جاتروفا:معجزه انرژی
=================
چندی پیش با دوستی در مورداینکه اگر روزی روزگاری نفت تمام شود تکلیف این همه خودرو و هواپیما وقطار و ....چه میشود صحبت میکردیم که در ادامه صحبت گفتیم سری هم به حلالاینترنت یعنی جستجوگر گوگل بزنیم. عبارات مختلفی را جستجو کردیم تا اینکهبه هنگام جستجوی عبارت سوخت گیاهی یا همان بیودیزل به اسم گیاه جالبیبرخورد کردیم که برای من که ناشناخته بود نمیدونم ممکنه برای شما آشناباشه ولی متوجه شدم که کاربرد و استفاده از این گیاه معجزه آسا به نامجاتروفا به قدری در جاهای مختلف دنیا از توسعه یافته تا جهان سومی شناختهشده و در حال استفاده هست که از خودم به خاطر این همه نا آگاهی خجالتکشیدم. (ناگفته نماند از اینکه کشور ما اینقدر دیر به فکر استفاده از اینگیاه افتاده بیشتر ناراحت شدم)

بگذریم , نام این گیاه جاتروفااست.سالیان سال است که از دانه های روغنی برای تولید سوخت خودرو در کشورهای مختلف استفاده میشود. حتما این موضوع را قبلا هم شنیده اید که سهمقابل توجهی از سوخت خودروها را در برخی کشورها روغن دانه های روغنی از قبلسویا ذرت افتابگردان و غیره تشکیل میدهند. ولی استفاده از این مواد ستم بهمواد غذایی موردنیاز انسانهاست و از طرفی باعث میشود آب کشاورزی ونیز سطح زیر کشت وسیعی از اراضی قابل کشت کشاورزی برای تولید سوخت اشغالشود. همچنین این موضوع به شدت مورد اعتراض سازمان جهانی غذا است.

گیاهجاتروفا گیاهی است فوق العاده سمی و پر انرژی و با درصد روغن فراوان کهاتفاقا به هیچ عنوان امکان کاربرد خوراکی نداشته و از همه مهمتر درزمینهایی قابل کشت بوده که سایر گونه های کشاورزی خوراکی قابلیت کشتمناسبی ندارد و به اصطلاح در زمینهای لم یزرع قابل استحصال میباشد. ضمنااین گیاه حدود 50 سال طول عمر دارد و نکته جالب اینکه مانند گاو که از همهاجزای آن میتوان سود برد این گیاه نیز علاه بر روغن سوختی(بیودیزل) ازتفاله های آن برای تولید سموم آفت کش طبیعی و نیز کود گیاهی میتوان تولیدکرد.

دانه های جاتروفا حدودا 40% روغن داره. روغن به دست اومده درهکتار جاتروفا 10 برابر بیشتر از روغن ذرت و 4 برابر بیشتر از روغنسویاست. تمام این خصوصیات جاتروفا رو به عنوان یه سوخت زیستی با صرفه مطرحمی کنه.

اگر میخواهید به اهمیت این گیاه در آینده سوخت دنیا پیببرید بد نیست به نقشه سطح زیر کشت جاتروفا دردنیا نگاهی بیندازید:--رنگسبز نشان دهنده سطح زیر کشت این گیاه در دنیا تا سال2005 است. مساحت رنگسبز را با کل قاره ها مقایسه کنید.!

Jatropha is found in almost all tropical and subtropical countries


ماایرانی ها وقتی بخواهیم اهمیت چیزی برایمان ثابت شود نگاه میکنیم ببینیمکدوم آدم مهم یا شرکت مهمی و یا کشور مهمی اون کار رو انجام میده تا........

ببخشید داشت سیاسی اجتماعی میشد

به عنوان مثال خطوط هوایی نیوزلند از سال 2008 از این سوخت برای هواپیماهاشون استفاده کرده اند این هم لینکش: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

یاخطوط هوایی ژاپن در سال 2008 برای هواپیماهای بویینگ 747 خودش از این سوختاستفاده کده اند این هم لینکش:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

و اما وضعیت این محصول در ایران.

درچند سال اخیر به صورت پایلوت این گیاه در استان هرمزگان در اراضی غیر قابلکشت تست شده و خیلی هم خوب جواب داده همچنین سرمایه گذاران بخش خصوصی درگنبد کاووس و همچنین در سایر مناطق کویری که خوشبختانه کم هم نداریم قصداجرای این کار را در سطح وسیعی دارند .همچنین احداث پالایشگاه آن نیز بهصورت خصوصی در حال مطالعه است .

حالا قبول دارید که اسم این گیاهرا معجزه طبیعت بنامیم؟واقعا که خداوند همه جوانب زندگی بشری را از قبلپیش بینی کرده.کاش بفهمیم تحقیق کنیم و استفاده کنیم و به دیگران همبیاموزیم و کمک کنیم و شکر گزار باشیم و باز انسان باشیم و انسان بمانیم

.
ارزشعلم به انتشار و استفاده عملی از آن در جهت خدمت به انسانها میباشد.انتشاراین مطلب ممکن است باعث دسترسی افرادی به آن شود که امکانات عملی برایایجاد و اجرای این فعالیت را داشته باشند.