بلیک ادواردز سینماگر آمریکایی که برخی از بهترین فیلم های کمدی هالیوود را در قرن بیستم کارگردانی کرد، در 88 سالگی درگذشت.

ویلیام بلیک مک ادواردز زاده ۲۶ ژوئیه ۱۹۲۲ یک کارگردان، تهیه کننده، نویسنده و بازیگر برنده جایزه اسکار آمریکایی است.
وی بیشتر بخاطر ساخت سری فیلمهای پلنگ صورتی با بازی پیتر سلرز شهرت پیدا کرده است.
او نوه کارگردان سینمای صامت، جی گوردون ادواردز است.

=============================

کارگردان «پلنگ صورتی» درگذشت.

بلیکادواردزکارگردان فیلم های کمدی کلاسیک چون پلنگ صورتی ،صبحانه درتیفانیدر سنهشتاد و هشت سالگی بر اثر عوارض ناشی از بیماری ذات الریه درشهرسانتامونیکا در کالیفرنیا درگذشت.

گذشته از «پلنگ صورتی» این کارگردان معروف آثاری چون «صبحانه در تیفانی»، «پارتی» و «روزهای شراب و گل سرخ» را در کارنامه خود دارد.

ادواردز88ساله را به واسطه فیلمهای کمدی موفقی که ساخت، باکمدیسازان مشهوریچونلئو مککری، پرستون استرجس و فرانک تاشلین مقایسهمیکردند.با این وجوداوتبحر خود را در ژانرهای مختلف سینمایی نشان دادهبود.

به نوشته کافه سینما، ادواردز را یکی از پیشگامان و اساتید نوعی از سینمای کمدی معاصر میدانستند که در دهه 60 به اوج رسید.

اینکارگردانو نویسنده مشهور، یک بار در سال 1983 به خاطر نوشتنفیلمنامه«ویکتورویکتوریا» نامزد اسکار شده بود و در سال 2004 هم یک اسکارافتخاریدریافتکرد.

از دیگر جوایز او میتوان به جایزه سزار بهترین فیلم خارجی برای «ویکتور ویکتوریا» و دو جایزه از انجمن نویسندگان آمریکا اشاره کرد.

همسراو،جولی آندروز، یکی از مشهورترین بازیگران زن تاریخ سینمای آمریکا،که درچندفیلم ادواردز هم ایفای نقش کرده، در هنگام مرگ ادواردز کنار اوبود.