نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: اهمیت هدف گذاری در زندگی

 1. #1
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  اهمیت هدف گذاری در زندگی

  گاهی اوقات چنان سرگردان و حیرانیم که احساس میکنیم زمین و زمان به همپیچیده اند و نمی توان قدم از قدم بر داشت روزها شب میشوند و شب ها روز وعمر گران مایه هم میگذرد و هیچ تحوّلید در زندگی ما به وجود نمی آید باخود می اندیشیم امروز که گذشت و فردا چنین و چنان میکنم از این وضعیت خستهشده ام باید کاری کنم. فردا هم می آید و مرده تر از دیروز رد میشود بازمیگوییم فردا فردا نه از شنبه زندگیم درست خواهد شد شنبه ها و یک شنبه هاو روزها میگذرند و آن فرصت طلایی هرگز نمیرسد و ما غافل از آنیم که "امروزهمان فردایی است که دیروز در انتظارش بودیم" .
  براستی دلیل این همهتعلل و سستی چیست ؟ دانشمندی می گوید اگر هر روز صبح سرشار از انرژی وامید از خواب بیدار نمیشوید به خاطر این است که شما برای زندگیتان بهاندازه کافی هدف ندارید " این بی هدفی است که تیشه بر ریشه فرصت هاییطلایی عمر ما میزند و عمر ما را به هدر میدهند .

 2. #2
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: اهمیت هدف گذاری در زندگی

  امام على (علیه السلام ) مى فرماید:العاقل من رفض الباطل 1 ؛ خردمند كسى است كه كلا امور باطل و بى هدف را كنار بگذارد.
  انـسـانمـوجـودى است هدفدار؛ زیرا او جزئى از عالم هستى است و جهان هستى هدفداراست . خـدا، كـه جـهـان و انـسان را آفریده است ، هدف مقدسى را در نظرداشته است . هیچ چیز این عالم بى هدف و لغو و بیهوده نیست .
  در جـزءجـزء جـهـان از ریـز و درشـت و خـرد و كـلان هـدف و نـظـم و عـقـل و خـردبـه چشم مى خورد و انسان ، كه تنها موجود با اراده و انتخاب گر جهان است ،مورد توجه و هدف آفریدگار بوده است .
  بـنـابـر ایـن ،خـود انـسـان كـهانـتـخـاب گـر اسـت و از قـدرت عـقـل بـرخـوردار اسـت ، هـرگز نباید بىهدف زندگى كند و نباید كارهاى او بى هدف و انگیزه مقدس باشد. مهمترینویژگى عقل همان انگیزه و هدف است و انتخاب كارهاى با هدف بـهـتـر، مـوردتـوجـه فـرد عـاقـل اسـت . هـرچـه خـرد آدمـى بـالاتـر و عـقـلش كـامـلتـر بـاشـد، بـیـش تـر بـه سـوى امـور مـقـدس و هـدفـدار مـى رود و ازامـور باطل و بیهوده و لغو پرهیز مى كند. قرآن مومنین را به دورى از لغوستایش مى كند و مى فرماید:
  «و الذین هم عن اللغو معرضون»2 ؛ آنان كه از امور بیهوده روى مى گردانند.
  لهـو و لعـب یـعنى بازى ها و امور سرگرم كننده كه انسان را به پوچى و بى هدفى مى كشاند، كه نهى شده و مورد نكوهش قرآن كریم است .
  امام على (علیه السلام ) نیز در سخنان خود این موضوع را مورد توجه قرار داده و فرموده است :
  من كثره لهوه قل عقله3؛ کسى كه به امور بیهوده و بى هدف روى آورد، كم خرد است .
  لمیعقل من وله باللعب و استهتر باللهو و الطرب 4 ؛ خردمند نیست كسى كهسرگرم و شیفته بازیچه ها شود و به خوشگذرانى و امور بیهوده روى آورد.
  العاقل من لا یضیع له نفسا فیما لا ینفعه 5 .عاقل كسى است كه وقت خود را در امور غیر سودمند ضایع نسازد.
  افضل العقل مجانبه اللهو 6 ؛ برترین خردمندى ، دورى از امور پوچ و سرگرم كننده است .
  بـسـیـارنـداشـخـاصـى كه در پوچى و بى هویتى غوطه ورند و ارزش و شخصیت و هویت خویش راگم كرده اند و آن را در امورى پوچ ، مانند فرم موى سر، رنگ مو، فرم لباس ،فـرم كـفـش ، خـانـه ، خـوراک و...مى جویند و هرگز به مقصد نمى رسند؛ زیراامور پوچ مانند سرابى است كه فقط طالبش را تشنه مى گرداند تا جایى كه اورا مى كشد بدون این كه به هدف برسد.

 3. #3
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: اهمیت هدف گذاری در زندگی

  سـزاوار نـیـست انسان خردمند گام بردارد مگر براى سه چیز: كارى كه معاد او را اصلاح نـمـایـد یـا بـراى تـأمـیـن مـعـاش زنـدگـى بـاشـد و یـا بـراى تـفـریـح و لذت هـاى حلال بـنـابر این ، شرط زندگى خردمندانه ، در انتخاب راه درست و هدف درست و پرهیز از امر بى هدف و سرگرم كننده هاى بیهوده است كه نتیجه اى جز از دست رفتن سرمایه هاى مادى و معنوى و از كف رفتن فرصت ها و سرانجام عقب ماندگى و پشیمانى نخواهد داشت.
  دولت هاى استعمارى براى جلوگیرى از پیشرفت ملت ها تلاش مى كنند جوان هاى كشورها را بـه هـمـیـن مـسـائل پوچ و بى مایه سرگرم كنند تا بهتر به هدف هاى استعمارى خود برسند.
  مـسـئله مـواد مخدر و توسعه تبلیغ فساد و بى بند و بارى در میان جوانان كشورهاى زیر سـلطـه بـراى هـمـیـن هـدف شـیـطانى است . جوانان عزیز ما بیش تر باید به اهداف شوم دشـمـنـان تـوجـه كـنـنـد و از فـرصـت هـاى خـدادادى بـراى پـیـشـرفـت و تـوسـعـه و كمال مطلوب بهره گیرند.
  امام على (علیه السلام ) فرمود: لیـس للعاقل ان یكون شاخصا الا فى ثلاث خطوه فى معاد امر مرمه لمعاش او لذه فى غیر محرم 7
  سـزاوار نـیـست انسان خردمند گام بردارد مگر براى سه چیز: كارى كه معاد او را اصلاح نـمـایـد یـا بـراى تـأمـیـن مـعـاش زنـدگـى بـاشـد و یـا بـراى تـفـریـح و لذت هـاى حلال

 4. #4
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: اهمیت هدف گذاری در زندگی

  براستی اگر با صداقت تمام و بدون گشتن به دنبال مقصر برای شکست ها و پوچی هایمان اندکی در گذشته خود سیر کنیم و ببینیم اگر کمی به زندگیمان سر و سامان داده بودیم و از سر و ته کارهای بیخودمان میزدیم الان چقدر پیشرفت کرده بودیم برای لذت و تفریح از درس مایه گذاشتیم به خاطر تن پروری و هوس یا در خور و خواب بودیم یا مشغول پرسه زدن در کوچه و خیابان و خودنمایی و دلبری از این و آن که اگر این وقت و هزینه صرف درس خواندن با جدیت و یا کارو حرفه ای میکردیم الان با بیکاری و مشکلات ازدواج و بی پولی و هزار و یک کاستی دیگر روبه رو نبودیم اگر بخواهی این کاستی ها را به گردن جامعه و خانواده و دیگران بیندازی میبینی که کسانی در همین جامعه با امکاناتی کمتر از شما و بدون هیچ نقش حمایتی از دیگران گوی سبقت را ربوده اند پس توجیه نکنیم صادق باشیم و اشتباه خود را بپذیریم تا زودتر در صدد جبران بر آییم .
  اگر ما برای خود هدف گذاری داشته باشیم و چشم اندازی دقیق از آینده خود مد نظر داشته باشیم با تمرکزی دقیق به سمت هدفمان رهسپار خواهیم شد و دست از حواشی و کارهای بی اهمیت خواهیم کشید و بتدریج نظم و برنامه ریزی ملکه ذهن ما میشود و خیلی زود به موفقیت های باورنکردنی خواهیم رسید. پس بیایید در هر سنی که هستیم و در هر مرحله و شرایطی که هستیم نه با خیالبافی و برداشتن سنگ بزرگ آرزوهای دور و دراز نه بلکه با منطق با واقع بینی آنچه که طالبش هستیم را واقعا مشخص کنیم و همه چیز به جز اسباب لازم برای رسیدن به هدف را به یک سو نهیم و با توکل بر خدای متعال برای داشتن فردایی بهتر رهسپار راه تلاش و کوشش شویم و تا رسیدن به آنجا که استحقاقش را داریم از پای ننشینیم . انشاء الله تعالی

 5. #5
  کاربر ارشد Vesal آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۷-۰۶
  نوشته ها
  706
  سپاس ها
  2
  سپاس شده 1 در 1 پست

  Re: اهمیت هدف گذاری در زندگی

  پی نوشت:
  1- غرر الحكم ، ص 53.
  2- مومنون ، 3..
  3- غرر الحكم ، ص 461.
  4- همان ، 64..
  5- غرر الحكم ، ص 54..
  6- همان ، 52..
  7- غرر، ص 55..


  پایگاه تبیان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۰۵ آذر ۸۹, ۲۱:۰۱
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۰۹ شهریور ۸۹, ۱۶:۵۹
 3. آیت الله صانعی: از کاندیدایی حمایت می کنم که دست همسرش را می
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ خرداد ۸۸, ۲۰:۳۲
 4. موسویان شکایت خود از سایت توکلی را پس می گیرد
  توسط YAS در انجمن دنیای اینترنت
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۶ شهریور ۸۷, ۱۸:۱۱
 5. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۴ بهمن ۸۶, ۲۱:۴۲

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •