فارس: به گزارش روزنامه بیزینس لاین، قیمت برنجمعطر در بازارهای داخلی هند به سرعت در حال کاهش است . قیمت برنج پوزا1121 از 6800 تا 7000 روپیه در مدت مشابه سال قبل به کمتر از 4700 روپیهکاهش یافته است . کاهش شدید تقاضا از سوی کشورهای عربی خلیج فارس و کاهشارزش دلار تاثیر منفی زیادی بر قیمت برنج هندی داشته است .
از سوی دیگرممنوعیت صادرات برنج غیر باسماتی هندی نیز تاثیر منفی زیادی بر قیمتها وفعالیت تجار و بازرگانان برنج در هاریانا و پنجاب داشته است .
پراوینکومار تاجر برنج در این باره گفت کاهش شدید تقاضا در ایران عربستان و دوبیتاثیر منفی شدیدی بر بازار برنج داشته است . کاهش ارزش دلار نیز به ما ضررزده است . تصمیم ایران در افزایش تعرفه واردات به ضرر تجار و بازرگانانمنطقه هاریانا بوده است .

اما برنج ایرانی طی هفته گذشته با افزایشقیمت 20درصدی بین 3 هزار تا 3 هزار و 400 تومان بفروش رسید در حالیکه برنجایرانی درجه یک پیش از این بین 2 هزار و 500 تا 2 هزار و 800 تومان معاملهمی شد.
قیمت برنج درجه دو ایرانی که پیشتر 2 هزار و 200 تومان عرضه می شد، هفته گذشته به 2 هزار و 700 تا 2 هزار و 800 تومان رسیده است.
همچنینانواع برنج وارداتی هندی که پیش از این به قیمت هزار و 500 تومان عرضه میشد به قیمت هزار و 800 تومان و برنج هندی درجه یک که به قیمت هزار و 800تومان عرضه می شد به قیمت دو هزار تومان عرضه می شود.
به گزارش فارس،از نیمه دوم امسال طرح هدفمند کردن یارانه ها اجرا می شود و به گفته وزیربازرگانی بازار با افزایش یا کاهش عرضه و تقاضا مواجه نشده و چالش جدینخواهد داشت. ضمن اینکه غضنفری با احتمال دادن افزایش قیمت یا احتکار کالابه فارس گفته بود، در زمان اجرای این طرح بازرسی ها تشدید می شود.
بنابراینگزارش در سال گذشته یک میلیون و 287 هزار تن برنج به ارزش یک میلیارد و 71میلیون دلار وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظوزنی 7 درصد کاهش و به لحاظ ارزشی 35 درصد افزایش داشته است.
به گزارشفارس، 3 کشور عمده صادرکننده برنج در سال 88 امارات متحده عربی 46 درصد،پاکستان 31 درصد و هند 21 درصد بوده است و به گفته فعالان این حوزه برنجوارداتی از امارات از مبدا هند یا پاکستان بوده است.