نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 , از مجموع 15

موضوع: صفحات خورشيدی

 1. #1
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  صفحات خورشيدی

  ساختار باتری خورشیدی


  به پدیدهای که دراثر تابش نور بدون استفاه از مکانیزمهای محرک، الکتریسیته تولید کندپدیده فتوولتائیک و به هر سیستمی که از این پدیدهها استفاده کند سیستمفتوولتائیک گویند. سیستمهای فتوولتائیک یکی از پر مصرفترین کاربردانرژیهای نو میباشند و تاکنون سیستمهای گوناگونی با ظرفیتهای مختلف(۵/۰ وات تا چند مگاوات) در سراسر جهان نصب و راه اندازی شدهاست و باتوجه به قابلیت اطمینان و عملکرد این سیستمها هر روزه بر تعداد متقاضیانآنها افزوده میشود. از سری و موازی کردن سلولهای آفتابی میتوان به جریانو ولتاژ قابل قبولی دست یافت. در نتیجه به یک مجموعه از سلولهای سری وموازی شده پنل (Panel) فتوولتائیک میگویند. امروزه اینگونه سلولها عموماًاز ماده سیلیسیم تهیه میشود و سیلیسیم مورد نیاز از شن و ماسه تهیهمیشود که در مناطق کویری کشور، به فراوانی یافت میگردد. بنابراین از نظرتأمین ماده اولیه این سلولها هیچگونه کمبودی در ایران وجود ندارد.


  سلولخورشیدی عبارت از قطعات نیمرسانایی هستند که انرژی تابشی خورشید را بهانرژی الکتریکی تبدیل میکنند. باتریهای خورشیدی معمولاً از موادنیمهرسانا، مخصوصاً سیلیسیم، تشکیل شدهاست.رسانندگی این مواد به طور کلیبه دما ,روشنایی ,میدان مغناطیسی و مقدار دقیق ناخالصی موجود در نیم رسانابستگی دارد.


  هر اتم سیلیسیم با چهار اتم دیگر پیوند تشکیلمیدهد و بدین صورت، شکل کریستالی آن پدید میآید. در باتریهای خورشیدیبه سیلیسیم مقداری جزئی ناخالصی اضافه میکنند. اگر اتم ناخالص ۵ ظرفیتیباشد (اتم سیلیسیم ۴ ظرفیتی است) آنگاه در ارتباط با چهار اتم سیلیسیم یکلایهٔ آن بدون پیوند باقی میماند (یک تک الکترون). به همین دلیل چون بارنسبی منفی پیدا میکند به آن سیلیسیم نوع N) Negative) میگویند. و همینطور اگر اتم ناخالص دارای ظرفیت ۳ باشد آنگاه یک حفره ی اضافی ایجاد میشود. حفره را به گونه ای می توان گفت که جای خالی الکترون است، با بارمثبت (به اندازهٔ الکترون) و جرمی برابر با جرم الکترون. که این امر همباعث مثبت شدن نسبی ماده می شود و به آن سیلیسیم نوع P) Positive)میگویند . هر باتری خورشیدی از ۶ لایه تشکیل شده که هر لایه را مادهایخاص تشکیل میدهد که در شکل مشخص شدهاست.


  عملکرد باتری خورشیدی ، صفحات خورشیدی


  دربسیاری از موارد ناخالصی سبب ایجاد اشکال در سیستم میشود، اما درباتریهای خورشیدی با ایجاد ناخالصی به سیستم به گونهای کمک میکنیم!البته این زمانی آشکار میشود که دو نوع p و n را کنار یکدیگر بگذاریم. دراین حالت این ماده، جریان برق را تنها از یک سو عبور میدهد (یعنی کاردیود را انجام می دهد)، اما این موضوع برای ما مهم نیست. آنچه اهمیت دارداین است که وقتی فوتونی به این ماده برخورد کند و با شرط اینکه دارایانرژی کافی باشد، آنگاه تمام انرژی خود را به یک الکترون داده و باعث حرکتآن الکترون میشود و به طبع هم یک حفره در ماده ایجاد میشود. چون مادهنوعی دیود است و همانند آن عمل میکند، بدین سبب حفره را به قسمت p والکترون را به قسمت n میفرستد. حال اگر ما یک رسانای خارجی بگذاریم بهگونهای که دو قسمت n و p را به هم وصل کند، الکترونها با عبور از اینمسیر و رسیدن به حفرهها و ترکیب شدن با آنها، میتوانند تولید انرژی وکار برای ما کنند.


  البته توانایی تبدیل نور خورشید در بیشترسلولهای خورشیدی بیشتر از 25 درصد نیست. یک صفحه خورشیدی 100 سانتیمترمربعی معمولی می تواند ولتاژی حدود 700 میلی ولت یا 0.7 ولت تولید کند(البته در هنگام تابش کامل آفتاب )


  گرانی صفحات خورشیدی بدلیل گرانی سیلیکون بکارر فته در آنهاست اما با توجه به پیشرفتهای نانوتکنولوژی می توان امیدواریهایی داشت.


  برایمثال، دانشمندان در دانشگاه هاروارد موفق به تولید سلول های خورشیدی بااستفاده از "نانو سیم" هایی شده اند که قطر آن برابرفقط 300 نانومتر است.که در نشریۀ تکنولوژی MIT توضیح داده شده است، این سلول های خورشیدی دارایمرکزی از سیلیکون متبلور، و چندین لایه سیلیکون متحدالمرکز با خواصالکترونیک متفاوت هستند. عملکرد هر لایه مشابه لایه های نیمه هادی در سلولهای خورشیدی سنتی است که باجذب نور و ربایش الکترون ها، برق ایجاد می کنند.


  استفادۀاصلی ازاین سلول های میکروسکوپیک، تأمین انرژی برای دستگاه های نانو است،اما با روی هم انباشتن تعداد زیادی از آن ها می توان آن را جایگزینی برایصفحات خورشیدی که امروزه متداول هستند، به حساب آورد. با این حال، هنوزموانعی در راه تجاری کردن این تکنولوژی وجود دارد؛ محققان می بایست راههایی برای آرایش متراکم تر این نانوسیم ها یافته و برای تبدیل نور خورشیدبه نیروی برق، سطح نازل کارایی آن ها را (کمتر از یک پنجم صفحات خورشیدیفعلی) ارتقا دهند.

 2. #2
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  جزئیات نصب و راه اندازی سلول های خورشیدی برای استفاده خانگی
  با توجه که من مهندس برق و الکترونیک نیستم بلکه مهندس آب هستم در مورد برخی اصطلاحات یا توضیحات بر من خرده نگیرید چون مطلبی رو که در اینجا نوشتم نتیجه جستجوی من در اینترنت و مقداری مطالعه شخصی بوده است . در ضمن این مطلب نقل شده از سایت پرشین تولز می باشد.
  لطفا کسانی که اطلاعات درست و کاملی از نحوه راه اندازی و اجرای پنلهای خورشیدی دارند این مطالب را کامل کنند.در قسمت نظرت
  1- باتریهای خورشیدی تجاری یا از سلنیوم ساخته میشوند یا از سیلیکن که میتوانید در این پست اطالاعات فنی از ساختار آنها بدست بیاورید
  2- جدای از ماده سازنده ، پلیمر یا شیشه ای که روی ماده به کار میرود و وظیفه جذب و یا بازتاب نور رو بر عهده دارد ، رنگها و جنس های متفاوتی داره و کاربردش به دلیل وضعیت جوی متفاوت مناطق مختلفه. مثلا در کشوری مثل ایران که آفتاب شدید داره ، ولی در عرض جغرافیایی بالایی در نیمکره شمالی هست ، بهترین سیستم جذب کننده ، تکنولوژی Dark green هستش که پاسخ مناسبی در مقابل نور شدید اما مایل خورشید داره و ضمنا مقدار زیادی از نور Infrared رو( ماوراء بنفش) که باعث حرارت و کاهش طول عمر باتری میشه ، بازتاب میکند. اما برای مثال در ایسلند ، سولار پنلهایی که آبی پر رنگ هستن (پلیمرهایی که در ساختارشون منگنز وارد شده) بهتر جواب را میدهند
  3- میزان توان تولیدی در نور مستقیم خورشید، به طور متوسط 12 میلی وات در هر سانتی متر مربع است. مقادیر کمتر یا بیشتر هم هستند ، ولی این نرمالش است
  4- قیمت پنلهای خورشیدی خوب که عمر متوسطشون بالاست (در شرایط نگهداری مناسب، مثلا محافظت در مقابل باران) در حدود 1 دلار امریکا برای هر وات حساب میشود. البته برای پنلهای کوچک قیمت تا حدود 4 دلار بر وات بالا میره. (اگر میزان توان تولیدی رو12 میلی وات در هر سانتی متر مربع بگیریم ، اندازه یک پنل 1 وات در میاد ، تقریبا 10در8 سانتی متر) و شما برای راحتی 10 در 10 سانتی متر برای هر وات درنظر بگیرید.
  5- مصرف متوسط برق یک خانواده ایرانی 300 کیلووات ساعت در ماهه.یعنی به طور متوسط 10 کیلووات ساعت در روز ، یا 416 وات ساعت در شبانه روز. با توجه به اینکه این مقدار متوسطه و مطمئنا در روز مصرف بیش از نصف شبه ، میتونیم بگیم برای مصرف برق یک خونه حداکثر حدود توان 600 وات ساعت میخواهیم. (11*200+13*600)
  6- محاسبه : قیمت پنل خورشیدی 600 وات برابر است با حدود 600 هزارتومانعمر متوسط 6 تا 10 سال ( بعد از این نابود نمیشن ، ولی کیفیتشون پایین میاد)
  7- حالا تازه اول کار است !برق این باتریها DC هستش و ولتاژش معمولا 48 ولت یا 24 ولت. در اینجا شما نیاز به یک اینورتر Pure sine wave دارید که با خیال راحت بتونید ،همه دستگاههای منزل رو روشن کنید. قیمت یک مدل 600 وات قابل قبول از این اینورتر حدود 600 هزار تومنه.( مدلهای Modified sine wave ارزونترن ، ولی با وسایل پیشرفته صوتی و تصویری و اکثر موتورها و کمپرسورهای لوازم خانگی مثل یخچال مشکل دارن).
  کار این اینورتر تبدیل برق 48 ولت DC به 230 ولت AC سینوسی هستش.البته بین اینورتر و باتری خورشیدی هم ، دو بلوک نیاز دارید.
  1- یک باتری شیمیایی معمولی مثل باتری ماشین تا برق لحظه ای باتری خورشیدی رو برای مواقع مصرف ذخیره کنه ( مطمئنا شما نمیخواید ، به محض اینکه یه ابر اومد جلوی خورشید یا شبها، تلویزیونتون خاموش بشه)
  2- یک دیود یا ... که از برگشت برق باتری شیمیایی به باتری خورشیدی جلوگیری کنه.با توجه به عرایض بنده متوجه میشید که با هزینه فعلی برق در ایران ، چنین کاری در حالت معمول برای مصرف خانگی به صرفه نیست. ولی در مراکزی که برق دائم اهمیت داره و به دلایلی نمیتونن از ژنراتور های دیزلی استفاده کنن (سر و صدا ،نویز ، مشکل سوخت رسانی و...) استفاده اش معموله.در برخی کشورهای اروپایی ، کشاورزان در فصولی که کشت ندارن ، در مزرعه شون پنلها رو نصب میکنن و برق حاصله رو به دولت می فروشن.
  در ایران هم دولت برق رو در ساعت پیک هر کیلووات ساعت 27 تومن میخره که بیشتر برق حاصل از ژنراتورهای دیزلی خصوصیه.قیمت یک مدل آلمانی 50 کیلووات این ژنراتور به طور مثال 9 میلیون تومان است. هزینه گازوئیلش هم حدود ساعتی 450 تومن. در کل کار خوبیه اگر کسی حوصله اش رو داشته باشه.
  برای منزل شما مناسبترین گزینه باتری شیمیایی به همراه اینورتره. مثلا دو تا باتری 24 ولت 150 آمپر ساعت (باتری اتوبوسها) به صورت موازی ، به همراه اینورتر به راحتی میتونن تا 6 ساعت قطعی برق رو پوشش بدنمقرون به صرفه نبودن یا بودن پنلهای خورشیدی ، بستگی به کاربرد شما داره. در ایران هزینه برق هنوز اونقدر گرون نشده و قطعی برق آنچنان زیاد نشده که استفاده از پنل خورشیدی رو توجیه کنه . ولی مثلا برای فرستنده های ریپیتر خیلی از شرکتها یا ادارات به صرفه است.در مورد باتری اتوبوس : هر باتری اتوبوس (منظور ماشینهای سنگین) معمولا یک باتری سربی-اسیدی هستش که ولتاژ مدار بازش 24 ولت و ظرفیت ذخیره اش 150 آمپر ساعته. اصطلاح آمپرساعت ، یک واحد برای بار الکتریکیه که معمولا در مورد باتریها به کار میره ( مثل اسب بخار که معمولا به جای وات در ماشینها به کار میره و معادل حدود 750 واته)150 آمپر ساعت یعنی در حالت ایده آل این باتری میتونه جریان الکتریکی 150 آمپر رو به مدت یکساعت در مدار برقرار کنه یا به صورت معادل جریان 50 آمپر رو به مدت 3 ساعت و....این مقدار 150 آمپر ساعت ، حداکثر بار قابل جاری شدن از باتریه. اگر این باتری رو یک خازن بزرگ با ولتاژ ثابت فرض کنیم ( این فرض از نظر علمی غلطه ، چون در واقع این بار ، به مرور در اثر واکنشهای شیمیایی جاری میشه و مثل خازن ذخیره نشده ، ولی به فهم مطلب کمک میکنه) ، این خازن معادل 150*3600= 540000 کولن بار داره. و این مقدار بار رو میتونه از لحظه شارژ کامل تا لحظه دشارژ کامل در مدار جاری کنه.حالا...توانی که به طور متوسط در یکساعت این باتری میتونه بده : 24* 150=3600 واته.
  اینجا دو تا نکته وجود داره
  1-این مقدار حداکثر توان لحظه ای باتری نیست ، توان متوسط یکساعته. یعنی امکان داره این باتری جریان 200 آمپر (معادل توان 4800 وات) رو بتونه در مدت زمان محدود بده. توان لحظه ای حداکثر ، معمولا با توجه به مقاومت داخلی باتری تعریف میشه که برای این نوع باتری در حدود 20 کیلو واته
  2-از اونجاییکه ولتاژ باتری تحت بار و همینطور به مرور زمان افت میکنه ، عملا این نوع باتری نمیتونه این توان رو در یکساعت بده. چون همراه با تخلیه شارژ باتری ، ولتاژ دو سربار افت میکنه (علت اینه که ولتاژ دو سر بار (یا کانکتور باتری) برابر ولتاژ نامی باتری منهای (جریان مدار * مقاومت داخلی باتری) هستش .
  و مقاومت داخلی به مرور در طئل دشارژ زیاد میشه و علاوه بر افت ولتاژ ، جریان عبوری از مدار رو هم محدود میکنه). به عنوان یک مثال عملی : فرض کنید مقاومت داخلی باتری در حالت شارژ کامل 0.03 اهمه. مقاومت بار (استفاده کننده ) هم 3 اهم باشه. در نتیجه :VLoad= Voc- (Rin*I) , I = 24 / 0.33 = 72.7A , VLoad = 24- (0.03*72.7) = 21.8vP (Load) = 21.8*72.7= 1585wهمونطور که ملاحظه می کنید ، ما توان 1920 وات میخواستیم (24*80) و توان 1585 گرفتیم.(یعنی 82.5% توان مطلوب).حالا فرض کنید مقاومت بار ما به جای 0.3 اهم ، 3 اهم بود.I= 24/3.03 = 7.9 A ,VLoad= 24- (0.03*7.9) = 23.76vP(Load) = 23.76*7.9= 188.1wدر مورد اخیر توان مطلوب نامی 192 وات بود (24*8) و ما توان 188.1 گرفتیم (یعنی 97.9%)در هر دو مورد مقاومت داخلی باتری در حالت شارژ کامل 0.03 اهم در نظر گرفته شد.
  مشاهده میشه که در حتی در حالت شارژ کامل ، اگر جریان و توان زیادی از باتری کشیده بشه ، بازده سیستم پایین میاد و مقدار زیادی از توان در داخل باتری هدر میره. در حالتهایی که باتری کاملا پر نیست (مثلا بعد از نیم ساعت استفاده) مقاومت داخلی بالا میره ( به علت جمع شدن سولفات سرب ناشی از واکنش شیمیایی روی صفحات PbO2 باتری ) و وضعیت بدتر میشه. بنابراین شما عملا نمیتونید 3600 وات ساعت تئوری رو از این باتری توان بگیرید. مقداری که من در پست قبل در نظر گرفتم نصف این مقدار یا 1800 وات ساعت بود.
  بنابراین گفتم شما با دو باتری از این نوع (2*1800) میتونید 6 ساعت خاموشی ( که مصرف متوسط رو در پست بالا بر اساس میانگین مصرف برق در ایران حساب کردم ، ساعتی 600 وات) رو پوشش بدیددر مورد مصرف شما (یک کولر 7500 + یک کامپیوتر ) بسته به نوع کولرتون و کامپیوترتون ، خودتون میتونید محاسبه رو انجام بدید.
  مثلا اگر کامپیوترتون 300 وات و کولرتون 900 وات باشه ، حداقل سه ساعت و حداکثر 6 ساعت میتونید ، با این دو باتری ، روشن نگه داریدشون. (باز هم 2 تا نکته داره 1- این زمان بسته به وضعیت باتری هم داره ، جنسش ، نو و کهنه بودنش و... 2- ممکنه روی کولر یا کامپیوتر شما توان خاصی رو زده باشه که مصرف واقعی کمتر یا بیشتر باشه . مثلا کامپیوتر شما 500 وات باشه ، ولی شما هیچ وقت در عمل این مقدار پیک رو استفاده نمی کنید. (سی دی و دی وی دی و پورتها و... همه با هم که استفاده نمیشن)). مثلا در UPS ها با دو باتری 12 ولت ، 7 آمپر ساعت ، یک کامپیوتر رو حدود 20 دقیقه روشن نگه میدارن تا استفاده کننده مطالبش رو Save کنه.
  اول در مورد شارژ باتریهای شیمیایی بگم
  1- ولتاژ شارژ باتریهای سربی-اسیدی ، معمولا 25 درصد بالاتر از ولتاژ نامی باتری در نظر گرفته میشه (این یک قاعده علمی نیست ، به تجربه ثابت شده ،این بهترین حالته). یعنی برای باتریهای 12 ولت ، ولتاژ شارژ 15 ولت و برای 24 ولت ها ، 30 ولت در نظر گرفته میشه
  2- مدت زمان شارژ بستگی به ظرفیت باتری و جریان شارژ داره ، درحالت ایده آل ، یک باتری 150 آمپر ساعت ، با جریان شارژ 150 آمپر در عرض یکساعت شارژ میشه ، اما در حالت واقعی ، راندمان حدود 70 درصده. یعنی برای شارژ یک باتری 150 آمپر ساعت ، باید 215 آمپر ساعت ، بار به اون تحویل داده بشه. (0.7/1*150).
  نکته دوم اینه که هر باتری یک جریان شارژ ماکسیمم داره که معمولا روی باتری قید میشه. برای باتریهای Sealed (که نیاز به رسیدگی و اضافه کردن آب مقطر و... ندارن و قیمت بالاتری دارن) ، این جریان به مراتب کمتره که یک نقص محسوب میشه. به عنوان یک قاعده سر انگشتی ، جریان شارژ یک باتری 24 ولت ، 150 آمپر ساعت معمولی ( غیر سیلد) می تونه حداکثر 75 آمپر باشه.
  و اما اینورتر:
  به طور کلی سه نوع اینورتر تجاری داریم
  1- Square Wave : شکل موج خروجی این اینورتر مربعیه ، میتونه 60 - 50 هرتز یا اولتراسونیک ( حدود 25 کیلو هرتز به بالا) باشه.دامنه ولتاژ خروجی (پالس خروجی) برابر پیک ولتاژ سینوسی برق شهر در نظر گرفته میشه (220 ضربدر رادیکال2) تا از نظر پیک ولتاژ به مصرف کننده آسیب نرسونه. معمولا Duty cycle پالس خروجی هم 0.707 در نظر گرفته میشه تا ولتاژ موثر رسیده به بار ، همون 220 ولت باشه.اما به دلیل ماهیت شکل موج ، این اینورتر برای اکثر مصارف مناسب نیست. مصارف معمولی این اینورتر شامل روشنایی (لامپ رشته ای معمولی) و دستگاههایی هستش که در داخل خودشون ولتاژ ورودی رو DC میکنن و سپس استفاده میکنن (مثل رادیوهای قدیمی ) و موتورهای یونیورسال (مثل جاروبرقیها)این نوع ارزونترین نوع اینورتره و قیمت فعلیش حدودا کیلوواتی 180000 تومنه ( این برای توانهای خیلی پایین زیر 100 وات و بالای 100 کیلو وات درست نیست ، چون تکنولوژی ساختشون متفاوته)
  2- Modified sine wave : شکل موج این نوع هم مربعیه ، ولی در بین دو پالس مثبت و منفی ، چند میلی ثانیه صفر وجود داره که در حقیقت صفر شدن آرام موج سینوسی رو شبیه سازی میکنه. این نوع برای اکثر مصارف خانگی مناسبه .(مثلا UPS کامپیوترها از این نوعه). در دو مورد ضعف داره 1- با دستگاههای صوتی و تصویری کیفیت بالا که موج سینوسی ورودی رو برای مصارف Synchronization و... استفاده میکنن مشکل داره 2- با موتورهای القایی و کمپرسورها مشکل داره و به علت ماهیت مربعی باعث داغ شدن زودتر از معمول این موتورها میشه (از جمله موتور کولر و فریزر). قیمت این نوع حدودا کیلو واتی 360000 تومنه (یه مدل مناسب ، شاید چینی و ایرانی جنس بدش ، حدود 200 تومن هم گیر بیاد)
  3- Pure sine wave : شکل موجش سینوسی واقعیه که به وسیله pwm و سپس فيلـتر ساخته میشه. اگر خوب طراحی بشه ، شکا موجش از برق فعلی شهر در تهران هم بهتره! ، برای تمام وسایل مناسبه و قیمت فعلیش حدودا برای یک دستگاه یک کیلو وات ، 650000 تومنه.
  خوب پس کلا شد :
  پنل خورشیدی 600 وات به قیمت 600000 تومان
  دو تا باتری 150 آمپر اسیدی به قیمت 700000 تومان
  اینورتر 500000 تومان
  سیم و لوازم جانبی و دیود و غیره و نصب به قیمت 100000شد
  جمعا 19000000 تومان

 3. #3
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  ساخت صفحات خورشیدی جدید با قابلیت نصب چند دقیقه ای  دانشمندان صفحات خورشیدی جدیدی ارایه کرده اند که خیلی راحت تر و سریعتر از مدل های فعلی نصب می شوند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، شرکت Akeena با هدف تولید صفحات خورشیدی مدرن که سریع هم نصب شوند نسل جدیدی از این صفحات را ساخته است.

  اینصفحات خورشیدی جدید از حیث بخش های مختلف مونتاژ شدن و نیز نیروی کار موردنیاز برای نصب، به ترتیب 70 و 50 درصد صرفه جویی را به همراه دارند.

  همچنینبه گفته مقامات این شرکت در این فناوری جدید صفحات خورشیدی یاد شده به جاینصب در طول یک نیم روز در کمتر از نیم ساعت نصب می شوند.

  استفادهاز صفحات به معنای آن است که تا 25 درصد در نقاط مورد نیاز برای اتصالصرفه جویی حاصل شده و بدین تریتب زمان اتصال آنها در یک خانه کوچک بسیارکوتاه خواه شد.

  در این تکنیک صفحات خورشیدی به جای اتصال به چهارچوب های نصب شده بر روی سقف به سقف متصل می شود

 4. #4
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  نخستین سلول خورشیدی آذربایجان غربی در پایگاه صفر مرزی چالدران راه اندازی شد
  فرماندههنگ مرزی شهرستانهای خوی و چالدران در جریان راه اندازی این سلول خورشیدیگفت : این سلول خورشیدی با هدف تأمین برق پاسگاه مرزی بابانور چالدرانبرای اولین بار در استان در این منطقه راه اندازی شده است.
  سرهنگموسائی با بیان اینکه امکان برق رسانی به این پاسگاه به دلیل صعل العبوربودن آن آب و هوای سرد و یخبندان منطقه ، با این روش میسر شد افزود : باراه اندازی این سلول خورشیدی با ذخیره سازی 15 دقیقه برق در باطریها 72ساعت برق این پاسگاه تأمین می شود.
  وی اعتبار هزینه شده این برق رسانیرا 610 میلیون ریال اعلام و اضافه کرد : دومین طرح برق رسانی از طریق سلولخورشیدی به پاسگاه مرزی چخورکندی هم در آینده نزدیک اجرا خواهد شد.

 5. #5
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  به گزارش گروه فرهنگ و جامعه عصر امروز، شاید اینقایق به کوچکترین ناو هواپیمابر جهان شباهت داشته باشد که چند کودک آن رابا استفاده از پازلهای "لگو" سرهم کرده اند اما در واقع این سازه بزرگترینقایق خورشیدی جهان است.


  قایق TuranorPlanetSolar در حال حاضربا استفاده از انرژی پاک در حال سفر به دور دنیا است تا بتواند به اولینقایق خورشیدی جهان تبدیل شود که توانسته سفر آبی در سرتاسر زمین را تکمیلکند.
  اینقایق سفر خود را در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۰ در موناکو آغاز کرده و درمناطقی از قبیل میامی، کانکن و جزایر گالاپاگوس توقف کرده است. ساخته شدناین قایق خورشیدی ۱۲.۵ میلیون یورو هزینه در بر داشته است و نام آنبرگرفته از رمان "ارباب حلقه ها" به معنی "قدرت خورشید" است.

  اینقایق از بیش از ۵۰۰ متر مربع صفحات خورشیدی پوشانده شده است که می تواننددو موتور الکتریکی قایق را روشن کنند، همچنین شکل ظاهری قایق به این معنیاست که امکان رسیدن به سرعت ۱۴ گره دریایی نیز وجود دارد. بدنه خارجی قایقپیش از آغاز سفر در تونلهای باد مرد بررسی قرار گرفته اند تا استقامت،هیدرودینامیکی و آیرودینامیکی بودن آن مورد آزمایش قرار گیرد.
  براساس گزارش فاکس نیوز، TuranorPlanetSolar قایقی به طول ۳۱ متر است کهتوانایی حمل و نقل ۴۰ مسافر را دارد و پس از به ثبت رساندن رکورد سفر بهدور دنیا قرار است به عنوان قایقی تفریحی به کار گرفته شود.

 6. #6
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  افزایش قدرت جذب انرژی صفحات خورشیدی با نوعی ویروس
  ****

  دانشمندان موفق به افزایش قدرت جذب انرژی در صفحات خورشیدی با استفاده از نوعی ویروس شدند.

  به گزارش سرویس علم و فن آوری پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا،دانشمندان دانشگاه mit آمریکا که موفق به ساخت این پنل های خورشیدیشدهاند، اعتقاد دارند به کمک نوعی از ویروسها میتوان قدرت جذب انرژی را درصفحات خورشیدی بالا برد.  ****
  اینویروس که m13 نام دارد، به همراه لولههای نانو کربنی در صفحات خورشیدی کارگذاشته میشود، زیرا یکی از مشکلات نانولولههای کربنی این است که هنگام جذبانرژی در صفحات خورشیدی، به یکدیگر میچسبیدند.

  دانشمندان با ترکیبویروس با نانولولههای کربنی موفق شدند که از چسبیدن این لولهها به یکدیگرجلوگیری کنند و باعث افزایش قدرت جذب انرژی در صفحات خورشیدی شوند


  .

 7. #7
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  گلهای خورشیدی؛ نسل آتی صفحات خورشیدی


  محققانطرح جدیدی ارائه کرده اند که طی آن با ساخت گلهای مرتفع خورشیدی از آنهابرای نورپردازی معابر در شب استفاده خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، اینگلهای منحصربفرد از ساختار عملکردی بسیار ساده ای برخوردار بوده و در طولروز انرژی خورشیدی را جمع آوری کرده و در شب هنگام آن را در قالب نوربرای نورپردازی معابر و خیابانها مصرف می کنند.

  مکانیسم این گلها به گونه ای است که در شب هنگام چراغهای LED را شارژ کرده و آنها را به نورافشانهای زیبایی تبدیل می کند.

  این فناوری به عنوان فناوری دوست دار محیط زیست شناخته شده چون هزینه تعمیر و نگهداری آن بسیار پایین است.


  در شب  در روز  _________________

 8. #8
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  نيويورکي ها دست به دامان خورشيد مي شوند  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
  حسينهاوشکي: نيويورک در نوآوري در حوزه انرژي پيشتاز است، اما هنگامي که سخناز انرژي خورشيدي به ميان مي آيد، اين شهر هيچ حرفي براي گفتن ندارد.

  بهگزارش انتخاب؛ سيتي کالج نيويورک قصد دارد با تهيه نقشه فعل و انفعالاتخورشيدي و نيز با استفاده از هواپيماهاي ليزري اين رويه را تغيير دهد.

  دراين راستا، هواپيماها با استفاده از فناوري LiDar (رادار ليزري)، دقيقترين نقشه سه بعدي نيويورک را همراه با جزييات کامل تهيه کردند.  اطلاعاتيکه از اين طريق گردآوري شده، بر روي نقاط و ساختمانهايي تأکيد دارد کهمناسبترين مکان براي نصب مولدهاي خورشيدي الکتريسيته به شمار مي روند.

  از اين اطلاعات براي يکپارچه سازي ديگر طرحهاي مديريت شهري(مانند مقابله با سيل) نيز استفاده مي شود.

  مجريان طرح اميدوارند اين اطلاعات، نيويورکي ها را وادارد که براي نصب صفحات خورشيدي پيشقدم شوند.

  حداکثرظرفيت الکتريسته خورشيدي شهر نيويورک، 5874 مگاوات برآورد شده است، اما هماکنون تنها 6/6 مگاوات توسط 400 تابلوي نصب شده توليد مي شود.

  با اجراي طرحي مشابه در سانفرانسيسکو، تعداد صفحات خورشيدي نصب شده از 551 صفحه در سال 2007 به 2300 صفحه در حال حاضر افزايش يافت.

 9. #9
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  نيروگاه خورشيدي بانك سپه شعبه بازار افتتاح شد


  خبرگزاري فارس: امروز نخستين نيروگاه خورشيدي بانك سپه در شعبه بازار با حضور مدير عامل بانك و همچنين معاون وزير نيرو افتتاح شد.


  بهگزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا» رامين پاشايي فام درمراسم افتتاح نخستين نيروگاه خورشيدي بانك سپه در شعبه بازار اين بانك بهبيان ويژگيها و مزاياي اين نيروگاه پرداخت و اظهار داشت: با افتتاح ايننيروگاه شعبه بازار ديگر نيازي به برق آزاد ندارد و تمام مصرف برق خود رااز اين طريق تأمين خواهد كرد.
  وي با بيان اينكه افتتاح اين نيروگاهموجب توليد 3 كيلو وات انرژي برق در يك ساعت ميشود، افزود: اين ظرفيتميتواند تا 30 كيلو وات افزايش يابد.
  مدير عامل بانك سپه ضمن تأكيدبراينكه علاوه بر شعبه بازار ساير همسايهها نيز در صورت امكان ميتواننداز اين انرژي استفاده كنند، تصريح كرد: اين نيروگاه توجيه اقتصادي را درحال حاضر و توجيه حسابداري را در آينده به همراه خواهد داشت.
  پاشاييفامعمر اين نيروگاه را حداقل 30 سال عنوان كرد و افزود: با اعداد و ارقامفعلي سرمايه گذاري اين نيروگاه 6 ساله به بانك برميگردد اما اگر بتوانيماين مدت را به يكسال كاهش دهيم كاملاً توجيه پذير خواهد بود.
  وي بابيان اينكه حداقل 1000 شعبه اين نيروگاه مجهز خواهند شد، تأكيد كرد:تاپايان سال ساختمانها و شعبي را كه با كمترين سرعت و هزينه ميتوانند بهاين قابليت مجهز خواهند شد را به نيروگاه خورشيدي تجهيز خواهيم كرد.
  پاشاييفام هزينه تجهيز هر شعبه به نيروگاه خورشيدي را حداقل 40 ميليون تومانعنوان و تصريح كرد: سال گذشته 48 ميليون تومان هزينه برق شعبه بازار شدكه با اين تكنولوژي ديگر پول برقي در اين شعبه پرداخت نخواهد شد.


  * بهزاد: توليد 6 كيلو وات ساعت برق در طول يك سال با نيروگاه خورشيدي

  محمدبهزاد معاون وزير نيرو نيز در اين مراسم با بيان سخناني پيرامون اهميتافتتاح اين نيروگاه اظهار داشت: سرمايهگذاري 3 كيلو وات انرژي در طول يكساعت معادل 60 ميليون تومان است؛ اين ميزان در طول يكسال 6 كيووات ساعتبرق توليد ميكند.
  وي ادامه داد: اين سرمايه گذاري و افتتاح نيروگاه خورشيدي در طول يك سال 60 تن گاز CO2 كمتر وارد شبكه خواهد شد.
  به اعتقاد معاون وزير نيرو، افتتاح اين نيروگاه به خاطر ترافيك انرژي در منطقه بازار ميتواند بسيار مقرون به صرفه باشد.


 10. #10
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  عرضهی لپتاپ خورشیدی از سوی سامسونگ

  یك لپتاپ جدید كه دارای یك پنل خورشیدی است و میتواند تا 14.5 ساعت عمر باتری داشته باشد، از سوی سامسونگ معرفی شد.

  لپتاپ NC215S در ماه اوت به بازار عرضه میشود و با ویندوز سون كار میكند. سامسونگ مدعی است این لپتاپ میتواند تا 14.5 ساعت عمر باتری داشته باشد.

  این دستگاه جدید كه در یك كفرانس منطقهای آفریقا در نایروبی به نمایش درآمد، اكنون تایید شده كه ابتدا در روسیه عرضه خواهد شد. چنین لپتاپی احتمالا در بازارهای آفریقایی كه منابع دایمی برق اغلب دسترسپذیر نیستند، محبوب خواهد بود.

  سامسونگ الكترونیكس آفریقا امیدوار است فروش این دستگاه تا سال 2015 به 10 میلیارد دلار برسد.

  سامسونگ علاقه شناخته شدهای به نیروی خورشیدی دارد و در سال 2009 در نمایشگاه موبایل ورلد در بارسلون، یك تلفن همراه كه از این فنآوری استفاده میكرد، نمایش داد.

  اگرچه دستگاه Blue Earth موفقیت قابل توجهی برای این فنآوری نداشت اما این انرژی خورشیدی به طور روزافزون از سوی سازندگان دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

  لپتاپ جدید با یك نمایشگر 10.1 اینچی و وضوح تصویری 1024 در 600 و 1.3 كیلوگرم وزن، امكانات یك لپتاپ معمولی را دارد.

  این دستگاه دارای پردازنده دو هستهیی ان 570 اتم اینتل، یك گیگابایت حافظه رم و هارد درایو 250 یا 350 گیگابایتی است اما قیمتهای این دستگاه هنوز اعلام نشده است.

 11. #11
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  توليد برق خورشيدي در هنگام شب
  به گزارش ايسنا، نيروگاه گماسولار پاور در جنوب اسپانيا از 2650 صفحه خورشيدي در مساحتي حدود 185 هکتار تشکيل شده است. اين آينهها که به آنها هليواستات(آفتابياب) گفته ميشود، 95 درصد از تابشهاي خورشيدي را بر روي گيرنده غولپيکري در مرکز نيروگاه متمرکز ميکنند. اين ايستگاه بخار، حرارتي برابر با 900 درجه سانتيگراد توليد ميكند كه براي گرمايش مخازن نمک مايع از آن استفاده ميشود. اين ايستگاه براي نيرو دادن به توربينهاي 260 ميليون پوندي بخار توليد ميکنند. اما برخلاف ساير ايستگاههاي انرژي خورشيدي، حرارت ذخيره شده در اين مخازن ميتواند در شب يا در روزهايي که نور خورشيد وجود ندارد تا 15 درصد آزاد شود. نور خورشيد در جنوب اسپانيا اين امکان را براي اين تأسيسات فراهم ميکند که در تمام شبها به کار پرداخته و سالانه برق مورد نياز براي 270 روز را تامين کند. اين ميزان سه برابر بيشتر از ساير انرژيهاي تجديدپذير است. اين نيروگاه كه سالانه 110 گيگاوات انرژي توليد ميكند برق 25 هزار خانه را در آندلس اسپانيا تامين ميكند.

 12. #12
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  صفحات خورشیدی پلاستیکی ابداع شد
  محققان "موسسه فناوری نیوجرسی" (‪ (NJIT‬یک صفحه خورشیدی پلاستیکی جدید ابداع کردهاند که قابل انعطاف بوده و ساخت آن ارزان و راحت است.

  به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از "نیوآرک" در نیوجرسی، مقامات ‪NJIT‬ میگویند این سلول خورشیدی ارزان قیمت را میتوان بر روی صفحات پلاستیکی قابل انعطاف نقاشی یا چاپ کرد.

  پروفسور "سامنات میترا" قائم مقام رییس "بخش شیمی و علوم زیست محیطی ‪ "NJIT‬که ریاست محققان را در این مطالعه بر عهده داشت در بیانیهای اعلام کرد، این کار ساده است.

  وی افزود، روزی فرا میرسد که صاحبخانهها حتی میتوانند صفحات این سلولهای خورشیدی را با چاپگرهای مرکبی ارزان قیمت خانگی چاپ کنند و مصرفکننده ها میتوانند برای ایجاد نیروگاههای برق اختصاصی خود،این محصول ظریف را با کف دست بر روی دیوار، سقف یا تابلوی آگهیهای شهری بچسبانند.

  این سلول خورشیدی که در ‪ NJIT‬ابداع شده است از یک مجموعه نانوتیوبهای کربنی استفاده میکند.

  نانوتیوبهای کربنی یک آرایش مولکولی کربن به شکل استوانهای هستند.

  دانشمندان میگویند نانوتیوپها تقریبا ‪ ۵۰‬هزار برابر نازکتر از یک تار موی انسان هستند.

  مقامات میگویند، یک نانو تیوب به تنهایی میتواند جریان برق را بهتر از تمامی انواع سیمهای متعارف برق هدایت کند.

  میترا و گروه تحقیقاتی وی نانوتیوبهای کربنی را گرفتند و آنها را با باکیبالها (‪ (buckyballs‬یا فولرنسها (‪ (fullerenes‬ترکیب کردند تا ساختارهای مار مانندی پیدا کنند.

  باکیبالها مولکولهایی هستند که از کربن خالص تشکیل شدهاند و به شکل یک کره، بیضی و یا لوله توخالی میباشند.

  باکیبالها الکترونها را به دام میاندازند اما نمیتوانند آنها را به جریان بیاندازند.

  با تابیدن نور خورشید پلیمرها تحریک میشوند و باکیبالها الکترون را به چنگ میگیرند، آنگاه نانو تیوبها که رفتاری مانند سیمهای مسی دارند، قادر خواهند شد الکترون یا جریان برق را ایجاد کنند.
  ایرنا

 13. #13
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  سازنده این آبگرمکن خورشیدی پیشرفته گفت: نخستین آبگرمکن خورشیدی پیشرفته خاورمیانه رونمایی شد.  داوود باقری در حاشیه نخستین نمایشگاه بهینهسازی انرژی در هتل پارس مشهد اظهار داشت: این آبگرمکن خورشیدی تا 80 درصد در مصرف انرژی یک خانواده ایرانی صرفهجویی میکند. سازنده این آبگرمکن خورشیدی پیشرفته گفت: 40 درصد از قطعات این آبگرمکن داخلی و بقیه خارجی است.
  باقری افزود: کارشناسان شرکت انرژی تجدیدپذیر خراسان رضوی " افشید " در مدت ششماه این آبگرمکن را طراحی و ساختند. وی تصریح کرد: آبگرمکن خورشیدی مذکور از راندمان بالایی نسبت به سایر آبگرمکنهای دیگر برخوردار است.
  سازنده آبگرمکن خورشیدی پیشرفته اظهار داشت: سطح آبگرمکن خورشیدی پیشرفته برخلاف سایر آبگرمکنها دایرهای شکل بوده و از هنگام طلوع تاغروب خورشید همواره زاویه تابش 90 درجه است.
  باقری تاکید کرد: وجود دولایه خلأ بین لایههای جذبی انرژی خورشید سبب شده تا تقریبا انرژی خورشید از دست خارج نشده و آبگرمکن تا ساعاتی از شب گرم بماند. وی اظهار داشت: تمام قطعات آبگرمکن خورشیدی پیشرفته برخلاف مدلهای دیگر قابل تعویض است و سیستم انتقال آب با بهره گیری از لولههای مسی در آن حذف شده است.
  سازنده این آبگرمکن خورشیدی پیشرفته گفت: با هدفمندسازی یارانهها این دستگاه قابل استفاده در منطقه خراسان رضوی و کشور بوده و درشرایط فعلی باید انرژیهای نو جایگزین شود. وی بیان داشت: هزینه ساخت و طراحی آبگرمکنهای خورشیدی پیشرفته شش میلیون ریال است که توسط بخش خصوصی پرداخت شده است.

 14. #14
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  افتتاح نخستین نیروگاه گازی-خورشیدی جهان

  نخستین نیروگاه گازی - خورشیدی جهان با ظرفیت تولید یکصد و پنجاه مگاوات برق در کشور الجزایر افتتاح شد.

  در این نیروگاه که در منطقه حاسی الرمل در پانصد کیلومتری جنوب پایتخت الجزایر ساخته شده است، از سوخت گاز یکصد و بیست مگاوات و از انرژی خورشیدی سی مگاوات برق تولید می شود.

  این نیروگاه در حاسی الرمل که بزرگترین میدان گازی آفریقا در آن قرار دارد، در زمینی به مساحت شصت و چهار هکتار ساخته شده و دویست و بیست و چهار صفحه خورشیدی که هر کدام یکصد و پنجاه متر طول دارند در آن نصب شده است.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه از الجزیره، این نیروگاه با هزینه ای معادل سیصد و پنجاه میلیون دلار و به طور مشترک توسط شرکت الجزایری «نیل» و موسسه اسپانیایی «آبنِر» ساخته شده است. الجزایر در نظر دارد تا سال دو هزار و سی، سهم انرژی های تجدید پذیر را در تولید برق داخلی خود به چهل درصد برساند.

 15. #15
  HRG
  کاربر ویژه HRG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۸-۰۸-۲۴
  نوشته ها
  5,783
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 8 در 7 پست

  Re: صفحات خورشيدی

  ایتنا – NC۲۱۵علاوه بر این برای تضمین کیفیت و کارائی این مدل در حین استفاده از انرژی خورشیدی از صفحه نمایش ضد بازتابش با کیفیتی در ساختار این مدل بهره برده که در نور شدید روز نیز خوانائی خود را حفظ میکند.

  شرکت سامسونگ نت بوک جدیدی را با نام NC۲۱۵ به جمع مدلهای قبلی این شرکت در این کلاس افزوده است.

  به گزارش ایتنا، این مدل گذشته از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته حاضر در آن برای اولین بار در این کلاس از یک باتری خورشیدی در کنار باتری اصلی خود برای تأمین انرژی دستگاه استفاده نموده است.

  که بدین ترتیب یکی از مشکلات اصلی کاربران نت بوکها یعنی نیاز مداوم به شارژ دستگاه کاملا مرتفع میشود.

  NC۲۱۵علاوه بر این برای تضمین کیفیت و کارائی این مدل در حین استفاده از انرژی خورشیدی از صفحه نمایش ضد بازتابش با کیفیتی در ساختار این مدل بهره برده که در نور شدید روز نیز خوانائی خود را حفظ میکند.

  پنلهای خورشیدی تعبیه شده در این دستگاه در صورت قرارگیری در نور مستقیم خورشید برای دو ساعت میتوانند انرژی مورد نیاز این مدل را برای یک ساعت دیگر تأمین کنند که بدین ترتیب این فناوری علاوه بر افزایش قابلیت جابجائی کاربران در سالم سازی محیط زیست و عدم استفاده از انرژی ناشی از سوختهای فسیلی نیز تأثیر بسزائی خواهد داشت.

  البته در کنار این پنل خورشیدی NC۲۱۵ طبیعتاً از یک باتری قدرتمند داخلی نیز استفاده میکند که با یک بار شارژ تا ۱۴. ۵ ساعت به تأمین انرژی این مدل خواهد پرداخت.

  این باتری با فناوری شارژ هوشمندانه سامسونگ میتواند تا ۸۰ درصد ظرفیت خود را در طی ۱۰۰۰ بار انجام شارژ مجدد حفظ نماید که این رقم ۳ برابر نمونههای مشابه در دیگر برندها بوده و نیاز به تعویض باتری در یک پروسه طولانی مدت را بسیار کاهش داده و از این طریق نیز کمک شایانی به کاهش آلودگی محیط زیست و دور ریزی باتریهای مستامل خواهد نمود.

  صفحه نمایش ۱۰.۱ اینچی حاضر در NC۲۱۵ یکی از با کیفیتترین نمونهها در کلاس مدلهای نتبوکیست این صفحه نمایش LED که در طراحی آن از پوشش ضد بازتابش بدون اثر آینهای استفاده شده در محیط آزاد و در نور روز نیز با تکیه بر روشنائی فوقالعاده خود عملکرد قابل قبولی را ارائه میدهد.

  روشنائی این صفحه نمایش برابر ۳۰۰nit است که این رقم بطور متوسط ۵۰ درصد بیشتر از صفحه نمایشهای معمول دیگر مدلهای این کلاس است.

  در اطراف این صفحه نمایش از یک قاب بسیار باریک و ظریف استفاده شده که علاوه بر زیبائی فوقالعاده حداقل تأثیر را بروی کاهش سایز صفحه نمایش بر جای میگذارد.

  اطلاعات دیگر در مورد این صفحه نمایش همچون وضوح و کنتراست آن در اطلاعات تکمیلی در مورد این مدل ارائه خواهند شد.

  صفحه کلید استفاده شده در این مدل یک نمونه با کلیدهای کاملا تفکیک شده موسوم به island-type keyboard است که علاوه بر ایجاد فیدبک و تفکیک فوقالعاده در افزایش چشمگیر سرعت تایپ نیز تاثیر ویژهای برجای میگذارد.

  ساختار پردازشی NC۲۱۵ بر اساس نسل جدید پردازندههای دو هستهای Intel Atom شکل گرفته که علاوه بر بالا بردن چشمگیر کیفیت و سرعت پاسخگوئی سیستم شرایط ایده آلی برای اجرای بازیها و پشتیبانی کامل از اپلیکیشن هائی نظیر Adobe Flash در پخش با کیفیت استریمهای آنلاین تحت شبکه همچون ویدئوهای سایت یوتیوب و مواردی از این دست را با پائین آوردن همزمان میزان مصرف باتری فراهم میآورد.

  از دیگر ویژگیهای پیشرفته این مدل میبایست به سرعت بسیار بالای بوت سیستم عامل در زمانی بسیار کوتاه و در عرض چند ثانیه اشاره نمود که در اجرای آن از ترکیب گزینههای Sleep و Hibernation برای بهبود هرچه بیشتر زمان لودینگ سیستم عامل بدون از دست رفتن اطلاعات استفاده شده است.

  پورتهای USB این مدل در حالت Sleep نیز میتوانند برای شارژ کردن دیگر گجتهای منطبق همچون اسمارت فونها بکار گرفته شوند که در این حالت حتی با تمام شدن باتری دستگاه نیز میتوان از پنلهای خورشیدی برای شارژ کردن از طریق پورتهای USB سود جست.

  وزن NC۲۱۵ برابر ۱.۳۲ کیلوگرم است که برای یک نمونه ۱۰. ۱ اینچی وزنی بسیار متعادل و مناسب در افزایش هرچه بیشتر قابلیت جابجائی آن محسوب میشود.  منبع

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •