نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: لیلةالرغائب را دریابیم ، چگونه آرزو کنیم

 1. #1
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  لیلةالرغائب را دریابیم ، چگونه آرزو کنیم

  بهتر است كسى كه اين حديث را مى شنود، در اين شب، زياد بر فرشتگانصلوات فرستاده تا تكليفى را كه آيه تحيت (سوره نساء، آیه 86) به عهده ماگذاشته باندازه توانايى انجام داده باشد.


  نخستین شب جمعه ماه رجب در لسان روایات و ادعیه «لیلةالرغائب» نامگرفته است، «رغائب» بر اساس آنچه در لغت آمده است در دو معنا استعمالمیشود، رغائب جمع «رغیبة» میباشد، یعنی آنچه مورد میل و آرزوست و همچنینرغائب به معنای بخشش و عطای بسیار نیز میباشد و لیلةالرغائب یعنی شبی کهبندگان خدا، امید و آرزوی بسیار برای بخشش و عفو خدا دارند.

  نخستین شب جمعه، مردگان و درگذشتگان نیز چشم امید به درگاه رحمت وغفران الهی دارند، بیایید با دعا برای آنها زمینه نزول رحت الهی را نیزبرای خود فراهم کنیم.

  از پيامبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم ) روايت شده است فرمودند:از اولين شب جمعه در ماه رجب غافل نشويد. زيرا شبى است كه فرشتگان آن را((ليلة الرغائب )) مى نامند. اين نامگذارى به اين جهت است هنگامى كه يكسوم از شب گذشت، هيچ فرشته اى در آسمانها و زمين نمى ماند، مگر اين كه دركعبه و اطراف آن جمع مى شوند. آنگاه خداوند بطور غيرمنتظره اى بر آنانوارد شده (تجلی میکند) و مى فرمايد: اى فرشتگانم! هر چه مى خواهيد از مندرخواست كنيد. فرشتگان عرض مى كنند: حاجات ما اين است كه از روزه دارانرجب درگذرى. خداوند مى فرمايد: اين كار را انجام دادم.

 2. #2
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: لیلةالرغائب را دریابیم ، چگونه آرزو کنیم

  * صلوات بر فرشتگان خدا  بهتر است كسى كه اين حديث را مى شنود، در اين شب، زياد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تكليفى را كه آيه تحيت (سوره نساء، آیه 86) به عهده ما گذاشته باندازه توانايى انجام داده باشد.  سپس رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمودند: كسى كه روز پنجشنبه اول رجب را روزه بگیرد و سپس بين نماز مغرب و عشا دوازده ركعت نماز بجا آورده هر دو ركعت به يك سلام و در هر ركعتى سوره فاتحه يك بار، انا انزلناه فى ليلة القدر سه بار و قل هو الله احد را دوازده بار بخواند و هنگامى كه نماز تمام شد، هفتاد بار بر من (با اين الفاظ) صلوات بفرستد: «اَللّهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الاُْمِّيِّ وَعَلي آلِهِ»، پس به سجده مي روي و هفتاد مرتبه ميگوئي: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ»، پس سر ازسجده برميداري وهفتاد مرتبه ميگوئي: «رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَتَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَلِيُّ الاَعْظَمُ»، پس باز به سجده ميروي و هفتاد مرتبه ميگوئي: «سُبُّوحٌ قُدّوُسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَالرُّوحِ» سپس حاجت خود را از خدا بخواهد، ان شاءالله تعالى برآورده مى شود.  سپس رسول خدا فرمودند: قسم به كسى كه جانم در دست اوست ؛ هيچ بنده يا كنيزى- از بندگان و كنيزان خدا- اين نماز را به جا نمى آورد، مگر اين كه خداوند گناهان او را مى بخشد گرچه گناهان او مثل كف دريا و بعدد شن و به وزن كوهها و به عدد برگهاى درختان باشد و روز قيامت هفتصد نفر از خويشاوندان خود را كه همگى سزاوار آتش باشند شفاعت مى كند. و در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترين صورت، با روى گشاده و خندان و زبان فصيح براى او مى فرستد كه مىگويد: اى محبوب من ! مژده بده؛ از هر سختى نجات پيدا كردى. مى پرسد: تو كيستى؟ رويى بهتر از روى تو نديده و بويى به خوشبويى تو مشامم نرسيده. جواب مى دهد: اى محبوب من! من ثواب آن نمازى هستم كه در فلان شب، فلان منطقه، فلان ماه و فلان سال بجا آوردى؛ امشب آمده ام تا حقت را ادا كرده، مونس تنهايى تو بوده و وحشتت را از بين ببرم؛ و زمانى كه در شيپور دميده شود، در عرصه قيامت بر سرت سايه افكنم . و تو هرگز هيچ خيرى را از جانب مولايت از دست نخواهى داد.

 3. #3
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: لیلةالرغائب را دریابیم ، چگونه آرزو کنیم

  * دعایی برای سجده در تمام ماه رجب  در تمام ماه با پيروى از امام سجاد (عليه السلام ) در سجده خود اين ذكر را بگويد: «عَظُم الذَنب مِن عبدك فليَحَسُنِ العفوُ مِن عندك».  1- مفاتیحالجنان  2- المراقبات، مرحوم آیت الله میرزا جوا د ملکی تبریزی  3- شرح آقا جمال الدین خوانساری بر غرر الحکم ج2، ص537

 4. #4
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: لیلةالرغائب را دریابیم ، چگونه آرزو کنیم

  برخی اعمال لیلةالرغائب
  [JUSTIFY]نخستین شب جمعه ماه رجب، شب آرزوها نامیده شده، در شبآرزوها درهای رحمت الهی گشوده و برای بهرهمندی هر چه بهتر و بیشتر از اینشب اعمالی برای آن ذکر شده است.[/JUSTIFY]

 5. #5
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: لیلةالرغائب را دریابیم ، چگونه آرزو کنیم

  روزه
  روزه، نخستین پنجشنبه ماه رجب دارای ثواب و برکات بسیاری عنوان شده است.

  رجب،ماه خداست؛ ماه پر برکتی است که اعمال بسیاری برای آن آورده شده است.پیامبر اکرم (ص) فرمود: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، مستوجبخشنودی خدا و غضب الهی از او دور و دری از درهای جهنم بر روی او بسته میشود.

 6. #6
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: لیلةالرغائب را دریابیم ، چگونه آرزو کنیم

  [JUSTIFY]
  نماز
  براینخستین شب جمعه ماه مبارک رجب، نمازی دوازده رکعتی از سوی رسول خدا ذکرشده که فضیلت بسیاری دارد که بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز اقامهشود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک بار سوره حمد،سه بار سوره قدر، دوازده بار سوره توحید خوانده شود.

  وقتی دوازده رکعت به پایان رسید، هفتاد بار ذکر «اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله» گفته شود.

  پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود.

  پساز سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلمانک انت العلی الاعظم» گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد بار، ذکر«سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود رااز خدای متعال خواست.

  پیامبر اکرم در فضیلت این نماز فرموده است:کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را بازیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد.

  پساو به آن فرد میگوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختینجات یافتی. فوت شده میپرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتراز تو ندیدهام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیدهام و بویی، بهتر ازبوی تو نبوییدهام.

  آن زیباروی پاسخ میدهد: من ثواب آن نمازیهستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد توآمدهام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از توبردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهمافکند.[/JUSTIFY]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. سازو کار ضربات وارد بر سر در ورزش بوکس
  توسط GHOLNAZ در انجمن مجله ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۱ خرداد ۸۹, ۱۸:۴۰
 2. عکس برزو ارجمند و همسرش پارمیس زند
  توسط hamid192 در انجمن تئاتر وسینمای ایران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۲ فروردین ۸۸, ۲۳:۳۷
 3. راه شیری تنها دو بازو دارد
  توسط GHOLNAZ در انجمن كيهان شناسي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۸ آذر ۸۷, ۰۲:۲۲
 4. انگليس جزو لندن است يا لندن جزو انگليس؟
  توسط ارسطو در انجمن دانشکده سیاست
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۳ مهر ۸۷, ۲۱:۵۶
 5. امید و ارزو
  توسط hrg1356 در انجمن جملات بزرگ و ناب
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۱ تیر ۸۶, ۰۱:۵۴

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •