واحد خبر mobile.ir : در حالی که نسخه 2.3 سیستم عامل اندروید گوگل تا چند روز دیگر با عرضه گوشی [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] گوگل به زودی به بازار عرضه می شود اندی روبین رئیس تیم اندروید گوگل خبر از عرضه نسخه 3 این سیستم عامل -- با نام مستعار Honeycomb (شانه عسل) -- داد.
روبینکه در کنفرانس "D: Dive Into Mobile" سخن می گفت علاوه بر گوشی جدید NexusS گوگل که -- سخت افزار آن توسط کمپانی سامسونگ ساخته شده است -- نمونهاولیه تبلتی از کمپانی موتورولا را نیز به همراه داشت. شاید جالبترین نکتهدر مورد این تبلت مجهز بودن آن به نسخه 3 سیستم عامل اندروید -- ملقب بهHoneycomb -- به جای نسخه 2.3 سیستم عامل اندروید -- ملقب به Gingerbread-- باشد.
هرچند در حال حاضرسیستم عامل اندروید گوگل در تبلت ها نیز به کار گرفته می شود (به عنوانمثال به تبلت Galaxy Tab سامسونگ مراجعه نمائید) اما نسخه های کنونی اینسیستم عامل در اصل برای گوشی های هوشمند ساخته شده و برای استفاده مناسباز آن بر روی تبلت ها سازندگان نیازمند اعمال تغییراتی هستند. موفقیت تبلتGalaxy Tab سامسونگ -- که به نسخه 2.2 سیستم عامل اندروید مجهز است --هرچند نشان دهنده استقبال مشتریان از تبلت های مجهز به اندروید بود، امابدلیل آنکه واسط های برنامه نویسی (API ها) ویژه تبلت هنوز توسط گوگلارائه نشده است و APIهای موجود بیشتر برای ساخت برنامه های گوشی هایهوشمند مناسب هستند سامسونگ نتوانست موفقیت چندانی در جذب برنامه نویسانبرای نوشتن برنامه برای تبلت خود حاصل نماید.

تصویر بالا: تبلت موتورولا مجهز به اندروید 3.0 در دست اندی روبین رئیس تیم اندروید گوگل - عکس از engadget.com
بنا به گفته اندی روبیننسخه 3.0 اندروید در سال 2011 میلادی عرضه خواهد شد و قادر به استفاده ازمزایای تبلت ها (منجمله اندازه بزرگ صفحه نمایش) است. صفحه اصلی، ویجت هاو دیگر عناصر واسط کاربر برای استفاده از سیستم عامل اندروید بر روی تبلتها دوباره طراحی شده اند. هرچند این نرم افزار مراحل اولیه توسعه خود راسپری می کند.
روبین بااستفاده از تبلت موتورولا -- که ظاهراً به پردازنده Nvidia مجهز است -- بهنمایش نسخه 5.0 برنامه نقشه های گوگل برای موبایل (Google Maps for Mobile5.0) پرداخت. این نسخه از برنامه نقشه های گوگل بر خلاف نسخه های قبلیبجای استفاده از تصاویر متشکل از آرایه ای از پیکسل ها از ترسیم پویاینقشه بصورت برداری استفاده می کند. بنابراین تغییر بزرگنمایی تصاویر بهسادگی میسر خواهد بود. همچنین امکان نمایش ساختمان ها بصورت سه بعدی وجودخواهد داشت (برای بیش از 100 شهر اطلاعات سه بعدی ساختمان ها در نقشه هاوجود دارد.) از دیگر مزایای این برنامه امکان استفاده از حرکت دو انگشت برروی صفحه به منظور دوران دادن تصویر و تغییر زاویه دید است.بنا به اظهارات اندی روبیناین برنامه طی روزهای آینده عرضه می شود و اکثر گوشی های مدرن مجهز بهاندروید می توانند از بیشتر ویژگی های این برنامه استفاده کنند. فهرستگوشی هایی که در حال حاضر از تمامی قابلیت های این برنامه می توانند بهرهببرند عبارت است از:

منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] (mobile.ir)