ماشین های رادیو کنترل سوختی (RC)

ماشین های رادیو کنترل (RC) ،مورد علاقه بسیاری از مردم هستند و در اکثر کشورهای دنیا در کلوپ های خاصیکه بدین منظور تشکیل شده دوستداران ماشین های مدل حرفه ای کنار هم جمع شدهواتومبیل های خود را با دستگاه رادیو کنترل از راه دور هدایت می کنند .

سرعتبعضی از این ماشین ها به حدود 140 کیلومتر بر ساعت می رسد و در شتاب اولیه، بسیاری از آنها توانایی این را دارند تا تندروترین و پرشتاب ترین ماشینهای واقعی را جا بگذارند .
ابعاد آنها از طول حدود 25 سانتی متر و وزن800 گرم شروع شده و ماشین هایی نیز به طول حدود یک متر و وزن حدود 20کیلوگرم وجود دارند . ویژگی های ماشین های رادیوکنترل حرفه ای ، سرعت ،قدرت بالا و همچنین سیستم فنربندی و شاسی پیشرفته آنهاست .

ماشین های رادیو کنترل حرفه ای به دو صورت در بازار قابل فروش هستند ، آماده حرکت (RTR-Ready to Run) و دیگری به صورت کیت (Kit) .

اینماشین ها ، دارای گیربکس ، دیفرانسیل ، گاردان ، پولوس ، کمک فنر هیدرولیک، سیلندر ، پیستون و میل لنگ درون موتور هستند . به طور کلی این ماشین هادر دو کلاس روی جاده (on Road) و خارج از جاده (Off Road) تولید می شوندکه ماشین های خارج از جاده نیز به دو دسته کلی باگی (Buggy) و تراک(Truck) تقسیم می شوند .

اغلب ماشین های رادیو کنترل سوختی دودیفرانسیل بوده و چهار چرخ آنها قابلیت حرکت دارند . (4WD) برای کنترل اینماشین ها ، از یک فرستنده و گیرنده رادیویی که معمولاً روی باند فرکانسی27 مگاهرتز قرار دارد ، استفاده می شود . به طور معمول برد مسافتی اینفرستنده و گیرنده حدود 300 متر بوده که فاصله نسبتاً بالایی است .

ماشینهای سوختی نیترو از 500 هزار تا 1 میلیون تومان قیمت دارند و ارتقا یاتیون کردن ( تقویت و اسپرت کردن ) آنها نیز از 200 هزار تومان تا 1 میلیونتومان هزینه در پی خواهد داشت .

________________________________________

در ادامه چند سازنده معروف که در واقع بازار ماشینهای RC را در جهان در دست دارند به علاقمندان معرفی می کنیم :

1-HPI : این کمپانی آمریکایی محصولات خود را تحت لیسانس در کشور تایوان میسازد که جدیدترین و قوی ترین محصول آن (Savage XL) با موتور 5.9 cc هماکنون موجود می باشد .
2- TRAXXAS : این کمپانی آمریکایی ، محصولات خودرا در تایوان می سازد که جدیدترین و قویترین مدل آن Revo با موتور 3.3 ccریس هم اکنون موجود است .
3- KYOSHO : این کمپانی معروف ژاپنی ، درکشورهایی چون ژاپن ، چین و تایوان کارخانه های متعددی دارد و تنوع محصولاتآن بسیار بوده که هم اکنون انواع مختلف آن از کوچکترین موتور تا بزرگترینو قویترین موتور آن موجود می باشد .

________________________________________


سوختاین ماشینها به نیترو معروف است که به دلیل وجود 10 الی 40 درصد نیترومتاندر ترکیب آن می باشد . قیمت هر لیتر سوخت حدوداً 16000 تومان و حجم باکاین ماشینها که حدود 50، 75، 100 و 150 سی سی است ، برای زمان حرکتی حدود20 دقیقه الی 40 دقیقه کافی است و کاملاً اقتصادی می باشد . سوخت GEN2 ازکمپانی Byron fuel یکی از پر طرفدارترین سوختهای دنیا و سوخت اصلی درمسابقات کمپانی kyosho می باشد .

________________________________________

حجم موتور این ماشینها متفاوت و از حدود 2.5 cc الی 6 cc می باشد که دارای سرعت ، دور موتور و شتاب متفاوت می باشد .

سرعتنهایی این ماشینها از حدود 60 km/h تا 120 km/h متغییر می باشد که بسته بهحجم موتور و گیربکس آن است . همچنین این ماشین ها دارای شتاب بسیار بالا ودور از ذهن است که یکی از سریعترین آنها دارای شتاب 0 تا 100 کیلومتر 4.2ثانیه می باشد (Jato 3.3)

نکته بسیار جالب و جذاب در این ماشینها ،گیربکس اتوماتیک و در بعضی موارد دنده عقب می باشد که معمولاً یک تا سهدنده به جلو و یک دنده به عقب است که تعویض دنده ها به طور اتومات کاملاًمحسوس و لذت بخش است .

موتور این ماشینها دو زمانه و تکسیلندر می باشد که دور موتور آنها حدود 10000 دور تا 40000 دور در دقیقهمتغییر است که احتراق درون موتور نیز توسط یک شمع انجام می شود .

________________________________________سیستمسوخت رسانی به کاربراتور به طریقه توربو و از طریق خروجی از سیستم اگزوزمی باشد که البته کاربراتور نیز بسیار حساس و دقیق بوده و قابلیت تنظیم درحالات مختلف را دارا می باشد و می توان با تنظیمات کاربراتور تغییراتمحسوس و چشمگیری را در شتاب ، سرعت ، مصرف سوخت و خروجی اگزوز مشاهده کرد.________________________________________

ازدیگر موارد لازم به ذکر قابلیت تنظیم ارتفاع ماشینها توسط سیستم فنربندی (کمک و فنر ) می باشد که این کار به سادگی و ظرف چند دقیقه انجام می گیردکه البته تغییر ارتفاع بسته به کلاس ماشین متفاوت و معمولاً بین 1 تا 10سانتی متر است .

نکته بسیار مهم و متمایز کننده این ماشین هاقابلیت تعمیر و تعویض قطعات آنهاست ، به طوریکه درون جعبه این ماشین هادفترچه های مشخصات فنی همراه با نقشه های سه بعدی و شماره سریال فنی قطعاتو مشخصات و ابعاد آنها به همراه یک ست آچارهای لازم وجود دارد که در صورتعلاقمندی می توانید شخصاً و در غیر این صورت توسط متخصصین ما نسبت بهتعمیر و تعویض اقدام نمایید .

همچنین زمان لازم برای آموزش اولیهحدود 1 ساعت می باشد که پس از آن بسته به علاقه و تمرین می توانید مهارتخود را افزایش داده و کلیه حرکات نمایشی را بسیار زیباتر و جذابتر ازاتومبیل واقعی انجام دهید که این آموزش همزمان با تحویل ماشین به صورتکاملاً رایگان است .