واحد خبر mobile.ir : کمپانی کره ای سامسونگ در مراسمنخستین سالگرد عرضه بادا -- سیستم عامل موبایل این کمپانی -- که همزمان باروز توسعه دهندگان سامسونگ در سئول برگزار گردید اعلام نمود که قصد داردنسخه بعدی سیستم عامل بادا -- با نام bada 2.0 -- را در اواسط سال 2011 باتعداد زیادی ویژگی جدید به بازار عرضه نماید.
اسلایدهایی که در اینمراسم در معرض دید مخاطبان قرار گرفت به طور خلاصه بازگو کننده این ویژگیهای جدید بودند. با نگاهی اجمالی به این اسلایدها به نظر می رسد کمپانیسامسونگ اهداف بلندپروازانه ای را برای بادا در نظر گرفته و قصد دارد اینسیستم عامل را به رقیبی جدی برای سیستم عامل های اندروید گوگل و iOS اپلتبدیل نماید.

از مهمترین این ویژگی ها بهبود واسط کاربری، پشتیبانیاز HTML5، ایجاد قابلیت چند وظیفه ای (Multitasking) و پشتیبانی ازارتباطات نزدیک برد (NFC) است (ویژگی NFC به تازگی به نسخه 2.3 اندرویداضافه شده است. برای جزئیات بیشتر در مورد این فناوری به [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] مراجعه نمائید.)

تصویر بالا: ویژگی های bada 2.0
سامسونگهمچنین قصد دارد تا ابزارهای مرتبط با توسعه برنامه برای این سیستم عاملرا بهبود دهد. کیت توسعه نرم افزار (SDK) برای لینوکس و Mac و برنامه هایجانبی نظیر شبیه ساز، تحلیلگر کد برنامه و تحلیلگر کارآیی از جمله اینابزارها است.
ویژگی دیگری تحت عنوان Ad gateway نیز که شاید بتوان آنرامشابه Mobile Ads گوگل و iAd اپل تلقی نمود احتمالاً بستری برای عرضهتبلیغات بر روی سیستم عامل بادا خواهد بود و می تواند امکان کسب سود ازراه تبلیغات را -- هم برای برنامه نویسان سیستم عامل بادا و هم برایکمپانی سامسونگ -- فراهم آورد.

تصویر بالا: تاریخچه سیستم عامل بادا
خانواده گوشی های Wave سامسونگ به سیستم عامل بادا مجهزند. از این میان می توان به گوشی [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] (مجهز به نسخه 1.0 بادا)، گوشی های [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] / [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] / [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] / [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] (مجهز به نسخه 1.1 بادا) و گوشی [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید](مجهز به نسخه 1.2 بادا) اشاره نمود. سامسونگ هنوز در مورد امکانبروزرسانی سیستم عامل گوشی های مجهز به نسخه های قبلی بادا پس از عرضهنسخه 2.0 این سیستم عامل اظهار نظری نکرده است.
سامسونگپیش بینی می کند که آمار فروش خانواده گوشی های Wave تا پایان سال 2010از 5 میلیون فراتر رود و در نظر دارد تا 10 میلیون گوشی Wave را در نیمهنخست سال 2011 به فروش برساند.
منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] (mobile.ir)