اختصاصي فارس/ با واردات 57 ميليارد دلاري محقق شد:
ايران؛ چهلويكمين واردكننده بزرگ دنيا، سومين در خاورميانه
خبرگزاريفارس: ايران با حجم واردات 57 ميليارد دلاري در سال 2009 ميلادي بين 200كشور در رتبه 41 دنيا، 14 آسيا و سوم خاورميانه قرار گرفت.


بهگزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، بحث مديريت واردات كه اخيراً درديدار كارگزاران نظام با مقام معظم رهبري مطرح شد، در كانون توجهاتكارشناسي و رسانه اي قرار گرفته و مسئولات دولت و مجلس نيز اخيراًنشستهايي را براي جلوگيري از واردات بي رويه كالاهاي بي كيفيت برگزاركردند.
بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه دولت امكان جلوگيري ازواردات را ندارد و همين مساله موجب انتقاد برخي مسئولان دولتي شده است كهتغيير اين قانون در دستور كار دولت و مجلس قرار گرفته است.
به گزارشفارس، مقايسه ايران با ديگر كشورهاي دنيا در امر واردات حاكي از اين استكه ايران يكي از بزرگترين بازار كالاهاي مصرفي ديگر كشورها در دنيا بهشمار مي رود و به عنوان نمونه تنها در سال گذشته ميلادي بيش از 57 ميليارددلار واردات داشتيم كه ضربه بزرگي به توليد داخل و اشتغال زده است.
بر اساس گزارش مركز اطلاعات اقتصادي آمريكا، ايران در سال گذشته ميلادي با واردات 57 ميليارد دلاري در رتبه 41 دنيا قرار گرفته است.
اينگزارش حاكي است: بين 200 كشور دنيا، ايالات متحده آمريكا با واردات 1563ميليارد دلاري در سال گذشته عنوان بزرگترين واردكننده دنيا را به خوداختصاص داد و آلمان با واردات 966 ميليارد دلاري و چين با واردات 954ميليارد دلاري در رتبه هاي دوم و سوم قرار گرفتند.
بر اساس اينگزارش، رتبه هاي چهارم تا دهم واردات در سال گذشته به ترتيب به كشورهايفرانسه 538 ميليارد دلار، ژاپن 499 ميليارد دلار، انگليس 486 ميليارددلار، ايتاليا 410 ميليارد دلار، هلند 369 ميليارد دلار، هنگ كنگ 348ميليارد دلار و كانادا 327 ميليارد دلار اختصاص داشته است.
در حاليايران با واردات 57 ميليارد دلاري در رتبه 41 قرار گرفت كه فنلاند باواردات 58 ميليارد دلاري در رتبه 40 و قبل از ايران و عراق با واردات 55ميليارد دلاري در رتبه 42 و پس از ايران قرار دارد.

* ايران چهاردهمين واردكننده بزرگ آسيا و سومين در خاورميانه

بهگزارش فارس، ايران در سال گذشته پس از كشورهاي چين، ژاپن، هنگ كنگ، كرهجنوبي، هند، سنگاپور، تايوان، امارات، مالزي، تايلند، اندونزي، عربستانسعودي و ويتنام در رتبه چهاردهم واردات در آسيا قرار گرفت.
در منطقه خاورميانه نيز ايران پس از امارات و عربستان، سومين واردكننده بزرگ منطقه به شمار مي رود.
انتهاي پيام/ص