به گزارش «همشهری آنلاین» به نقل از بیبیسی، اینلپتاپ مجهز به سیستم عامل پردازش ابری Chrome برای رقابت با بازار بزرگکامپیوترهای سیستم عاملهای ویندوز طراحی شده است. گفتنیاست تاکنون گوگلبارها با اقداماتی نظیر معرفی نرمافزار Google Docs با رقابت بامایکروسافت پرداخته است.
اریکاشمیت، مدیر عامل شرکت گوگل روز سه شنبه با معرفی این لپتاپ گفت: «به نظرمن پردازش ابری آینده کامپیوتر را تشکیل میدهد. اکنون (به غیر از ویندوزو مکینتاش) گزینه سومی برای انتخاب یک سیستم عامل برای کامپیوترهای شخصیوجود دارد.»

این لپتاپ که Cr-48 نام دارد، بخشی از یک پروژه آزمایشی برای تست کردن نسخه بتای سیستم عامل کروم است.

سوندار پیچای، مدیر تولیدات گوگل نیز در این مراسم گفت که هیچ دستگاهی ازاین لپتاپ تا سال آینده به بازار عرضه نخواهد شد و تنها برنامهنویسان ومتخصصان در آزمایش این دستگاه و سیستم عامل کروم شرکت خواهند کرد. ویمیافزاید: «سیستم عامل کروم چیزی جز وب نیست.»
گوگلسال گذشته خبر ساخت سیستم عامل کروم را اعلام کرد. این سیستم عامل براساسمفهوم پردازش ابری کار خواهد کرد به این معنی که تمام نرمافزارها واطلاعات برروی سرورهای گوگل ذخیره و اجرا میشوند و دستگاههای اجراکننده این سیستم عامل نیازی به قدرت پردازش بالا ندارند و تنها ابزار کارآنها اتصال اینترنت است.
بهگفته سوندار پیچای، ایمنی این سیستم عامل از اهداف اصلی تولید آن است وگوگل امیدوارست که کروم، ایمن ترین سیستم عامل جهان باشد. به گفته ویپروتکلهای ارتباطی ایمن و کدگذاری شده این سیستم عامل، نفوذ مجرمان سایبربه اطلاعات و پردازشها را دشوار میسازد.

هنوز قیمتی برای اینلپتاپ اعلام نشده ولی قرار است لپتاپهایی مجهز به سیستم عامل کروم بهزودی توسط شرکت ایسر و سامسونگ تولید شوند._________________