[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
[JUSTIFY] دنیای فوتبال بجزرقابتهای درون زمین چمن گاهی زمینه بروز حقهها و کلاهبرداریهای عجیبیمیشود که در نوع خود بی نظیرند. در این خبر ده حقه تاریخی در این زمینه رامیخوانیم.

هفتهگذشته در خبرها خواندیم که تیم ملی بحرین که قرار بود دیداری دوستانهبرابر تیم ملی توگو برگذار نماید 3 بر صفر تیمی را شکست داد که بعداًمعلوم شد هیچ ارتباطی با تیم ملی توگو ندارد. این تنها یکی از مواردکلاهبرداری بود که در دنیای فوتبال چندان هم غیرمعمول نیست.

وبسایت ورزشی گل در گزارشی به قلم پیتر استانتن 10 مورد از جنجالی ترینموارد کلاهبرداری در دنیای فوتبال را بررسی کرده که در ادامه خواهید خواند.

بحرین3 -0 توگو، مطمئنی؟
هفتهگذشته نمایندگان فوتبال بحرین ظاهراً به سهولت تیم ملی توگو را شکست دادنداما بعد معلوم شد که این تیم مجموعهای از بازیکنانی متظاهر بود که خود رابه جای تیم ملی توگو جا زده بودند.

یک سخنگوی فدراسیون فوتبالبحرین در این خصوص میگوید:بازی بسیار بد «توگویی ها» ما را شگفت زده کرداما اینکه با تیمی جعلی مسابقه داده ایم غیر قابل باور بود. بحرینیها ازعدم آمادگی و تکنیک پایین حریف شگفت زده شدند با این همه ادعای برخی درخصوص ساختگی بودن هماهنگ کننده این بازی را نیز رد میکردند.

وزیرورزش توگو اعلام کرد که هیچ تماسی در خصوص این دیدار دوستانه با او گرفتهنشده است و بازیکنان ساختگی علی رغم همراه داشتن مدارک قابل قبول از سویفدراسیون فوتبال توگو اعزام نشدهاند. جوزف هیکرزبرگر سرمربی بحرین تاکیدکرد که این اتفاق نادر چیزی جز وقت تلف کردن نبود.

کارل پاور - مرد دوازدهم

پاورمشهورترین انگلیسی در عبور از سیستمهای امنیتی و حقه زدن به مامورینحفاظتی است. او کسی است که برای دیدن تیم هنمان وارد زمین تنیس درویمبلدون شد و به هنگام دیدار تیم انگلستان در مسابقات کریکت Ashes قدمزنان به وسط زمین رفت.

اما آنچه باعث جهانی شدن شهرت پاور شد ورودبه زمین ورزشگاه المپیک مونیخ به هنگام دیدار دو تیم منچستریونایتد وبایرن مونیخ در فینال جام قهرمانان باشگاههای اروپا سال 2001 بود.
پاوردر حالی که لباس منچستر یونایتد را زیر لباس تیم تلویزیونی بر تن داشت ازسد مامورین امنیتی گذشت. پس از ورود به زمین لباسهای رو را در آورده و علیرغم آنکه عدهای از بازیکنان منچستر متوجه حضور او شدند موفق شد در جمعبازیکنان منچستر پیش از شروع بازی عکس دسته جمعی بگیرد. دو سال بعد پاوربه دلیل بازسازی گل پیروزی فورلان مقابل لیورپول در آنفیلد به همراه 9 تناز دوستانش برای همیشه از حضور در اولدترافورد منع شد.

الساندرو سارلی حقه باز ایتالیایی به دنبال ریث روورز

نفر وسط الساندرو سارلی کلاهبردار!
سال2006 کارگزاری ایتالیایی با مسئولین تیم ریس روورز تماس گرفته ادعا کردکه مامور است در قالب طرحی از سوی فدراسیون فوتبال ایتالیا ستارهایایتالیایی را به این باشگاه معرفی نماید.

سارلی در انگلستان چندانهم ناشناخته نبود و پیش از چندین هزار پوند از باشگاههایی در ولز و ایرلندکلاهبرداری کرده بود اما درست پیش از امضای قرارداد با ریث رورز هویتواقعی او در برنامهای تلویزیونی به نام "ابر کلاهبرداران" بر ملا شد.

توطئه58 – جام جهانی 1958 تبلیغات جنگ سرد
درسال 2002 مستندی سوئدی با نام "توطئه 58" مدعی شد که جام جهانی 1958 سوئددر حقیقت عملیاتی بود که از سوی کمپانیهای تلویزیونی آمریکایی و سوئدی باهمکاری سرویس اطلاعاتی آمریکا (CIA) و فیفا به عنوان راهبردی در جنگ سردطرح ریزی شده و این رویداد ورزشی در علم واقعیت وجود نداشته است.

توطئه58 شواهدی چون عدم تطابق سایه بازیکنان با موقعیت خورشید در زمان برگزاریاین مسابقات در سوئد وجود ساختمانهایی در پس زمینه میادین مسابقات که وجودخارجی ندارند را برای تایید ادعاهایش نمایش میدهد.

چندی پس از پخشاین مستند فاش شد که این مستند کاملا ساختگی و هدف از آن سنجش میزانتاثیرگذاری تبلیغات (پروپاگاندای) تلویزیونی و قدرت این رسانه در وارونهجلوه دادن وقایع است.

پس از موارد متعدد شکایت علیه این فیلم وکارگردان آن شورای نظارت پخش سوئد اعلام کرد که این مستند قانون را نقضنکرده و مستحق مجازات نیست.

ساختگی بودن فیلم این مسابقات که بهدلیل حضور چهرههای شاخصی چون لنارت یوهانسون و ستارههای سابق فوتبالسوئد کاملا واقعی جلوه میکرد تا پایان این مسابقات مخفی نگه داشته شد.

اسپنسر ترث وی و پول مردم
سال1990 تیم آلدرشات که در پرداخت بدهی 500 هزار پوندی خود عاجز مانده بود درآستانه ورشکستگی قرار داشت. در این هنگام بساز بفروشی 19 ساله به ناماسپنسر ترث وی با 200 هزار پوند و با هدف کمک به تامین هزینههای تیم درفصل 91-1990 پا به میدان گذاشت.

حضور ترث وی در هیات رئیسه آلدرشاتچندان دوام نیاورد زیرا معلوم شد که این بچه مدرسهای نه توان بازپرداختوام خود را دارد و نه میتواند هزینههای مالی تیم را تا پایان فصل تامینکند.

ترث وی با با بدنامی از آلدر شات رفت و باشگاه سال 1992 اعلامورشکستگی کرد. دو سال بعد ترث وی به اتهام کلاهبرداری به زندان افتاد. ازآن تاریخ تا کنون اسپنسر ترث وی که به اسپنسر دی شهرت یافته به کلی دگرگونشده اما ذرهای از روحیه سرمایه گذاری خود را از دست نداده است.

ترث وی اکنون مالک 2 قایق تفریحی، یک هلی کوپتر و اموال بسیاری است که از سرمایه گذاریهای موفق خود به دست آورده است.

علی دیا- پسر عمه ژرژ وه آ
نوامبر1996 شاهد یکی از مضحک ترین اتفاقات تاریخ لیگ برتر انگلستان بود. فردی کهخود را ژرژ وه آ معرفی میکرد با گرم ساونس مربی وقت ساوت همپتون تماسگرفته به او توصیه میکند که با علی دیا "پسر عمه اش" قرارداد ببندد. درحقیقت فردی که خود را اسطوره آ ث میلان و لیبریا معرفی کرده و زبان بهتعریف و تمجید از استعداد و نبوغ علی دیا گشوده بود کسی جز دوست صمیمی علینبود.

ساونس بی خبر از همه جا علی دیا را به خدمت گرفته و درنیمه اول دیدار مقابل لیدز در نقش بازیکن جانشین به زمین رفت. دیا آن چنانبازی ضعیفی به نمایش گذاشت که خودش هم تعویض شد و دیگر هیچ گاه دررقابتهای لیگ برتر دیده نشد. این موضوع تا مدتها سوژه مطبوعات بود و نامدیا در گوشه انگلستان به نامی آشنا بدل شد.

ماسال باگداف ـ الاغ تنبل در راه آرسنال

حقهایآنچنان زیرکانه و کامل که حتی وب سایت گل را هم در دام انداخت. دو سالپیش مجموعه از وبلاگها به طور هماهنگ اخباری درباره ظهور ستاره جوانی ازکشور مولداوی در دنیای فوتبال منتشر کردند.

این خبرها در کنارگزارشی که با نام خبرگزاری آسوسیتد پرس جعل شده بود به همراه مدخلی دردانش نامه ویکی پیدیا که به این بازیکن اختصاص داده شده بود همه بر ایننکته تاکید داشت که آرسنال نسبت به خدمت گرفتن این بازیکن 16 ساله ابرازعلاقه کرده است.

موضوع به همین جا ختم نشد و گابریل مارکوتی بدونانجام تحقیقات کافی نام ماسال باگداف را در فهرست 50 ستاره در شرف ظهورروزنامه تایمز و بالاتر از مسوت اوزیل قرار داد.

کمی بعد معلوم شدکه چنین بازیکنی در المپیا بالتای مولداوی وجود ندارد و روزنامه تایمزمجبور به عذرخواهی شد. گفته میشود که این سناریو را فردی ایرلندی طراحی واجرا کرده و نام ماسال باگداف تلفظی شبیه به عنوان داستانی سلتی (Gaelic)دارد. این داستان درباره فروشندهای است که تلاش میکند الاغ تنبلی رابفروشد.

مجله Slate این شیطنت را حملهای به روزنامه نگاری غیرمسئولانه و توام با سهل انگاری و افشا کننده وضعیت فعلی بازار نقل وانتقالات قلمداد کرد.

مارادونا به اسپارتاک مسکو میرود

نمونهایتاثیرات سیاست فضای باز سیاسی دوران میخائیل گورباچف درتاریخ یکم آوریلسال 1988 پدیدارشد. دراین تاریخ روزنامه ایزوستیا خبری منتشر کرد که درآنمدعی شده بود دیگو مارادونا ستاره تیم ناپولی با مبلغ 6میلیون دلار دستمزدبه تیم اسپارتاک مسکو پیوسته است.

این نخستین باری بود کهروزنامهای در اتحاد جماهیر شوروی خبری جعلی را به عنوان دروغ آوریل منتشرمیکرد. بازتاب گسترده این موضوع در رسانههای غربی به خصوص اسوسیتد پرسایزوستیا را مجبور به عذرخواهی و چاپ توضیحاتی دراین خصوص کرد.

رمی گیار- فاتح جام
رمیگیار حقه باز معروف فرانسوی از هیجان ناشی از پیروزی 1 بر صفر لورین مقابلباستیا در فینال جام حذفی فرانسه استفاده کرده در حالی که لباس لورین برتن داشت به همراه اعضای تیم به روی سکو رفته به شادمانی پرداخت.

اوآن طور وانمود کرد که زننده گل پیروزی بخش تیمش بوده و دست رئیس جمهور وقتفرانسه ژاک شیراک را فشرد. رمی در چندین کلیپ ویدئویی که در اینتر نتموجود است مهارت خود در کار با توپ را به نمایش گذاشته است.

سون و شیخ قلابی

سال2006 پیشنهادی وسوسه انگیز سون گوران اریکسون مربی وقت تیم ملی انگلستانرا به دوبی کشاند. در دوبی این طور وانمود شد که شیخی اماراتی قصد خریدباشگاه استون ویلا و انتصاب اریکسون به سمت مربیگری این تیم را دارد.

اریکسونبا وجود اینکه قراردادش با فدراسیون فوتبال انگلستان پایان نیافته بوداعلام کرد که در صورت پرداخت 5 میلیون پوند دستمزد در فصل این پیشنهاد راخواهد پذیرفت. در این میان اریکسون مطالبی را هم در خصوص تیم انگلستان فاشکرد؛اینکه درآمد مایکل اوون در نیوکاسل بیشتر از رئال مادرید است، دلیلخلق و خوی تند رونی پرورش یافتن در خانوادهای فقیر است و یا اینکه ریوفردیناند بازیکن "تنبلی" است.

اریکسون حتی مدعی شده بود که ازقراردادهای بازیکنان سود عاید مربیان میشود. شیخ گمنامی که اریکسون بااو وارد مذاکره شده بود در اصل خبرنگاری از روزنامه News of the Worldیعنی همان روزنامهای بود که اخیراً تبانی تیم ملی کریکت پاکستان را فاشکرد.

[/JUSTIFY]