به یاد دارید در زمان کودکی چند بار از شما پرسیده شده "دوست دارید چکارهشوید؟" و به یاد دارید چند بار شغل مورد علاقه خود را تغییر داده اید؟پزشک، خلبان و مهندس شغلهای محبوب زمان کودکی هستند اما دیگر دوران انتخاباین نوع مشاغل کلیشه ای به پایان رسیده است.

به گزارش خبرگزاریمهر، کودکان نسلهای جدید باید مشاغلی متناسب با آینده ای که پدران ومادرانشان در حال ساخت آن هستند، انتخاب کنند، شغلی متناسب با پیشرفتهایفضایی، پزشکی، رایانه ای و مهندسی. برای مثال "طراحی اندامهای بدن" یکی ازمشاغلی است که در آینده ای نه چندان دور و با پیشرفت رو به رشد و لحظه بهلحظه دانش سلولهای بنیادین به زودی به مشاغل پر طرفدار تبدیل خواهد شد.

شاید بخواهید نگاهی به لیست مشاغلی که در آینده از بازار کاری داغی برخوردار خواهند بود، بیاندازید:

* عنوان: خلبان فضایی

شغل: خلبانی و راندن شاتلهای فضایی به میان فضا

زمان احتمالی استخدام: سال 2020


گرایش:شرکت Virgin Galactic در نظر دارد اولین پرواز توریستی فرامداری خود را تاسال 2012 و با بلیطهای 200 هزار دلاری آغاز کند. با وجود رقابتی که میانشرکتهای مختلف وجود دارد، این قیمت به زودی کاهش پیدا خواهد کرد به اندازهای که امکان پرواز روزانه شاتلها با هدف توریسم، معدن یابی و تحقیقات علمیبه فضای خارج به سوی ماه و اخترواره ها به وجود خواهد آمد. در این شرایطخلبانهای تجاری فضایی به شدت محبوب و مشهور خواهند شد.

تحصیلات: مدرسه هوانوردی یا نیروی هوایی. همچنین به لابراتوار زیر آبی شبیه ساز فضا در ناسا نیز سری بزنید.

* عنوان: مهندس مهاجرت حیوانات

شغل: ایجاد زیستگاه های جدید برای جانداران

زمان احتمالی استخدام: سال 2030
گرایش:در حال حاضر بسیاری از زیستگاه ها با سرعتی بیشتر از مدت زمان مورد نیازبرای تکامل یک گونه زیستی در حال تخریبند. اما انتقال دادن جانداران بهزیستگاه های جدید می تواند آنها را نجات دهد. پس از تصمیم گیری برای نوعزیستگاه هر یک از گونه ها، برای انتقال جانداران به یک طرح مهاجرتی برنامهریزی شده نیاز است، نه اینکه یک جفت از هر جانداری را در گوشه ای از جهانرها کرد تا زندگی کنند. برای مثال فعالان زیست محیطی که به تازگی زیستگاهجدیدی برای پروانه ها یافته و آنها را انتقال داده اند از تصاویر هوایی وبررسی نقشه های محلی به منظور انتخاب منطقه ای بر اساس استاندارد زندگیاین حشرات حساس استفاده کرده اند.

تحصیلات: ورود به گروه هایی مانند "سازمان دهندگان مهاجرت جانداران".

* عنوان: التیام دهنده جنین

شغل: درمان اختلالات جسمی قبل از تولد

سال احتمالی استخدام: 2020
گرایش:روزگاری بود که در آن جراحی جنین کاملا غیر قابل تصور بود. اکنون پزشکانمی توانند اختلالات ستون فقرات را در جنین ها با جراحی ترمیم کنند و ازسویی دیگر دانشمندان مشغول آزمایش بر روی شیوه های درمانی سلول هایبنیادین و ژنتیکی در موشهای باردار هستند. به زودی راه اندازی بانکهای دیان ای مربوط به بیماری های کودکان می تواند به درمان بیماری هایی مانندسرطان، اوتیسم و دیابت در رحم مادر کمک کند.

تحصیلات: حضور در مراکز رو به رشد درمانهای جنینی مانند بیمارستان کودکان در فیلادلفیا یا بوستون.

* عنوان: پیشگوی همه کاره

شغل: تحلیل داده ها برای پیش بینی آینده

زمان استخدام: 2015


گرایش:شورای کار آمریکا تخمین زده است که تا سال 2018 تعداد دانشجویان شاغل 20درصد افزایش پیدا خواهد کرد. با در نظر گرفتن رشد اطلاعاتی، افزایشبارگذاری اطلاعات اینترنتی و گسترش بیلبوردهای تبلیغاتی با توانایی تشخیصچهره، نیاز به افرادی که بتوانند شیوه انتقال اطلاعات مختلف را برایتاثیرگذاری بیشتر انتخاب کنند به وجود خواهد آمد. تجارتهای مختلف به چنینتحلیلهای اطلاعاتی نیازمند خواهند شد. داده های خام به مواد اولیه ضروری وتحلیلگر این داده ها به سهامداران اطلاعاتی تبدیل خواهند شد که حقوقانحصاری تجارتهای مختلف را در ازای سهام داده ها مبادله خواهند کرد.

تحصیلات: علوم رایانه ای یا آمار و سپس حضور در رشته های تخصصی پیش بینی در دانشگاهی مانند دانشگاه دی پائول.

* عنوان: طراح اندامهای بدن

شغل: ساخت اندامهای بدن

سال استخدام: 2020


گرایش:در آمریکا هر 90 دقیقه یک نفر در انتظار دریافت اندام پیوندی جان خود رااز دست می دهد. با توجه به دو برابر شدن جمعیت چنین کشوری تا سال 2050،باید انتظار مشکلات بیشتری را در زمینه کمبود اندامهای داخلی بدن داشت. تاسال آینده شرکتی مانند شرکت tengion اندامهای ساده ای مانند مثانه را بهصورت تجاری ارائه خواهد کرد. اما هنوز مشکلاتی بر سر راه ساخت اندامهایپیچیده تری مانند کلیه و قلب از سلولهای بدن خود بیمار وجود دارد.

تحصیلات: حضور در رشته مهندسی بیولوژیکی به منظور رشد و ساخت اندامها و نسوج طبیعی بدن در آزمایشگاه ها.

* عنوان: متخصص تعامل انسانها و روباتها

شغل: کمک به انسانها و روباتها تا با یکدیگر کنار بیایند

سال استخدام: 2030


گرایش:روباتهای پرستار زمانی که نتوانند نیشخند بیمار خود را درک کنند قادر بهکمک کردن به او نخواهند بود. نیاز به روباتهای کارگر هوشمند به منظوراطمینان از عملکرد بی نقص آنها در جهان انسانها، به شدت احساس می شود و پساز خلق چنین روباتهایی باید به آنها و به انسانها کمک کرد تا با یکدیگرکنار بیایند. از آنجایی که تولید گسترده چنین روباتهایی می تواند منجر بهمحدود شدن روابط انسانها با یکدیگر شود، به افراد متخصصی نیاز پیدا خواهدشد تا بتوانند توانایی های اجتماعی و روباتیک انسانها را بهبود بخشیده وترمیم کنند.

تحصیلات: تحصیل در رشته هوش مصنوعی در دانشگاهی مانند MIT، کارنگی ملون یا استنفورد.

عنوان: نگهبان جهان

شغل: دیدن همه چیز با کمک ماهواره ها

زمان استخدام: 2030
گرایش:در حال حاضر ماهواره های چند طیفی می توانند شهرهای باستانی و مدفون شدهرا کشف کنند و یا تاثیر حرارت، جمعیت و یا پوشش های زمینی را بر گسترشبیماری ها ردیابی کنند. با بهبود یافتن تصویر برداری ماهواره ای،فضانوردان بیشتری قادر خواهند بود با ابزاری قدرتمند و دقیق مشابه گوگلارث به زمین نگاه کنند.

تحصیلات: باستان شناسی یا فیزیک زمین شناسی و تصویربرداری زمینی در دانشگاه ویسکونزین

* عنوان: معمار کیهانی

شغل: ساخت پایگاه های فضایی

سال استخدام: 2025
گرایش:اوباما گفته است فضانوردان تا سال 2025 به یک اخترواره خواهند رسید. براین اساس به زودی امکان استخراج فلزهای ارزشمند از دل مریخ و ساخت توقفگاه هایی در این سیاره به وجود خواهد آمد؛ پروژه هایی که نیازمندساختمانها و ابزار نقلیه با توانایی فعالیت در حرارت زیر صفر و تابشهایشدید کیهانی خواهند بود. یافتن روشهایی برای زنده نگه داشتن انسانها درچنین شرایطی می تواند به زمینیان نیز کمک کند.

تحصیلات: کسب درجه دکتری در رشته معماری فضایی که در حال حاضر تنها در دانشگاه هوستون تدریس می شود.

* عنوان: متخصص و کارگر گداخت هستهای

شغل: راه اندازی رآکتورهای گداخت هسته ای

سال استخدام: 2025


گرایش:زمانی که در سال 2019 پروژه ITER در فرانسه راه اندازی شود، اولین رآکتورحرارتی با امکان ذوب کردن هسته اتمها برای ایجاد انرژی محض خواهد بود. درصورت عملی شدن این پروژه در حدود پنج نیروگاه اینچنینی قادر خواهند بودانرژی مورد نیاز شهر نیویورک را در پر مصرف ترین ساعات تامین کنند و بهاین شکل مشاغل در زمینه گداخت هسته ای افزایش یافته و مشاغلی مانندفیزیکدان تشخیصی گسترش خواهند یافت.

تحصیلات: دوره تابستانی Burning Plasma ITER در آمریکا را بررسی کنید.

* عنوان: هکر افکار

شغل: خواندن افکار دیگران

سال استخدام: 2030
گرایش:سال گذشته برای اولین بار درخواست معرفی اسکن دروغ سنج MRI به عنوان شاهدیک پروند ارائه شد. با وجود رد شدن این درخواست به دلیل پشتیبانی ضعیفعلمی، تکنیکهای ذهن خوانی رو به رشد گذاشته اند. دانشمندان در دانشگاهبرکلی اکنون به راحتی می توانند با اسکن کردن ذهن، آنچه فرد می بیند رابازسازی کنند و در ادامه خاطرات، رویاها و افکار قابل بازسازی خواهند بود.سطوح تعاملی مغز و رایانه نیز در دست تکمیل قرار دارند و در این شرایطزمینه های تحقیقاتی از قبیل روان درمانی نیازمند متخصصانی خواهد بود کهقادرند ذهن را بخوانند.


تحصیلات: عصب شناسی و علوم رایانه ای در کنار هم.

خبرگزاري مهر