پیشترها اصطلاحی رایج بود. به مناطقی و شهرها وکشورهایی که آنقدر کوچک و کم جمعیت بودند که بود و نبودشان اصولا تاثیریروی کار چرخ فلک نداشتند، می گفتند زیر پونز قرار گرفته.
احتمالا وجهتسمیه هم از جایی بوده که نقشه را با پونز به دیوار نصب می کنند و پونزتمام وسعت آن منطقه را در جنوب نقشه گرفته است. که بعدا تعمیم پیدا کرده وبه نواحی بی اهمیت یا کم اهمیت زیر پونز هم می گویند.

الان همکشورها و مناطقی هستند که شاید یکبار هم نامشان به گوش ما نخورده باشد.کشورهایی که گاه طی سالیان دراز حکام آنها تغییر نمی کند، نه از نظراقتصادی و نه از نظر ژئوپولوتیکی اهمیت خاصی ندارند و نه از نظر نظامی. درگوشه هایی از دنیا جمعیت محدودی را دور خودشان جمع کردند و با خیال راحتبه زندگی می کنند.
کاری هم به کار اتفاقات جهانی و بین المللیندارند. نه در کشور و اطراف کشورشان جنگی رخ می دهد که قرار باشد قدرتیتوانمند از آنجا نیرو رد و بدل کند. نه سر راه ترانزیت کالاهای خاص هستند.نه هوس می کنند در کشورشان جام جهانی و مسابقات بین المللی برگزار کنند و…سال به سال هم هیچ دولتمرد خارجی و مقام سیاسی به آنها سفر نمی کند.
جبرقوانین سازمان ملل نبود، همان سالی یکبار هم نماینده ای از آن کشور بهسازمان ملل سفر نمی کرد. اصلا وسیله سفر ندارند! مثلا همین کومور که برایآمدن به ایران از ایران برای رئیس کشورش هواپیما فرستاده شد تا ه ایرانبیاوردش!
هرچند صاحبان دولت های مقتدر و تاثیر گذار در جهان عموما بهاین مناطق سفری نمی کنند. اما روسای دولتی مثل ایران که در داخل همیشهشعار حمایت از فقرا و محرومین را می دهند، ظاهرا در صدد تعمیم این شعار بهسطح جهانی هستند.
چراکه برخی از واردکنندگان ما ظاهرا دور هم مینشینند، ذره بین روی نقشه می گذارند و به دقت کشورهایی که ـ در نقشه ـنامشان داخل وسعت خودشان جا نمی شود را شناسایی می کنند، تا از آنها جنسوارد کنند.
آنهم چه اجناسی، بعضا جنس هایی که مخاطب را به حیرت وا میدارد. واردات اقلامی که در کشور تولیدشان به هر دلیل امکان پذیر نیست،همیشه بوده و خواهد بود.
در سال گذشته از «سوازیلند» حدودا ۱۱ کیلوگرموی انسان(و حیوان) وارد شده است، از ابتدای سال جدید هم حدود ۹۰۰ کیلوگرماز همین کالا به کشور وارد شده است. ظاهرا موی ایرانیان سال به سال کم پشتتر می شود! که این چنین نیاز به واردات مو به وجود آمده است.
کودحیوانی را فراموش کنید؛ در سالی که گذشته، از کشورهایی مثل سریلانکا ولاتویا کود حیوانی وارد کردیم. یعنی احشام محترم ایرانی اجابت مزاج هم نمیکنند؟ که باید از کشورهای دیگر با صرف هزینه کود حیوانی وارد کرد. آنچه ازکود حیوانی برای عوام در ذهن شکل می گیرد، همان (با عرض معذرت) تاپاله وپشگل و فضله، گاو و گوسفند و مرغ است. در سال گذشته، تنها ۱۴ هزار و ۲۸۱تن انواع کود حیوانی ذیل تعرفه «۳۱۰۱۰۰۰۰» به کشور وارد شده است.
وارداتقراضه و ضایعات سرب از ماداگاسکار هم برای خودش نکته ای است. ذغال هم واردمی کنیم، آنهم از نیجریه. از هائیتی هم ماهی زینتی تا ۵ سانتی متر واردکردیم. واردات «پیت و بشکه» از سودان هم برای خودش جالب است.
تصویردوره گردان معروف به «نون خشکی» که نه چندان دور در خیابان ها دوره میافتادند و فریاد می زدند:«دمپایی پاره، ضایعات مس آلمینیوم، شیر آلات، نونخشک … خریداریم» در سطح بین المللی زنده می شود!

جدول زیر، واردات ایران از کشورهای زیر پونز در سالی است که گذشت، این جدول از بانک اطلاعاتی سایت اتاق بازرگانی تهران به ادرس [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] اخذ شده است.

کشور کالای وارد شده کشور کالای وارد شده
اتیوپی نخود بنگلادش تخم کنجد، ضایعات نساجی
جزیره والیس وفوتونا سایرتلمبه های خلا بجزتلمبه های ساکشن پزشکی جمهوری متحده تانزانیا پارچه، جعبه، صندوق، زیپ و…
زیمبابوه شال، روسری، ترموستات خودرو، چرخ دنده و… سنگال آلات ودستگاههابرا ی سنجش یاکنترل ولتاژ,جریان ،مقاومت یاقدرت, بدون ا دوا ت ثبات
سوازیلند عسل مصنوعی، موی ا نسان سودان یک ،بشکه،پیت ،قوطی
سیشل آلات و وسایل مورد ا ستفاده در علوم پزشکی ،جرا حی و دا مپزشکی کنیا قرا ضه وضایعات سرب
گوادلوپ ارابه های خودرو گواتمالا نری ومادگی برا ی ا تصال
گینه خمیرچوب شیمیائی ماداگاسکار قرا ضه وضایعات سرب
ماکائو ورق و نوارهای نازک مالتا رزینهای پلی استر
سومالی تخم کنجد موریتانی استات وینیل
موناکو ویتامین c مونته نگرو نوا ردرزبندی پاکت آبمیوه وشیر، واگن مسافری یا تراموا
میانمار لوبیاقرمزکوچک نیجریه زغال
هائیتی ماهی زینتی زنده تا ۵ سانتیمتر نامیبیا موتورهای پیستونی تناوبی
لتونی کودحیوانی جزیره کریسمس اجزاء وقطعات وسایل ماشینی
برونئی ابزار پنوماتیک آروبا ا شیاء عتیقه که بیش ا ز یکصد سال قدمت دا شته باشد

این مطلب در روزنامه پول، صفحه آخر، مورخ ۲۰ دیماه ۸۸ با کمی تفاوت به چاپ رسیده است.