويكي ليكس خبري را منتشر كرده كه كشورهاي عربي و خاورميانه درقبال سياست هاي آمريكا كه عليه ايران اتخاذ گرديده موافق بوده اند و اكثرابا ايران مخالف هستند. اينجا بايد بگويم كه لفظ اعراب همان ديكتاتورهاييهستند كه در خاورميانه وجود دارند. آنها در ويكي ليكس از ديكتاتورها صحبتمي كنند نه از مردم خاورميانه».

  *هشدار رئيس اسبق موساد اسرائيل از قدرت فزاينده ايران جا مانده است

  رئيساسبق سرويس جاسوسي موساد بر قدرت بي بديل منطقه اي ايران تاكيد كرد و درعين حال گفت: اسرائيل در پيشرفت ها و دستاوردهاي علمي، از ايران جا ماندهاست.

  به گزارش روزنامه صهيونيستي هاآرتص، ژنرال شبتاي شاويت(رئيس موساد تا سال 1996 ميلادي) گفت: «ايران درصدد است تا به يك قدرتسياسي منطقه اي منطبق با مصالحش در تمامي خاورميانه از افغانستان تا عراقو لبنان تبديل شود. ايران مي خواهد نفوذ خود را گسترش دهد. عراق، سوريه ولبنان محور گسترش نفوذ ديني ايران هستند. اين جغرافيايي است كه جمهورياسلامي ايران برنامه ريزي هاي استراتژيك بر روي آن انجام داده است.»

  ويافزود: «محوري كه ما در منطقه در مقابل خود داريم ايران بزرگ هسته اي استكه هم داراي قدرت مادي و هم سياسي است و مي خواهد در قدم اول بر كشورهايخليج فارس و عربستان مسلط شود، در ايدئولوژي بنيادگرايانه ايران جايي براياسرائيل در جهان وجود ندارد.»
  اين مقام سابق جاسوسي رژيم صهيونيستيبا انتقاد از سردرگمي دولت آمريكا در برابر انقلاب هاي منطقه گفت: ايالاتمتحده در برابر تحولات منطقه و انقلاب هاي پيش آمده فاقد برنامه و قدرتتصميم گيري است.

  وي تصريح كرد: «واقعا پيش بيني اين كه اينانقلاب ها چه نتايجي دربر خواهند داشت بسيار مشكل است. ولي مي توان گفت كهبه آن شيوه و سياق غربي دموكراتيك نخواهند شد. مصر و تونس پس از تحولاتاخير به دموكراسي مورد نظر غرب نخواهند رسيد. ولي آنچه در اين دو كشوراتفاق افتاده صعود جريان هاي سياسي اسلامي به ويژه اخوان المسلمين به ردههاي بالاي عرصه سياسي است. آنها قوي ترين سازماندهي را در ميان گروههايسياسي دارند و با استفاده از امكاناتشان توانسته اند به مهمترين جريانسياسي تبديل شوند و اكنون بيشترين امكان را براي در اختيار گرفتن مجلس مليمصر دارند.»

  شاويت در مقايسه پيشرفت هاي جمهوري اسلامي ايران بارژيم صهيونيستي تصريح كرد: موقعيت ما در پيشرفت ها و دستاوردهاي علمي ازايران پايين تر است. ما قدرت رسانه اي داريم تا موفقيت هاي اقتصادي مان رابه صورت فرماليته و ظاهري بزرگنمايي كند ولي اين واقعيت ندارد و تنفر درمردم ما موج مي زند. نتانياهو به جاي اين كه واقعيت ها را درك كند خود رادرگير بازيهاي سازماني كرده است. او وارد بازي ناسالم «هدف وسيله را توجيهمي كند»، شده است. در حالي كه بايد به او گفت كه وقتي مي بيني همه دنياعليه تو شده اند بايد راهت را تغيير دهي. بايد به طور وسيع از حكمت وتدبير استفاده كني تا يك دولت مقبول داشته باشي.

 7. #7
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  دكتر رضا مظفرينيا در گفتوگو با خبرنگار فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه تاكنون پروژههاي متعددي در زمينه هوافضا شامل پروژههاي سامانه محور و پروژههاي تحقيق و توسعه در دانشگاه صنعتي مالك اشتر انجام شده است افزود: از جمله اين پروژهها ميتوان به ايستگاههاي زميني دريافت و ارسال اطلاعات، پروژههاي موقعيتيابي و پروژه هايي مرتبط با فناوري نانو اشاره كرد.

  وي يكي از مهمترين فعاليتهاي دانشگاه صنعتي مالك اشتر را پروژه ماهوارهاي «رصد يك» عنوان كرد و گفت: از حدود 20 ماه پيش فعاليت طراحي و ساخت ماهواره در دانشگاه آغاز شد و در حال حاضر كه اين ماهواره با موفقيت در مدار قرار گرفته است، تيمي 40 نفره متشكل از اعضاي هيات علمي، محققان و دانشجويان تحصيلات تكميلي بر روي پروژه فعاليت ميكنند.

  رييس دانشگاه صنعتي مالك اشتر با بيان اينكه پروژههاي تحقيق و توسعه در حوزه فضايي، عمدتا يا مرتبط با حوزههاي هوافضا بوده و يا پروژههاي زيرسيستمي هستند خاطرنشان كرد: از سالها پيش، براي سازه اين ماهواره به دنبال پوششي بوديم تا مقاومت سايشي بالايي داشته باشد چرا كه در مدار لئو سايندههاي بسياري وجود دارند كه ماهواره را تهديد مي كنند. اين طرح پس از موفقيت، در ماهواره «رصد يك» به كار رفت.

  وي، طراحي و ساخت ايستگاههاي زميني دريافت و ارسال اطلاعات را يكي ديگر از موفقيتهاي دانشگاه در زمينه زيرساختهاي حوزه فضايي عنوان و خاطرنشان كرد: پيچيدگي سطح دانش و تكنولوژي ايستگاههاي زميني اگر بيشتر از تكنولوژي ماهواره نباشد، كمتراز آن هم نيست. همچنين دانشگاه صنعتي مالك اشتر تاكنون موفق به ساخت ايستگاههاي رهگيري و ايستگاههاي زميني دريافت و ارسال اطلاعات ثابت و متحرك براي سازمان جغرافيايي كشور شده است.

  مظفرينيا با تاكيد بر اينكه در پروژه ماهوارهاي «رصد يك» هيچ مشاور خارجي مشاركت نداشته است، تصريح كرد: تحقيق، تعيين ماموريت، طراحي و تدوين تكنولوژي وساخت ماهواره توسط تيم 40 نفره ماهوارهاي دانشگاه صنعتي مالك اشتر در طول 20 ماه گذشته انجام شده و حتي طراحي و ساخت كيتها ومدارهاي الكترونيكي و بردها توسط محققان دانشگاه صورت گرفته است.4br>
  وي در خصوص ويژگيهاي دور بين به كار رفته در اولين ماهواره تصويربرداري ايران به ايسنا گفت: قدرت تفكيك اين دوربين 150 متر است يعني زماني كه تصوير گرفته شده توسط ماهواره به دست بيايد، مربعي به اضلاع 70 كيلومتر در 70 كيلومتر خواهد بود. به عبارت ديگر هر نقطه بر روي اين عكس مربعي به اضلاع 150 متر است.

  به گفته مظفرينيا تكنولوژي دوربين به كار رفته در ماهواره "رصد يك" بالاترين سطح تكنولوژي كشور را دارد.

  وي افزود: با توجه به اينكه هنوز در حوزه فضايي در مرحله تحقيقات هستيم ماهوارههاي ما، عمدتا تحقيقاتي هستند تا بتوان پس از ارسال چندين ماهواره تحقيقاتي، ماهواره مخابراتي و تصويربرداري در مدار جئو با ماندگاري بالا به فضا پرتاب كرد.

 8. #8
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  برتريهاي ماهواره رصد بر ماهواره اميد

  رييس دانشگاه صنعتي مالك اشتر در مقايسه ماهواره ملي اميد با ماهواره «رصد يك» گفت: ماهواره ملي «اميد» داراي باتري بود كه پس از اتمام ذخيره باتريها، كارايي خود را از دست داد اما ماهواره «رصد يك» داراي پنل خورشيدي است كه انرژي خورشيدي را به انرژي الكتريكي تبديل ميكند و چنانچه كه اين ماهواره در مدار 500 تا 600 كيلومتري زمين قرار ميگرفت ماندگاري آن بيشتر ميشد كه اميدواريم ماهوارهبرهاي بعدي كشور بتوانند امكان چنين رخداد مهم علمي را در آينده فراهم كنند.

  وي با بيان اينكه عمر ماهواره «رصد يك» حدود دو ماه است، خاطرنشان كرد: علت عمر كوتاه ماهواره با وجود منبع انرژي مناسب، قرار گيري آن در مدار پايين (لئو) است چرا كه در مدارهاي لئو غلظت سايندهها و آلايندههاي فضايي بيشتر بوده و ماهواره هم داراي سرعت بالغ بر 8 هزار متر در ثانيه است از اين رو سايشها، ماهواره را از بين برده و در نهايت زير سيستمها آسيب ميبينند.

  مظفرينيا با بيان اينكه «بوم گراديان جاذبه» يكي از زير سامانههاي ماهواره «رصد يك» است، خاطرنشان كرد: اين زير سامانه، ماهواره را به شكل پاندول كه يك وزنه به آن وصل است، به سمتهاي مورد نظر متمايل ميكند. اين بوم ميتواند ماهواره را در يك موقعيت خاص قرار دهد كه داراي حركت بالا و پاييني و چرخشي است كه در عين حال از غلتيدن ماهواره جلوگيري ميكند. همچنين زيرسامانه كنترل وضعيت، ماهواره را هنگام تصويربرداري در يك زاويه خاص نگه ميدارد. به طور كلي اطلاعات تله متري از ماهواره، تمام زير سامانه را فعال گزارش مي كند.

  به گفته وي ساير زيرسامانههاي ماهواره مربوط به مخابرات و ارتباطات از راه دوراست.

  رييس دانشگاه صنعتي مالك اشتر خاطرنشان كرد: به طوركلي ماهواره «رصد يك» داراي سه ويژگي منحصر به فرد شامل تصويربرداري، فرمانبري و ارسال اطلاعات زير سامانههاي ماهواره است و به طور دائم اطلاعات زير سامانه هاي ماهواره به ايستگاههاي زميني مخابره مي شود.

  به گفته وي، دماي ماهواره 50 درجه زير صفر است كه بيشتر از پيشبيني اوليه بوده است.

  مظفرينيا با اشاره به اين كه ماهواره «رصد يك» با ماهواره بر «سفير» به مدار منتقل شده است افزود: سوخت ماهواره بر سفير، تركيبي، مايع و از نوع هيدرازين است كه داراي دو مرحله جدايش است. در جدايش اول كه در ارتفاع حدود 120 تا 150 كيلومتري اتفاق افتاد نزديك به 85 درصد وزن ماهوارهبر جدا شد و كار انتقال ماهواره به مدار را قسمت باقيمانده انجام داد. از آنجا كه هر چه وزن ماهواره سبكتر باشد امكان قرارگيري آن توسط ماهواره بر سفير در مدار بالاتر بيشتر است، با توجه به اينكه ماهواره «رصد يك» نسبت به ماهواره ملي «اميد» سبكتر بود، حدود 10 كيلومتر بالاتر از مدار ماهوارهاي اميد قرار گرفت.

  به گفته وي تاكنون 90 درصد پيش بينيها در ماهواره «رصد يك» محقق شده است كه در روزهاي آينده اهداف ديگر تخصصي محقق خواهد شد.

  مظفري نيا ادامه داد: براي حدود سه ماه به ماهواره «رصد يك» برنامه داده شده است كه چنانچه فرمان نگرفت به كار خود ادامه دهد و اطلاعات را به زمين مخابره كند.

 9. #9
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  تصويربرداري ماهواره رصد از فضاي ايران

  وي با بيان اينكه در اولين فرمان، عكس خود ماهواره كه قبلا در حافظه ماهواره قرار داده شده بود به زمين ارسال شد، افزود: در دومين فرمان، دوربين تعبيه شده در ماهواره از سطح زمين عكسبرداري كرد كه هنگام شب بوده است كه احتمال ميدهيم از روي دريا باشد و در حال حاضر در حال پردازش است؛ اما يكشنبه فرمان عكسبرداري مجدد به ماهواره داده شد كه در دور بعدي كه از آسمان ايران ميگذرد به زمين مخابره خواهد شد.

  مظفرينيا با بيان اينكه ماهواره «رصد يك» داراي چهار ايستگاه رهگيري در داخل كشور است، خاطرنشان كرد: چنانچه ميتوانستيم در ساير كشورها مانند مالزي، اندونزي و هند ايستگاه رهگيري داشته باشيم دسترسيمان افزايش مي يافت اين در حالي است كه در حال حاضر در هر شبانه روز بيشتر از يك و نيم ساعت دسترسي به ماهواره وجود ندارد كه نيمي در شب و نيمي از آن در روز است.

  وي با تاكيد بر اينكه كشورهاي پيشرفته به دنبال شبكه كردن ريز ماهوارهها هستند، گفت: اين شبكه كردن به اين شكل است كه بتوانند حدود پنج ماهواره را به مدارهاي پايين ارسال كنند تا كار يك ماهواره بزرگ را انجام دهد چرا كه هزينههاي بسيار كمي دارد.

  به گفته مظفرينيا، ماهواره «رصد يك» مانند ماهوارههاي دانشجويي ديگر از جمله نويد علم و صنعت و اميركبير تقريبا بين 3 تا 9 ميليارد تومان هزينه داشته است.

 10. #10
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  ساخت سه ماهواره «رصد» ديگر

  وي با تاكيد بر اينكه ماهواره «رصد دو» از نوع ريز ماهواره بوده و در مدار لئو قرار خواهد گرفت، ادامه داد: مهمترين ويژگي ماهواره «رصد دو» داشتن يك تراستر است كه ميتواند ماهواره را از مداري به مدار ديگر انتقال دهد كه درصدديم كه وزن ماهواره را افزايش ندهد كه مجبور به تغيير ماهوارهبر شويم. به طور كلي در پروژه ماهوارهاي رصد تا چهار شماره ساخته خواهد شد كه اميدواريم ساخت ماهواره «رصد دو» را به يك سوم زمان ساخت «رصد يك» كاهش دهيم.

  رييس دانشگاه صنعتي مالك اشتر تصريح كرد: اميدواريم در روزهاي آينده با كنترل بهتر وضعيت ماهواره، تصاويري با وضوح و دقت بيشتر برداريم.

  وي افزود: همچنين با دوربينهايي كه به روي ماهوارهبر قرار داشت فيلم لحظه جدايش ماهواره از ماهوارهبر ضبط شده كه به زودي توسط صدا وسيما پخش ميشود.

  مظفرينيا در پايان افزود: با توجه به فراهم شدن زير ساختهاي آزمايشگاهي مناسب در پرتاب ماهواره «رصد يك» و تربيت نيروهاي متخصص و وجود دانش فني، دانشگاه صنعتي مالك اشتر آماده انجام پروژههاي بزرگتر است؛ بنابراين انتظار داريم كه متوليان امر فضايي كشور، اين زير ساختهاي بالقوه را فعال كنند.

  وي در گفتوگو با ايسنا با بيان اين كه ورود دانشگاه صنعتي مالك اشتر به عرصه فضايي همزمان با تشكيل شوراي عالي فضايي در حدود هفت سال پيش بود، اظهار كرد: دانشگاه صنعتي مالك اشتر جزو نخستين دانشگاههاي كشور است كه در برنامههاي فضايي كشور در ابعاد توليدات علمي و تكنولوژيكي و تربيت نيروي انساني متخصص قرار گرفتيم.

 11. #11
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  ضرورت بهرهگيري از توانمنديهاي بالاي دانشگاه صنعتي مالك اشتر

  مظفري نيا با بيان اينكه دانشكده هوا فضا، جزو نخستين دانشكدههاي دانشگاه صنعتي مالك اشتر محسوب مي شود، خاطرنشان كرد: دانشگاه صنعتي مالك اشتر جزو اولين دانشگاههايي است كه رشته هوا فضا را تاسيس و از حدود 15 سال پيش همزمان با دانشگاه صنعتي شريف در مقطع ليسانس دانشجو پذيرش كرد كه هر سال بيش از 30 نفر فارغ التحصيل شدهاند.در حال حاضر مجموعه هوافضاي دانشگاه يكي از مجموعههاي بسيار قوي و كارآمد در كشور است.

  وي با بيان اينكه دانشگاه در مقطع كارشناسي ارشد در پنج رشته حوزه فضايي دانشجو پذيرش ميكند، تصريح كرد: تاكنون مقطع دكتري هوا فضاي اين دانشگاه به طور مشترك با دانشگاههاي صنعتي خواجه نصرالدين طوسي و صنعتي شريف برگزار ميشد كه در سال جاري 10 تا 15 دانشجوي دكتري پژوهش محور مستقل جذب خواهيم كرد. همچنين با توجه به قدمت و سابقه درخشان دانشگاه و محول شدن پروژههاي فضايي از سوي نهادهاي متولي از جمله سازمان فضايي، دانشگاه صنعتي مالك اشتر را يكي از قطبهاي فضايي كشور دانسته و با اطمينان كامل پروژهها را به ما واگذار ميكنند.

  مظفري نيا در پايان با بيان اينكه دانش آموختگان اين دانشگاه خيلي زود جذب نهادهاي هوا فضايي كشور ميشوند از رييس جمهور و ساير مسوولان ذي ربط درخواست كرد با توجه به توانمندي ها و ظرفيتهاي مناسب اين دانشگاه با حمايت بيش از پيش خود زمينه بهرهگيري هر چه بيشتر از قابليتهاي اين دانشگاه را در حوزههاي مختلف علمي فناوري در كشور فراهم كنند.

  به گزارش خبرنگار فناوري ايسنا، دكتر محمد رضايي ـ كارشناس فضايي و عضو هيأت علمي دانشگاه ـ هم در خصوص ماهواره برهاي خانواده سفير گفت: ماهوارهبر سفير يك A ميتواند ماهوارههايي تا وزن 27 كيلوگرم را در مدار 250 تا 300 كيلومتري قرار دهد كه تاكنون دو پرتاب با اين ماهواره بر با موفقيت انجام شده است.

  وي افزود: در پرتاب اول در تاريخ 14 بهمن سال 87، ماهواره ملي اميد در مدار قرار گرفت و در پرتاب دوم نيز در تاريخ 25 خرداد سال 90 ماهواره «رصد يك» توسط ماهوارهبر سفير رصد به فضا پرتاب شد؛ بنابراين با پرتاب ماهواره رصد و قرار گرفتن در مدار مورد نظر، اين كلاس از خانواده ماهوارهبرهاي كشور كه توسط سازمان هوافضا ساخته شده است، تثبيت و تست تكرار پذيري شد.

 12. #12
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  ماهواره بر «سفير يك B» توانايي پرتاب ماهواره به وزن 50 كيلوگرم را دارد

  ايران ماهواره 700 كيلوگرمي در مدار هزار كيلومتري قرار مي دهد

  رضايي ادامه داد: در حال حاضر ساخت خانوادههاي ديگر ماهوارهبرها در دستور كار است كه از جمله آنها ميتوان به آماده بودن ماهواره بر سفير يك B اشاره كرد كه ميتواند ماهوارهاي به وزن 50 كيلوگرم را در مدار لئو قرار دهد. همچنين ماهوارهبر سيمرغ كه موتور آن در روز فناوري فضايي سال گذشته رونمايي شد، ميتواند ماهوارههايي به وزن 100 كيلوگرم را در مدار قرار دهد.

  به گفته وي، برنامههاي نهايي جمهوري اسلامي ايران در مدار لئو، قرار دادن ماهواره 700 كيلوگرم در مدار هزار كيلومتري است.

  اين كارشناس فضايي در خصوص برنامههاي ايران در مدارهاي جئو (36هزار كيلومتري) خاطر نشان كرد: برنامه ساخت ماهوارهبر با قدرت قرار دادن ماهواره در اين مدار در دست اقدام است كه گام هاي اوليه آن در حد مطالعات برداشته شده است.

  ايران داراي سه نقطه مداري در مدار 36 هزار كيلومتري است

  رضايي با بيان اينكه در مدار لئو مالكيت آزاد است، گفت: در مدار جئو هر كشور سهميه خاص خود را دارد كه ايران هم داراي سه نقطه مداري در مدار 36 هزار كيلومتري است كه ميتواند ماهوارههاي خود در آنها مستقر كند.

 13. #13
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  در حال حاضر ماهواره «رصد يك» در حالت پايداري است

  وي در گفتوگو با خبر شبكه چهار در پاسخ به سوالي در خصوص دريافت اولين عكس گرفته شده توسط ماهواره «رصد يك» گفت: ماهواره «رصد يك» پس از فرآيند پرتاب و قرار گرفتن در مدار، حالت نوساني داشت كه با چند دور چرخيدن به دور زمين از حالت نوساني خارج شد. با توجه به اينكه ماهواره«رصد يك» داراي سيستم كنترل وضعيت تركيبي است، بوم گراديان جاذبه آن باز و منجر به پايداري ماهواره شد. در نهايت سيستم كنترل وضعيت فعال ماهواره كه متشكل از سنجنده ها، گشتاوردهندههاي مغناطيسي و سنجنده هاي خورشيدي است وارد عمل شده و ماهواره را به مرز پايدار رساندند.

  وي با بيان اينكه ماهواره تا رسيدن به مرحله پايداري با برنامه آنبورد خود به دور زمين ميچرخيد، خاطر نشان كرد: پس از اين مرحله از ايستگاههاي زميني فرمانهايي ارسال شد كه ماهواره نيز از دريافت دستورات خبر داده است. همچنين در حال حاضر اطلاعات تله متري و وضعيت ماهواره به نحو مطلوب فعاليت ميكنند.

  قدرت تفكيك پذيري دوربين ماهواره «رصديك» 150 متر است

 14. #14
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  به گزارش ايسنا، رضايي با بيان اينكهقدرت تفكيك پذيري دوربين نصب شده بر روي ماهواره «رصديك» 150 متر است،افزود: تصاوير گرفته شده توسط ماهواره به ابعاد 70 كيلومتر در 70 كيلومتراست و در حال حاضر وضعيت پايداري ماهواره مناسب است كه در گذرهايي كه درروز از آسمان ايران دارد، فرمان تصوير برداري داده مي شود تا در گذرهاي شبو نيمه شب از آسمان ايران تصاوير را دريافت كند تا در اختيار مردم قرارگيرد.

  محدويت طول عمر «رصد»، محدوديت مداري است

 15. #15
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: ***جديدترين ماهواره ايران با موفقیت درمدار زمين قرار گرفت***

  ماهواره «رصد يك» 40 روز در فضا ميچرخد

  رضايي با بيان اين كه دو محدوديت عمده در طول عمر اين ماهواره وجود دارد، تصريح كرد: اولين محدوديت طول عمر مداري بوده و ديگري طول عمر تجهيزات است كه به سيستمهاي تأمين توان برميگردد. در ماهواره ملي اميد از باتري استفاده شده اما در ماهواره «رصد يك» علاوه بر باتري، تامين انرژي توسط سلولهاي خورشيدي انجام ميشود از اين رو، طول عمر اين ماهواره را تجهيزات تعيين نميكند و اين موضوع بستگي به طول عمر مداري است كه ماهواره «رصد يك» براي 40 روز طراحي شده است.

  وي خاطرنشان كرد: ان شاءالله ماهواره فجر كه در برنامه بعدي پرتاب ماهواره در سال جاري محسوب مي شود، داراي تراستر است كه ميتواند مدار خود را تغيير دهد كه در اين صورت طول عمر آن حدود يك و نيم سال خواهد بود.

  به گزارش ايسنا، رضايي تصريح كرد: ماهواره فجر داراي وزن 50 كيلوگرمي است كه مأموريت اصلي آن مانور مداري و تصوير برداري است. در حال حاضر فرآيندهاي تست آن در حال انجام است كه پس از نهايي شدن به سايت پرتاب منتقل ميشود.

  به گفته وي در سال جاري ماهواره نويد علم و صنعت هم در دستور پرتاب قرار دارد كه داراي وزن 50 كيلوگرم بوده و ماهوارهاي سنجش از دور محسوب مي شود.

  رضايي در پايان خاطر نشان كرد: در حال حاضر ماهوارههاي سنجش از دور با قدرت تفكيك بالاتر از 150 متر و نزديك به متر و ماهوارههاي مخابراتي در دست اقدام دانشمندان فضايي كشور است.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] ... 877&Lang=P

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۰۵ آذر ۸۹, ۲۱:۰۱
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۹ شهریور ۸۹, ۱۶:۵۹
 3. آیت الله صانعی: از کاندیدایی حمایت می کنم که دست همسرش را می
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ خرداد ۸۸, ۲۰:۳۲
 4. موسویان شکایت خود از سایت توکلی را پس می گیرد
  توسط YAS در انجمن دنیای اینترنت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۶ شهریور ۸۷, ۱۸:۱۱
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۴ بهمن ۸۶, ۲۱:۴۲

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •